Zavrieť

Porady

Preplatenie cestovných náhrad

V jednej firme/nezisk. org./,ktorú začínam účtovať som sa stretla s takýmto postupom pri cestovných náhradách:

Zamestnanec je vyslaný na zahraničnú prac. cestu, firma kúpi eurá a dá mu nejaký preddavok. Nemajú valutovú pokladňu. Po návrate zo zahraničia vyúčtujú cesťák tak, že vypočítajú cestovné náhrady v eurách, odpočítajú preddavok, zvyšok kurzom prepočítajú na SK a vyplatia zamestnancovi v SK.
Keď ide do Čiech nemajú ani nákup CZK, proste mu to prerátajú a zaplatia v SK.
Chcem im navrhnúť:
1. Založiť dve valutové pokladne na EUR a CZK a vyplácať podľa zákona o cest. náhradách v inej mene ako slovenskej.
ALEBO EXISTUJE NEJAKÁ VÝNIMKA A MOŽU TO TAK ROBIŤ?????
Mne sa to nezdá. Keď spätne založím valutovú pokladňu, budú v mínuse o tie peniaze, čo vyplatili v SK.
Prosíííím poraďáci poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    spätne nerobiť nič. Možno to prijmu a možno nie. zariaď sa podľa toho. Dnes tento postup je bežný. Ja im odporúčam aspoň dotovať zamestnancovi jeho bežný účet. Aby sa urobilo zadosť zákonu a do smernice to popísať. Lebo sú bežné platobné karty, ktorými sa dá v zahraničí aj vybrať hotovsť aj platiť kartou, takže zamestnanec je rád, že nemusí voziť hotovsť so sebou. Ovšem on stráca na poplatkoch, takže treba doparcovať detaily (smernica, pokyn-príkaz na cestu, súhlas zamestnanca s podmienkami ap.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Keď spätne spracuješ valutovú pokladňu, môžeš do príjmov dať len to množstvo EUR ktoré sa nakúpilo a tiež vydať len to množstvo ktoré bolo v skutočnosti vydané. Teda ak všetko, zostatok bude nula. Ja sa tiež stretávam s praxou, že chýbajúce náhrady cest. sa doplatia v Skk. Tam treba správne určiť kurz ktorým sa to na Sk prepočíta.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Podla zákona musí zamestnávatel poskytnút preddavok, ak o neho zamesntanec poziada, v inej ako slovenskej mene (§ 36 ods. 1 a 2). Vyúctovanie uz môzu urobit aj v slovenskej mene, ak sa tak dohodnú (§36 odst. 5 a 6).

    Takze okrem tých preddavkov do CR to robia v súlade so zákonom 283/2002.

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Veeeeeeeeeeeeľkáááááááááááá vďaaaaaaakaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!! Hlavne za §§§§ , čítala som to snáď 5 krát a spoločné ustanovenia som obišla. Ešte raz díííííík

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    liba2
    Keď spätne spracuješ valutovú pokladňu, môžeš do príjmov dať len to množstvo EUR ktoré sa nakúpilo a tiež vydať len to množstvo ktoré bolo v skutočnosti vydané. Teda ak všetko, zostatok bude nula. Ja sa tiež stretávam s praxou, že chýbajúce náhrady cest. sa doplatia v Skk. Tam treba správne určiť kurz ktorým sa to na Sk prepočíta.
    Kurz ťahám z NBS v ten deň, keď to preplácam, t.j. v deň účtovného prípadu. Dúfam,že je to správne. Dajte vedieť, nech to už dokončím.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    správne... kurzom NBS, výnimka by bola, keby sa cudzia mena nakúpila, vtedy treba brať kurz komerčnej banky...

    Preplatenie cestovných náhrad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.