Zavrieť

Porady

Mišpuľa

Môže mi prosím niekto bližšie napísať o pestovaní Mišpule?Našla som protichodné informácie,niektoré hovoria,že je plne mrazuodolná a niektoré,že znáša teplotu do minus 15 st.Môžem dať okolo nej mulč?Potrebuje veľa vlahy?Napíšte všetko,čo o nej viete.Dakujem.
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

majkatorka Pozri príspevok
dnes som kupila od kohaplant mispulu nemecku, je oznacena ako cesky vyrobok JURAL, o podpniku som nenasla nic, ale pisu, ze je vysoko mrazuvzdorna, som spod tatier
Nuž ale problém ani tak nie je v tom, že ti možno vymrzne časom. Mišpule sa historicky pestovali vo vinohradníckych lokalitách a to nie je náhoda. Sú pomerne teplomilné. Ak však ju budeš opatrovať na chránenom mieste máš iste šancu.
Hlavný problém, že si kúpila mišpulu na podpníku dula, na ktorom síce rastie dobre, ale rodí suchšie drevnatejšie plody málo šťavnaté.
Píše sa to v starých knihách a praktické pokusy hovoria jasne.
Je to na škodu mišpúl, pretože takto väčšie percento ľudí povie že im toto ovocie chutí menej alebo dokonca vôbec.
Veľké záhradníctva však chcú iba predať a nepozerajú toľko už aby to aj chutilo. Paradoxne tým ale ovplivnia, že ľudia budú kupovať mišpule čoraz menej...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Wabi,ahoj.ja by som chcela hrozne dake kvalitne stromceky do zahradky.
no a pokukavam aj po takych,co vobec nepoznam-mispula,oskorusa a dula.
o dule tvrdia ze sa surova jest neda,ale kupila som si na trhu a chutila mi aj surova a do kolaca bola super.
vobec neviem ako chuti oskorusa a mispula.vedel by si mi to popisat.su to hrusky,alebo nieco ako jablcka-priblizne.a ake to ma naroky.ja zijem pri Neusiedl am See,to je vinohradnicka oblast.tento rok sice bolo trochu chladno,par dni aj okolo -20 stupnov,ale je to rarita,taku zimu si tu nepamätam.

inak,mimo temy-mame v zahrade krasny velky strom,take drobne cervene slivky-asi mirabelky,ale opadaju skor ako dozreju,alebo ich zozeru cerviky,okrem toho je ich na tom strome len sem-tam,ani nechutia bohvieako.zvazujem ci ho nevyrezeme,ale ak by sa do neho dalo zastepit nieco ine,mozno by som ho nechala.kmen vytera byt zdravy.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž keď ti chutila surová dula, tak už ti asi bude chutiť všetko...
Ja mám rád odšťavené dule, šťava je veľmi dobrá čerstvá a plná vitamínov.
Mišpule sa jedia po zmeknutí alebo blanžírované... chutia trochu jablkovo trochu hruškovo ale najmä mišpulovo! Je to kríček či menší stromček.
Mne sa páči najviac mišpula od mojho priateľa Štefana. Volá ju Sbinovská asi podľa pôvodu. Má naozaj veľké a chutné plody.
Oskoruše sú časom väčší strom má listy podobné jarabine - pérovité. Mne chtia veľmi. Chuť by som popísal ako pri mišpuli ale je to zas iné samozrejme.
Oskoruší mám asi 15 odrôd.
Niečo o nich je aj tu:
http://asimina.webnode.sk/zivy-plot/
1 0
majkatorka majkatorka

majkatorka je offline (nepripojený) majkatorka

wabi, neviem preco tolko ustipacnosti... mispulu mi neporadili v kohaplante, hladala som ju cielene a nahodou nasla u nich. dokonca ani nevymrzla, ani ju nijako speci nechranim v zime a to boli dlho silne mrazy. akurat mi ju minuly rok obzrali barany, takze plody neboli
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ospravedlňujem sa dotknutým. Nemal som záujem písať uštipačnosti.
Možno som si ripol, že prečo neporadili tí čo predávali. Proti Kohaplantu nič nemám. Sú to poctiví obchodníci a tak ako ani ja nie som neomylný tiež môžu urobiť sem tam nejakú chybičku.
Ak ti predali stromček a ten ti rastie, tak to z ich strany zjavne chyba nebola, pretože inak by si nemala toto zaujímavé ovocie.
Poradil som ti aby si ju nechala spravokoreniť, pretože sa jej zvýši mrazuvzdornosť a zlepší chuť plodov. Myslel som to ako dobrú radu.
0 0
majkatorka majkatorka

majkatorka je offline (nepripojený) majkatorka

ano, spravokorenenie mam v plane, az trosku podrastie, nech je co zakopavat kto by chcel v chladnejsich regionoch pestovat este ine zaujimave ovocie, ziskala som kontakt na tuto firmu, maju pobocku aj na orave, cize ozaj studeny odchov mam odtial zemolez kamcatsky a uz aj 1 plod sa urodil

http://www.mountberry.sk/sk/pestovanie-ovocia/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať