Zavrieť

Porady

Vzdelávací poukaz

Ja by som sa chcela opýtať
Moja dcéra dnes doniesla zo školy vzdelávací poukaz.Čo to vlastne je za papier a aké je jeho využitie?
Samozrejme komentár od mladej bol, že ona nevie.
Usporiadat
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

mojeee, je to niečo ako platidlo za vybraný krúžok. Aspoň myslím.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Tento poukaz (podpísaný rodičom) je určený na mimoškolskú činnosť detí (krúžky...). Môže sa buď odovzdať škole alebo nejakému centru voľného času, jazykovej škole, ktoré bude dieťa navštevovať. Daná inštitúcia potom dostane od štátu určitý ročný príspevok.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

A v akej je to hodnote? alebo je to individuálne od daného krúžku?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Tuším 28 EUR - ale to dostane škola (alebo iná inštitúcia, ktorej sa poukaz odovzdá).
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Blankake Pozri príspevok
Tuším 28 EUR - ale to dostane škola (alebo iná inštitúcia, ktorej sa poukaz odovzdá).
Ahá tak ďakujem za vysvetlenie už som aspon trochu v obraze.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

bv_alexandra Pozri príspevok
Ahá tak ďakujem za vysvetlenie už som aspon trochu v obraze.
Poukaz nemusíš vôbec odovzdať, potom ale "prepadne" a škola nedostane peniaze - lebo tie sa prideľujú na konkrétneho žiaka.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
bv_alexandra Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať
Moja dcéra dnes doniesla zo školy vzdelávací poukaz.Čo to vlastne je za papier a aké je jeho využitie?
Samozrejme komentár od mladej bol, že ona nevie.

Viacej informácií o vzdelávacom poukaze sa dozvieš na internete, stačí zadať do Google " Vzdelávací poukaz"

napríklad:
Na základe nariadenia vlády č. 630/2008 Z. z. §9 ods. 8, v znení neskorších predpisov stanovuje Ministerstvo školstva SR na kalendárny rok 2009 hodnotu vzdelávacieho poukazu na 28 € (843,53 Sk).

KTO MÁ NÁROK NA VZDELÁVACÍ POUKAZ A AKO HO MÔŽE POUŽIŤ
Každý žiak základnej školy a každý žiak strednej školy, bez ohľadu na formu štúdia, si
môže podľa zákona č. 597/2003 Z. z. uplatniť nárok na osobitný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie, ktorý poukáže prostredníctvom vzdelávacieho poukazu poskytovateľovi záujmového vzdelávania. Žiak má v danom školskom roku nárok iba na jeden vzdelávací poukaz a môže ho poukázať iba jednému poskytovateľovi záujmového vzdelávania. Poukaz je neprenosný, to znamená, že ho môže uplatniť iba žiak, na ktorého bol vystavený. Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca podľa § 34a ods. 2 zákona č. 29/1984 Z. z. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon), pokiaľ sú žiakmi základnej alebo strednej školy v Slovenskej republike.

Žiak poukáže v termíne stanovenom poskytovateľom záujmového vzdelávania – najneskôr

však do 30. septembra - vzdelávací poukaz poskytovateľovi záujmového vzdelávania, ktorého si vybral. Prevzatím poukazu sa poskytovateľ zaväzuje, že bude žiakovi poskytovať požadovanú formu záujmového vzdelávania v rozsahu a kvalite, na ktorom sa pri zápise žiaka do záujmového útvaru dohodli.

Pokiaľ žiak vzdelávací poukaz neprevezme, alebo ho do stanoveného termínu neodovzdá


žiadnemu poskytovateľovi, stráca v príslušnom školskom roku nárok na osobitný štátny príspevok na záujmové vzdelávanie.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

Na ZS, kam chodi syn, su silne tlaky, aby poukaz zostal na skole- ci uz bude navstevovat kruzok alebo nie. Kedze vsak chce chodit asi na 3 kruzky v cvc, tak ho dame na jeden z nich a basta.
Ozaj, plati poukaz aj v ZUSke? Sa mi vidi ze nie, ale nie som si ista.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
gabikao Pozri príspevok
Na ZS, kam chodi syn, su silne tlaky, aby poukaz zostal na skole- ci uz bude navstevovat kruzok alebo nie. Kedze vsak chce chodit asi na 3 kruzky v cvc, tak ho dame na jeden z nich a basta.
Ozaj, plati poukaz aj v ZUSke? Sa mi vidi ze nie, ale nie som si ista.
KTO MÔŽE PRIJÍMAŤ OD ŽIAKOV VZDELÁVACIE POUKAZY
Od žiakov základných škôl a stredných škôl môžu vzdelávacie poukazy prijímať poskytovatelia záujmového vzdelávania – základné školy, stredné školy a školské zariadenia, ktoré sú riadne evidované v sieti škôl a školských zariadení a poskytujú záujmové vzdelávanie v požadovanom rozsahu a kvalite. Pod požadovanou kvalitou záujmového vzdelávania rozumieme záujmové aktivity organizované odborne a kvalifikovane. Príjemcami vzdelávacích poukazov nie sú základné umelecké školy (aj keď bolo snahou predkladateľov zákona č. 597/2003 Z. z. zahrnúť aj ZUŠ medzi príjemcov, ale na základe odmietavej argumentácie asociácie ZUŠ boli poslaneckým návrhom ZUŠ zo systému podpory záujmového vzdelávania prostredníctvom vzdelávacích poukazov vylúčené).

Náklady spojené so zabezpečením záujmového vzdelávania môže poskytovateľ financovať

z viacerých zdrojov:
a) z vlastného rozpočtu
b) z osobitného príspevku, ktoré získal prostredníctvom vzdelávacích poukazov
c) z príspevkov a darov fyzických a právnických osôb
d) z príspevkov žiakov, rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu


povinnosť podľa platných predpisov
e) z príspevkov od zriaďovateľov
f) z iných zdrojov

Záujmové vzdelávanie poskytuje škola alebo školské zariadenie
§ Základná škola ako poskytovateľ záujmového vzdelávania
Základná škola môže poskytovať záujmové vzdelávanie pre žiakov základných škôl a pre žiakov stredných škôl vo vlastných alebo prenajatých priestoroch vlastnými zamestnancami alebo zamestnancami zabezpečenými na tento účel, prípadne môže záujmové vzdelávanie pre žiakov aj objednať od iných organizácií (napríklad od niektorej mimovládnej neziskovej organizácie). Zodpovedným za poskytovanie záujmového vzdelávania je riaditeľ základnej školy. Základná škola môže poskytovať rôzne záujmové aktivity formou tzv. krúžkov (ide o aktivity nad rámec učebného plánu školy).

§ Stredná škola ako poskytovateľ záujmového vzdelávania
Stredná škola môže poskytovať záujmové vzdelávanie pre žiakov stredných škôl a pre žiakov

kladných škôl vo vlastných alebo prenajatých priestoroch vlastnými zamestnancami alebo zamestnancami zabezpečenými na tento účel, prípadne môže záujmové vzdelávanie pre žiakov aj objednať od iných organizácií (napríklad od niektorej mimovládnej neziskovej organizácie). Zodpovedným za poskytovanie záujmového vzdelávania je riaditeľ strednej školy. Stredná škola môže poskytovať rôzne záujmové aktivity formou tzv. krúžkov (ide o aktivity nad rámec učebného plánu školy).

§ Školské zariadenie ako poskytovateľ záujmového vzdelávania
Školské zariadenia poskytujúce záujmové vzdelávanie (záujmové a voľnočasové aktivity mimo vyučovania) ako svoju hlavnú činnosť pre žiakov základných škôl a žiakov stredných škôl môžu prijímať od účastníkov vzdelávacie poukazy na aktivity, ktoré žiakom poskytujú.

Ide predovšetkým o tieto školské zariadenia:
a) školský klub detí
b) centrum voľného času
c) školské stredisko záujmovej činnosti
d) domov mládeže
e) štátna jazyková škola
f) jazyková škola
Zodpovedným za poskytovanie záujmového vzdelávania je riaditeľ – štatutárny zástupca školského zariadenia (podľa právnej formy organizácie).




Podľa informácií Ministerstva školstva Slovenskej republiky
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

gabikao Pozri príspevok
Na ZS, kam chodi syn, su silne tlaky, aby poukaz zostal na skole- ci uz bude navstevovat kruzok alebo nie. Kedze vsak chce chodit asi na 3 kruzky v cvc, tak ho dame na jeden z nich a basta.
Ozaj, plati poukaz aj v ZUSke? Sa mi vidi ze nie, ale nie som si ista.
Nám bolo na rodičovskom povedané, že pre ZUŠ vzdelávacie poukazy neplatia.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Blankake Pozri príspevok
Nám bolo na rodičovskom povedané, že pre ZUŠ vzdelávacie poukazy neplatia.
Viem, že minulé školské roky nebolo možné odovzdať VP (vzdelávací preukaz) v ZUŠ.
Tento rok je zmena - rodičia môžu odovzdať VP aj do ZUŠ.
0 0
olga11 olga11

olga11 je offline (nepripojený) olga11

Vzdelávacie poukazy možno odovzdať aj do ZUŠ!!
platí od septembra 2009
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

olga11 Pozri príspevok
Vzdelávacie poukazy možno odovzdať aj do ZUŠ!!
platí od septembra 2009
Tak to som nevedela, konečne to zaviedli.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

V akej hodnote vam zaratavaju VP?
U nas v cvc je to za kruzok bez VP 18,-€ a so VP 9,-€ - cize hodnota vychadza na 9,-€ Je to tak vsade, alebo si kazde zariadenie urcuje podla seba?
A v tych ZUS je to ako? U nas som sa este nepytala - myslela som, ze tam neplati (v ZUS platime za mesiac 4,-€ a neviem, ci este nieco nie do nejakeho fondu).
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

gabikao Pozri príspevok
V akej hodnote vam zaratavaju VP?
U nas v cvc je to za kruzok bez VP 18,-€ a so VP 9,-€ - cize hodnota vychadza na 9,-€ Je to tak vsade, alebo si kazde zariadenie urcuje podla seba?
A v tych ZUS je to ako? U nas som sa este nepytala - myslela som, ze tam neplati (v ZUS platime za mesiac 4,-€ a neviem, ci este nieco nie do nejakeho fondu).
U nás na ZŠ sa za krúžok platí mesačne 3,98 EUR bez VP a 1,99 EUR s VP.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
gabikao Pozri príspevok
V akej hodnote vam zaratavaju VP?
U nas v cvc je to za kruzok bez VP 18,-€ a so VP 9,-€ - cize hodnota vychadza na 9,-€ Je to tak vsade, alebo si kazde zariadenie urcuje podla seba?
A v tych ZUS je to ako? U nas som sa este nepytala - myslela som, ze tam neplati (v ZUS platime za mesiac 4,-€ a neviem, ci este nieco nie do nejakeho fondu).

Vzdelávací poukaz:

Ide o osobitný príspevok štátu na mimoškolské aktivity žiakov základných a stredných škôl. Ministerstvo školstva SR ho zaviedlo v školskom roku 2004/2005. Jeho hodnota je aktuálne 26,56 eura na žiaka školský rok. Na poukaz má nárok každý žiak základnej alebo strednej školy, vrátane škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Ako poukaz použiť

* Škola vydá každému žiakovi preukaz do 10. septembra príslušného školského roku. Prevzatie potvrdí svojim podpisom žiak alebo jeho zákonný zástupca (ak ide o neplnoletého školáka). Je neprenosný, použiť ho môže len školák, na ktorého meno bol vystavený. Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území SR a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca, ak sú žiakmi základnej alebo strednej školy na Slovensku.
* Najneskôr do 25. septembra sa musí rodič rozhodnúť pre jeden konkrétny krúžok a poukaz odovzdať inštitúcii, ktorá ho ponúka. Môžu to byť len školy a školské zariadenia podľa zákona o výchove a vzdelávaní, teda základná alebo stredná školu, ktorú dieťa navštevuje, inú ZŠ či SŠ, škola pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základná umelecká škola, jazyková škola alebo niektoré zo školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže, ale napríklad i školské jedálne, ak pri nich škola zriadi nejaký krúžok). Škola nemôže brániť rodičom svojich žiakov, aby poukaz použili inde.
* Záujmová činnosť musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.
* Žiak nie je povinný poukaz prevziať ani využiť. V takomto prípade však peniaze zostávajú v štátnom rozpočte. Nie je možné, aby ich škola rodičovi alebo samotnému žiakovi vyplatila.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Sabadka Pozri príspevok
Vzdelávací poukaz:

Ide o osobitný príspevok štátu na mimoškolské aktivity žiakov základných a stredných škôl. Ministerstvo školstva SR ho zaviedlo v školskom roku 2004/2005. Jeho hodnota je aktuálne 26,56 eura na žiaka školský rok. Na poukaz má nárok každý žiak základnej alebo strednej školy, vrátane škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Ako poukaz použiť

* Škola vydá každému žiakovi preukaz do 10. septembra príslušného školského roku. Prevzatie potvrdí svojim podpisom žiak alebo jeho zákonný zástupca (ak ide o neplnoletého školáka). Je neprenosný, použiť ho môže len školák, na ktorého meno bol vystavený. Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území SR a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca, ak sú žiakmi základnej alebo strednej školy na Slovensku.
* Najneskôr do 25. septembra sa musí rodič rozhodnúť pre jeden konkrétny krúžok a poukaz odovzdať inštitúcii, ktorá ho ponúka. Môžu to byť len školy a školské zariadenia podľa zákona o výchove a vzdelávaní, teda základná alebo stredná školu, ktorú dieťa navštevuje, inú ZŠ či SŠ, škola pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základná umelecká škola, jazyková škola alebo niektoré zo školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže, ale napríklad i školské jedálne, ak pri nich škola zriadi nejaký krúžok). Škola nemôže brániť rodičom svojich žiakov, aby poukaz použili inde.
* Záujmová činnosť musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.
* Žiak nie je povinný poukaz prevziať ani využiť. V takomto prípade však peniaze zostávajú v štátnom rozpočte. Nie je možné, aby ich škola rodičovi alebo samotnému žiakovi vyplatila.
Hodnota VP je momentálne 28 EUR
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Blankake Pozri príspevok
Hodnota VP je momentálne 28 EUR
Nehádam sa, môže byť, ja mám info z www.minedu.sk, ale aj tam sa niekedy dajú násť zaujímavé veci
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Sabadka Pozri príspevok
Nehádam sa, môže byť, ja mám info z www.minedu.sk, ale aj tam sa niekedy dajú násť zaujímavé veci
To je divné, lebo stránky ministerstva školstva by mali byť najaktuálnejšie. Ja som našla jeho stránkach cenu VP na r. 2009 (28 EUR):
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=3600
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Blankake Pozri príspevok
To je divné, lebo stránky ministerstva školstva by mali byť najaktuálnejšie. Ja som našla jeho stránkach cenu VP na r. 2009 (28 EUR):
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=3600
Ja som to sťahovala z ich podstránky - Moderná škola, www.modernaskola.sk/Index,c1807/, ale vôbec sa nečudujem, že uvádzajú rôzne informácie. Nič nové pod slnkom.
minule sme dostali "metodický pokyn" týkajúci sa potvrdzovania potvrdení na cestovné preukazy pre žiakov, kde sa má písať koniec školského roka 31.08.2101. Ten deň a mesiac nikoho neprekvapil, pretože to je v poriadku ale ten rok, tak to bolo fakt super. Neviem, kto by bol smutnejší z tak dlhého školského roku, žiaci či učitelia?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať