Zavrieť

Porady

Vlastné zeleninové priesady

Ahojte, je sice este velmi skoro, ale pri dnesnom zavarani velmi dobrej urody rajcin som si spomenula na to, ako sa kazdu jar vacsinou rovnako marne trapim s vypestovanim vlastnych priesad. Moji stari rodicia si bezne pestovali zo semienok z vlastnej minulorocnej urody. Ja to skusam radsej s osivom z obchodu (paprika, rajciny, zeler, kalerab), vysievam do substratu v kelimkoch, tie mam na svetlom mieste, nie vsak priamo na okne. Pravidelne okolo nich beham, polievam, napriek tomu som este nikdy nedosiahla viac ako asi 6cm vysoke, ako nitka tenke rastlinky, ktore potom prestanu rast a len zivoria. Nakoniec si priesady musim vzdy niekde zohnat. Kalerab sa mi zadari vzdy len ak ho vysejem uz priamo von do zahradky. Predpestovanie mi skratka nejde. V com robim chybu? Ako sa vlastne spravne ziskavaju semienka na vysev z tohorocnej urody rajcin a paprik? Vsetkym dakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

durisovad Pozri príspevok
Ked budu mat 4-5 listkov, treba ich presadit /pikirovat/ do vacsich kelimkov.
Každé vytrhnutie sadenice poškodí jej koreňové vlásočnice a nejaký čas trvá kým sa znova obnoví ich rast, dvakrát by som ich nepresádzal, z výsevu rovno pri tých 4-6 lístkoch na miesto určenia.
Jediná výnimka je zeler tam je vhodné ho presádzať dvakrát, aby sa zabezpečila guľatá buľva.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja mam skusenost, ze ak sa nechaju tak ako vzisli, vyrastu vysoke a slabe sadenice. Mozno zalezi aj na teplote miestnosti, kde su, ja ich pestujem na parapete.Po presadeni sa rast zastavi asi na 3-4 dni a potom pekne prospievaju dalej.
Nepresadzam uhorky, tie predpestovane davam priamo na zahon, ale vysadzam ich neskor ako paradajky.
1 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

arizona Pozri príspevok
Semiacka paradajok sa priamo do zahrady nevysievaju. Treba predpestovat.Ak chces paradajky z vlastnych priesad, je najvyssi cas
to by som netvrdil...ak potrebuje semiačko 6-7 týždňov na vyrastenie do fázy sadenice....to by som vysádzal v prvej polovici apríla ....do voľnej pôdy
0 0
oriesok244 oriesok244

oriesok244 je offline (nepripojený) oriesok244

deerslayer Pozri príspevok
Veď ja nechcem vysievať semiačka paradajok do voľnej pôdy vonku....ale vnútri...predpestovať po zrmznutých ich dať na záhradu...
V tom prípade stačí vysiať v priebehu marca,aby boli do mája pripravené.Posledný týždeň ich treba "aklimatizovať",aby si zvykali na vonkajšie podmienky,no nie na priamom slnku.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

durisovad Pozri príspevok
Ja mam skusenost, ze ak sa nechaju tak ako vzisli, vyrastu vysoke a slabe sadenice. Mozno zalezi aj na teplote miestnosti, kde su, ja ich pestujem na parapete.Po presadeni sa rast zastavi asi na 3-4 dni a potom pekne prospievaju dalej.
Nepresadzam uhorky, tie predpestovane davam priamo na zahon, ale vysadzam ich neskor ako paradajky.
Nemala si husto a je zrejmé že mali málo svetla? Nestane sa nič ju vysadíš naležato, ona vytvorí koreňový systém po celej dľžke čo je v zemi.Inak ak ich po presadení prikryješ zemou aj viac ako po klíčne lístky sa nič nestane, podobne sa chránia rajčiny pred jarným mrazom, ak budú mať dobré nakrytie zeminou tak zamrzne len to čo je nad zemou čo je v zemi prežije a vyženie bočné výhonky.
0 0
oriesok244 oriesok244

oriesok244 je offline (nepripojený) oriesok244

deerslayer Pozri príspevok
to by som netvrdil...ak potrebuje semiačko 6-7 týždňov na vyrastenie do fázy sadenice....to by som vysádzal v prvej polovici apríla ....do voľnej pôdy
Papriky sejem koncom januára (najskôr),paradajky do konca marca.Niekedy som aj ja pikíroval a presádzal priesady pri 4-5 pravých lístkoch,ale takto je to pohodlnejšie a výsledok je rovnaký.Používam kelímky od solviny.Do kúpeného vlhkého substrátu jemne zatlačím 4 semienka do štvorca,orosím postrekovačom,zakryjem igelitom a dám vyklíčiť na radiátor.Rosím 1x denne.Ihneď po vzídení odkryjem (plieseň) a znížim teplotu-preložím na parapetnú dosku.Teplota a svetlo určia,aké budú Vaše sadeničky.Na radiátore napr.26°c,na parapete stačí do 20°C (s dostatkom svetla).Pri zhodení klíčnych lístkov prihnojím asi (5ks.) granulovaným hnojivom NPK a teplota sa môže dalej znižovať.V čase,keby sa mali sadeničky pikírovať-presádzať- to je vo fáze 4-5 pravých lístkov ich prenesiem na parapetu inej izby,kde je nižšia teplota (chodba a pod.),ale s dostatkom svetla.Tam pomaly budú dorastať,no nie na úkor hrúbky.Nedostatok svetla a vyššia teplota spôsobia tenké,bledé a vyhúknuté priesady,ktoré sa lámu,sú ľahko napadnutelné škodcami,či hnijú od stopky.Také sadeničky aj po presadení do voľnej pôdy sa len veľmi ťažko ujímajú a aj keď prežijú,ich úroda je veľmi malá.
2 0
bosorka31131 bosorka31131

bosorka31131 je offline (nepripojený) bosorka31131

Ahojte, potrebovala by som poradit. Kupila som si v obchode semiacka paradajky krickovej balkonovej, a zaroven som si kupila male parenisko v Baumaxe. Potrebovala by som vediet ako dalej postupovat. mam dat kazde semienko zvlast do nadobby, mam ju rozdelenu na 24ks alebo najprv vyberiem tie priehradky naukladam tam semiacka zakryjem a ked budu mat prave listky tak ich presadim do tych jednotlivych priehradok?Dakujem za pomoc
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

bosorka31131 Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradit. Kupila som si v obchode semiacka paradajky krickovej balkonovej, a zaroven som si kupila male parenisko v Baumaxe. Potrebovala by som vediet ako dalej postupovat. mam dat kazde semienko zvlast do nadobby, mam ju rozdelenu na 24ks alebo najprv vyberiem tie priehradky naukladam tam semiacka zakryjem a ked budu mat prave listky tak ich presadim do tych jednotlivych priehradok?Dakujem za pomoc
nepoznam to parenisko,ktore spominas...
Ale semiacka mozes vysiat do pareniska volne a po vzideni a spevneni rastlinky presadit do jednotlivych kelimkov
O balkonovych paradajakach je tu samostatna tema : http://www.porada.sk/t136955-balkonove-paradajky.html
0 0
bosorka31131 bosorka31131

bosorka31131 je offline (nepripojený) bosorka31131

Dakujem za radu :-) este by som sa chcela opytat ci ich mam polievat, alebo iba rosit a jak casto.
Naposledy upravil bosorka31131 : 24.02.11 at 20:04
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

Tak som to už nevydržal... a vysial som časť paradajok pre poľné pestovanie vonku na záhrade-Pollicino, Perun, Ildi, Bejbino, Beefmaster, Black from Tula,,Mirabelle Blanche, Tigerella...Tornádo a SanMarzano kúpim priesady na tržnici
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Keby som chcela vysievat vonku na zahrade, musela by som jamky robit krompacom, taka je tu zem zamrznuta.
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

durisovad Pozri príspevok
Keby som chcela vysievat vonku na zahrade, musela by som jamky robit krompacom, taka je tu zem zamrznuta.
Zle ste ma pochopila...ja som samozrejme vysieval v obývačke...len paradajky sú cieľovo určené nie do skleníka ani fóliovníka, ale von...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Este ze tak. Uz som chcela zavidiet, ze mate v zahradach tak pekne teplo.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

deerslayer Pozri príspevok
Zle ste ma pochopila...ja som samozrejme vysieval v obývačke...len paradajky sú cieľovo určené nie do skleníka ani fóliovníka, ale von...
Myslím si že je to ešte aj tak veľmi skoro, môžu zostarnúť, potom sa ťažko rozbiehajú
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Ahojte, oslovujem skúsených záhradkárov, poraďte laikovi kde čerpať dôveryhodné informácie o pestovaní plodín. Ja som skúsila na internete a čo ma prekvapilo je, že rôzne zdroje sa dosť rozchádzajú. Chcem tento rok pestovať prvýkrát brokolicu a dočítala som sa: „Brokolica dobre hospodári s vodou, preto jej nevadí aj dlhšie sucho“ a inde sa zase uvádza, že porast treba pravidelne polievať a nesmie preschnúť.
Ďalej som sa dozvedela že k jej dobrým vlastnostiam patrí, že nie je náchylná na prijímanie dusičnanov z pôdy a iný zdroj zase tvrdí - brokolica kumuluje dusičnany, celková dávka nemá presiahnuť 20g/m2. Tak ako to vlastne je ???
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Veď vyskúšaj a uvidíš...
Polievať isto treba a čím lepšie podmienky, tým lepšie rastie ako všetko.
Ak je pestovaná mormálnym spôsobom na záhrade, tak počas sezony slnko dusičnany vyťahá, ak je rýchlená, tak celkom verím, že má dusičnanov dostatok...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať