Zavrieť

Porady

Predaj odpisaneho auta.

Dobrý deň.

Mám otázku.
08.11.2009 mi končia 4 roky odisu auta.
Ako ho možem predať?
Potrebujem vystavit faktúru na predaj, alebo stačí kúpno predajná zmluva!
A keď sa predá treba sumu z predaja zdanit, alebo nie a kam to treba v učtovnictve zapisať.

Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    P.e.t.e.r. Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Mám otázku.
    08.11.2009 mi končia 4 roky odisu auta.
    Ako ho možem predať?
    Potrebujem vystavit faktúru na predaj, alebo stačí kúpno predajná zmluva!
    A keď sa predá treba sumu z predaja zdanit, alebo nie a kam to treba v učtovnictve zapisať.

    Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
    Auto môžeš predať cez faktúru ale aj cez kúpnu zmluvu...
    Ak predáš auto v roku 2009, tak je to zdaniteľný príjem a nemáš nárok na odpis za rok 2009, ale zostatková cena je výdavok ovplyvňujúci základ dane.
    Ak ho predáš v roku 2010, teda už odpísané, tak celý príjem za auto je zdaniteľný príjem.
    Príjem za auto zaúčtuješ ako ostatný zdaniteľný príjem...
    Tak že teraz musím čakať s predajom do nového roku aj ked odpis mi konci 08.11.2009?
    Alebo môžem auto vybrať z majetku firmy do os. vlastníctva a tak ho predat este v tomto roku? Da sa takto? Dik

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    P.e.t.e.r. Pozri príspevok
    Tak že teraz musím čakať s predajom do nového roku aj ked odpis mi konci 08.11.2009?
    Alebo môžem auto vybrať z majetku firmy do os. vlastníctva a tak ho predat este v tomto roku? Da sa takto? Dik
    Môžeš ho predať aj v tomto roku. Nemusíš ho preraďovať do osobného majetku. Auto bolo zaradené v OM firmy a tak musíš príjem za jeho predaj, (do piatich rokov od vyradenia z OM), zdaniť...

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    P.e.t.e.r. Pozri príspevok
    Tak že teraz musím čakať s predajom do nového roku aj ked odpis mi konci 08.11.2009?
    Alebo môžem auto vybrať z majetku firmy do os. vlastníctva a tak ho predat este v tomto roku? Da sa takto? Dik
    Ak nebudeš mať auto v majetku k 31.12.2009,tak nemáš nárok na odpis, a aj keď si preradíš auto do osobného vlastníctva aj tak musíš príjem zdaniť

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Anja111 Pozri príspevok
    Môžeš ho predať aj v tomto roku. Nemusíš ho preraďovať do osobného majetku. Auto bolo zaradené v OM firmy a tak musíš príjem za jeho predaj, (do piatich rokov od vyradenia z OM), zdaniť...
    ZDP
    § 9, odst. 1)
    oslobodený príjem
    d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;
    Anja111 Pozri príspevok
    Môžeš ho predať aj v tomto roku. Nemusíš ho preraďovať do osobného majetku. Auto bolo zaradené v OM firmy a tak musíš príjem za jeho predaj, (do piatich rokov od vyradenia z OM), zdaniť...
    Tak môžem či nemôžem vlastne predat to auto v tomto ruku a uplatnit si odpis za tento rok. V prvej odpovedi pišeš že nie a v druhej že áno. Platenie dane - je mi to jasne že musím priznať predaj.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    P.e.t.e.r. Pozri príspevok
    Tak môžem či nemôžem vlastne predat to auto v tomto ruku a uplatnit si odpis za tento rok. V prvej odpovedi pišeš že nie a v druhej že áno. Platenie dane - je mi to jasne že musím priznať predaj.
    Predať ho môžeš, ale nebudeš si môcť uplatniť ročný odpis, pretože ho nebudeš mať v majetku k 31.12.09.
    Ďakujem vam za pomoc. Tak to vyzerá, že nové auto pod stromčekom nebude!!! Pekný vikend prajem.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    P.e.t.e.r. Pozri príspevok
    Ďakujem vam za pomoc. Tak to vyzerá, že nové auto pod stromčekom nebude!!! Pekný vikend prajem.
    Prečo nie? Veď ak ho nepredáš v tomto roku tak ho doodpisuješ a odpis je výdavok ovplyvňujúci základ dane.Ak ho predáš tento rok tak výdavok ovplyvňujúci základ dane je jeho zostatková cena čo sa rovná v Tvojom prípade odpisu, nakoľko ho máš 4. rok, takže to máš to isté. Ak chceš tak veľmi kúpiť to nové auto, tak v tom nevidím problém

    Predaj odpisaneho auta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.