Zavrieť

Porady

Poter - prehybanie v rohoch miestnosti.

Pozdavujem,
V lete som robil poter v podkrovi, daval som krocajovy polystyren Polyform Eps 3500 T 2 cm, na to kari rohoz v spodnej tretinke poteru zaliatu poterom 0 - 4 priamo z betonarky. Poter bol kvalitny, nikde nepraskol, miestnosti a steny oddilatovane. V niektorych rohoch som si po par mesiacoch vsimol, ze ked ho silnejsie zatazim - stupim, tak sa poterova dlazka v rohu trosku o 1 - 2 mm prehne. Je to len v niektorych rohoch, zrejme tam mala ist o cosi hrubsia vrstva, priemerna hrubka poteru bola zhruba 4 - 6 cm. Chcem sa spytat, ci to v buducnosti moze sposobovat problem, ci moze dojst k prasknutiu (napr. zatazenim nabytkom) aj ked sa jedna o rohy, ci radsej v rohoch neurobit nanovo hrubsi poter. Na poter planujem naliat nivelacnu hmotu 3 mm a na to parkety resp. dlazba. Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    V tych rohoch to je nadvihnute oproti polystyrenu,ci sa to prehyba tak,ze sa to do neho zatlaca?

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Skor to vyzera akoby bol poter v rohoch nadvihnuty. Ako keby sa pri zoschnuti mierne zdeformoval, jedna sa oklasicku obdlznikovu miestnost priblizne 4 x 5 m.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    4x5m je skoro stvorec. stvorcove dosky maju syndrom nadvihania rohov,ale tuna neviem,ako je to ulozene, to asi bude v niecom inom. nemas foto?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ak ste to robili z betónu z betonárky tak to jednoducho musí byť zlé.Toto sa stáva vtedy keď sa poter vyrobí moc vlhký(mokrý) a potom rýchlo vyschne...... cituje m priloženého linku.....
    Pri posudzovaní betónovej mazaniny došlo k nadvihnutiu rohov dilatačných celkov, k tzv. spadnutiu dosiek. K tomu najčastejšie dochádza, ak horný povrch dosky vysychá rýchlejšie, to znamená, že sa zmraští viac ako spodný povrch. Tento jav nastáva prakticky vždy, ale najviac problémov dosahuje, ak sú zmrašťovacie škáry zhotovené v príliš veľkej vzdialenosti, prípadne ak je betón viac náchylný na veľké zmrašťovanie (napríklad veľký obsah vody alebo cementu) a zároveň ak nebol dostatočne intenzívne či dlhodobo ošetrovaný.

    K zväčšeniu rozdielu vo veľkosti zmraštenia prispieva tiež uloženie betónu priamo na vodotesný podklad.
    V danom prípade bolo možné po odznení zmraštenia nadvihnuté rohy a hrany prebrúsiť a povrch vyrovnať podľa požadovanej miestnej rovinnosti. Dilatačné škáry sa museli priznať i v dlažbe, pretože musia umožniť pohyb podlahy pri zmene teplotného režimu podlahového vykurovania. Vzhľadom na to, že rúrky podlahového vykurovania sú umiestnené pri spodnom líci betónovej mazaniny, možno v škárach očakávať i mierny zvislý pohyb spôsobený ohnutím dosky pri nerovnomernom ohriatí.

    http://www.asb.sk/stavebnictvo/poruc...ruch-2511.html

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Dakujem za reakcie. Na prizemi som robil poter obdobnym sposobom, tam sa mi ale tento problem neprejavil. V podkrovi zatial nemam dvere a tento problem je hlavne v rohoch pri dvernych otvoroch, kde mohol prudit vzduch. V prievene poter nebol, zalieval som ho 4 dni a poterovy beton bol podla mna kvalitny - sypal sa, na povrchu sa netvorili mlacky.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Dakujem za odkaz, vecer nastudujem "problematiku" a rozhodnem co dalej. Na prizemi som robil podobnym sposobom, tam som aj menej polieval, ale pri schnuti poteru boli dvere zavrete, v podkovi dvere nie su, takze najpravdepodobnejsie je to sposobene rychlejsim vyschnutim miernym prievanom.

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    vratnik Pozri príspevok
    Dakujem za odkaz, vecer nastudujem "problematiku" a rozhodnem co dalej. Na prizemi som robil podobnym sposobom, tam som aj menej polieval, ale pri schnuti poteru boli dvere zavrete, v podkovi dvere nie su, takze najpravdepodobnejsie je to sposobene rychlejsim vyschnutim miernym prievanom.
    Čo som to tam letmo v minulosti čítal, tak väčšinou s tým chlapi nič nenarobili. Niektorí napísali že to potom sadlo nazad. Za rok...

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    máte podlahové kúrenie?S dvíhaním a krútením poterov sú problémy odvtedy čo sa pod potery kladú izolácie ,polystyrén a sklenná vata.Je to fakt problém s ktorým si nevieme dať rady.Najhoršie to býva práve v rohoch miestností a v spojoch dilatácií.

    entonyl je offline (nepripojený) entonyl

    entonyl
    Vám sa rohy nedvyhli ale pri zaťažení sa trocha prehýbajú tak som to pochopil z Vašej otázky..Podľa mňa ste dosť natesno položili kročajovú izoláciu,ktorá bola akoby našponovaná tak, že ju nepritlačil ani poter a teraz keď to zaťažite tak to ešte sadá.
    Ja vam doporučujem ak dlážka bude spravena vo forme plávajúcej podlahy nechajte to tak ak by tam šla dlažba asi rohy by som zasekal a vyrezal okolo steny trochu kročajovej izolácie /oddilatoval by som ju/ a zalial poterom.A neviem na čo ste dávali do poteru siete?
    Aj pre ostatných.Poter je zo všetkých strán oddylatovaný preto môže plávať.Ale prečo v rohoch? Kročajovú izoláciu začínate ukladať od rohov.Betónovať začínate od rohov.Stred sa pekne zošlape od murára,pomocníka,fúrika,dosák. A práve tá zošlapaná izolácia vytláča,tú izoláciu po rohoch.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    entonyl Pozri príspevok
    Vám sa rohy nedvyhli ale pri zaťažení sa trocha prehýbajú tak som to pochopil z Vašej otázky..Podľa mňa ste dosť natesno položili kročajovú izoláciu,ktorá bola akoby našponovaná tak, že ju nepritlačil ani poter a teraz keď to zaťažite tak to ešte sadá.
    Ja vam doporučujem ak dlážka bude spravena vo forme plávajúcej podlahy nechajte to tak ak by tam šla dlažba asi rohy by som zasekal a vyrezal okolo steny trochu kročajovej izolácie /oddilatoval by som ju/ a zalial poterom.A neviem na čo ste dávali do poteru siete?
    Aj pre ostatných.Poter je zo všetkých strán oddylatovaný preto môže plávať.Ale prečo v rohoch? Kročajovú izoláciu začínate ukladať od rohov.Betónovať začínate od rohov.Stred sa pekne zošlape od murára,pomocníka,fúrika,dosák. A práve tá zošlapaná izolácia vytláča,tú izoláciu po rohoch.
    Máte pravdu v tom, že sa tá izolácia zošlape (dá sa tomu predísť) .Ale s dvíhaním rohov to nemá nič spoločné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.