Zavrieť

Porady

Živnosť a dohoda o vykonanej práci

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je výhodné keď živnostník pracuje aj na dohodu o vykonanej práci? Čo je výhodné pre daného živnostníka - či si pridať živnosť alebo byť živnostník a aj zamestnaný na dohodu? Prosím o radu.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ejdzi Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa opýtať, či je výhodné keď živnostník pracuje aj na dohodu o vykonanej práci? Čo je výhodné pre daného živnostníka - či si pridať živnosť alebo byť živnostník a aj zamestnaný na dohodu? Prosím o radu.
    Ďakujem.
    príjmy z dohody sa mu nezahrňajú do príjmov pre povinnú registráciu v sociálnej poisťovni.

    Na druhej strane, ak si zo živnosti uplatňuje paušálne výdavky, pri príjme na dohodu zdaní celú sumu vyplatenej odmeny (môže mať samozrejme podpísané u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatniť si mesačnú nezd.časť základu dane).
    Ak má podpísané vyhlásenie príjem z dohody aj živnosti uvádza v jednom DP.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    mam podobnu dilemu.... mam sa rozhodnut ci danu cinnosť chcem robit na dohodu alebo na živnosť, ktoru už mam....
    ak som to pochopila spravne, tak dohoda je pre mna vyhodnejsia ako pre zivnostnika aj s podpisanym vyhlasenim. to znamena, ze mi nezdania celu sumu za danu dohodu ale upravenu o nedz.čast zakladu dane. plus este sa mi to nezapocitava do SP. Na konci roka mi musi zamestnavateľ dat potvrdenie pre DP a vsetko to uvediem v jednom DP. cize je to pre mna vyhodnejsie, ako keby som to robila na fakturu. Rozumiem tomu spravne? alebo?
    dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    janka.mo Pozri príspevok
    mam podobnu dilemu.... mam sa rozhodnut ci danu cinnosť chcem robit na dohodu alebo na živnosť, ktoru už mam....
    ak som to pochopila spravne, tak dohoda je pre mna vyhodnejsia ako pre zivnostnika aj s podpisanym vyhlasenim. to znamena, ze mi nezdania celu sumu za danu dohodu ale upravenu o nedz.čast zakladu dane. plus este sa mi to nezapocitava do SP. Na konci roka mi musi zamestnavateľ dat potvrdenie pre DP a vsetko to uvediem v jednom DP. cize je to pre mna vyhodnejsie, ako keby som to robila na fakturu. Rozumiem tomu spravne? alebo?
    dakujem
    Odpoveď máš v predch. príspevku. Rozhodnutie závisí od výšky tvojich príjmov a základu dane zo živnosti.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    veronikasad Pozri príspevok
    Odpoveď máš v predch. príspevku. Rozhodnutie závisí od výšky tvojich príjmov a základu dane zo živnosti.
    prijem cca 60 tis sk od zaciatku zivnosti vratane pouzitia casti dotacie. takze to sa mi oplati ist na dohodu... pocitam spravne?

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    janka.mo Pozri príspevok
    prijem cca 60 tis sk od zaciatku zivnosti vratane pouzitia casti dotacie. takze to sa mi oplati ist na dohodu... pocitam spravne?
    pravdepodobne ano
    prijem 60 tisic ti nezaklada povinnost si platit SP z minimalneho vymeriavacieho zakladu, ktory je teraz 295,5, od januara bude 319,58
    platis iba 14% do zdravotnej poistovne

    Živnosť a dohoda o vykonanej práci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.