Zavrieť

Porady

Vymena bytu v ramci BA

Ahojte,

rad by som sa s Vami poradil ako je to v pripade vymeny bytu za byt. Mame byt v okrajovej casti BA a chceme ist do inej casti na druhej strane BA. Ceny bytov v tychto lokalitach su velmi podobne, tak ma zaujima, kto taketo vymeny realizuje, ci aj realitna kancelaria alebo v tomto pripade musim konat na vlastnu past resp. najprv byt cez realitku predat a potom sa poohliadnut po druhom.

Dalsia vec je, ze byt sme ziskali darom vo februari 2007. Znamenala by vymena bytu za byt, ze budeme povinny platit 19 percentnu dan ako v pripade predaja?? A aka je lehota, po ktorej je mozne byt predat bez nutnosti platby dane?? Doba 2 roky stale plati??

DAKUJEM!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lover Pozri príspevok
    Ahojte,

    rad by som sa s Vami poradil ako je to v pripade vymeny bytu za byt. Mame byt v okrajovej casti BA a chceme ist do inej casti na druhej strane BA. Ceny bytov v tychto lokalitach su velmi podobne, tak ma zaujima, kto taketo vymeny realizuje, ci aj realitna kancelaria alebo v tomto pripade musim konat na vlastnu past resp. najprv byt cez realitku predat a potom sa poohliadnut po druhom.
    To je jedno, všetky možnosti, čo si vymenoval sú možné. Záleži od toho, ako nájdeš kupcu na tvoj byt, ako si nájdeš ty byt a pod. Ak využiješ služby RK, máš väčšiu šancu nájsť vhodný byt, ušetríš čas zháňaním inzerátov (aj tak 95% všetkých nehnuteľností nakoniec skončí v ponuke RK). Ak máš kde bývať po tom, čo predáš tvoj byt, tak to je pre teba len výhoda, lebo ťažko načasuješ predaj tvojho a kúpu najlepšieho v rovnakom čase.

    lover Pozri príspevok
    Dalsia vec je, ze byt sme ziskali darom vo februari 2007. Znamenala by vymena bytu za byt, ze budeme povinny platit 19 percentnu dan ako v pripade predaja?? A aka je lehota, po ktorej je mozne byt predat bez nutnosti platby dane?? Doba 2 roky stale plati??

    DAKUJEM!
    Máš v tom byte trvalý pobyt od darovania? AK áno, vzťahuje sa na teba oslobodenie po 2 rokoch trvalého pobytu. Ak nie, tak od dane je oslobodená tá nehnuteľnosť, ktorú si mal vo vlastníctve aspoň 5 rokov.


    Inak páčilo sa mi, ako popísal v relácii nové bývanie predaj nehnuteľnosti arbiter. Povedal, že majiteľ si určí cenu, ktorá je značne nad trhovou. Dá pár inzerátov do novín. Začnú sa mu ozývať realitní makléri a prehovárať ho, aby s nimi podpísal sprostredkovateľskú zmluvu. Dosť dlhý čas majiteľ takýmto ponukám odoláva, až kým makléri utíchnu. Zistí, že sa mu neozval žiadny seriózny záujemca, len pár špekulantov. Tak sa nakoniec rozhodne pre RK. Cez RK je ponúkaná nehnuteľnosť viac propagovaná, takže sa nájde viac záujemcov, ale neakceptujú požadovanú cenu. o niekoľkých mesiacoch majiteľ niekoľkokrát zníži cenu nehnuteľnosti, až ju nakoniec predá hodne nižšie, než pôvodne za ňu požadoval.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    je velmi mala sanca ze najdete cloveka, ktory chce vymenit byt. takze normalne predat a kupit iny. len pozor. ceny su ovela nizsie ako v inzeratoch aby ste najprv nekupili a potom zistite, ze za taku cenu vas byt nikto nechce

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Chobot Pozri príspevok
    To je jedno, všetky možnosti, čo si vymenoval sú možné. Záleži od toho, ako nájdeš kupcu na tvoj byt, ako si nájdeš ty byt a pod. Ak využiješ služby RK, máš väčšiu šancu nájsť vhodný byt, ušetríš čas zháňaním inzerátov (aj tak 95% všetkých nehnuteľností nakoniec skončí v ponuke RK). Ak máš kde bývať po tom, čo predáš tvoj byt, tak to je pre teba len výhoda, lebo ťažko načasuješ predaj tvojho a kúpu najlepšieho v rovnakom čase.



    Máš v tom byte trvalý pobyt od darovania? AK áno, vzťahuje sa na teba oslobodenie po 2 rokoch trvalého pobytu. Ak nie, tak od dane je oslobodená tá nehnuteľnosť, ktorú si mal vo vlastníctve aspoň 5 rokov.


    Inak páčilo sa mi, ako popísal v relácii nové bývanie predaj nehnuteľnosti arbiter. Povedal, že majiteľ si určí cenu, ktorá je značne nad trhovou. Dá pár inzerátov do novín. Začnú sa mu ozývať realitní makléri a prehovárať ho, aby s nimi podpísal sprostredkovateľskú zmluvu. Dosť dlhý čas majiteľ takýmto ponukám odoláva, až kým makléri utíchnu. Zistí, že sa mu neozval žiadny seriózny záujemca, len pár špekulantov. Tak sa nakoniec rozhodne pre RK. Cez RK je ponúkaná nehnuteľnosť viac propagovaná, takže sa nájde viac záujemcov, ale neakceptujú požadovanú cenu. o niekoľkých mesiacoch majiteľ niekoľkokrát zníži cenu nehnuteľnosti, až ju nakoniec predá hodne nižšie, než pôvodne za ňu požadoval.

    Bohuzial, od darovania je byt prazdny a trvaly pobyt tam nemam nahlaseny... Takze nam pravdepodobne ostava len pustit sa do prerabky a zacat byvat, tam kde mame byt... Predsa nedame min. 1/2 mega statu...

    Su nejake vynimky resp. da sa to legalne obijst, ak by sme chceli predat skor a neplatit dan?

    DAKUJEM!

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    bjuty smis Pozri príspevok
    ak sa nemýlim, daň môžeš platiť iba zo zisku pri predaji bytu...
    Takze vymena bytu za byt, ak by bol aj v realne vyssej cene, je mozna bez nutnosti platby dane?

    DAKUJEM!

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lover Pozri príspevok
    Takze vymena bytu za byt, ak by bol aj v realne vyssej cene, je mozna bez nutnosti platby dane?

    DAKUJEM!
    Asi sa nechápeme. Výmena bytu sú 2 samostatné právne ukony:
    1. predaj starého bytu
    2. kúpa nového bytu

    aj keď to urobíš s jednou osobou a v jednom kroku. Každý právny úkon sa posudzuje samostatne. AK predáš súčasný byt drahšie ako si ho nadobudol, tak máš zisk a treba to zdaniť. Nový byt s daňou nemá nič spoločné, len keby si ho predával.

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Chobot Pozri príspevok
    Asi sa nechápeme. Výmena bytu sú 2 samostatné právne ukony:
    1. predaj starého bytu
    2. kúpa nového bytu

    aj keď to urobíš s jednou osobou a v jednom kroku. Každý právny úkon sa posudzuje samostatne. AK predáš súčasný byt drahšie ako si ho nadobudol, tak máš zisk a treba to zdaniť. Nový byt s daňou nemá nič spoločné, len keby si ho predával.
    Aha, takze to znamena, ze vymena byt za byt s naslednou zmenou vlastnika v katastri nehnutelnosti nie je realna... ?

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    lover Pozri príspevok
    Aha, takze to znamena, ze vymena byt za byt s naslednou zmenou vlastnika v katastri nehnutelnosti nie je realna... ?
    ... len si chcem byt isty, ci som to spravne pochopil...

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Je mozne toto obist sposobom, ze by sa nam podarilo najst zaujemcu o byt, ktoremu by neprekazalo (vyhovovalo), ze na kupno-predajnej zmluve bude cena o poznanie nizsia ako realne napr. 500tisic, i ked byt ma hodnotu 3miliony? Tym by sa nam dan znizila na akceptovatelnu hodnotu...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lover Pozri príspevok
    Je mozne toto obist sposobom, ze by sa nam podarilo najst zaujemcu o byt, ktoremu by neprekazalo (vyhovovalo), ze na kupno-predajnej zmluve bude cena o poznanie nizsia ako realne napr. 500tisic, i ked byt ma hodnotu 3miliony? Tym by sa nam dan znizila na akceptovatelnu hodnotu...
    Nepýtaj sa na veci, čo sú evidentne obchádzaním alebo porušením zákona....

    Je to v Etikete porady bod 14:

    14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Chobot Pozri príspevok
    Nepýtaj sa na veci, čo sú evidentne obchádzaním alebo porušením zákona....

    Je to v Etikete porady bod 14:

    14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
    Ospravedlnujem sa!

    Pytal som sa preto, lebo ked sme kupovali dvojizbak ujovi, nasla sa aj realitka, ktora nam ponukala byt pod podmienkou, ze cena na zmluve bude o 600tisic nizsia ako realna... Na to sme, samozrejme, nepristupili, preto ma to napadlo ako riesenie...

    OK, beriem vsak spat...

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Este ma napadlo... Trvaly pobyt musi mat v byte majitel, ktory chce byt predat alebo musi byt byt proste obyvany, aby bolo evidentne, ze nejde o "kseft"? V byte ma totiz trvaly dlhodoby pobyt ujo, avsak byt mu uz nepatri... v takomto pripade plati lehota 2 alebo 5 rokov?

    DAKUJEM!

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lover Pozri príspevok
    Este ma napadlo... Trvaly pobyt musi mat v byte majitel, ktory chce byt predat alebo musi byt byt proste obyvany, aby bolo evidentne, ze nejde o "kseft"? V byte ma totiz trvaly dlhodoby pobyt ujo, avsak byt mu uz nepatri... v takomto pripade plati lehota 2 alebo 5 rokov?

    DAKUJEM!
    Vždy sa posudzuje majiteľ. Môžu nastať 2 prípady, kedy je príjem oslobodený od dane:
    - ak tam má trvalý pobyt viac ako 2 roky pred predajom
    - ak tam nemá trvalý pobyt, tak musí byť vlastníkom najmenej 5 rokov

    Pokiaľ nespĺňa ani jednu podmienku, musí príjem zdaniť.

    Z tohto pohľadu je nepodstatné, kto v byte skutočne býva.

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Chobot Pozri príspevok
    Vždy sa posudzuje majiteľ. Môžu nastať 2 prípady, kedy je príjem oslobodený od dane:
    - ak tam má trvalý pobyt viac ako 2 roky pred predajom
    - ak tam nemá trvalý pobyt, tak musí byť vlastníkom najmenej 5 rokov

    Pokiaľ nespĺňa ani jednu podmienku, musí príjem zdaniť.

    Z tohto pohľadu je nepodstatné, kto v byte skutočne býva.

    DAKUJEM! Takze zacneme makat na byte a mozno ho teda predame za nejake 3 roky a mozno si zvykneme a nedame ho za nic...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.