Zavrieť

Porady

Prvy rok SZCO - odvody do zdravotnej poistovne

Dobry den,

podnikam 1. rok pricom si platim iba preddavky do ZP vo vyske 41.37€ mesacne. Moj predmet podnikania je taky, ze zivnost potrebujem len jednorazovo na vystavenie faktury na konci projektu ktory trva niekolko mesiacov.

Otazka : oplati sa mi zivnost prerusit v dobe "necinnosti" a byt dobrovolne nezamestnanou osobou - aby som platil mensie odvody.

V pripade ze zarobim dost, budem musiet platit nejake peniaze nad ramec preddavkov do ZP pri rocnom zuctovani ? Ak ano, oplati sa mi prerusit zivnost po dokonceni projektu aby som platil len za tie mesiace kedy som bol aktivny ?

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ondro123 Pozri príspevok
    Dobry den,

    podnikam 1. rok pricom si platim iba preddavky do ZP vo vyske 41.37€ mesacne. Moj predmet podnikania je taky, ze zivnost potrebujem len jednorazovo na vystavenie faktury na konci projektu ktory trva niekolko mesiacov.

    Otazka : oplati sa mi zivnost prerusit v dobe "necinnosti" a byt dobrovolne nezamestnanou osobou - aby som platil mensie odvody.
    Odpoveď: aj ako dobrovoľne nezamestnaná osoba budeš musieť platiť preddavky do ZP.

    V pripade ze zarobim dost, budem musiet platit nejake peniaze nad ramec preddavkov do ZP pri rocnom zuctovani ? Ak ano, oplati sa mi prerusit zivnost po dokonceni projektu aby som platil len za tie mesiace kedy som bol aktivny ?
    Odpoveď: čo je to dosť? budeš platiť nad rámec podľa výšky príjmu, budeš platiť aj za "neaktívne" mesiace, lebo budeš dobrovoľne nezamestnaný.

    Dakujem za odpoved
    Odpoveď v texte.

    ondro123 je offline (nepripojený) ondro123

    ondro123
    Ahoj,

    dik za odpoved. Myslel som ze ako dobr. nezam. platim mensie odvody do ZP. Len na upresnenie mojej situacie :

    Povedzme ze za rok "cinnosti" vystavim len jednu jedinu fakturu na 10.000€ (co je vlastne moj celorocny prijem). Oplati sa mi viac:

    (A) byt iba 1 mesiac SZCO a zvysnych 11 mesiacov dobr. nezamestnany ?

    alebo

    (B) byt celych 12 mesiacov SZCO ?

    alebo to nehra pri rocnom zuctovani ZP rolu ?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Z titulu SZČO pri RZZP budeš platiť zo základu dane :2,14 = vymer.základ

    a z vymer.základu 14 % platíš zdravotné poistenie. Nie je rozhodujúce či vysoký príjem dosiahneš za 2 týždne alebo za celý rok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ondro123 Pozri príspevok
    Ahoj,

    dik za odpoved. Myslel som ze ako dobr. nezam. platim mensie odvody do ZP. Len na upresnenie mojej situacie :

    Povedzme ze za rok "cinnosti" vystavim len jednu jedinu fakturu na 10.000€ (co je vlastne moj celorocny prijem). Oplati sa mi viac:

    (A) byt iba 1 mesiac SZCO a zvysnych 11 mesiacov dobr. nezamestnany ?

    alebo

    (B) byt celych 12 mesiacov SZCO ?

    alebo to nehra pri rocnom zuctovani ZP rolu ?
    Ondro, pozri § 2 živnostenského zákona. Nie je dôležité, ako máš dohodnutý spôsob fakturácie. Ak živnosť prerušíš a prácu budeš naďalej vykonávať, pôjde o neoprávnené podnikanie, za čo ti hrozí pokuta.

    Živnosť
    § 2
    Na začiatok

    Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

    Prvy rok SZCO - odvody do zdravotnej poistovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.