Zavrieť

Porady

Osvojenie dieťaťa mojim priaťeľom

Dobrý večer. Potrebovala by som sa poradiť. S prateľom žijeme spolu dva roky. Mám dcéru s minulého vzťahu. V rodnom liste nemá uvedeného otca. Chcel by si moju dcéru osvojiť , kedže sa o ňu riadne stará. Je to možné ked ešte nie sme zosobášení? A ak áno ako máme postupovať? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

    Meggi 1
    Osvojenie
    (Podľa zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine)

    Osvojením vzniká medzi osvojiteľom a osvojencom rovnaký vzťah, aký je medzi rodičmi a deťmi. Medzi osvojencom a príbuznými osvojiteľa vzniká osvojením príbuzenský vzťah. Osvojitelia majú pri výchove detí rovnakú zodpovednosť a rovnaké práva a povinnosti ako rodičia. O osvojení rozhoduje súd na návrh osvojiteľa.

    Osvojiteľom sa môže stať len fyzická osoba ktorá:

    1. má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
    2. osobné predpoklady,
    a. najmä zdravotné,
    b. osobnostné a morálne,
    3. je zapísaná do zoznamu žiadateľov o osvojenie
    4. spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že osvojenie bude v záujme maloletého dieťaťa.

    Medzi osvojiteľom a osvojencom musí byť primeraný vekový rozdiel. Osvojiť možno len maloleté dieťa, ak je osvojenie v jeho záujme.

    Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môževýnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.

    Ako spoločné dieťa môžu maloletého osvojiť len manželia. Ak je osvojiteľ manželom rodiča maloletého dieťaťa, môže osvojiť maloleté dieťa len so súhlasom druhého manžela; súhlas nie je potrebný, ak druhý manžel stratil spôsobilosť na právne úkony alebo ak je zadováženie súhlasu spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
    Pred rozhodnutím súdu o osvojení musí byť maloleté dieťa najmenej po dobu deviatich mesiacov v starostlivosti budúceho osvojiteľa. Náklady spojené s predosvojiteľskou starostlivosťou uhrádza budúci osvojiteľ. O zverení maloletého dieťaťa do starostlivosti budúcich osvojiteľov rozhodne na návrh budúceho osvojiteľa súd.
    Súd je povinný na základe lekárskeho vyšetrenia zistiť, či zdravotný stav osvojenca a osvojiteľov nie je v rozpore s účelom osvojenia. S výsledkami vyšetrenia oboznámi osvojiteľa, zástupcu osvojenca a poučí ich o účele, obsahu a dôsledkoch osvojenia.
    Osvojením zanikajú vzájomné práva a povinnosti medzi osvojencom a pôvodnou rodinou, ako aj medzi osvojencom a poručníkom alebo opatrovníkom, ktorý mu bol ustanovený súdom.
    Ak je osvojiteľ manželom jedného z rodičov osvojenca, príbuzenské vzťahy medzi osvojencom, rodičom a jeho príbuznými zostávajú zachované. Ak je to v záujme osvojenca, osvojitelia mu môžu sprostredkovať prístup k informáciám o jeho rodičoch alebo poskytnúť informácie, ktorými disponujú, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
    Osvojenie môže súd zrušiť z vážnych dôvodov, ktoré sú v záujme maloletého dieťaťa, do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení na návrh osvojenca alebo osvojiteľa alebo aj bez návrhu. Zrušením osvojenia vznikajú znovu vzájomné vzťahy medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. Osvojenec bude mať opäť svoje predošlé priezvisko.

    Zdroj: UPSVAR.SK


    V piatom odstavci o tom hovorí prvá veta: Ako spoločné dieťa môžu maloletého.......
    Naposledy upravil Meggi 1 : 19.08.09 at 20:43 Dôvod: Doplnenie

    emilia18 je offline (nepripojený) emilia18

    emilia18
    Dobrý deň,
    môj brat je vdovec s maloletým synom a žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, s ktorou plánujú uzavrieť manželstvo a následne na to by si chcela priateľka (budúca manželka) chlapca osvojiť. Chcem sa opýtať ako dlho približne trvá proces osvojenia a čo tomu predchádza?
    Ďakujem za odpoveď.
    Emilly

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    emilia18 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    môj brat je vdovec s maloletým synom a žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, s ktorou plánujú uzavrieť manželstvo a následne na to by si chcela priateľka (budúca manželka) chlapca osvojiť. Chcem sa opýtať ako dlho približne trvá proces osvojenia a čo tomu predchádza?
    Ďakujem za odpoveď.
    Emilly
    mojej sestre to trvalo krátko......podala návrh na súd, bolo konanie, právoplatnosť.....cca do 6 mesiacov (cez právničku a asi aj tlačenku na súde, aby vytýčili rýchlo pojednávanie)

    Osvojenie dieťaťa mojim priaťeľom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.