Zavrieť

Porady

Zamestnanie sa na TPP súbežne zo živnostou

Dobry den prajem.

Hladal som okolo tejto témy už na porade, no nakolko mam trochu obavy,aby som si nevyrobil nejaké nepríjemnosti, tak sa opýtam tak nejak na mieru.

Som čerstvý živnostník. Platím si zatial odvody do ZP.

Rád by som si našiel ešte popri tejto živnosti riadne zamestnanie, nakolko mám tak trochu obavy či to ,ako mladá rodinka budeme finančne zvládat iba zo živnosti aspon kým sa to normálne rozbehne.

Ako postupovat pri uchadzaní sa o zamestnanie z pohladu týchto skutočností?

Budem sa uchadzat o zamestnanie s tým, že som SZCO a chcem u nich pracovat na trvalý pomer. Mozno to vyznie hlúpo no vyplýva z toho pre mna, alebo pre zamestnávatela nejaká nevýhoda? Su s tym nejake administrativne a personálne problemy? Treba niekde nieco potom ohlasovat z mojej strany Dú,alebo ZU ci poistovniam?

Alebo je to administrativne uplne v poriadku a ked ma zamestnavatel prijme do zamestnania, tak od toho momentu za mna zacína odvody platit zamestnávatel ?
Viem, ze je tam aj ista hranica prijmov, ktore ked presiahnem tak platim do ZP aj ja aj zamestnavatel.

Dakujem za odpoved a prajem uspesny den
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anicka8030 Pozri príspevok
Dobrý deň. Poradil by mi niekto ? Som SZČO a zamestnala som sa súčasne na polovičný úväzok/4 hod. denne/. Platím si len ZP , ktoré mám zaplatené do konca roka. Zamestnávateľ ma nahlásil na ZP a SP. Bude za mňa odvádzať odvody , alebo ja ? A ešte by som sa opýtala, na čo mám ešte nárok od zamestnávateľa, napr. dovolenka, stravné lístky a podobne. Vďaka !!!
Do 8 dní od vzniku prac.pomeru si môžeš v zdr.poisťovni zmeniť vymer.základ - nebudeš platiť z minima /41,37 EUR mesačne/, ale len sumu, ktorá ti vyšla z ročného zúčt. zdr.poistenia za predch.rok.
Nárok na stravný lístok ti nevzniká, lebo tvoja pracovná smena netrvá viac ako 4 hod. Máš nárok na dovolenku podľa počtu odprac.rokov - do 15 rokov je základná výmera dovolenky 4 kal. týždne. Ak do konca roka odpracuješ 60 dní, vznikne ti nárok za rok 2009 na 3/12 ročného nároku,
0 0
anicka8030 anicka8030

anicka8030 je offline (nepripojený) anicka8030

vďaka za odpoveď. Ale čo s tým zaplateným zdravotným odvodom, ktoré už mám uhradené až do decembra 2009 ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Na budúci rok budeš mať povinnosť urobiť RZZP za rok 2009 a tam sa to vysporiada. Keď si bola doteraz iba SZČO tak si bola povinná platiť zdravotné poistenie.
0 0
feron feron

feron je offline (nepripojený) feron

Dá sa už teraz povedať, koľko bude 12-násobok minimálnej mzdy za rok 2009? NEmám prehľad, či už s tou min.mzdou pohli smerom hore alebo nie.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

feron Pozri príspevok
Dá sa už teraz povedať, koľko bude 12-násobok minimálnej mzdy za rok 2009? NEmám prehľad, či už s tou min.mzdou pohli smerom hore alebo nie.
To je snáď preklep. Predsa to už dávno vieme. Zaujíma ťa rok 2010?

S najvjväčšou pravdepodobnosťou bude schválená minimálna mzda pre rok 2010 v tej výške ako bola navrhnutá MPSVaR - 319,50 €
Čítaj: Minimálna mzda pôjde na vládu
__________________
Katija
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
0 0
anicka8030 anicka8030

anicka8030 je offline (nepripojený) anicka8030

Ja by som sa ešte chcela opýtať. Pracujem na polovičný úväzok na 4 hod. denne. Bol mi pridelený funkčný plat 200 €. Zamestnávateľ mi platí odvody do ZP a SP. Koľko mi zamestnávateľ stiahne za odvody ? Takže, koľko bude vlastne činiť môj plat ? A ešte by som sa opýtala asi mimo témy. Zamestnávateľ ma poslal na vstupnú prehliadku k lekárovi. Môžem ísť na ňu počas pracovnej doby , alebo akým spôsobom ? Vďaka za odpoveď !!!
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

anicka8030 Pozri príspevok
Ja by som sa ešte chcela opýtať. Pracujem na polovičný úväzok na 4 hod. denne. Bol mi pridelený funkčný plat 200 €. Zamestnávateľ mi platí odvody do ZP a SP. Koľko mi zamestnávateľ stiahne za odvody ? Takže, koľko bude vlastne činiť môj plat ? A ešte by som sa opýtala asi mimo témy. Zamestnávateľ ma poslal na vstupnú prehliadku k lekárovi. Môžem ísť na ňu počas pracovnej doby , alebo akým spôsobom ? Vďaka za odpoveď !!!
Môžeš ísť počas prac. doby, ak sa nedá po nej. Lekár ti dá potvrdenie.
http://www.zervan.sk/indexN.php?idc=...acka-2009-euro
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Katija Pozri príspevok
To je snáď preklep. Predsa to už dávno vieme. Zaujíma ťa rok 2010?

S najvjväčšou pravdepodobnosťou bude schválená minimálna mzda pre rok 2010 v tej výške ako bola navrhnutá MPSVaR - 319,50 €
Čítaj: Minimálna mzda pôjde na vládu

VLÁDA: Schválila rast minimálnej mzdy od januára 2010 o 4,1 % na 307,70 eura

http://www.tasr.sk/25.axd?k=20091021TBB00260
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Ahojte, chcela by som si len potvrdiť:

Je jedno či si nezdaniteľnú časť uplatním u zamestnávateľa alebo až v DP? (Zamestnanec + SZČO), teda či je jedno či podpíšem vyhlásenie u zamestnávateľa alebo to potom "zohľadním" pri podávaní daňového priznania?

Ja si myslím že áno, dôležité je tú položku uplatniť len 1x, ale pre istotu....
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Nezdaniteľnú čiastku si uplatníš len u jedného zamestnávateľa. On ti potom dá potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, ktoré potom spolu so živnosťou uvedieš v daňovom priznaní. V DP budeš zo zamestnania uvádzať iba základ dane a potom zo všetkých príjmov - základov dane /živnosť+závislá činnosť/ uplatníš si nezdaniteľnú čiastku.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Dík Ejo, toto viem, len či môžem u zamestnávateľa "nepodpísať" vyhlásenie, teda budem mesačne platiť zo ZČ vyššie dane, ale potom pri DP mi vyjde nižšia povinnosť k doplateniu - dúfam že som to "nepomotala"

Ďakujem
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Môžeš aj nepodpísať, len potom rátaj s vyššou mesačnou daňovou povinnosťou, ale zase na druhej strane v podanom DP bude daňová povinnosť nižšia.

Assea Pozri príspevok
Dík Ejo, toto viem, len či môžem u zamestnávateľa "nepodpísať" vyhlásenie, teda budem mesačne platiť zo ZČ vyššie dane, ale potom pri DP mi vyjde nižšia povinnosť k doplateniu - dúfam že som to "nepomotala"

Ďakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Assea Pozri príspevok
Dík Ejo, toto viem, len či môžem u zamestnávateľa "nepodpísať" vyhlásenie, teda budem mesačne platiť zo ZČ vyššie dane, ale potom pri DP mi vyjde nižšia povinnosť k doplateniu - dúfam že som to "nepomotala"

Ďakujem
Áno, nemusíš si ju uplatniť u zamestnávateľa a uplatníš si ju pri podaní DP
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Prijali sme zamestnanca na hlavný PP, ktorý je súčasne SZČO. Môže si od 11/2009 začať u nás uplatňovať NČZD a DB na deti pri podpísanom Vyhlásení ? Alebo Vyhlásenie nepodpíše a všetko si dorovná v rámci DP ? Predpokladám, že to je na rozhodnutí ZC, ktorú možnosť si zvolí. Môže si to rozdeliť napr. NČZD si začne uplatňovať u nás, ale DB na deti si uplatní až v DP (resp.opačne) ? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

milanr Pozri príspevok
Prijali sme zamestnanca na hlavný PP, ktorý je súčasne SZČO. Môže si od 11/2009 začať u nás uplatňovať NČZD a DB na deti pri podpísanom Vyhlásení ? Alebo Vyhlásenie nepodpíše a všetko si dorovná v rámci DP ? Predpokladám, že to je na rozhodnutí ZC, ktorú možnosť si zvolí. Môže si to rozdeliť napr. NČZD si začne uplatňovať u nás, ale DB na deti si uplatní až v DP (resp.opačne) ? Ďakujem.
Ak mu zo živnosti vychádza strata alebo nesplňa podmienku príjmu zo živnosti, je lepšie ak podpíše Vyhlásenie u vás a uplatní si DB aspoň za 11 a 12/09.
Ak by bol v zisku DB za 01-10/09 si vyžiada cez DP typu B.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

začala som robiť účto szčo, ktorý je aj zamestnanec, konečne som mu dala dohoromady účto, teraz chcem dať do poriadku jeho odvody, on zo živnosti neplatí ani do ZP -ani RZZP mu nikto nerobil, ani do sociálky. Daňové za r. 2008 som mu nerobila, ale výpis do sociálky som poslala. Zo zamestnania mu platí odvody zamestnávateľ, ale mal by si platiť aj do SP aj ZP, on neplatí nič. Takže ako sa z toho vysomáriť a dať mu to dohromady?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať