Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti a zivnostnik

Dobry den. Chcela by som sa spytat, ci ma zivnostnik narok na podporu v nezamestnanosti. Prijmy zo zivnosti su minimalne, preto nemusel zivnostnik v roku 2009 platit ziadne odvody. Popri zivnosti mal aj prijmy zo zavislej cinosti a splnil podmienku, ze pocas 3 rokov zo 4 bol zamestnany. V pracovnom pomere bude dana osoba do 31.12.2009. Bude mat od 01.01.2010 narok na podporu, ak bude mat nadalej zivnost a prijmy z nej budu minimalne? Z prispevkov na porade som mala pocit, ze v tomto pripade narok na podporu nevznika, je to tak?
A nepomohlo by, k by zivnostnik k 31.12.2009 docasne pozastavil zivnost? Nevznikol by ani vtedy narok na podporu?

Vdaka!
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ty si mal zrušiť živnosť a až potom sa zaregistrovať.
1 0
mathiasja mathiasja

mathiasja je offline (nepripojený) mathiasja

Rezultat je ze namam sancu musim vratit prachy a mozem plakat iba...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mathiasja Pozri príspevok
ja som to cital ale pytal som sa ci nie je moznost ako vyriesit tento problem chapem to ze clovek ktory je SZCO by si mal platit poistenie. Ja som v inej situacii, bol som ZAMESTNANY a zamestnavetel za mna PLATIL poistenie pre pripad nezamestnanosti (ja som nezneuzival system) zivnost som mal popri zamestnani. To som mal este akoze aj popri platbach od zamestnavatela priplacat aj ja este len preto ze som mal zivnost???
Ja viem, že si nezneužíval systém a vedome už vôbec nie, ale priznám sa, že podobný prípad som nezaznamenala a preto v mojom príspevku je: chybu urobila aj sprostredkovateľka, ktorá Ťa zaevidovala, čo držala bobríka mlčanlivosti, že sa Ťa neopýtala na niektoré podstatné veci ? Alebo sú na Vašom ÚP zamestnané všetky bývalé missky a máte ich tam iba na okrasu ?

A k tým platbám .... nevieš sa dohodnúť na splátkovom kalendári ?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Andyke Pozri príspevok
Ty si mal zrušiť živnosť a až potom sa zaregistrovať.
Andyke, u nás by ho na to určite upozornili. Takže by si na tú živnosť na 100% spomenul.
0 0
mathiasja mathiasja

mathiasja je offline (nepripojený) mathiasja

no budem to musiet nejako splacat lebo naraz asi tazko... je mi z toho nanic som si zavaril poriadne a to len preto ze som si chcel privirobit, tu uz sa fakt neoplati robit nic navyse iba sa zamestnat a robit ako blb. Na urade sedia ludia co svoju pracu robia ako povinnost a tak to aj vyzera, nevypustia z ust nic navyse... uzil som si uz pri registracii, vdaka bohu bol som tam len raz evidovany a mal som do cinenia len dva mesiace...

dakujem pekne za cenne rady
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mathiasja Pozri príspevok
no budem to musiet nejako splacat lebo naraz asi tazko... je mi z toho nanic som si zavaril poriadne a to len preto ze som si chcel privirobit, tu uz sa fakt neoplati robit nic navyse iba sa zamestnat a robit ako blb. Na urade sedia ludia co svoju pracu robia ako povinnost a tak to aj vyzera, nevypustia z ust nic navyse... uzil som si uz pri registracii, vdaka bohu bol som tam len raz evidovany a mal som do cinenia len dva mesiace...

dakujem pekne za cenne rady
Predpokladám, že ťa vyradili z evidencie UoZ - z dôvodu, že si SZČO (máš živnosť) .. chápem dobre alebo môžeš upresniť?
a kedy si sa registroval?
0 0
mathiasja mathiasja

mathiasja je offline (nepripojený) mathiasja

KATY Nie, mna nevyradili ja som tam bol len necele 2 mesiace hned som nasiel novu pracu. Registroval som sa v pol novembri a od januara som zamestnany. Mna len zaraza ze UPSVaR, Socialna poistovna ani Zdravotna ma neupozornili ze som evidovany ako zivnostnik a teda nemam narok na podporu, naco potom tolko papierov a evidencie ked clovek zaklada zivnost???

Navyse je smutne ze v tomto state clovek ktory pracuje a odvadza dane, uhradza rozne poplatky ked sa dostane do zlej situacie nakoniec doplati na masineriu. Ja som vzdy vsetko uhradil od skoly pracujem a teda platim aj poistenie v nezamestnenosti... preco teda NEMAM narok na na NIC??? tu su vo vyhode len darmozraci!!!!
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mathiasja, nerozumiem tvojmu príspevku v súvise s tými predchádzajúcimi. Poberal si dávku v nezamestnanosti, alebo nepoberal ?
0 0
mathiasja mathiasja

mathiasja je offline (nepripojený) mathiasja

veronikasad Pozri príspevok
mathiasja, nerozumiem tvojmu príspevku v súvise s tými predchádzajúcimi. Poberal si dávku v nezamestnanosti, alebo nepoberal ?

V skrtke: pracoval som v kuse 6 rokov, pred dvomi rokmi som si zalozil popri tom aj zivnost lebo to vyzadovala praca ktorou som si chcel privirobit. Minuly rok v novembri ma prepustili, isiel som na urad, priznali mi davku ktoru som dostal za pol nov-december. Zivnost som v minulom roku nevyuzival- nemal som prijmy, preto ma ani nenapadlo na urade to riesit.

Moja chyba mal som sa na to informovat, ale mna to ani nenapadlo... Stve ma len to ze na urade to so mnou neriesila, neopytala sa ma na to, socialka schvaluje podporu-nebol problem, zdravotka - podobne. Teraz som to zistil pri danovom a budem musiet vratit to co mi vtedy priznali...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mathiasja Pozri príspevok
V skrtke: pracoval som v kuse 6 rokov, pred dvomi rokmi som si zalozil popri tom aj zivnost lebo to vyzadovala praca ktorou som si chcel privirobit. Minuly rok v novembri ma prepustili, isiel som na urad, priznali mi davku ktoru som dostal za pol nov-december. Zivnost som v minulom roku nevyuzival- nemal som prijmy, preto ma ani nenapadlo na urade to riesit.

Moja chyba mal som sa na to informovat, ale mna to ani nenapadlo... Stve ma len to ze na urade to so mnou neriesila, neopytala sa ma na to, socialka schvaluje podporu-nebol problem, zdravotka - podobne. Teraz som to zistil pri danovom a budem musiet vratit to co mi vtedy priznali...
Ak je to tak ako píšeš, nielen vrátiť podporu, ale vyradia ťa spätne z evidencie a musíš doplatiť aj zdr. poistenie - nie z VZ samoplatitela, ale SZČO. Lebo tvoja živnosť trvala, aj keď si nemal žiadny príjem. (pri súbehu zamestnania a podnikania si mal VZ zo živnosti nula, akonáhle zamestnanie skončilo, musíš doplatiť 44,73€/mes - za november alikv.časť). V ZP na to prídu pri podaní RZZP. Ak si osobne odovzdával doklad o zaradení do evidencie na UP a mal si riadne splnenu oznamovaciu povinnosť ako SZČO, mali na to prísť už vtedy.
0 0
mathiasja mathiasja

mathiasja je offline (nepripojený) mathiasja

ano mali na to prist... ja by som si pozastavil zivnost a bol by som v pohode ale... vratim pekne peniaze z podpory aby bolo na pridavky na romakov... a moje deti mozu jest seno
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mathiasja Pozri príspevok
ano mali na to prist... ja by som si pozastavil zivnost a bol by som v pohode ale... vratim pekne peniaze z podpory aby bolo na pridavky na romakov... a moje deti mozu jest seno
.. zbytočne budeš niekoho obviňovať - už si nepomôžeš ... lebo ak ma pamäť neklame, už v Žiadosti o zaradenie do evidencie UoZ musíš uviesť takéto skutočnosti .. aj poučenie k tomu si určite dostal .....
ja by som asi počkala, až kým ma nevyzvú ...
0 0
abraka999 abraka999

abraka999 je offline (nepripojený) abraka999

ako to nakoniec cele dopadlo, hrozi aj nejaka pokuta, platil si aj pokutu alebo len vratil davky?
Dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať