Zavrieť

Porady

Jednotný katalóg prác ( JKP )

Vážení priatelia poraďáci,
Jednotný katalóg prác vydalo FMPaSV v roku 1991 a neviem sa dopátrať, či máme na Slovensku niečo aktuálnejšie. Ohýbal som štatistiku aj ministerstvo p. Tomanovej - bezvýsledne. Uvedený katalóg je zastaralý, nepozná súčasné profesie, ani moderné technológie. Zadali sme externej firme vykonať meranie spotreby času na realizáciu komplexného diela, aby sme poznali objektíne nutné náklady svojej produkcie. Máme na stole súbor nameraných časov, ktoré je treba ďalej roztriediť podľa kvalifikačného zaradenia prác a oceniť. JKP ktorý máme , pokrýva naše nároky asi na 75 %. Neviem, kde sa obrátiť o pomoc pri hľadaní novšieho katalógu, ak vôbec existuje. V porade bol tento problém krátko spomenutý v roku 2004 s doporučením hľadať v produktoch štatistického úradu... Tam stopa končí, skúšal som to tiež. Budem vďačný za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JančiJ je offline (nepripojený) JančiJ

    JančiJ
    Jednotný katalóg prác už zrejme nebude nikdy. Nič nebráni firme vytvoriť si vlastný katalóg a "našiť" ho na podmienky firmy. Keďže som to robil už viackrát, viem že sa to dá.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Našla som na ŠÚ SR, no neviem, či toto je to, čo hľadáš.

    akonato je offline (nepripojený) akonato

    akonato
    Ďakujem za snahu o pomoc. Nie je to ono. Jedná sa o zatrieďovanie robotníckych profesií do kvalifikačných tried , podľa náročnosti vykonávanej práce. Je tam rozsah 1 - 7 tried.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Presne si pamätám tie brožúrky (pracovala som na PaM) ....

    Skús pohľadať pod názvom ILO (medzinárodná organizácia práce), resp. ISCO. Možno je to to, čo hľadáš.

    akonato je offline (nepripojený) akonato

    akonato
    Rozalka, ďakujem Ti za vytrvalý záujem o riešenie môjho problému. V našej firme oživujeme cenotvorbu na báze vlastných časomerných pozorovaní. ( posledných cca 20 rokov sme sa bez toho obišli, ale sústavný tlak na znižovanie ponukových cien vyvolal potrebu zmapovať si nákladové prahy jednotlivých výrobných technológií a toto poznanie využiť na cielené zabezpečovanie potrebnej rentability. Na našom trhu chýbajú všeobecne platné zásady na zatrieďovanie prác do kvalifikačných tried, ktoré bu nadväzovali na platné tarify platov a miezd, čo zťažuje ocenovanie produkcie v rámci vlastnej cenotvorby. Máme k dispozícii katalógy pre oceňovanie produkcie v zahraničí, napr. v Nemecku, prehľadné a precízne, žiaľ použiteľné len na hrubé porovnanie , lebo vo finálnej podobe uvádzajú sumárne časové údaje a ocenenie vyjadrujúce priemernú hodnotu za cenovú položku, ktorá vo svojej štruktúre pozostáva z rôzne zaradených dieľčich technologických fáz. Nebudem už ďalej rozvádzať pozadie problému s ktorým som prišiel do PORADY. Ďakujem za typy, budem pátrať ďalej.

    Jednotný katalóg prác ( JKP )

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.