Zavrieť

Porady

Trvalý pobyt

Rodicia mi darovali dom s tym, ze ich doopatrujem. Brat ma v dome trvaly pobyt a nikdy sa nebude dat prepisat - lebo aj ked mu rodicia darovali pozemok - ma postaveny penzion, kde sa trvaly pobyt neda prepisat.

Co znamena trvaly pobyt - ake su z toho nasledky pre mna.


Za odpovede dakujem.


enyma
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Ty ako vlastník nehnuteľnosti mu trv.pobyt povoluješ a zároveň rušíš. Čo sa týka dedenia, exekúcie a podobných inštitútov trv.pobyt na ne vplyv nemá. Pokiaľ sa pohádate ty mu trvalý pobyt zrušíš tak mu obec do OP zapíše mesto posledného trvalého pobytu. To je všetko.

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Enyma Pozri príspevok
    Rodicia mi darovali dom s tym, ze ich doopatrujem. Brat ma v dome trvaly pobyt a nikdy sa nebude dat prepisat - lebo aj ked mu rodicia darovali pozemok - ma postaveny penzion, kde sa trvaly pobyt neda prepisat.

    Co znamena trvaly pobyt - ake su z toho nasledky pre mna.
    Trvalý pobyt slúži iba na evidenciu pobytu občanov SR, nezakladá nijaké vlastnícke ani užívacie právo k nehnuteľnosti... Pre teba to môže znamenať, že na adresu tvojho domu bude bratovi chodiť úradná pošta a môže to mať aj určité iné dôsledky (napr. že ho budú počítať za člena domácnosti pokiaľ ide o poplatok za odvoz smetí, to že tam nebýva budeš museť preukazovať ty, a pod.)
    Prečo by sa trvalý pobyt nedal zmeniť? (Podľa § 3 ods. 2 zákona č. 253/1998 Z. z. nič nebráni tomu, aby brat nahlásil trvalý pobyt hoci aj vo svojom penzióne.) Ak to chceš riešiť, vyzvi ho na zmenu trvalého pobytu. Ak odmietne a nemá k domu žiadne užívacie právo, podľa § 7 ods. 1 písm. f) môžeš ako vlastníčka domu podať návrh na zrušenie bratovho trvalého pobytu v dome a trvalý pobyt mu bude zrušený. Potom to už bude bratov problém, kde sa prihlási na trvalý pobyt...

    Zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky

    §3
    (1) Trvalý pobyt je pobyt občana
    spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt.

    (2) Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu, ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt.

    (3) Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

    ...

    § 7
    1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

    ...
    f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu, ...

    § 5
    Občan, ktorému bol trvalý pobyt zrušený podľa § 7 ods. 1 písm. d) až g) a ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa § 3 alebo 4, sa môže prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava. V takom prípade občan predkladá iba doklad podľa § 3 ods. 8 písm. a), ak ho nemá, doklad podľa § 3 ods. 8 písm. b) a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec pobytu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.