Zavrieť

Porady

Výpočet nároku na dovolenku

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o výpočet nároku na dovolenku u zamestnanca, ktorý pracuje 4 dni v týždni, každý deň odpracuje 10 hodín, nárok má na 25 dní dov. za rok.
Ešte som sa s týmto nestretla, mohli by ste mi vysvetliť postup výpočtu?
Ďakujem
Usporiadat
zlati1 zlati1

zlati1 je offline (nepripojený) zlati1

mám takýto prípad:
Zamestananec pracuje:
1 - 4/2009 5 dní x 8 hod plný úväzok
5 - 9/2009 2 dni x 10 hod. polovičný
10 - 12/2009 5 dni x 8 hod. plný

výpočet: 20 : 12 x 4 mes = 6,6 dní
8 : 12 x 5 mes = 3,3 dní
20 : 12 . 3 mes = 4,9 dní
spolu 14,8 dňa na rok 2009

2. prípad: celý rok 2009 robí 5 dní x 8hod týždenne plný úväzok
iba 9 a 10/2009 polovičný úväzok
v 9 a 10 mesiaci pracovať bude tak, že 2 týždne bude doma a 2 týždne odpracuje 5 x 8 hod.
Otázka: treba aj v takomto prípade prerátať nárok na dovolenku?

Vopred ďakujem za vašu trpezlivoť a cenné rady
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

zlati1 Pozri príspevok
mám takýto prípad:
Zamestananec pracuje:
1 - 4/2009 5 dní x 8 hod plný úväzok
5 - 9/2009 2 dni x 10 hod. polovičný
10 - 12/2009 5 dni x 8 hod. plný

výpočet: 20 : 12 x 4 mes = 6,6 dní
8 : 12 x 5 mes = 3,3 dní
20 : 12 . 3 mes = 4,9 dní
spolu 14,8 dňa na rok 2009
výpočet:
20:12 x 7 mes. normálny plný úväzok = 11,5 dňa
pri skrátenom úväzku 20h./týždeň (4h./deň) = 5dní nárok/mes.
keďže dovolenka je v týždnoch, tak u neho týždeň dovolenky = 2 dni
4 týždne x 2 dni = 8 dní/rok
8 : 12 x 5 = 3,5 dní
spolu nárok za rok 2009 je 11,5 + 3,5 = 15 dní
postupovala si správne, len to treba zaokrúhliť

2. prípad: celý rok 2009 robí 5 dní x 8hod týždenne plný úväzok
iba 9 a 10/2009 polovičný úväzok
v 9 a 10 mesiaci pracovať bude tak, že 2 týždne bude doma a 2 týždne odpracuje 5 x 8 hod.
Otázka: treba aj v takomto prípade prerátať nárok na dovolenku?
nie, netreba.
Vopred ďakujem za vašu trpezlivoť a cenné rady
odpoveď v texte
0 0
zlati1 zlati1

zlati1 je offline (nepripojený) zlati1

ďakujem
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Zamestnanec pracoval od 1.7.09 do 30.9.09. Od 1.7. do 31.8.pracoval na skrátený úväzok 20 h/týž. (4 h/denne), od 1.9. do 30.9. pracoval na plný úväzok 37,5 h/týž. (7,5 h/denne). Aký bude jeho nárok na dovolenku za r.2009 pri 5 týždňoch dovolenky? Môj výpočet je 6 dní (4 dni x 4 h + 2 dni x 7,5 h = 31 h) a odpracovaných 66 dní pre nárok na pomernú časť dovolenky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

milanr Pozri príspevok
Zamestnanec pracoval od 1.7.09 do 30.9.09. Od 1.7. do 31.8.pracoval na skrátený úväzok 20 h/týž. (4 h/denne), od 1.9. do 30.9. pracoval na plný úväzok 37,5 h/týž. (7,5 h/denne). Aký bude jeho nárok na dovolenku za r.2009 pri 5 týždňoch dovolenky? Môj výpočet je 6 dní (4 dni x 4 h + 2 dni x 7,5 h = 31 h) a odpracovaných 66 dní pre nárok na pomernú časť dovolenky.
Áno, sú to 3/12 = 6 dní.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

milanr Pozri príspevok
Zamestnanec pracoval od 1.7.09 do 30.9.09. Od 1.7. do 31.8.pracoval na skrátený úväzok 20 h/týž. (4 h/denne), od 1.9. do 30.9. pracoval na plný úväzok 37,5 h/týž. (7,5 h/denne). Aký bude jeho nárok na dovolenku za r.2009 pri 5 týždňoch dovolenky? Môj výpočet je 6 dní (4 dni x 4 h + 2 dni x 7,5 h = 31 h) a odpracovaných 66 dní pre nárok na pomernú časť dovolenky.
Ano, 3/12 ročného nároku. Nesúhlasím však s hodinami. Bude mať nárok na 6 dní dovolenky pri 8 hod. dennom prac.čase - ak si dovolenku bude čerpať v septembri alebo ju mu budete preplácať.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

No práve to som nevedela poriešiť. Dovolenku vyčerpal v 09/2009 pred skončením PP a ja som mu dala 6 dní po 7,5 h t.j. 45 h. Nebola som si istá svojim postupom, či má nárok na 31 h alebo 45 h. Viete mi poradiť odkaz na § ZP, ktorý rieši takýto prípad ? Pokiaľ to správne chápem, ak by čerpal napr. 2 dni v 08/2009 tak by mal 8 h vyčerpaných a v 09/2009 by vyčerpal 4 dni po 7,5 h. Takže rozhodujúce nie sú hodiny, ale dni nároku na dovolenku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

milanr Pozri príspevok
No práve to som nevedela poriešiť. Dovolenku vyčerpal v 09/2009 pred skončením PP a ja som mu dala 6 dní po 7,5 h t.j. 45 h. Nebola som si istá svojim postupom, či má nárok na 31 h alebo 45 h. Viete mi poradiť odkaz na § ZP, ktorý rieši takýto prípad ? Pokiaľ to správne chápem, ak by čerpal napr. 2 dni v 08/2009 tak by mal 8 h vyčerpaných a v 09/2009 by vyčerpal 4 dni po 7,5 h. Takže rozhodujúce nie sú hodiny, ale dni nároku na dovolenku.
Súhlasím s tvojou poslednou vetou. Zamestnancovi patrí náhrada mzdy za dovolenku vo výške priemerného zárobku čase čerpania, resp. preplatenia dovolenky
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

silmol Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opýtať aký nárok mám uvádzať na výplatnej páske keď zamestnanec nastúpi do PP v októbri a má nárok na dovol.20 dní.Pýtam sa preto lebo tam je skúšobná doba 3 mesiace - čiže do konca roka a tam nárok na dovolenku ešte nevznikol keďže ešte nebolo odpracovaných 60 dní.
Dík
záleží od mzdového SW, niektoré evidujú dovolenku za odpracované dni - za každých 21 odprac.dní 1/12 ročného nároku. Až po odpracovaní 60 dní, kedy vzniká dovolenka za kal. rok uvádzajú alikv.časť dovolenky za kal.rok
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

Dobre, ale keď náš SW taký nie je a ja musím ručne nadefinovať nárok zamestnanca na dovolenku a tým pádom sa mi to zobrazí aj na výplatnej páske, že tam nejaký nárok je aj keď v podstate nie je čo potom?
Až tak to nechápem lebo podľa zákona je nárok na dovolenku najviac 5 týždňov za rok ale v tom je započítaná aj skúšobná doba kde nárok na dovolenku ešte nevzniká. Tak prečo za rok a nie iba za 9 mesiacov? Možno mi to budete vedieť vysvetliť.
Dík
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

silmol Pozri príspevok
Dobre, ale keď náš SW taký nie je a ja musím ručne nadefinovať nárok zamestnanca na dovolenku a tým pádom sa mi to zobrazí aj na výplatnej páske, že tam nejaký nárok je aj keď v podstate nie je čo potom?
Až tak to nechápem lebo podľa zákona je nárok na dovolenku najviac 5 týždňov za rok ale v tom je započítaná aj skúšobná doba kde nárok na dovolenku ešte nevzniká. Tak prečo za rok a nie iba za 9 mesiacov? Možno mi to budete vedieť vysvetliť.
Dík
Nechápeš to dobre. Aj počas skúšobnej doby 3 mesiace vzniká zamestnancovi postupne nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých 21 dní 1/12 ročného nároku. Ak odpracuje už 60 dní, vznikne mu nárok na dovolenku za kal. rok - alikvotna časť za 3 mesiace skúš.doby = 3/12 ročného nároku. Ak počas SD neodpracuje 60 dní, a pracovný pomer skončí, bude mať nárok len na dovolenku za odprac.dni.
Naposledy upravil veronikasad : 01.10.09 at 07:58
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

veronikasad Pozri príspevok
Nechápeš to dobre. Aj počas skúšobnej doby 3 mesiace vzniká zamestnancovi postupne nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých 21 dní 1/12 ročného nároku. Ak odpracuje už 60 dní, vznikne mu nárok na dovolenku za kal. rok - alikvotna časť za 3 mesiace skúš.doby = 3/12 ročného nároku. Ak počas SD neodpracuje 60 dní, a pracovný pomer skončí, bude mať nárok len na dovolenku za odprac.dni.
Takže on v podstate má nárok na dovolenku aj počas skúšobnej doby ale len za odpracované dni takže ja to mám každý mesiac ručne meniť na výplatnej páske? A čo v takom prípade keď aj po odpracovaných napr.25 dňoch by si chcel zobrať dovolenku, môže si zobrať alikv.časť dovolenky za týchto odpracovaných 25 dní aj keď je ešte v SD čiže podľa zákona nemá nárok a nehodlá ukončiť PP?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zákon určuje nárok - je to ochrana pre zaistenie práv zamestnanca.
Samozrejme, že si ju môže vyčerpať. Zam-eľ môže dovolenku schváliť aj skôr. Ja som nastupovala pred rokmi do práce 1.7., a normálne som si čerpala 2 týždne dovolenku - v ed boli prázdniny a mala som malé deti - nebol problém.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať