Zavrieť

Porady

Môže pracovať invalidný dôchodca?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom práce invalidnej dôchodkyne.
moja mama je invalidná dôchodkyňa na 45 %. teraz sa jej ponúka možnosť pracovať ako birgádnička v jednej predajni. potrebovala by som vedieť na aký úväzok môže pracovať, koľko môže zarobiť, aby jej samozrejme invalidný dôchodok neodňali. či môže pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo môže mať aj pracovnú zmluvu. a ešte by ma zaujímalo aký zákon o takejto práci invalidného dôchodcu hovorí. v dokladoch od sociálnej poisťovne sa jej uvádza, že môže vykonávať ľahšie práce na skrátený úväzok.
ďakujem pekne za rady a za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zalobaba Pozri príspevok
    - no povedzme, že je v situácii (finančnej), kedy si môže vybrať sám, či zostane iba ČID, alebo sa zamestná. Chce samozrejme voliť pre neho a pre jeho súčasnú aj budúcu situáciu, tú výhodnejšiu variantu. Ešte detail - má nezaopatrené dieťa = ako s nárokom na daňový bonus?
    - na 1. otázku (považujem ju za najdôležitejšiu), nemám odpoveď.....

    Inak za ostatné odpovede ďakujem....
    Ked nepracuje, nemá nárok na daňový bonus.
    AK ostane len na ČID nemusí sa ani evidovať na UP, lebo štát v každom prípade za občana zo ZPS platí odvody do ZP.

    Ak by aj nerobil mám pocit, že ID sa potom v čase dovršenia dôchodkového veku stane starobným dôchodkom. AK som pochopila správne čo píšu na SP, vždy sa dáva občanovi ten dôchodok, ktorý je pre neho výhodnejší tj. vyšší.

    http://www.socpoist.sk/invalidny-doc...d%C3%B4chodkov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zalobaba Pozri príspevok
    za všetky odpovede vám zatiaľ ďakujem, ale vie mi tu prosím niekto odpovedať na moje otázky bez toho, že bude vychádzať z pocitov? resp. aj s odvolávkami na príslušné ustanovenia, z ktorých to vyplýva?
    Nehnevaj sa na moje pocity a čítaj ... http://www.socpoist.sk/starobny-doch...latu-dochodkov

    Súbeh nárokov na výplatu dôchodkov

    Súbehom nárokov na výplatu dôchodkov sa označuje situácia, keď jednému poistencovi vznikne nárok na výplatu dvoch alebo viacerých dôchodkov.
    1. Poistenec, ktorému sa priznáva starobný dôchodok, už poberá invalidný dôchodok, prípadne starobný dôchodok, na ktorý bol prekvalifikovaný invalidný dôchodok

    • vypláca sa iba ten dôchodok, ktorý je vyšší a
    • ak je ich suma rovnaká, tak ten, ktorý si poistenec zvolil.

    Nárok na dôchodok, ktorý sa nevypláca, odo dňa súbehu zaniká.
    2. Poistenec, ktorému sa priznáva starobný dôchodok, už poberá pozostalostný dôchodok (vdovský
    dôchodok alebo vdovecký dôchodok)


    • v plnej sume sa vypláca iba vyšší dôchodok,
    • nižší sa vypláca v sume jednej polovice,
    • ak je ich suma rovnaká, tak sa v sume jednej polovice vypláca vždy pozostalostný dôchodok

    Podľa tohto je to tak aké mám pocity .....

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    zalobaba Pozri príspevok
    - no povedzme, že je v situácii (finančnej), kedy si môže vybrať sám, či zostane iba ČID, alebo sa zamestná. Chce samozrejme voliť pre neho a pre jeho súčasnú aj budúcu situáciu, tú výhodnejšiu variantu. Ešte detail - má nezaopatrené dieťa = ako s nárokom na daňový bonus?
    - na 1. otázku (považujem ju za najdôležitejšiu), nemám odpoveď.....

    Inak za ostatné odpovede ďakujem....
    Od 1.1.2009 sa obdobie poberania ID po 31.12.2007 započítava do obdobia dôchodkového poistenia - pozri www.socpoist.sk - pojmy - obdobie dôchodkového poistenia.

    Pozn. Bolo to aj pred 1.1.2009 potom to vypustili a od 1.1.2009 znova zaviedli. Výška osobného mzdového bodu potrebného k výpočtu starobného dôchodku je za obdobie poberania ID fixne stanovená.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Micifuzik Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom práce invalidnej dôchodkyne.
    moja mama je invalidná dôchodkyňa na 45 %. teraz sa jej ponúka možnosť pracovať ako birgádnička v jednej predajni. potrebovala by som vedieť na aký úväzok môže pracovať, koľko môže zarobiť, aby jej samozrejme invalidný dôchodok neodňali. či môže pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo môže mať aj pracovnú zmluvu. a ešte by ma zaujímalo aký zákon o takejto práci invalidného dôchodcu hovorí. v dokladoch od sociálnej poisťovne sa jej uvádza, že môže vykonávať ľahšie práce na skrátený úväzok.
    ďakujem pekne za rady a za pomoc
    Môže pracovať na dohodu aj prac.zmluvu na kratší pracovný čas. Výška príjmu sa nesleduje. Druh práce by mal zodpovedať obmedzeniam uvedeným v rozhodnutí o priznaní ID.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Micifuzik Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom práce invalidnej dôchodkyne.
    moja mama je invalidná dôchodkyňa na 45 %. teraz sa jej ponúka možnosť pracovať ako birgádnička v jednej predajni. potrebovala by som vedieť na aký úväzok môže pracovať aký chce plný polovičný koľko len vládze toľko môže pracovať,
    koľko môže zarobiť, aby jej samozrejme invalidný dôchodok neodňali neobmedzene, zárobok sa už pri ID neberie v úvahu, nič sa neodníme aj keby zarobila napr. 1000 eur .
    či môže pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo môže mať aj pracovnú zmluvu
    .môže mať pracovnú zmluvu, zamestnávateľ za ňu bude platiť odvody do ZP a SP, v prípade PN dostane ešte aj nemocenské dávkya ešte by ma zaujímalo aký zákon o takejto práci invalidného dôchodcu hovorí. v dokladoch od sociálnej poisťovne sa jej uvádza, že môže vykonávať ľahšie práce na skrátený úväzok.
    tak odporúčanie SP nech berie vážne, ale skrátený úväzok je aj 7 hodinový.

    ďakujem pekne za rady a za pomoc
    odpoved v texte

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Micifuzik Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom práce invalidnej dôchodkyne.
    moja mama je invalidná dôchodkyňa na 45 %. teraz sa jej ponúka možnosť pracovať ako birgádnička v jednej predajni. potrebovala by som vedieť na aký úväzok môže pracovať, koľko môže zarobiť, aby jej samozrejme invalidný dôchodok neodňali. či môže pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo môže mať aj pracovnú zmluvu. a ešte by ma zaujímalo aký zákon o takejto práci invalidného dôchodcu hovorí. v dokladoch od sociálnej poisťovne sa jej uvádza, že môže vykonávať ľahšie práce na skrátený úväzok.
    ďakujem pekne za rady a za pomoc
    Môže pracovať aj na PZ. Ak má uvedené v rozhodnutí ľahšie práce na skrátený úväzok - tak nech pred nástupom do práce ju z-ľ pošle na LP.
    Keďže má pokles schopnosti do 45% odvody platí všetky.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    drobeceva Pozri príspevok
    Môže pracovať aj na PZ. Ak má uvedené v rozhodnutí ľahšie práce na skrátený úväzok - tak nech pred nástupom do práce ju z-ľ pošle na LP.
    Keďže má pokles schopnosti do 45% odvody platí všetky.
    Pokles má 45 % a odvody do zdr.poisťovne platí v zníženej výške zamestnanec aj zamestnávateľ.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    veronikasad Pozri príspevok
    Pokles má 45 % a odvody do zdr.poisťovne platí v zníženej výške zamestnanec aj zamestnávateľ.
    Na zdravotné - áno - aj z-c aj z-ľ znížené- SORRY /mala som na mysli hlavne odvody do SP

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    ČID s poklesom 50%:
    1. započítava sa doba poberania takéhoto ID do doby, ktorá sa započítava ako potrebná na nárok na starobný dôchodok? ČID pred uznaním ID 50 % odpracoval 25 rokov a 108 dní.
    2. je v takomto prípade (s ohľadom do budúcnosti) sa lepšie zamestnať na práce, ktoré môže podľa SP vykonávať (napr. na skrátený prac.úväzok) alebo nie?
    3. ako sa skutočnosť, že bol uznaný ČID premietne do už uzatvoreného dôchodkového sporenia v II. pilieri? Ako ďalej postupovať v DDS?P
    Príp. vás prosím o nasmerovania na nejaké § a ustanovenia, z ktorých uvedené vyplýva.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zalobaba Pozri príspevok
    ČID s poklesom 50%:
    1. započítava sa doba poberania takéhoto ID do doby, ktorá sa započítava ako potrebná na nárok na starobný dôchodok? ČID pred uznaním ID 50 % odpracoval 25 rokov a 108 dní.
    2. je v takomto prípade (s ohľadom do budúcnosti) sa lepšie zamestnať na práce, ktoré môže podľa SP vykonávať (napr. na skrátený prac.úväzok) alebo nie? Hm, nepovedala by som že z ČID sa dá vyžiť, ale to samozrejme záleží od príjmu aký mal dotyčný občan pred priznaním ID. Takže asi sa zamestnaniu nevyhne, ak bude chcieť mať taký životný štandart, na ktorý je zvyknutý.
    3. ako sa skutočnosť, že bol uznaný ČID premietne do už uzatvoreného dôchodkového sporenia v II. pilieri? Ako ďalej postupovať v DDS?P No podľa info aj tu spomínaných, ked sa zamestná tak už mu štát odvody do II. piliera posielať nebude.
    Príp. vás prosím o nasmerovania na nejaké § a ustanovenia, z ktorých uvedené vyplýva.
    čiastočná odpoved v texte.

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Xanti Pozri príspevok
    čiastočná odpoved v texte.
    - no povedzme, že je v situácii (finančnej), kedy si môže vybrať sám, či zostane iba ČID, alebo sa zamestná. Chce samozrejme voliť pre neho a pre jeho súčasnú aj budúcu situáciu, tú výhodnejšiu variantu. Ešte detail - má nezaopatrené dieťa = ako s nárokom na daňový bonus?
    - na 1. otázku (považujem ju za najdôležitejšiu), nemám odpoveď.....

    Inak za ostatné odpovede ďakujem....

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    za všetky odpovede vám zatiaľ ďakujem, ale vie mi tu prosím niekto odpovedať na moje otázky bez toho, že bude vychádzať z pocitov? resp. aj s odvolávkami na príslušné ustanovenia, z ktorých to vyplýva?

    Lumila je offline (nepripojený) Lumila

    Lumila
    môže pracovať človek na polovičnom invalidnom dôchodku na mandátnu zmluvu ( ide o sprostredkovanie poistenia ) alebo musí mať na túto činnosť živnosť?

    *agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

    *agatha*
    ahojte, invalidny dochodca pracuje na dohodu o vykonani prace. nie je evidovany na urade prace. musi si platit zdravotne poistenie? dakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    *agatha* Pozri príspevok
    ahojte, invalidny dochodca pracuje na dohodu o vykonani prace. nie je evidovany na urade prace. musi si platit zdravotne poistenie? dakujem.
    Poberateľ invalidného dôchodku je poistencom štátu, ak sa nemýlim.

    *agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

    *agatha*
    docitala som sa, ze: stat je platitelom poistneho (ak zakon neurcuje inak) za fyzicku osobu, ktora je invalidna a nevznikol jej narok na invalidny dochodok.
    moj znamy - invalidny dochodca, vsak pobera invalidny dochodok. tak neviem...
    vie niekto?

    *agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

    *agatha*
    dnes som sa dozvedela ako to je:
    volala som s jednou zdravotnou poistovnou a tam mi povedali, ze invalidny dochodca musi dolozit svojej zdravotnej poistovni rozhodnutie zo socialnej poistovne a na zaklade toho mu potom v zdravotnej poistovni povedia, ci ma platit ZP alebo nie.
    je dobre dolozit aj dohodu o vykonani prace.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.