Zavrieť

Porady

posudzovanie nároku na invalidný dôchodok

Moja žiadosť o ID bola posudkovým lekárom zamietnutá.Moje diagnózy:ľavé koleno:gonartróza 1.sin gr.II.,plastika roztrhnutého predného skríženého väzu--pravé koleno-chondropathia gen.1.dx gr.III,nadtrhnutý predný skrížený väz,odstránený roztrhnutý meniskus.Toto bolo ohodnotené 35 percentami.Ako vedľajšie diagnózy som lekárskymi správami doložil:chrbtica-stav po zlomenine krčnej chrbtice v roku 1985-zasahovanie lomnej línie do spinálneho kanála,C chrbtica obmedzené rotácie bilat o 1/3,PV spazmus nad dolnou tretinou th chrbtice paravet 1.dx, rotácie v TH chrbtici obmedzené bilat,polytopny vertebro génny syndróm cerviko-thorakálny.--Ľavá dolná končatina-kratšia o cca 1cm,hypotrofický m.triceps surae 1.sin a m.tribialis ant 1.sin,chôdza s napádaním na ľavú nohu...Stav chronický-vyžaduje kontroly ortopédom a neurológom.Ohodnotenie posudkového lekára:nie je posudkovo významné=0 percent.
Keďže posudkový lekár vo svojej správe ani slovom nespomenul vážne poškodené chrupavky,kvôli ktorým idem cca o 3/4 roka na posúdenie či sú nutné ich náhrady formou nejakých protéz a keďže z diagnóz a postihnutí ktoré som mu predložil,mnohé z tohoto čo som tu uviedol,do svojej správy nenapísal a v dvoch prípadoch použil vo svojej správe vyslovenú lož,podal som návrh na preskúmanie jeho rozhodnutia na Krajský súd.Tá možnosť bola uvedená v rozhodnutí,ktoré mi zaslala Sociálna poisťovňa.
Miesto toho ma znovu predvolal ten istý posudkový,ktorý mi žiadosť zamietol a ktorého rozhodnutie som dal prešetriť súdom.Podľa jeho vyjadrenia pôjdem pred komisiu do Bratislavy.
Chcem sa spýtať-kde by som mohol zohnať príslušné tabuľky v ktorých sú uvedené percentá prislúchajúce diagnózam?Prípadne,ak by mi vedel niekto poradiť,či lekár rozhodol percentuálne správne,či nie,budem mu veľmi vďačný.Chcem ešte uviesť že následkom ročnej PN-ky som prišiel o prácu,nemôžem sa kvôli zdrav.stavu nikde zamestnať,a čo sa týka kolien,som v nepretržitej liečbe od 2.1.2008(injekcie,lieky,kontroly).
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

asteroid Pozri príspevok
Mam diagnózu M54.8 a marodujem 48 týždeň.Mám šancu na ID.
Miera funkčného postihnu tvorí prílohu k zákonu o soc. poistení.
Tvoja dg. je pravdepodobne v tejto skupine (zákona z Porady je neprehladný, skús si to pozrieť priamo na www.zbierka.sk)

ODDIEL E - DORZOPATIA, DEFORMUJÚCA DORZOPATIA A SPONDYLOPATIA

Položka Druh zdravotného postihnutia Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v % 1. Stavy po zlomeninách tŕňových výbežkov alebo priežnych výbežkov stavcov 10 2. Stavy po zlomenine tela stavca, vrodené chyby a) bez účinku na statiku 10 b) s miernym účinkom na statiku, s deformáciou chrbtice, príznaky v stoji a pri chôdzi 20 c) s výrazným účinkom na statiku (s obmedzením pohybu v danom úseku), s deformáciou, občasnými prejavmi svalového a nervového dráždenia, slabosťou svalového korzetu 30 - 40 3. Degeneratívne zmeny na chrbtici a medzistavcových platničkách a) bez účinku na statiku 10 b) s miernym funkčným postihnutím, s prejavmi nervového a svalového dráždenia (napr. syndróm cervikokraniálny, cervikobrachiálny, lumbálny, lumbosakrálny a syndróm sakroiliakálneho skĺbenia blokády stavcov), slabosť svalového korzetu, obmedzenie pohybu v postihnutom úseku 20 - 35 c) s trvalým ťažkým postihnutím funkcie a často recidivujúcimi, dlhotrvajúcimi prejavmi dráždenia nervov a svalov, s ťažkou poruchou statiky a dynamiky chrbtice, s výraznou poruchou svalového korzetu 40 - 50 4. Stavy po operácii chrbtice a medzistavcových platničiek, stavy po úraze chrbtice a) s miernym reziduálnym funkčným nálezom 10 - 20 b) často recidivujúce prejavy nervového a svalového dráždenia, slabosť svalového korzetu chrbta s podstatným obmedzením celkovej výkonnosti organizmu 35 - 45 c) s nepriaznivým reziduálnym funkčným nálezom a trvalými prejavmi dráždenia nervov, s parézami a so svalovými atrofiami a poruchou funkcie zvieračov 70 - 80 5. Ostatné postihnutia chrbtice (vrodené alebo získané deformácie) s poruchou funkcie a) ľahkého stupňa 10 b) stredného stupňa (napr. vo viacerých pohybových segmentoch vyjadreným obmedzením až stuhnutím chrbtice, pri skolióze 40 - 75 stupňov pri klinových stavcoch, motýlikovitých stavcoch, pri fixovanom okrúhlom chrbte s tvorbou gibbusu) 35 - 45 c) ťažkého stupňa (napr. stuhnutie viacerých stavcov chrbtice, používanie trupovej ortézy, ktorá zahŕňa tri časti chrbtice, extrémne skoliózy s otoeným sklzom, spondylolistéza so sklzom o 2/3 tela stavca) 60 - 70 6. Scheuermannova choroba a) s ťažkou poruchou funkcie (akútny stav) 20 b) po stabilizácii zdravotného stavu (spravidla po piatich rokoch) 10 7. Bechtčrevova choroba (ankylozujúca spondylartritída) a) ľahkého stupňa 20 - 30 b) stredného stupňa - IV. stupeň (súčasné stuhnutie niekoľkých častí chrbtice a periférnych kĺbov alebo bedrových kĺbov s pretrvávajúcou klinickou aktivitou a progresiou napriek liečbe, bez ohľadu na stupeň postihnutia chrbtice) 40 - 50 c) ťažkého stupňa - V. stupeň so stuhnutím viacerých úsekov chrbtice alebo veľkých kĺbov, s poruchami ventilácie 60 - 80 Posudkové hľadisko:
Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa priebehu, aktivity a funkčných porúch chrbtice, potvrdených rtg. diagnostikou chrbtice.

----------

aby ti vznikol nárok na výplatu ID, musí ti posudková komisia SP (nie u obvodného lekára) schváliť mieru funkčnej poruchy viac ako 40 %.

Žiadosť o priznanie ID podávaš na predpísanom tlačive SP, ktoré ti potvrdí ošetrujúci lekár. Prikladáš k nemu fotokopiu zdravotnej dokumentácie z odborných lekárskych vyšetrení. V čase prejednávania žiadosti by si nemal byť na PN-ke.
0 0
pjetro28 pjetro28

pjetro28 je offline (nepripojený) pjetro28

Dobry den,
prosim vas o radu, ci ma vyznam podat si ziadost o invalidny dochodok? Dobrovolne som rozviazal pracovny pomer, mam 28 rokov a odpracovanych mam 6 rokov. Momentalne som tyzden na PN. Moja vseobecna lekarka mi povedala, ze to nema vyznam, ze nie som na tolko chory, aby mi nieco priznali. Liecim sa od roku 2000 na reumu a dva roky beriem biologicku liecbu. Moja Dg. Reumatoidna artritida seropozit. 4 stupna. Mam viacero bolestivych klbov, no najhorsie su na tom zapastia. Hybnost zapasti je minimalna, prakticky su nehybne. Lave koleno mam po uraze, absolvoval som 4 operacie a lekar sa vyjadril, aby som ho setril, pretoze je zrele na vymenu za umele a na to som prilis mlady.
Diagnozy kolena: s83,5 St.p. plastika LCA genus l.sin.
Chondropathio condyli medialis femoris et tibiae genus l.sin.gr.4
Mal som minimalnu mzdu, preto sa chcem opytat ci sa da nejak navysit POMB?Ako dlho musim byt na PN a ci musim byt na PN s tou diagnozou, ktoru uvediem v ziadosti ako hlavnu?Ktoru diagnozu by som si mal uviest ako hlavnu(koleno, reuma)?
Dakujem za cenne rady.
0 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Pjetro, ja by som to na Tvojom mieste skúsila s tou artirtídou, neviem síce ako reaguješ na biologickú liečbu, ale pokiaľ inimálnu hybnosť zápästí, tak by možno z toho niečo bolo. treba si to pozrieť v zákone 461/2003. Obávam sa, že navýšenie POMB nedosiahneš.
0 0
Milan-X Milan-X

Milan-X je offline (nepripojený) Milan-X

Dobry den . Mal by som na Vas otazku. Mam po prac. uraze pravej ruky. spontanne roztrhnutie slachy. mam za sebou uz dve operacie no moc neuspesne a mam silny tras v ruke. Mam zistenu DG Tremor phk : distonicky. Viete my poradit ci mam narok na invalidny dochodok snazil som sa to pozriet aj v zakone no Ja sa v tom moc neviznam . Dakujem za akukolvek radu.
0 0
karol.benko karol.benko

karol.benko je offline (nepripojený) karol.benko

uvedeny link neexistuje na zbieku bodov
0 0
lakernik lakernik

lakernik je offline (nepripojený) lakernik

dobry den aj ja by som sa rad niekoho znaleho spytal co si mysli o mojom invl dochodku,ktory sa mi zda velmi nizky.v roku 1999 som bol prvy krat na operaci hernie disku,kde ma vobec neuznali na id po necelych 6 rokoch sa mi choroba vratila a musel som ist na druhu operaciu .ale ani vtedy ma na id nedali po necelych 5 rokov sa mi rapidne zhorsil stav a musel som ist na operaciu opatovne kde mi uz museli nahrdzat platniku umelelou a museli mi to fixovat 8 srobmy vtedy ma uznali na dochodok ako 45 percentamy.ale po 2 rokoch som mal velke bolesti tak som musel ist na reoperciu platniciek kde mi 4 sroby vybrali no problemy a bolesti pretrvavaju a nebolo my uz doporucene ist na opeaciu ,lebo by sa to mohlo len zhorsit . tak som oslovil nasho posudkoveho lekara o opetovne posudenie mojho zdr. stavu ked ze bolesti pretrvavaju a nie je mi jednoduche si nieco najst ako lahsiu pracu. nato mi posudkovy doktor odpovedal ze by som musel byt ciastocne ochrnuty aby mi mohol na novo posudit. DAKUJEM ZA VSETKY REAKCIE A RADY KTORE BY MI MOHLI NEJAK POMOCT
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lakernik Pozri príspevok
dobry den aj ja by som sa rad niekoho znaleho spytal co si mysli o mojom invl dochodku,ktory sa mi zda velmi nizky.v roku 1999 som bol prvy krat na operaci hernie disku,kde ma vobec neuznali na id po necelych 6 rokoch sa mi choroba vratila a musel som ist na druhu operaciu .ale ani vtedy ma na id nedali po necelych 5 rokov sa mi rapidne zhorsil stav a musel som ist na operaciu opatovne kde mi uz museli nahrdzat platniku umelelou a museli mi to fixovat 8 srobmy vtedy ma uznali na dochodok ako 45 percentamy.ale po 2 rokoch som mal velke bolesti tak som musel ist na reoperciu platniciek kde mi 4 sroby vybrali no problemy a bolesti pretrvavaju a nebolo my uz doporucene ist na opeaciu ,lebo by sa to mohlo len zhorsit . tak som oslovil nasho posudkoveho lekara o opetovne posudenie mojho zdr. stavu ked ze bolesti pretrvavaju a nie je mi jednoduche si nieco najst ako lahsiu pracu. nato mi posudkovy doktor odpovedal ze by som musel byt ciastocne ochrnuty aby mi mohol na novo posudit. DAKUJEM ZA VSETKY REAKCIE A RADY KTORE BY MI MOHLI NEJAK POMOCT
Požiadal si o prehodnotenie zdr.stavu písomne - priamo v SP, alebo ti to posudkový lekár povedal len na posudkovej komisii u obv.lekára ?
0 0
lakernik lakernik

lakernik je offline (nepripojený) lakernik

veronikasad Pozri príspevok
Požiadal si o prehodnotenie zdr.stavu písomne - priamo v SP, alebo ti to posudkový lekár povedal len na posudkovej komisii u obv.lekára ?
ano u mojho lekara mi to povedal
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lakernik Pozri príspevok
ano u mojho lekara mi to povedal
Tak choď do SP, požiadaj písomne o prehodnotenie ID. Dajú ti tlačivo pre obvodného lekára, ktorý do neho napíše tvoj aktuálny stav. Spolu s kopiou posledných vyšetrení ho odnesieš do SP, kde ťa pozvú na oficialne prehodnotenie zdr.stavu.
Ak nebudeš so stanoviskom posudkovej komisie pobočky SP spokojný, môžeš sa voči nemu odvolať. Je to ale dlhodobá záležitosť, na posudkovú komisiu ťa môžu pozvať aj o pol roka.
0 0
lakernik lakernik

lakernik je offline (nepripojený) lakernik

dakujem za rychlu odpoved nevadi mi ze budem dlho cakat
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

V zakone 174/2008 je priloha s ohodnotenim ochoreni, strana 1528, bod 4. Ja mam nieco podobne, bola som uplne ochrnuta (hernia disku, zlomene stavce po uraze, krčná chrbt), po operacii uz chodim, mam 50% ID. Neviem, ci ten zakon este plati, ale tie tabulky sa asi moc nemenia...
http://www.zbierka.sk/sk/vyhladavani...=174%2F2008&q=
0 0
gabriska gabriska

gabriska je offline (nepripojený) gabriska

Prosim Vas, vedel by tu niekto dat link na tabulku s diagnozami a % ohodnotenim kvoli posudku ID? Nemozem to na nete nikde najst, a hore uved.link uz nefunguje...vdaka.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

hore na lište klikni zákony - a tam vyhľadáš zákon o soc poistení ... a pozri prílohy
- ale veď aj v tom linku z predch príspevku to ide (som teraz pozrela - 461/2003)
Naposledy upravil Katy a R : 24.01.14 at 20:57
0 0
gabriska gabriska

gabriska je offline (nepripojený) gabriska

Chcem sa opytat na Vas nazor a mozno je tu aj niekto taky, kto ma taketo konkretne diagnozy a bol mu priznany ivalidny dochodok.
Chcela by som vediet, ci je vobec sanca o priznanie ID pri nasl.dg.:

Hlavna dg. M54 (dorzopatia) a M16 /koxartroza obojstranna 1-2.st.)
Vysledky z MR:
protruzia az herniacia 2 platniciek, s kompresiou drualneho vaku, zuzovanie neuroforamenov, schmorlove uzly, osteochondroza, zuzenie miechoveho kanala, lumbalna lordoza napriamena, zmeny typu Modic II..

Este doplnenie k hlavnym dg.
M54 - problemy pretrvavaju 8 rokov, pravidelne rehabilitiacie 2-3x rocne, medikamentozna liecba bez efektu, odporucana operacia platnicky; porucha sval. dynamiky, stuhnutost, bolesti vystrelujuce do PDK, opuchy a bolesti kolena, clenku, obedzenie pohyblivosti
M16 - artroza bedr. klbu ako dosledok vrodenej dysplazie bedr. klbov

Dalsie doplnujuce dg.:
IgA nefropatia - chronicka mikroskopicka glomerularna erytrocyturia - jeden z priznakov/dosledkov - hypertenzia, priberania na vahe

Dakujem.
Naposledy upravil gabriska : 25.01.14 at 21:31
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať