Zavrieť

Porady

Má nárok môj syn na príspevok na bývanie?

Môj syn má 26 rokov a prišiel o zamestnanie.Býva sám,už viac ako rok,v byte,ktorého sme majitelia my rodičia,ale platí nám,normálne,nájom každý mesiac.Teraz je vedený na úrade práce a vybavuje si dávky v hmotnej núdzy.No tie mu,samozrejme, na platenie nájmu nebudú stačiť.Zatial má trvalé bydlisko u nás, ale nie je problém ho zmeniť,alebo prechodné bydlisko. Dosť ma to trápi,lebo syn na nás nechcel byť odkázaný,ale teraz má problém nájsť si robotu.Toto riešenie s príspevkom by bolo,aspoň zatiaľ,aké také riešenie.Viem,asi to bude problém,keď sú majitelia bytu rodičia. Ale...nedalo by sa nejak??
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tinny66 Pozri príspevok
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúce odpovede a užitočné informácie. Ešte tento týždeň sa ozvem, čo som vybavila.
Držím palec, a som aj ja zvedavá.
0 0
Machana Machana

Machana je offline (nepripojený) Machana

Ja som sa bola informovať na soc.úrade,ohľadom toho synovho príspevku na bývanie. Tak,musí tam mať trvalý pobyt,samozrejme zmluvu o podnájme a čestné vyhlásenie od nás ,koľko nám mesačne platí.Ešte sme to nezačali vybavovať,lebo syn je momentálne hospitalizovaný.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Machana Pozri príspevok
Ja som sa bola informovať na soc.úrade,ohľadom toho synovho príspevku na bývanie. Tak,musí tam mať trvalý pobyt,samozrejme zmluvu o podnájme a čestné vyhlásenie od nás ,koľko nám mesačne platí.Ešte sme to nezačali vybavovať,lebo syn je momentálne hospitalizovaný.
Ináč je to divné s trvalým pobytom, lebo to má len evidenčný charakter, a v podstate ako majú získať trvalý pobyt napr. deti z detských domovov.
Ved ak dostanú trvalý pobyt na mesto, tak to tiež nič neznamená , len príslušnosť k mestu .

Naozaj veľmi čudné. Je fajn, že ste tieto info posunuli dalej, aj pre ostatných. Vlastná skúsenosť je na nezaplatenie.

Ale predsa "pochybnosť z mojej strany " ak niekomu prenajmem byt, tak mu nedovolím si tam dať trvalý pobyt. A pritom tam môže bývať roky a platiť úhrady. A predsa
Xanti Pozri príspevok
Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.
nikde sa nepíše o trvalom pobyte. A to sú info z ich stránky. Myslím, že konajú nad rámec svojich povinností čo sa týka trvalého pobytu. Ak bývam na ubytovni tiež nedostanem tam trvalý pobyt.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Machana Pozri príspevok
Ja som sa bola informovať na soc.úrade,ohľadom toho synovho príspevku na bývanie. Tak,musí tam mať trvalý pobyt,samozrejme zmluvu o podnájme a čestné vyhlásenie od nás ,koľko nám mesačne platí.Ešte sme to nezačali vybavovať,lebo syn je momentálne hospitalizovaný.
Len pripomeniem, aby ste nezabudli na registráciu na DU a zdanenie príjmu z prenájmu
0 0
Machana Machana

Machana je offline (nepripojený) Machana

Aj mne to bolo veľmi čudné s tým trv.pobytom,ale fakt mi to tak povedali. Nám to až taký problém nerobí,no iným to, vážne, môže skonplikovať situáciu.Ale isto sa na to budem viac informovať,keď k tomu príde.Dám vedieť! Len nech sa mi syn dá do poriadku.To je pre mňa teraz prvoradé.Nezvládol to psychicky. Na to daňové nezabudneme. Dík!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Machana Pozri príspevok
Aj mne to bolo veľmi čudné s tým trv.pobytom,ale fakt mi to tak povedali. Nám to až taký problém nerobí,no iným to, vážne, môže skonplikovať situáciu.Ale isto sa na to budem viac informovať,keď k tomu príde.Dám vedieť! Len nech sa mi syn dá do poriadku.To je pre mňa teraz prvoradé.Nezvládol to psychicky. Na to daňové nezabudneme. Dík!
Ste písali, že máte dva byty, v podstate ak v byte kde má trvalý pobyt mu prenajmete izbu resp. mu prenajmete akože ten byt, tak nemusí meniť trvalý pobyt. A vy sa nemusíte hlásiť na danovom úrade v prípade prenajatia izby.

Skúste sa ešte na toto opýtať.
Nech sa drží.
Naposledy upravil Xanti : 28.10.09 at 18:41
0 0
Tinny66 Tinny66

Tinny66 je offline (nepripojený) Tinny66

Dobrý deň! Tak som dnes konečne vybavila na sociálke aspoň tie dávky v hmotnej núdzi. K tomu samozrejme chceli odo mňa kópiu zmluvy o prenájme priestorov, potvrdenie o zaplatení za posledných 5 mesiacov (máme zmluvu urobenú od augusta), tú sme museli dávať notársky overiť, takisto som si (dobrovoľne) menila trvalý pobyt a na sociálku som musela zaniesť potvrdenie o trvalom pobyte. Teraz už len rozmýšľam ako prebieha tá registrácia na daňovom a čo nám k tomu bude treba doniesť. Ešte by som vás chcela poprosiť o radu, keď platím za podnájom 90 Eur mesačne, v akej výške bude prenajímateľ platiť daň z príjmu z prenájmu. ĎAKUJEM!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať