Zavrieť

Porady

AKO ZAČAŤ

som niekto, kto si nedal pozor a popálilsa. No som niekto kto teraz našiel zmysel života a vodítko v ťažkých situáciách. ...viac
Mám možnosť dostať Hypoúver 33000 eur. Chcel by som stavať, alebo rekonštruovať. Neviem do čoho sa pustiť. Po pravde 33000 eur nie je až tak veľa. Ak kúpim starší dom, neostane na opravu. Ak kúpim pozemok a vybavím všetky potrebná potvrdenia, tak neostane toho veľa na stavanie. Väčší úver sa mi už asi nepodarí získať. Poradte čo s tým miliónom sa dá spraviť?
Usporiadat
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Toto nie je dom, to je garsonka. V tomto dome na rodinu zabudni, deti by spavali akoze kde? Ucili by sa akoze kde? Bez pozemku tak za 600tisic SKK. 600tisic vyhodenych do luftu,ale budiz. Za kolko mlady par zarabajuci po 15000SKK nasetri 600tisic ?
Ale prispevok o tom,ze radsej podnajom ako vlastne byvanie nebol moj, ja som prave na ten reagoval.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

IgyPop Pozri príspevok
Ano, hypotéka je "nebezpecná", a vdaka ich dostupnosti sú dnesné ceny tam, kde sú.
Toto som presne myslel, rozdavali sa peniaze a ceny sa nafukli do neudrzatelnej situacie.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
pepa78 Pozri príspevok
ciners, na kolko by si odhadol tento dom z porobetonu a bez pozemku ?

Obytné miestnosti - 2
Zastavaná plocha - 48,7 m2
Obostavaný priestor - 158,6 m3
Celková úžitková plocha - 38,9 m2
Výška objektu - 3,12 m
Celková obytná plocha30,6 m2


Ako neni to nejaký luxus a ak máš pozemok, tak je to určite lepšie ako si platiť niekde nájom...presne podľa hesla na čo mám to si postavím

S týmto tu sa do miliona zmestíte.Pri stavbe takéhoto domu ktorý chápem ako provizórium skúste stavať a rozmýšľať tak ,že budete postupne pristavovať. Naši predkovia to tak robili bežne.
Sestranica minulý rok kúpila dom 70-ročný s takýmto pôdorysom a rozložením izieb len tam má ešte o jednu izbu viac respektíve kuchyňu a obývačku majú rozdelenú.Ako pri každom staršom dome nechýba malá pivnica ,garáž ,šopa.Blízko TO za 800 000SKK .Nutné prerábky ,nová kúpelňa + nové podlahy poopravované omietky,maľovka do 200 000SKK.Dvojizbový byt predali za 1 200 000.Nieje to žiadny luxus ale sú z toho natešený ako malé deti.+ pozemok na dva domi.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Nasi predkovia pristavovali,s tym suhlasim. Ale...vtedy sa na kazdu somarinu nechodilo po stavebne povolenie. Ak by sme dnes pristavovali zakazdym jednu izbu, vzdy treba projekt + povolenie, cele tie papierovacky nanovo a pristavat. Hovadsky sa to predrazi. Pri pristavbe vzdy nova strecha, resp. nejako strechu pripasovat,toto podla mna nie je cesta. Jednoducho si priznajme, ze ceny su nastavene nerealne a bud sa zadlzime, alebo mozeme byvat v podnajmoch,pripadne sa prestrielat medzi hornych 10tisic ako sa vravi
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

IgyPop Pozri príspevok
Bude to síce mimo témy, ale nedá mi na tieto "múdrosti" reagovat.
Konkrétne nasa (s pritelkou) situácia: Chceme mat dom so záhradou, tá záhrada je dost podstatná, záhrada akú chceme, je na niekolko rokov budovania a tvorenia, aby z toho vzniklo miesto kde sa dá aj príjemne oddychovat. Toto si dost dobre neviem predstavit pri prenajatom dome, aby mi to majitel dovolil a ked to uz bude hotovo, tak mi majitel povie "dovi"? Pre mna nie je bývanie hotelová izba, kde iba spím, preto si ho silne dotváram podla svojich predstáv (a nemám na mysli TV plazmu a domáce kino).
Ano, hypotéka je "nebezpecná", a vdaka ich dostupnosti sú dnesné ceny tam, kde sú. Co vsak v prípade ak sa za 40 rokov nic nestane, tí co zobrali hypotéky budú uz v suchu, ten s prenájmom nebude mat len dobrý pocit, ze zil bez rizika z hypotéky ..... riziko je v kazdom riesení.
Nechápem tu vašu reakciu, hlavne tu zmienku o mojich „múdrostiach“. Spomenul som, že hypotéku nebrať, lebo je kríza.

Vy máte inú predstavu o bývaní a určite aj za inú cenu, ako skrecok233 v zadaní za 33.000 € a na úver. Máte predstavu, koľko by vás stál váš sen ? Podľa môjho názoru by vás stál váš sen aspoň 5 krát 33.000 € a na hypotéku najmenej 300.000 € ak sa 30 až 40 rokov nič nestane. To môžete spokojne nazvať aj „múdrosťou“.

Sú aj možnosti, ako sa nedať poškodiť hypotékou a prípadne z nej aj vyťažiť. To znamená, ak už brať úver, tak jedine na niečo, čo bude pre mňa zarábať. Inak to nemá žiadny logický význam, rovnako, ako auto na leasing na súkromné používanie. Také auto na leasing musí zarábať aspoň na seba a na splátky. Ak to auto nemá zarábať aj pre mňa, je zbytočné ho vlastniť. Vlastniť auto len na to, aby som sa mal o čo starať a mal čo platiť, je hlúpe a drahé. Odviesť sa môžem aj inak a vždy lacnejšie, ako vlastným.

Ak mám vlastniť dom na úver, tak ten dom musí spĺňať podmienku bývania, ale hlavne zarábania. To znamená, že by mal mať aspoň jeden byt pre mňa, ako majiteľa na bývanie a časť na prenajímanie, ktoré zabezpečí splácanie úveru. Aby mal úver svoje odôvodnenie, musí nájom splácať aspoň úrok z úveru.
Nie je normálne vo svojom zamestnaní zarábať na úroky pre banku, lebo zarábať treba pre seba a svoju rodinu.

Nepíšem, že v ideálnom rodinnom dome majú bývať aj cudzí ľudia (nájomníci), ale ak má byť dom na úver je rozumnejšie, aby ten dom na úver aj zarábal.

Ak mám sám splácať úver na dom s pozemkom 200.000 € tak radšej budem stavať dom o 100.000 € drahší a nechám si ho splácať nájomníkmi. Je to v možnostiach riešenia projektu domu. Určite je rozdieľ platiť z výplaty 800 €/mes. alebo platiť z nájmov 1500 €.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
ciners Pozri príspevok
Nasi predkovia pristavovali,s tym suhlasim. Ale...vtedy sa na kazdu somarinu nechodilo po stavebne povolenie. Ak by sme dnes pristavovali zakazdym jednu izbu, vzdy treba projekt + povolenie, cele tie papierovacky nanovo a pristavat. Hovadsky sa to predrazi. Pri pristavbe vzdy nova strecha, resp. nejako strechu pripasovat,toto podla mna nie je cesta. Jednoducho si priznajme, ze ceny su nastavene nerealne a bud sa zadlzime, alebo mozeme byvat v podnajmoch,pripadne sa prestrielat medzi hornych 10tisic ako sa vravi
Prístavba a papierovačky okolo toho vyjdú lacnejšie ,ako úrok banke.Nereálne ceny ? neviem všade naokolo SK sa stavia drahšie okrem Ukrajiny.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ale predava sa lacnejsie. Meter stvorcovy bytu vo Viedni stoji menej ako v BA, ale toto je celosvetovy trend, nemyslim tym len SR. Vidis ako to dopadlo v USA s hypotekami.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Novostavba vo Viedni 3-4 krát drahšia .Tie lacnejšie byty sú v miestach kde bývajú Turci a pod.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Pisal som ti, ze to vnimam ako celosvetovy problem. V Anglicku to spocitala nejaka ekonomicka institucia, nieco ako u nas Akademia vied, ze to takto nemoze fungovat. Jednotlivcom sa moze podarit kupit nieco lacnejsie, ale plosne je to nastavene zle tym, ze sa hypoteky rozdavali a ceny astronomicky vyleteli. Proste ak ma clovek 30rokov splacat, nemoze to fungovat.Pomer cena byvania/prijem je neudrzatelne zly.
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

jar88 Pozri príspevok
Nechápem tu vašu reakciu, hlavne tu zmienku o mojich „múdrostiach“. Spomenul som, že hypotéku nebrať, lebo je kríza.
Asi to zle vyznelo, ale nebolo to smerované na vás, ale vseobecne na radu ohladne prenájmu. Ohladne krízy - ked sme my hladali bývanie, tak bol ohromný realitný boom, ceny leteli hore, ludia kupovali kadejaké ruiny za akékolvek ceny, tiez sa neoplatilo kupovat, ale pockat. Lenze máme svoje roky a cakat raz na to a raz na to sa stále nedá. Áno, hypo brat v neistej dobe je riziko, ale moj pocit je, ze neistá doba je v podstate non-stop. Príst o zamestnanie, alebo o zdravie sa dá úplne hocikedy.

jar88 Pozri príspevok
Vy máte inú predstavu o bývaní a určite aj za inú cenu, ako skrecok233 v zadaní za 33.000 € a na úver. Máte predstavu, koľko by vás stál váš sen ? Podľa môjho názoru by vás stál váš sen aspoň 5 krát 33.000 € a na hypotéku najmenej 300.000 € ak sa 30 až 40 rokov nič nestane. To môžete spokojne nazvať aj „múdrosťou“.
Ano svoju predstavu mám, aj sen, a viem ze na jeho splnenie nemám, preto sme si urcili nase reálne moznosti a tomu prisposobili svoje predstavy o bývani. Nie je to ani 33 tis € ani 5x tolko.

jar88 Pozri príspevok
Ak mám vlastniť dom na úver, tak ten dom musí spĺňať podmienku bývania, ale hlavne zarábania...
Súhlasím s vami, urcite je to lepsie ako len splácat a splácat, ale ak si zoberiem úver s tým, ze budem s nehnutelnostou podnikat, tak tiez je tam riziko z úveru a tiez napr. príjem z prenájmu závisí od hosp. situácie, cize to riziko tam stále je. Druhá vec je, ci by som tak vyssí úver na vacsí dom vobec dostal. Konkrétne skrecok233 asi viac ako 33 tis Eur nedostane, takze mu je to nic platné. Preto som to nazval múdrosti, lebo vasa rada je múdra a premyslená, len podla mna pre skrecka a mnohých iných s takým rozpoctom je nerealizovatelná.

Vrátme sa vsak k téme, aby sme skreckovi pomohli.
Riesili sme s priatelkou podobnú situáciu, ale je fakt, ze s o nieco vyssím rozpoctom. Cize:
1. zisti si fin. moznosti - to si uz vlastne urobil, dobre si spocítaj predpokladané náklady na zitie + pridaj rezervu.
2. prezisti si ceny pozemkov, a domov v oblasti tvojho záujmu.
Z toho zistís co sa dá s tvojim rozpoctom (hotový byt, pozemok a stavba alebo rekonstrukcia).
Drzím palce a treba si to dobre premysliet.
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

220870 Pozri príspevok
S týmto tu sa do miliona zmestíte.Pri stavbe takéhoto domu ktorý chápem ako provizórium skúste stavať a rozmýšľať tak ,že budete postupne pristavovať. Naši predkovia to tak robili bežne.
Sestranica minulý rok kúpila dom 70-ročný s takýmto pôdorysom a rozložením izieb len tam má ešte o jednu izbu viac respektíve kuchyňu a obývačku majú rozdelenú.Ako pri každom staršom dome nechýba malá pivnica ,garáž ,šopa.Blízko TO za 800 000SKK .Nutné prerábky ,nová kúpelňa + nové podlahy poopravované omietky,maľovka do 200 000SKK.Dvojizbový byt predali za 1 200 000.Nieje to žiadny luxus ale sú z toho natešený ako malé deti.+ pozemok na dva domi.
220870, presne si to vystihol, tento dom chceme postaviť ako provizórium, ešte chceme k nemu 1 izbu a budeme v ňom čakať na svoje "šťastie" tzn. čakať na niečo čo je momentálne v štádiu rozpracovania a ešte nejaký čas potrvá kým to bude zhodnotené / pozemky /. Dom chceme stavať svojpomocne takže sa chceme zmestiť do sumy 26 500 - 30 000 €.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

pepa78 Pozri príspevok
220870, presne si to vystihol, tento dom chceme postaviť ako provizórium, ešte chceme k nemu 1 izbu a budeme v ňom čakať na svoje "šťastie" tzn. čakať na niečo čo je momentálne v štádiu rozpracovania a ešte nejaký čas potrvá kým to bude zhodnotené / pozemky /. Dom chceme stavať svojpomocne takže sa chceme zmestiť do sumy 26 500 - 30 000 €.
Svojpomocne mozes statisticky usetrit aj 40percent,je dobre,ked mas zaujem sa sam podielat a je to aj iny pocit. Tu izbu chcete urobit hned alebo az pristavit? Ja som ten tvoj prvy prispevok nepochopil,myslel som,ze ten domcek mi ukazujes len ako priklad, nie ze taky chces robit. Ak mas znameho nejakeho stavara,da sa vela usetrit aj na vhodnych konstrukciach, prepocitat si vzdy z alternativ,co vide lacnejsie. Tak vela stastia a daj casom sem vediet,ci si sa do tych 30000eur zmestil
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

Tú izbu hneď...uvidíme čo a ako...teraz len začíname vybavovať papiere, takže to nejaký piatok potrvá :-)
0 0
skrecok233 skrecok233

skrecok233 je offline (nepripojený) skrecok233

som niekto, kto si nedal pozor a popálilsa. No som niekto kto teraz našiel zmysel života a vodítko v ťažkých situáciách. ...viac
No je tu vela užitočného. Ja hladám a skúšam zohnať finančné prostriedky na vlastné bývanie. To aby nehnutelnosť zarábala, mi je jasné. No verím tomu že večina z nás túži po súkromí. Takže ak si mám niekoho nasťahovať do domu, tak to môžem ostať aj z priatelkou rovno u rodičov. A to je situácia prečo riešim hypoúver. Skúšam banky a zisťujem čo dokážu. Dostal som sa už na 50000 EUR. To či ma niečo postihne, alebo bude na mňa nejako vplývať kríza, neostáva v úzadí mojej mysli, ale kráča to súčasne z myšlienkami. Je to ako súčasť toho po čom túžim. No ak mám mať z toho strach tak nič nedosiahnem a počká ma dôchodok a staroba niekde v nájme. Ak pri najlepšom neskončím na ulici. Tak že ak ma niečo postihne počas splácania úveru, tak prídem o dom a môžem hľadať podnájom. No ak to neskúsim, tak si v dôchodku budem vyčítať, že som to neskúsil a že som nežil, ale len prežíval. No a myslím si, že sa úver dá aj poistiť. Lokalita kde sa snažím niečo nájsť a zrealizovať je Detva a okolie.
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

V príade problému so splácaním, netreba cakat kým banka zobere zalozený objekt. Ked uz nic iné, mozes sa pokúsit dom predat a bud kúpit nieco mensie, alebo skúsit podnájom, alebo skúsit dom prenajat. Vsetko sú to tazké veci, ale lepsie, ako to nechat banke.
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

Nerozumiem tomu ako tu podaktori popisuju, ze nehnutelnist ktoru mam na byvanie pre seba ma zarabat? To sa ako da?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Hop377 Pozri príspevok
Nerozumiem tomu ako tu podaktori popisuju, ze nehnutelnist ktoru mam na byvanie pre seba ma zarabat? To sa ako da?
Cez celú fasádu bilboard.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

220870 Pozri príspevok
Cez celú fasádu bilboard.
A na strechu fotoelektraren+stoziare pre mobilnych operatorov
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Hop377 Pozri príspevok
Nerozumiem tomu ako tu podaktori popisuju, ze nehnutelnist ktoru mam na byvanie pre seba ma zarabat? To sa ako da?
Ako zarobiť na vlastnom bývaní a napriek tomu neprichádzať o vlastné súkromie? Je to jednoduché, treba len rozmýšľať.
Celé je to v stavebnom riešení. Prvý variant je s nájomnými garzonkami (označené číslom 1 a 2). Každá má rozmer 9 x 4 = 36 m2 čo je spolu 72 m2.
Vlastný dom na bývanie má 9 x 12 = 108 m2. Spolu je to 180 m2 zastavanej plochy. Ak m2 stojí 800 € je to 144.000 €.
Druhý variant je len vlastný dom (č.3) a garáž (č.6). Dovolím si tvrdiť, že druhý variant by stál skoro rovnako, možno 120.000 €, ale menej len ťažko.
Porovnávanie hypotéky 120 a 150 tis. € na 20, 25, alebo 30 rokov nechám na vás. Rovnako aj posúdenie, koľko za nájom garzonky dostanete. Tipujem 250 až 300 € za jednu.
Hypo. 150000 na 30 rokov (6,04%) je 903 € celkom 325000 €
Hypo. 120000 na 20 rokov (6,04%) je 862 € celkom 207000 €

S pozemkom za 20000 € je to
Hypo. 170000 na 30 r. (6,04%) je 1023 € celkom 368500 €
Hypo. 140000 na 25 r. (6,04%) je 905 € celkom 271600 €
Naposledy upravil jar88 : 17.09.09 at 13:23
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

ciners Pozri príspevok
A na strechu fotoelektraren+stoziare pre mobilnych operatorov
Je aj možnosť, ako bývať úplne bez nákladov. BEZ STOŽIAROV
Naozaj stačí, ak ľudia začnú aspoň trochu rozmýšľať. Fantázii sa predsa medze nekladú.
Celková plocha pozemkov v spodnej rade je 3000 m2, ako v hornom rade. Parcelu č.4 používajú majitelia parciel označených číslom 7. Každý z nich si kúpi vlastnú parcelu č.7 (450 m2) a jednu parcelu č.4/a (150 m2). Na parcele č.7 si postaví rodinný dom a na parcele č.4/a si postaví nájomné garzonky.
Počítajme že jeden z vlastníkov si nechá postaviť RD 9x12=108 m2 plus 8 garzoniek na parcele č.4/a(150m2) a č.4/b(150m2).
Spolu to má 450 m2 na parcelu č.7 a 300 m2 na parcelu č.4/a-4/b. Celkom 750 m2 po 50 €/m2 (pozemky 37.500 €).
Cena stavby; RD 108 m2/800 € (86.400 €).//Gazonkam dajme tých 9x4=36 m2 a keď že ich máme 8 je to 288 m2, ale už len po 600 €/m2. To je 600x288=172.800 €.
Cena stavieb bude 86.400 + 172.800 = 259.200 €
Stavby a pozemky spolu sú za 296.700 €.
Ak bude cena nájmu za garzonku 250 €/mes. tak za 8 garzoniek to bude 2000 €/mes.

Splátka hypotéky pri úroku 6,46% na 30 rokov 1.868 €/mes. Celkom bude za 30 rokov zaplatené 672.317 €, ale nie z platu, ale z nájmov.

Má to aj rezervu ak by bolo prenajatých len 6 garzoniek a len po 200 €/mes je to 1200 € a do 1868 € treba doplatiť 668 €. Tých 668 € a viac platia ostatní sústavne a my len výnimočne.
Naposledy upravil jar88 : 17.09.09 at 16:50
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať