Zavrieť

Porady

Ako získam zdedený pozemok

Ahojte
Zdedila som pozemok, užívajú ho susedia - vek cez 80 rokov, je tam postavená hospodárska budova. Povedala som im o mojom pozemku, že ho chcem predať. Nikto nič nerobí, robia sa, že ma nepočujú. Ich deti tiež nechcú konať. Ako mám postupovať, pozemok nechcem do užívania, potrebujem iba peniaze. Predať, prenajať, nechať tak? Čakať, kým zomrú a potom sa to vyrieši?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    frederyka Pozri príspevok
    Ahojte
    Zdedila som pozemok, užívajú ho susedia - vek cez 80 rokov, je tam postavená hospodárska budova. Povedala som im o mojom pozemku, že ho chcem predať. Nikto nič nerobí, robia sa, že ma nepočujú. Ich deti tiež nechcú konať. Ako mám postupovať, pozemok nechcem do užívania, potrebujem iba peniaze. Predať, prenajať, nechať tak? Čakať, kým zomrú a potom sa to vyrieši?
    Tá budova to môže komplikovať.

    Je tá budova zapísaná v katastrálnej mape? JE k tej budove list vlastníctva? Kto je vlastníkom tej budovy?

    Budeš musieť vynaložiť trochu viac úsilia na ich "zobudenie". Napr. že ten pozemok oplotíš a znemožníš im prístup na pozemok.

    ALebo ho predaj a nechaj to na nového vlastníka, nech ich odtiaľ dostane. Univerzálna rada neexistuje, ďalší postup záleží od mnohých okolností (vlsstníctvo tej budovy, ako pozemok používajú, či majú nejakú nájomú zmluvu a pod.).

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A je pozemok ešte tvoj? Nevydržali ho susedia? Asi len súdnou cestou, sa k pozemku dopracuješ.

    frederyka je offline (nepripojený) frederyka

    frederyka
    Chobot Pozri príspevok
    Tá budova to môže komplikovať.

    Je tá budova zapísaná v katastrálnej mape? JE k tej budove list vlastníctva? Kto je vlastníkom tej budovy?

    Budeš musieť vynaložiť trochu viac úsilia na ich "zobudenie". Napr. že ten pozemok oplotíš a znemožníš im prístup na pozemok.

    ALebo ho predaj a nechaj to na nového vlastníka, nech ich odtiaľ dostane. Univerzálna rada neexistuje, ďalší postup záleží od mnohých okolností (vlsstníctvo tej budovy, ako pozemok používajú, či majú nejakú nájomú zmluvu a pod.).
    Hospodárska budova je postavená na čierno, ako všetky stavby v okolí. Nepamätám si, kedy ju kto staval. Asi papiere nebudú, tak isto nebude zakreslená na katastrálnej mape. Pozemok nie je veľký má okolo 80 metrov štvorcových.
    Oplotiť pozemok nemôžem, je v strede ich pozemkov, nechcem sa s nimi rozhádať, všade čítam spory so susedmi. Títo sú dobrí, ale starí a už čakajú iba na smrť. Noví vlastníci budú ich deti, nebudú si vedieť rozdeliť dom, sú nezamestnaní, nemajú financie.
    Ozaj neviem, čo robiť.

    Xanti Pozri príspevok
    A je pozemok ešte tvoj? Nevydržali ho susedia? Asi len súdnou cestou, sa k pozemku dopracuješ.
    Pozemok mám na liste vlastníctva, deduško s babičkou sú nevládni, sedia iba doma, nevedia, čo je vydržať pozemok.
    Súdiť sa nechcem, nemám peniaze.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    frederyka Pozri príspevok
    Hospodárska budova je postavená na čierno, ako všetky stavby v okolí. Nepamätám si, kedy ju kto staval. Asi papiere nebudú, tak isto nebude zakreslená na katastrálnej mape. Pozemok nie je veľký má okolo 80 metrov štvorcových.
    Oplotiť pozemok nemôžem, je v strede ich pozemkov, nechcem sa s nimi rozhádať, všade čítam spory so susedmi. Títo sú dobrí, ale starí a už čakajú iba na smrť. Noví vlastníci budú ich deti, nebudú si vedieť rozdeliť dom, sú nezamestnaní, nemajú financie.
    Ozaj neviem, čo robiť.


    Pozemok mám na liste vlastníctva, deduško s babičkou sú nevládni, sedia iba doma, nevedia, čo je vydržať pozemok.
    Súdiť sa nechcem, nemám peniaze.
    Trochu :

    Je ten tvoj pozemok presne vyznačený v katastrálnej mape ako samostatné parcela, ktorej vlastníkom si iba ty? Máš na liste vlstníctva ten konkrétny pozemok s udanou výmerou? Ak áno, tak mi nejde do hlavy, ako mohol niekto tak debilne rozdeliť parcely, že vznikla tak malá parcela a ešte ju aj niekomu prepísať???

    Prakticky ty ten pozemok na nič nevyužiješ, dokonca k nemu nemáš ani prístup, keďže je v strede ich parcely. Ak je to s tými starčekmi tak, ako píšeš, tak kým žijú s tým nič nepodniknú. Samostatne to ani nepredáš, to ti nikto nekúpi. Budeš musieť počkať, kým ten pozemok zdedia ich potomkovia a tí možno budú chcieť vysporiadať celú parcelu (možno aj kvôli jej predaju - a s cudzím pozemkov v strede parcely je pozemok menej atraktívny) a potom im to ponúknuť za nejakú symbolickú cenu. Z tých 20 m2 aj tak nezbohatneš a inak to nevyužiješ. Neviem, v akom meste či obci ten pozemok je, ale získaš tým maximálne pár sto euráčov. V tomto prípade ťaháš za veľmi krátky koniec, byť tým dedičom, tak to od teba odkúpim len za veľmi symbolickú cenu.

    Ešte sa spýtam - ten pozemok je v podstate parcela pod tou hospodárskou budovou?

    frederyka je offline (nepripojený) frederyka

    frederyka
    Chobot Pozri príspevok
    Trochu :

    Je ten tvoj pozemok presne vyznačený v katastrálnej mape ako samostatné parcela, ktorej vlastníkom si iba ty? Máš na liste vlstníctva ten konkrétny pozemok s udanou výmerou? Ak áno, tak mi nejde do hlavy, ako mohol niekto tak debilne rozdeliť parcely, že vznikla tak malá parcela a ešte ju aj niekomu prepísať???

    Prakticky ty ten pozemok na nič nevyužiješ, dokonca k nemu nemáš ani prístup, keďže je v strede ich parcely. Ak je to s tými starčekmi tak, ako píšeš, tak kým žijú s tým nič nepodniknú. Samostatne to ani nepredáš, to ti nikto nekúpi. Budeš musieť počkať, kým ten pozemok zdedia ich potomkovia a tí možno budú chcieť vysporiadať celú parcelu (možno aj kvôli jej predaju - a s cudzím pozemkov v strede parcely je pozemok menej atraktívny) a potom im to ponúknuť za nejakú symbolickú cenu. Z tých 20 m2 aj tak nezbohatneš a inak to nevyužiješ. Neviem, v akom meste či obci ten pozemok je, ale získaš tým maximálne pár sto euráčov. V tomto prípade ťaháš za veľmi krátky koniec, byť tým dedičom, tak to od teba odkúpim len za veľmi symbolickú cenu.

    Ešte sa spýtam - ten pozemok je v podstate parcela pod tou hospodárskou budovou?
    pomýlil si sa, metrov je okolo 80 , nepamätám si presne
    Pozemok je vyznačený na katastr.mape a zdedila som ho.Mám list vlastníctva.
    pozemok je pod budovou, ktorú postavili susedia. V minulosti vlastnili starí rodičia vedľajšie pozemky i so starým domom, predali dom a pozemky, na tento sa pozabudlo.

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    Chobot Pozri príspevok
    Trochu :

    ... Z tých 20 m2 aj tak nezbohatneš a inak to nevyužiješ. Neviem, v akom meste či obci ten pozemok je, ale získaš tým maximálne pár sto euráčov. V tomto prípade ťaháš za veľmi krátky koniec, byť tým dedičom, tak to od teba odkúpim len za veľmi symbolickú cenu.
    Zrejme vo svojom príklade pri určení ceny pozemku o celkovej rozlohe cca 20 metrov štvorcových si vychádzal z aktuálnych cien v centre BA Ja to zase odhadujem na pár desiatok evri A to je už suma, pre ktorú sa oplatí aj súdiť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    frederyka Pozri príspevok
    pomýlil si sa, metrov je okolo 80 , nepamätám si presne
    Pozemok je vyznačený na katastr.mape a zdedila som ho.Mám list vlastníctva.
    pozemok je pod budovou, ktorú postavili susedia. V minulosti vlastnili starí rodičia vedľajšie pozemky i so starým domom, predali dom a pozemky, na tento sa pozabudlo.
    ÁNo, máš pravdu, zmýlil som sa v rozmeroch, písala si 80 m2. ALe aj tak to nie je nič moc. Aj keby si pýtala 30 EUR /m2, asi by som toľko nedal, ako dedič.

    A myslel som si, že to vzniklo tak, že ten pozemok bola ako samostatná parcela pre budovu (potom ale v liste vlastníctva by tá parcela mala byť vedená sko zastavaný pozemok..) a pri predaji v zmluve zabudli na túto parcelu. Takže vlastne ty si túto parcelu ani nemala zdediť, mala byť už dávno predaná tým starčekom. To je len ďalší dôvod, prečo by ti nemali vyplatiť trhovú hodnotu pozemku v danej obci.

    Ak to poženieš do extrému, tak ti nakoniec tých 80 m2 oplotia a nepustia ťa na ten pozemok. Preto píšem, že ťaháš za kratší koniec. Ale počkaj, až sa ten pozemok bude dediť, potom to hádam nejako vyjednáš a dostaneš z toho niečo. S týmito starčekmi skutočne nemá zmysel to riešiť, k ničomu ich nedonútiš. Nie sú povinní od teba ten pozemok odkúpiť.

    Inak zaujímavý prípad...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Watson Pozri príspevok
    Zrejme vo svojom príklade pri určení ceny pozemku o celkovej rozlohe cca 20 metrov štvorcových si vychádzal z aktuálnych cien v centre BA Ja to zase odhadujem na pár desiatok evri A to je už suma, pre ktorú sa oplatí aj súdiť
    Ta nakoniec to je 80 m2, čo už je viac euráčov. Ale s tými 80 ročnými starčekmi sa frederyka nechce súdiť. ALe po ich smrti by mohla po nových majiteľov chcieť majetkové vyrovannie hoci aj súdnou cestou. Súd by jej priznal aspoň znaleckú hodnotu pozemku.

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    Chobot Pozri príspevok
    Ta nakoniec to je 80 m2, čo už je viac euráčov. Ale s tými 80 ročnými starčekmi sa frederyka nechce súdiť. ALe po ich smrti by mohla po nových majiteľov chcieť majetkové vyrovannie hoci aj súdnou cestou. Súd by jej priznal aspoň znaleckú hodnotu pozemku.
    Najlepšie riešenie vidím nechať ten pozemok tak. Majiteľka zdedeného pozemku, predpokladám, nie je odkázaná súrne na pár desiatok €. Ak sa v budúcnosti okolitý vlastný pozemok súčasných užívateľov toho cudzieho pozemku prededí a nájde sa kupec, tak to kúpi iste an blok.

    frederyka je offline (nepripojený) frederyka

    frederyka
    Nemôžu oplotiť cudzí pozemok, keďže som majiteľkou. Byť mrcha, plot postavím ja, nepustím nikoho. Touto cestou nechcem ísť. Tak isto neverím, nepodarí sa mi nič vybaviť po smrti starčeka a starenky...dediči sú traja chlapi, poznajú cestu do pohostinstva a späť, ešte pre podporu.
    Dane platím ja, oni užívajú cudzí pozemok. Prečo ja ťahám za kratší koniec? Majiteľ nemá žiadne právo na svoj majetok?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    frederyka Pozri príspevok
    Nemôžu oplotiť cudzí pozemok, keďže som majiteľkou. Byť mrcha, plot postavím ja, nepustím nikoho. Touto cestou nechcem ísť. Tak isto neverím, nepodarí sa mi nič vybaviť po smrti starčeka a starenky...dediči sú traja chlapi, poznajú cestu do pohostinstva a späť, ešte pre podporu.
    Dane platím ja, oni užívajú cudzí pozemok. Prečo ja ťahám za kratší koniec? Majiteľ nemá žiadne právo na svoj majetok?
    Hm. Píšeš, že tvoj pozemok sa nachádza v strede ich pozemku. Máš prístup na svoj pozemok? Oni nemusia oplotiť tvoj pozemok. Bohate postačí ked si oplotia svoj. A tým pádom len letecky sa dostaneš na svoj pozemok.
    Pánové čo Ti radia majú pravdu, ťaháš za kratší koniec.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    frederyka Pozri príspevok
    Nemôžu oplotiť cudzí pozemok, keďže som majiteľkou.
    Zle sme sa pochopili, oni by mohli oplotiť svoj pozemok hraničiaci s tvojim pozemkom. A pokiaľ nemáš právo prechodu na svoj pozemok cez ich parcely a toto nie je zapísné ako ťarcha v ich liste vlastníctva, tak sa na ten svoj pozemok ani nedostaneš, lebo na ich pozemok ťa nemusia ani pustiť a teda nemáš sa ako dostať na svoju parcelu.

    frederyka Pozri príspevok
    Byť mrcha, plot postavím ja, nepustím nikoho. Touto cestou nechcem ísť. Tak isto neverím, nepodarí sa mi nič vybaviť po smrti starčeka a starenky...dediči sú traja chlapi, poznajú cestu do pohostinstva a späť, ešte pre podporu.
    Možno po ich smrti to budú chcieť predať, aby mali na nový (Pra)zdroj pitia. A vtedy máš šancu, že ten, kto to od nich kúpi, bude chcieť kúpiť aj od teba tú časť v strede pozemku, aby to mal celé.

    frederyka Pozri príspevok
    Dane platím ja, oni užívajú cudzí pozemok. Prečo ja ťahám za kratší koniec? Majiteľ nemá žiadne právo na svoj majetok?
    Má, ale musela by si dať návrh na majetkové vysporiadanie súdnou cestou. Buď so starčekmi, alebo s tými dedičmi.

    Ale pamätaj tiež na to, že ty si vlastne tú parcelu získala omylom, tak, že ju zabudli uviesť do kúpnej zmuvy. Ty si tú parcelu ani nemala vlastniť.

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    frederyka Pozri príspevok
    Nemôžu oplotiť cudzí pozemok, keďže som majiteľkou. Byť mrcha, plot postavím ja, nepustím nikoho. Touto cestou nechcem ísť. Tak isto neverím, nepodarí sa mi nič vybaviť po smrti starčeka a starenky...dediči sú traja chlapi, poznajú cestu do pohostinstva a späť, ešte pre podporu.
    Dane platím ja, oni užívajú cudzí pozemok. Prečo ja ťahám za kratší koniec? Majiteľ nemá žiadne právo na svoj majetok?
    To je všetko pochopiteľné čo tvrdíš, ale tá daň z nehnuteľnosti vychádza iste iba pár €. Na druhej strane, oni sa o ten tvoj pozemok, predpokladám, starajú. Teda ho nemusíš kosiť alebo inak udržiavať. Ide o akúsi nepísanú dohodu, ktorú vzájomne akceptujete konkludentne. Keby to tak nebolo, určite by jedna alebo druhá strana už niečo iniciatívne a účinné podnikla.

    Pozemok si môžeš oplotiť aj ty aj oni, takže výsledok by bol ten istý

    Ak v budúcnosti synovia (dedičia) neprejavia o svoj zdedený pozemok záujem, určite sa ho budú snažiť po prededení predať a potom môžeš využiť iniciatívu ty, že sa s nimi dohodneš, že kupca sa pokúsiš nájsť ty, že zabezpečíš predaj celého toho pozemku aj s tvojim an blok. Samozrejme všetko závisí od toho v akej lokalite sa pozemok nachádza, od jeho orientácie, vzhľadu, bonity pôdy, "osadenstva" v okolí a pod.

    Ešte dodám, že na svoj pozemok máš právo prístupu za podmienok, ktoré sú uvedené v § 127 ods. 3 zák. č 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov

    (3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

    Pozor, ale nesmieš si to zamieňať s právom prechodu, ktoré by si si musela "vysúdiť", ak by si svoj pozemok chcela aktívne užívať a chodiť tam kedykoľvek. Čiže raz za čas, za účelom nevyhnutnej údržby a obhospodarovania, ti v tom brániť bez dôvodu nemôžu, ak by ti v tom predsa bránili bezdôvodne, tak by si sa kvôli tomu súhlasu musela aj v tomto prípade obrátiť na súd. A súd by ti dal zrejme za pravdu podľa okolností prípadu, keďže tvoj pozemok je vlastne enkláva, iný spôsob prístupu k nemu je nemožný a o dohodu ani iné rozumné usporiadanie pomerov z ich strany nebol záujem.
    Naposledy upravil Watson : 24.08.09 at 09:35
    ucetni_fantozzi
    ja teda neviem, ci to chapem spravne, ale ak mas pozemok vedla, nie je rozumne to riesit zamenou pozemkov? tzn. ten zastavany stred im prenechat a za to dostat zem v rovnakej vymere na kraji pozemku, pri tvojej parcele...

    frederyka je offline (nepripojený) frederyka

    frederyka
    Omylom som nič nezískala, pozemok vlastnili ju moji starí rodičia, prečo nie je predaný, vedia iba oni a ja som ho zdedila.

    Naše pozemky ležia na opačnej strane cesty. Zámena pozemkov - neviem, či susedia budú súhlasiť s tým, dať mi pozemok, ktorý je na konci ich pozemku. Je veľký, deliť ho nebude nikto. To sú tiež ďalšie výdavky, vymeranie, nové číslo parcely, návrh na vklad. Toľko ten pozemok nie je hoden.
    Pozemok sa nekosí, pretože tam stojí hospodárska budova, okolo nej sú zbytočnosti, vhodné do zberných surovín.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    frederyka Pozri príspevok
    Omylom som nič nezískala, pozemok vlastnili ju moji starí rodičia, prečo nie je predaný, vedia iba oni a ja som ho zdedila.

    Naše pozemky ležia na opačnej strane cesty. Zámena pozemkov - neviem, či susedia budú súhlasiť s tým, dať mi pozemok, ktorý je na konci ich pozemku. Je veľký, deliť ho nebude nikto. To sú tiež ďalšie výdavky, vymeranie, nové číslo parcely, návrh na vklad. Toľko ten pozemok nie je hoden.
    Pozemok sa nekosí, pretože tam stojí hospodárska budova, okolo nej sú zbytočnosti, vhodné do zberných surovín.
    Keď sa na to dívaš takto, máš možnosť osloviť ich, najlepšie písomne, s ponukou na predaj pozemku. V prípade, že o kúpu neprejavia záujem, môžeš od nich požadovať nájomné v cene obvyklej v danej lokalite. To je všetko, čo môžeš urobiť bez toho, aby si si nejako enormne nerozhádzala susedské vzťahy. Krajným riešením je domáhať sa svojho práva súdnou cestou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.