Zavrieť

Porady

Nástup do nového PP keď je zamnec PN

som kto som
Dňa 21. 9. 2009 bol uzatvorený PP s novým zamncom, na dobu určitú do 31.12.2009. Zatiaľ nie je poprihlasovaný...
Nástup bol dohodnutý na 28.09.2009. Žiaľ, zamncovi sa stal dňa 23.09. úraz a leží v nemocnici - doba liečenia ako pri väčšine úrazov zatiaľ neurčitá...
Čo s tým teraz, prihlásiť ho normálne do poisťovní k dohodnutému dátumu 28.09.2009, a začať mu vyplácať PN-ku a čakať ako sa to s dĺžkou PN-ky vyvinie, alebo ho vôbec neprihlasovať a PP pokladať za neprávoplatný???
Ďakujem za váš čas a príspevky
Usporiadat
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Pridám svoj názor. Myslím, že logicky nemôže človek nastúpiť do zamestnania, keď je PN. Ak by mu aj vypísal lekár PN v deň nástupu, určite mu to nebude sedieť s prvým ošetrením atď. Takže je to škoda, že bude bez nem.dávok, ale taký je život.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Vážim si vaše názory a ďakujem za ne...
No skúsme rozmýšľať v rovine, že chceme tomu človeku pomôcť k tej PN-ke. Je to predsa nešťastie a podľa najnovších info, ktoré mám, má ten človek poškodenú chrbticu a doma 2 deti a na krku hypotéku ...
Ja viem, nemala by som takto uvažovať ale predsa sme ľudia a ak by teda bola možnosť mu pomôcť nerada by som ho o túto možnosť obrala.
Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

ZDENIELA Pozri príspevok
Vážim si vaše názory a ďakujem za ne...
No skúsme rozmýšľať v rovine, že chceme tomu človeku pomôcť k tej PN-ke. Je to predsa nešťastie a podľa najnovších info, ktoré mám, má ten človek poškodenú chrbticu a doma 2 deti a na krku hypotéku ...
Ja viem, nemala by som takto uvažovať ale predsa sme ľudia a ak by teda bola možnosť mu pomôcť nerada by som ho o túto možnosť obrala.
Ďakujem
Z ľudského hľadiska všetko chápem, nie je to pre rodinu žiadna sranda.
Ale prosím Ťa, zisti si v prvom rade, kde skutočne bol. Bol niekde zamestnaný, bol na ÚP? Čo bolo s ním?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Podla mna, ak do týždna upovedomí o dôvode nenastúpenia, tak nemôžete odstúpiť od PZ. A vlastne vás už o dôvode informoval, takže podla mna PZ je platná. Len teraz ešte tú PN. Ak by vznikla pred vznikom PP a uplatnil si nárok v OL z predchádzajúceho NP, tak vám môže dať predpokladám len kopiu, lebo originál odnesie do SP. No ja iba všetko teoreticky, praktické skúsenosti chvalabohu a bohužial nemám.

Ak si dá vystaviť PN od 28.9.09, tak má nárok na nemocenské/náhradu mzdy od vás ako zamestnávatela a rátať sa mu bude z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by bolo platené NP v mesiaci nástupu na PN. No v tom tiež je taký zádrhel. Ak uvedieš iba jeho mzdu od 28-30.9.09, tak jeho denný VZ sa bude rátať ako suma ktorú uvedieš deleno 30 (bez ohladu na to, že v tomto období sú len 3dní). vi zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. b) + ods.2.

Napadlo ma začať PN až od 1.10.09, potom by bolo rozhod.obodbie 28-30.9.09, no čo potom s tými tromi dnami. Ak by nemal vymer.základ pre nem.poistenie, tak by sa rátal DVZ tiež z pravdepodobného VZ a tam už bez problémov uvedieš celomesačnú mzdu. Ale čo potom s tými 3-mi dnami? P-čko sa asi nedá a ani dovolenka. A neplatené volno radšej kvoli tej PN nie, aj ked??, v prípade, ak by žiadal o NV len na tie 3dni, tak by to bolo predpokladám OK.
Naposledy upravil brčko : 24.09.09 at 09:55
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ZDENIELA Pozri príspevok
Vážim si vaše názory a ďakujem za ne...
No skúsme rozmýšľať v rovine, že chceme tomu človeku pomôcť k tej PN-ke. Je to predsa nešťastie a podľa najnovších info, ktoré mám, má ten človek poškodenú chrbticu a doma 2 deti a na krku hypotéku ...
Ja viem, nemala by som takto uvažovať ale predsa sme ľudia a ak by teda bola možnosť mu pomôcť nerada by som ho o túto možnosť obrala.
Ďakujem
No mňa napadá len jedna možnosť spätne urobiť zmluvu k napr. 20.09.09 a vy ako fy budete riskovať pokutu od SP za neskoré prihlásenie zamestnanca.

Tým pádom v čase úrazu bude vaším zamestnancom , vyplatíte mu 10 dní PN a SP potom dalej. Ale to by ste mu museli dať max. VZ aby ste mu pomohli.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Inak myslím nie je problém vystaviť PN od neskoršieho dna ako vznikol úraz. Manžel tak riešil čas, ked ho operovali časť obdobia dovolenkou, P-čkom a až po operácii si dal vystaviť PN. Takže si môže dať vystaviť PN aj 28.9., len ten vymer.základ, či uvedieš celomesačný aj za september. To je už na tebe.

MOžno prepísať PZ s nástupom do práce a vznikom PP na 1.10.09 a aj PN až od 1.10.9, no to len v tom prípade, ak už zmluvu nedal napr. na UP, ak tam bol evidovaný.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Ďakujem všetkým za drahocenný čas venovaný môjmu problému a za cenné názory.
Myslím, že úplne najlepšie by bolo, keby PN-ku na pár dní prerušil, nastúpil do zamestnania a následne potom znova na PN.
Čo poviete na takéto riešenie? Verím, že by to bolo najelegantnejšie riešenie v tejto situácii. Alebo aj toto by mohlo byť podľa Vás rozpoluplné?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

ZDENIELA Pozri príspevok
Ďakujem všetkým za drahocenný čas venovaný môjmu problému a za cenné názory.
Myslím, že úplne najlepšie by bolo, keby PN-ku na pár dní prerušil, nastúpil do zamestnania a následne potom znova na PN.
Čo poviete na takéto riešenie? Verím, že by to bolo najelegantnejšie riešenie v tejto situácii. Alebo aj toto by mohlo byť podľa Vás rozpoluplné?
Mohlo by to byť aj tak, ako píšeš, ale aj tak by si musela robiť novú PZ-s iným dátum nástupu.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
drobeceva Pozri príspevok
Mohlo by to byť aj tak, ako píšeš, ale aj tak by si musela robiť novú PZ-s iným dátum nástupu.
Veď napísať novú PZ je podľa mňa to najmenej
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

len či sa dá len tak ukončiť PN a znovu nastúpiť na novú ??
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať