Zavrieť

Porady

ZAVET

Chcel by som sa spytat, ze ci je mozne spisat zavet tak, ze moje dieta ktore o mna nejavi zaujem uz dva roky dostane cast mojeho majetku, cast moji rodicia ktori sa o mna starali a dali mi azyl v tazkej zivotnej situacii po dobu jedneho roka a cast moja sestra, ktora ma so mnou vztah ako sa patri na surodencov vratane pomoci.

Chcem to urobit tak, aby to nebolo napadnutelne. Nechcem robit vydedovania.

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    zvedavec111 Pozri príspevok
    Chcel by som sa spytat, ze ci je mozne spisat zavet tak, ze moje dieta ktore o mna nejavi zaujem uz dva roky dostane cast mojeho majetku, cast moji rodicia ktori sa o mna starali a dali mi azyl v tazkej zivotnej situacii po dobu jedneho roka a cast moja sestra, ktora ma so mnou vztah ako sa patri na surodencov vratane pomoci.

    Chcem to urobit tak, aby to nebolo napadnutelne. Nechcem robit vydedovania.

    dakujem
    AK je tvoje dieťa plnoleté, tak mu patrí najmenej polovica toho, čo by mal zdediť zo zákona. Takže ak máš len jedno dieťa a žiadnu manželku, zo zákona by dieťa dedilo celý tvoj majetok. Ak napíšeš závet, tak musí dostať polovicu tvojho majetku, inak môže súdne napadnúť závet ako neplatný v tej časti.

    Ak by si mal dieťa a manželku, tak zo zákona by mu patrila polovica. Preto v prípade závetu musí dostať 1/4-nu. Až so zvyškom majetku môžeš voľne nakladať.

    Neviem ,či je po pochopiteľne napísané, ak nie tak sa spýtaj na to, čo nie je jasné. Možno pomôže citácia zákona - § 479 obč. zákonník:

    Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Druhou možnosťou je napísať majetok (predať ho) ešte za svojho života na iných ľudí s nejakou ťarchou napr. právo dožitia (pri nehnutelnosti) a tak v podstate "vydediť" toho, koho chceš. Samozrejme musíš tým, komu majetok predáš veriť, čo býva väčšinou veľký problém.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    ak sa spíše závet a uvedie sa jeden zo zákonných dôvodov je možné v závete mu určiť na dedenie aj menšiu časť ako polovicu jeho podielu prípadne je ho možné aj celkom vydediť. Ale to je už vec, ktorú by ste mal rozobrať u právnika, ktorý posúdi, či vaše dôvody pred prípadným súdom obstoja ako zákonný dôvod vydedenia a prípadne spíše závet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.