Zavrieť

Porady

Príplatky za sviatky v nočných smenách

Ahojte poraďáci, poraďte mi prosím, ako je to s príplatkom za sviatok v nočných smenách. Mám dve informácie a neviem, ktorá je v súčastnosti platná. Ak nie je kolektívna zmluva a ani interný predpis, ako postupovať? Ak začína nočná smena v deň sviatku napr. o 22:00 a končí v deň kedy už sviatok nie je o 6:00, ako zaplatím príplatok za sviatok? Niektoré mzdárky tvrdia, že ak začína nočná smena v deň sviatku, tak mu dám príplatok za celú smenu a ak začína nočná v deň pracovný a končí v deň sviatku, tak mu nedám žiaden príplatok, iné zasa tvrdia, že len za hodiny v deň sviatku.
Je na to nejaký vykonávací predpis, alebo to určuje zákon, alebo podľa čoho sa postupuje?
Ďakujem múdrejším!
Veronika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Niečo som našla, dúfam, že to ešte platí.
    Ak pracujete v noci a zároveň aj vo sviatok, napr. v nočnej zmene začínajúcej 5. júla, za túto prácu Vám patria príplatky ako za prácu v noci, tak za prácu vo sviatok. Môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom, že za prácu v noci Vám vyplatí mzdové zvýhodnenenie (podľa § 123 ZP) a za sviatok si vyberiete náhradné voľno (za ktoré Vám bude patriť náhrada mzdy).
    Pozor, za každú hodinu odpracovanú v noci (podľa § 123 ods. 1, prvá veta, t.j. od 22.00 - 06.00 hod) Vám patrí mzdové zvýhodnenie za prácu v noci bez ohľadu na to, či spĺňate podmienky zamestnanca pracujúceho v noci (podľa § 98 ZP) alebo nie.
    T.j.: Ak pracujete v noci trebárs len dve hodiny, to znamená menej ako tri hodiny, aj za dve hodiny Vám patrí príplatok podľa § 123 ZP.

    NOVA40 je offline (nepripojený) NOVA40

    NOVA40
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Niečo som našla, dúfam, že to ešte platí.
    Ak pracujete v noci a zároveň aj vo sviatok, napr. v nočnej zmene začínajúcej 5. júla, za túto prácu Vám patria príplatky ako za prácu v noci, tak za prácu vo sviatok. Môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom, že za prácu v noci Vám vyplatí mzdové zvýhodnenenie (podľa § 123 ZP) a za sviatok si vyberiete náhradné voľno (za ktoré Vám bude patriť náhrada mzdy).
    Pozor, za každú hodinu odpracovanú v noci (podľa § 123 ods. 1, prvá veta, t.j. od 22.00 - 06.00 hod) Vám patrí mzdové zvýhodnenie za prácu v noci bez ohľadu na to, či spĺňate podmienky zamestnanca pracujúceho v noci (podľa § 98 ZP) alebo nie.
    T.j.: Ak pracujete v noci trebárs len dve hodiny, to znamená menej ako tri hodiny, aj za dve hodiny Vám patrí príplatok podľa § 123 ZP.
    Ďakujem Vierka, tiež som našla túto informáciu, ale v jednej bližšie nemenovanej firme po mne chcú nejaký predpis, na základe ktorého sa takto postupuje. Som už z toho zúfalá, lebo nikto mi nevie presne povedať ako ale hlavne prečo práve takto :-(..... Najjednoduchšie by bolo, keby firma bola ochotná špecifikovať toto preplácanie v pracovnej zmluve, ale to nechcú :-(.
    Má niekto nejaké ďalšie informácie ohľadom tohoto problému???
    Všetkým vopred vďaka!
    Veronika
    k príplatku , že kedy začína pri nočných smenách vo sviatok pozri §95 zákonníka práce

    Príplatky za sviatky v nočných smenách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.