Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Pracovník si uplatňuje DB na 21 ročného syna vysokoškoláka, ktorý sa cez prázdniny zamestnal na dobu určitú od 7.7.2009-31.10.2009 na pracovnú zmluvu, ktorej súčasťou je "Dohoda o dočasnom pridelení na ktorej sa podľa § 58 Zákonníka práce dnešného dňa dohodli".
Môžem pracovníkovi vyplatiť daň.bonus za uvedené mesiace, môžu mu vyplatiť RP?
Prosím poraďte lebo sa neviem pohnúť ďalej....
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

elmajka Pozri príspevok
Ešte mám jeden problém s DB. Syn pracovníčky navštevoval SOU 4-ročné, ale robí opavnú matur. skúšku v 9/09. Má nárok na DB za sept.?
Za september mu nárok na bonus už nevzniká. Citujem zo stránky epi.sk
Podľa § 25 ods. 3 školského zákona (zákon č. 29/1984 Zb.) platí, že ak žiak v určenom termíne úspešne nevykonal maturitnú skúšku alebo na stredných odborných školách na štúdiu kratšom ako štyri roky záverečnú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roku, v ktorom mal štúdium skončiť. Príklad č. 8:

  1. Dieťa zamestnanca v júni 2008 nespravilo úspešne maturitnú skúšku na strednej škole. Ak opravnú skúšku vykoná napr. 24. augusta 2008, tak nárok na bonus bude mať rodič do konca augusta 2008, t. j. za rok 2008 celkovo za osem mesiacov.
  2. Rovnaký postup bude i v prípade, ak by opravnú skúšku žiak vykonal v priebehu mesiaca septembra 2008 alebo aj neskôr, pretože len do konca školského roku, v ktorom malo byť štúdium ukončené, je možné považovať dieťa za nezaopatrené (tzv. sústavná príprava je považovaná len do tejto lehoty). Uvažovali sme s tým, že školský rok skončil na tejto škole v auguste 2008.
0 0
elmajka elmajka

elmajka je offline (nepripojený) elmajka

Díky moc, myslela som že to tak bude, ale radšej som si to dala potvrdiť. Ď
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Pekný den, zamestnankyna mi mala dovolenku celý mesiac má nárok na DB? Lebo počítač mi vyhodil že áno. Dakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

31Jankal Pozri príspevok
Pekný den, zamestnankyna mi mala dovolenku celý mesiac má nárok na DB? Lebo počítač mi vyhodil že áno. Dakujem
Ak dosiahla príjem v danom mesiaci vo výške polovice minimálnej mzdy, tak áno, aj keď mala dovolenku.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dakujem, pekný den
0 0
ADA35 ADA35

ADA35 je offline (nepripojený) ADA35

Pekný deň,chcem sa spýtať či má nárok na daňový bonus dohodár, ak jeho príjem za mesica bol 230 € brutto a podpísal vyhlásenie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ADA35 Pozri príspevok
Pekný deň,chcem sa spýtať či má nárok na daňový bonus dohodár, ak jeho príjem za mesica bol 230 € brutto a podpísal vyhlásenie?
podmienku príjmu splnil. Ak splňa podmienku poberania bonusu na nezaopatrené dieťa - ano má nárok.
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Ja by som sa chcela spýtať. Mám zamestnankyňu, ktorej syn študuje na VŠ. Prvý ročník ukončil na jednej VŠ. Potom sa rozhodol prestúpiť na inú VŠ, ale znova začal od 1. ročníka. Teraz by mal nastúpiť do 3. ročníka (posledného) na 1. stupni. Na tej druhej škole má riadne ukončené všetky ročníky, nič neopakoval. Skrátka tu neprekročí štandardnú dĺžku štúdia. Má ďalej nárok na daňový bonus, či tým, že bol 1. ročník niekde inde sa to ráta, že prekročil štandardnú dĺžku štúdia?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

jales Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať. Mám zamestnankyňu, ktorej syn študuje na VŠ. Prvý ročník ukončil na jednej VŠ. Potom sa rozhodol prestúpiť na inú VŠ, ale znova začal od 1. ročníka. Teraz by mal nastúpiť do 3. ročníka (posledného) na 1. stupni. Na tej druhej škole má riadne ukončené všetky ročníky, nič neopakoval. Skrátka tu neprekročí štandardnú dĺžku štúdia. Má ďalej nárok na daňový bonus, či tým, že bol 1. ročník niekde inde sa to ráta, že prekročil štandardnú dĺžku štúdia?
Áno, má nárok /ak nepresiahol vek 25 rokov/
Naposledy upravil drobeceva : 03.09.09 at 04:34
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Vie niekto, kde je uverejnený aktuálny vzor tlačiva "Potvrdenie o návšteve školy" platné pre šk. rok 2009/2010, ktoré majú predložiť zamestnávateľovi zamestnanci uplatňujúci si daňový bonus. Ďakujem.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Aj tu je jedno:
0 0
KAMENAK KAMENAK

KAMENAK je offline (nepripojený) KAMENAK

Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

KAMENAK Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem
Ano, za jul mala este narok, staci, ze je podmienka splnena cast mesiaca.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

KAMENAK Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem
Ak má nárok na RP, má nárok na DB.
Ani jednotlivé ÚP nie sú jednotní v tom, či takéto deti sa majú evidovať, či nie. Podobné prípady sme riešili aj u nás vo firme. Záver -ÚP bol, že nárok majú.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

KAMENAK Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa spýtať.Dcéra pracovníčky sa po skočení SŚ /maturita /zaevidovala na UP od 28.7.2009. Ja som jej DB za júl nevyplatila, pracovníčka tvrdí že som jej ho mala dať, lebo nejaké dva dni nehrajú rolu na Úrade práce jej to tak povedali a dali jej aj rodinné prídavky. Prosím o radu.Urobila som chybu???
Ďakujem
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
Na začiatok

<BASEFONT>(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
b) posledným rozhodnutím o priznaní dôchodku alebo dokladom o ročnom úhrne vyplateného dôchodku (§ 11 ods. 7), ak suma takéhoto dôchodku v úhrne nepresahuje sumu ustanovenú v § 11 ods. 2.

(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, 125) alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
b) potvrdením príslušného územného úradu o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
c) predložením dokladu o tom, že mladistvý zamestnanec nadobudne plnoletosť131c) alebo sa považuje za invalidného rozhodnutím o priznaní invalidného dôchodku alebo o odňatí invalidného dôchodku.

(3) Doklady uvedené v odseku 1 písm. a) a b) platia dovtedy, kým nedôjde k zmene údajov v nich uvedených. Potvrdenie školy o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, platí vždy na školský rok, na ktorý bolo vydané. Platnosť dokladov uvedených v odseku 1 písm. b) je podmienená tým, že zamestnanec každoročne potvrdí podpisom vo vyhlásení (§ 36 ods. 6) platnosť rozhodnutia o priznaní dôchodku. Doklady platia za predpokladu, že u zamestnanca a ním vyživovaných osôb sa nezmenili skutočnosti rozhodujúce na priznanie nezdaniteľnej časti základu dane [§ 11 ods. 3] a daňového bonusu.
</BASEFONT>

Takže podľa môjho názoru zamestnankyňa mala nárok na DB
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Ako správne zapísať do Vyhlásenia začiatok uplatnenia DB na vyž. deti od 01.08.2009 ? Zamestnanec pri nástupe podpísal vo Vyhlásení, že DB si uplatňovať nebude, teraz to chce zmeniť. Stačí do tabuľky zmeny zapísať Druh zmeny: Začiatok uplatnenia DB + mená deti Zmena nastala dňa: 01.08.2009 s tým, že doklady predložil a zmenu podpísal ešte v júli 2009 ? Bude to tak správne ?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Áno, ale žiadaj rod.list, a potvrdenie o návšteve školy./záleží od veku dieťaťa/
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Má nárok na daňový bonus zamestnanec na svojho syna, ktorý toho roku ukončil 4.ročník strednej školy a od 24. 8. 2009 sa zamestnal na dohodu o vykonaní práce. Patrí mu za 8/2009 DB?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

margaretka71 Pozri príspevok
Má nárok na daňový bonus zamestnanec na svojho syna, ktorý toho roku ukončil 4.ročník strednej školy a od 24. 8. 2009 sa zamestnal na dohodu o vykonaní práce. Patrí mu za 8/2009 DB?
áno, ak sa nezaevidoval na ÚP a nemá PZ, patrí mu
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem pekne, pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať