Zavrieť

Porady

Doktorand ako to vlastne je

dobry den,

v maji som ukoncila vysoku skolu s titulom Mgr. presne 27.5.2009. Mala som zaujem o doktorandske studium, ale nakolko som si nebola ista, ci ma prijmu registrovala som sa na Urade prace. Koncom jula som bola z Uradu prace vyradena, pretoze som dostala potvrdenie o prijati na doktorandkse studium 3. stupna. A podla nich je to sustavne pripravovanie sa na povolanie. Na druhej strane som tuto skutocnost oznamila svojej zdravotnej poistovni, ktore vsak odmieta za mna platit poistne, pretoze ako student budem podla nich az od 1.9.2009. Na Urade prace mi ale tvrdila, ze su povinny to za mna platit... Moja situacia je komplikovana v tom, ze vlastne neviem na com som a i keby som chcela brigadne pracovat, ma nikde nezamestnaju, kedze nemam relevatny doklad. V zakonoch (580/2004, 594/2007), ktore som si prestudovala sa presne neudava odkedy je doktorand doktorandom, tak by som rada vedela, ci niekto vie ako to naozaj je. Podla danej zdravotnej poistovne som totiz dobrovolne nezamestnana, comu vsak nerozumiem, kedze som prijata na skolu. Viem, ze student vysokej skoly, je studentom len do urobenia statnic, avsak ja plynulo bez prerusenia pokracujem dalej.
Skusala som sa pytat i inde obracala som sa na ostatnych ludi, ako riesili danu situaciu, avsak maju v tom vsetci zmatok, pretoze niektorym poistovne oznamili, ze neplatia nic a inde naopak, ze treba im doplatit dane obdobie.

za odpoved vopred dakujem

denisa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    zo stránky www.všzp.sk :
    "Si doktorand a nevieš kto je za teba platiteľom poistného?

    Za študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov, je platiteľom poistného na verejné zdravotné poistenie štát.
    Od 1. januára 2008 študenti doktorandského študijného programu už nie sú považovaní za zamestnancov, ale je im určený nový platiteľ poistného a to štát v prípade, že súčasne spĺňajú nasledovné podmienky:
    a) denná forma doktorandského štúdia,
    b) dodržanie štandardnej dĺžky štúdia,
    c) nezískal vzdelanie tretieho stupňa,
    d) a ak nedovŕšil vek 30 rokov.

    Ak študent doktorandského štúdia jednu z uvedených podmienok nespĺňa, pre účely zdravotného poistenia, sa nepovažuje za osobu, za ktorú platí poistné štát a v takom prípade je povinný si platiť poistné sám ako samoplatiteľ, ak nie je zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo osobou, za ktorú hradí poistné štát z iného dôvodu."

    Ak máš doklad o tom, že si študentom od určitého dátumu - potvrdenie o návšteve školy, resp.potvrdenie o prijatí na dokt.štúdium, tak ho predložíš na svoju zdravotnú poisťovňu a nemusíš platiť.

    elora je offline (nepripojený) elora

    elora
    toto vsetko som spravila, avsak poistovna ma prijme az od 1.9.2009, preto sa pytam... ostatne podmienky splnam...
    kedze v danom zakone nie je definovane odkedy, dali ma az od toho septembra...
    a doklad o prijati na skolu nestaci, i ked na infolinke (rozhovor sa zaznamenava) a po telefonate s inou zamestnankynou poistovne mi tvrdili, ze to staci, teraz sa tvaria, ze treba doklad o nastupeni na skolu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Oni v tom maju sami bordel.
    Ty sa teraz musis prihlasit ako dobrovolny platitel, ale nemusis zaplatit. Tym, ze donesies potvrdenie o navsteve skoly, za teba stat doplati ZP aj od casu odhlasenia z UP do zapisu.

    Rovnaky problem maju aj cerstvi bakalari, ale to zazracne potvrdenie v septembri vsetko vyriesi.
    Naposledy upravil ivka70 : 24.08.09 at 12:28

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    osobne mám zato, že štúdium bolo prerušené z iných dôvodov ako pracovných a prerušenie nebolo do 8 dní oznámené ZP, prihlásila si sa na UP,(preto povedali že študentom budeš až od 1.9.) tak asi budeš musieť platiť poistné sama,
    Treba len veriť že to vyjde ako napísala Ivka70

    najlepšie bude znovu si to overiť v ZP napr. na infolinka@vszp.sk, alebo zavolaj do Call centra - 0850 003 003.

    elora je offline (nepripojený) elora

    elora
    to uz som vsetko skusila a kedze som sa hlasila na UP nemusela som danu skutocnost oznamit poistovni, kedze to za mna stale hradil stat, tak mi bolo povedane na UP...
    studium som nijako neprerusila... plynulo pokracujem dalej, inak neviem co myslis presne
    a do poistovne som volala i pisala a boli mi poskytnute protichodne informacie...

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    napr. toto ...z iných dôvodov ako pracovných a prerušenie nebolo do 8 dní oznámené ZP.....
    ak si prerušila štúdium z dôvodov ktoré uvádzaš tak si nemala ísť na UP ale vec oznámiť len ZP

    elora je offline (nepripojený) elora

    elora
    ale ja som studium neprerusila.... je na tomnieco nepochopitelne?

    a je to uz vyriesene s poistovnou a vysledok ej presne taky ako povedala ivka7, mala uplnu pravdu...

    Doktorand ako to vlastne je

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.