Zavrieť

Porady

Pravo na dožitie v rodinnom dome

Dobrý deň, potrebujem poradiť a pomôct. Odkupil som od mojej krstnej dom. V KPZ je ako jeden z bodov uvedené právo na bezplatné dožitie môjho Otca. Toto právo na dožitie nieje uvedené v katastri ako bremeno, je len v KPZ ktorá je priložená v katastri. Chcem vediet na čom som, je to od môjho Otca vymožiteľné právo aj na základe KPZ? Ak áno aké mám možnosti to obísť? Vopred ďakujem za pomoc, je továžna situácia...
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

fullgas1 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť a pomôct. Odkupil som od mojej krstnej dom. V KPZ je ako jeden z bodov uvedené právo na bezplatné dožitie môjho Otca. Toto právo na dožitie nieje uvedené v katastri ako bremeno, je len v KPZ ktorá je priložená v katastri. Chcem vediet na čom som, je to od môjho Otca vymožiteľné právo aj na základe KPZ? Ak áno aké mám možnosti to obísť? Vopred ďakujem za pomoc, je továžna situácia...
Pokiaľ tá ťarcha nie je zapísaná na liste vlastníctva k nehnuteľnosti, je vymožiteľnosť tohto práva problematická. To by musel užívateľ tejto ťarchy podľa nejakej zmluvy prukázať, že na to má právo. To, že je to len v zmluve, ktorá je na katastri, neznamená, že je to viazané na nehnuteľnosť. Neviem, prečo to nebolo zapísané do LV, ale tým je nehnuteľnosť bez ťarchy.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

V LV nieje nič zapísané - stálo to 2000SK a zdalo sato Otcovi vela... Ale podľa tej zmluvy sa môže obrátiť na súd a domáhať sa bývania?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

fullgas1 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť a pomôct. Odkupil som od mojej krstnej dom. V KPZ je ako jeden z bodov uvedené právo na bezplatné dožitie môjho Otca. Toto právo na dožitie nieje uvedené v katastri ako bremeno, je len v KPZ ktorá je priložená v katastri. Chcem vediet na čom som, je to od môjho Otca vymožiteľné právo aj na základe KPZ? Ak áno aké mám možnosti to obísť? Vopred ďakujem za pomoc, je továžna situácia...
fullgas1 Pozri príspevok
V LV nieje nič zapísané - stálo to 2000SK a zdalo sato Otcovi vela... Ale podľa tej zmluvy sa môže obrátiť na súd a domáhať sa bývania?
Verím, že to právo dožitia pre otca v kúpenej nehnuteľnosti je platne dohodnuté v KPZ, a teda právne vymožiteľný, a že pri jeho porušení , má krstná mama právo odstúpiť od tejto KPZ.
A rovnako verím, že nikto z Porady Ti neporadí, ako obísť tento zmluvný záväzok.
0 0
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

Slečna alebo pani Nová, moja situácia je vážna, ak sa mi to nepodarí nejako obísť, tak nebudem mať kde bývať, tak dúfam, že mi tu niekto poradí... Nejde mi o ožobračnie mojho otca, ale inu možnosť nemam. Okupuje naš byt a aj dom....
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
právo na dožitie je istý druh vecného bremena, ktorý získa právoplatnosť vkladom na kataster - ak nie je vykonaný vklad, nie je právo na dožitie vymožiteľné
0 0
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

KPZ bod VI. : Kupujúci sa osobným záväzkom zaväzuje, že v predmetných nehnutelnostiach svojmo otcovi (meno, rč,datum narodenia) poskytne bezplatné bývanie až do jeho smrti.
a na výpise z LV je časť C - ťarchy bez zápisu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prečo to nejde na zavkladovanie teraz?
0 0
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

ja chcen jeho vylučiť s užívania, pretože snim sa neda byvat...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak to asi ťažko. Treba sa dohodnúť.
Vari má zmluvu s právom dožitie aj v dome aj v byte?
A kde býva v skutočnosti?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Pôvodca textu príspevku: hanelie
právo na dožitie je istý druh vecného bremena, ktorý získa právoplatnosť vkladom na kataster - ak nie je vykonaný vklad, nie je právo na dožitie vymožiteľné

pôvodca textu príspevku: vitamín
preco sem pises nepravdy?

samozrejme ze je to vymozitelne. uved mi jeden zakon alebo paragraf ktory hovori ze to nie je vymozitelne.
na základe čoho si otec vymôže to právo? Vari má on nejaký doklad o tom, že tam má právo dožitia?
0 0
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

KEJKA Pozri príspevok
tak to asi ťažko. Treba sa dohodnúť.
Vari má zmluvu s právom dožitie aj v dome aj v byte?
A kde býva v skutočnosti?
situácia je takáto: byvame v 3izb. byte styria. Mama, ja a priatelka a otec, byt chce mama predat, pretoze uz nevládze byt v domacnosti s otcom, ja mam ten dom ktory by som zrekonstruoval a byval vnom, ale ak sa mi tam nastahuje otec, tak nic tou rekonstrukciou nevyriesim... Preto chcem vediet, ci je nejaka moznost ako mu to pravo odobrat...
ma v rukach kopiu zmluvy...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
KPZ bod VI. : Kupujúci sa osobným záväzkom zaväzuje, že v predmetných nehnutelnostiach svojmo otcovi (meno, rč,datum narodenia) poskytne bezplatné bývanie až do jeho smrti.
a na výpise z LV je časť C - ťarchy bez zápisu
v zmluve musí byť jasne uvedené, že toto právo sa rieši formou vecného bremena - dokonca sa musí uviesť ktorých miestností sa VB týka
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
prevzaté: net
Zmluvu o zriadení vecného bremena spisujú vlastník zaťaženej nehnuteľnosti a ten, v koho prospech je právo vyplývajúce z vecného bremena, teda oprávnený. Základná zásada znie: Aby príslušná osoba nadobudla právo z vecného bremena, je nevyhnutný vklad (zápis) vecného bremena do katastra nehnuteľností, pričom dňom zápisu nadobúda toto právo na účinnosti.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

fullgas1 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť a pomôct. Odkupil som od mojej krstnej dom. V KPZ je ako jeden z bodov uvedené právo na bezplatné dožitie môjho Otca. Toto právo na dožitie nieje uvedené v katastri ako bremeno, je len v KPZ ktorá je priložená v katastri. Chcem vediet na čom som, je to od môjho Otca vymožiteľné právo aj na základe KPZ? Ak áno aké mám možnosti to obísť? Vopred ďakujem za pomoc, je továžna situácia...

Tú otázku, ktorú si zadal a chceš na ňu odpoveď je v rozpore s s bodom 14. Etikety Porady, a dúfam, že čo je to Etiketa, Ti aj niečo hovorí. Ten bod 14. znie
Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.


Neverím na ten tvoj príbeh o vážnej situácii z jednoduchého dôvodu. Predpokladám , že si svojprávny človek. Ako svojprávny človek si si musel uvedomiť, aký záväzok na seba preberáš. Nechať otca dožiť v dome. A tiež predpokladám, že kúpnu zmluvu si uzatváral ako dospelý, takže si už mohol poznať, či s otcom budeš vedieť žiť pod jednou strechou alebo nie. Ak teraz chceš porušiť tento záväzok, je to tvoja vec, a ja si môžem o tom myslieť čokoľvek. Ale nemal by si ťahať rozumy od ostatných, aby ti pri tom pomáhali. Naviac, ak im to zakazuje ETIKETA Porady.

Myslím si, že tá situácia je vážna predovšetkým pre tvojho otca.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Petra Nová Pozri príspevok

to su ale vymysly. porusenie zmluvy nie je porusenim zakona ani poradenie sposobu ako dostat niekoho z bytu nie je porusenim zakona.

este dobre ze tu mame diskuterov ktory budu ma forach vynucovat dodrziavanie zakonov... zjavne policia a sudy nestacia.

mozno by sa zislo aj vynucovanie moralky, ak niekto bude chciet poradit aky kondom si kupit tak ho poslat za knazom, lebo pouzivanie antikoncepcie ide zjavne proti cirkevnej doktrine.
Nezaškodilo by ti prečítať Etiketu. Ja ti tvoje "právne názory" a "správne" názory neberiem, a len ich šír ďalej, určite si zísaš obdiv a uznanie.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
KPZ bola uzavretá medzi synom a krstnou mamou - oni ako účastníci zmluvy sa na niečom dohodli - ak táto dohoda bola porušená, môže ju napadnúť jedine jeden z účastníkov zmluvy - čiže krstná mama môže odstúpiť od zmluvy nakoľko by táto časť o doživotnom užívaní nebola naplnená

otcovi toto právo vzniká ako je vyššie uvedené, ak by bola uzatvorená medzi ním a jeho synom zmluva o zriadení vecného bremena - následne až vkladom do katastra vzniká právny nárok na doživotné užívanie
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
uplne vazne: ak nemas sajnu o obcianskom prave tak nerozdavaj rady ktore zneju "pravnicky".

nemas pravdu. nie je to tak ako pises.
nejaké podložené argumenty?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
uplatniť dôkazné právo je na tom, kto tvrdí opak
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
1) "napadnut" zmluvu na sude mozu len ucastnici
2) nasledkom nedodrzania tej podmienky je odstupenie
3) narok na dozivotne byvanie vznika az vkladom do katastra
odporúčam preštudovať občianský zákonník,

nie je to tak ako pises. ak je ta KPZ platna tak ma povinnost umoznit byvat jeho otcovi do konca jeho zivota v tej nehnutelnosti.
Dnes 05:27 PM


a čo keď sa syn rozhodne nehnuteľnosť predať?
0 0
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

Petra Nová Pozri príspevok
Tú otázku, ktorú si zadal a chceš na ňu odpoveď je v rozpore s s bodom 14. Etikety Porady, a dúfam, že čo je to Etiketa, Ti aj niečo hovorí. Ten bod 14. znie
Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.


Neverím na ten tvoj príbeh o vážnej situácii z jednoduchého dôvodu. Predpokladám , že si svojprávny človek. Ako svojprávny človek si si musel uvedomiť, aký záväzok na seba preberáš. Nechať otca dožiť v dome. A tiež predpokladám, že kúpnu zmluvu si uzatváral ako dospelý, takže si už mohol poznať, či s otcom budeš vedieť žiť pod jednou strechou alebo nie. Ak teraz chceš porušiť tento záväzok, je to tvoja vec, a ja si môžem o tom myslieť čokoľvek. Ale nemal by si ťahať rozumy od ostatných, aby ti pri tom pomáhali. Naviac, ak im to zakazuje ETIKETA Porady.

Myslím si, že tá situácia je vážna predovšetkým pre tvojho otca.
Moj otec ma kde byvat, ma dost penazi nato aby byval sam, len problem je vtom ze nas vyuziva a to uz nieje v rozpore s etikou??? Ste zaujata a este ste k danej otazke nenapisali nic konkretne, tak Vas prosim zdrzte sa komentara. Urobite lepsie... Ja nemam zaujem sa na ukor otca obohacovat, chcem riesit otazku svojho byvania. Dakujem diskutujucim za zaujem a odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať