Zavrieť

Porady

Neznámy vlastník pôdy už známy

Ahojte poraďáci, potrebujem radu. Jedná sa o pozemok. Prababka mala roľu zapísanú v pozemkovej knihe, ktorú nadobudla prídelom. V dedine prebiehal roep a tá roľa - vlastníctvo prababky zapísané nebolo. Pôda je vspoluvlastníctve SPF a ešte jednej osoby.
Moja babka zdedila túto roľu, avšak veci nedotiahla do konca - zomrela. Následne to zdedil otec. Na katastri mu to najprv odmietli zapísať, že roľa je neidentická. Dal vypracovať GP a ani tak to zapísať nemôžu. Tvrdia, že preto, že je tam spoluvlastníctvo SPF a tej jednej osoby. A SPF nám povedalo, že nám pôvodu nevedia dať kvôli tomu spoluvlastníctvu. Čo s tým? Ako do dostať na LV?
Mám možnosť žiadať SPF o vydanie náhradného pozemku a akou formou?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    O obnovu konania požiadaš súd s uvedením, čoho sa domáhaš a aký výrok žiadaš. Doložíš dôkazy a splnomocnenia. Ak ti dali plnú moc na tento prípad, tvoje slová budú ich slová.

    bebuš je offline (nepripojený) bebuš

    bebuš
    tak a ešte to teraz upresním, nakoľko som zistila dalšie info.
    Môj otec má osvedčenie o dedičstve, kde zdedil túto roľu v pomere 1/1 k celku. Nebola ale identická a musel ju dať zamerať GP - nakázal to kataster.
    Teraz som zistila, že jedna pani sa tiež dopracovala k vlastníckemu právu k roli. Otcova aj jej rola bola v tej istej poz. vl. aj ona si to mala dať zamerať - tak je to uvedené v jej notárskej zápisnici, avšak nejakým spôsobom - pochybenie katastra sa tam dostala bez zamerania do podielového spoluvlastníctva s SPF. Správne mala postupovať tak, že si to dá zamerať a SPF jej tú pôdu automaticky vydá do os. vlastníctva. A kedže ona sa tam stala podielovou spoluvl. a tento podiel predala, novými vlastníkmi pozemku / celej parcely z ktorej sa mala vytvoriť jej parcela i vytvorená naša parcela/ pán XY a SPF.
    teraz otázka znie, či mi stačí podať na kataster návrh na opravu chyby a aby nás zapísali podľa osvedčenia o dedičstve a GP a jemu aby určili povinnosť si to dať zamerať.
    ahoj...moja otazka je :na jednej parcele sme traja vlastnici,ale jeden pred rokom zomrel a uz je vlastnikom jeho syn ale tuto skutocnost o zmene spoluvlastnika nam nikto neoznamil ,konal spravne mala nam "ostatnym vlastnikom jednej parcele ,bit oznamena zmena vlastnika" dakujem

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    zmena spoluvlastníka sa neoznamuje a predpokladám, že to nadobudol legálne dedením. netuším komu by táto povinnosť mala byť uložená (ak by ju niekto vymyslel) - viď LV, kde je aj 800 spoluvlastníkov a z toho 795 neznámych
    ahoj-este jedna otazka...moja mama je spoluvlastnikom jednej parceli"traja vlastnici" jeden vlastnik je uz od dectva v cechach a vobec sa o svoj podiel nikdy nezaujimal ,je uz zomrety asi 8 rokov ,bol zenaty a mal 6 deti,moja mama asi pred 6rokmi informovala tieto deti a oni vobec netusili ze tu " na slovensku" maju jejaky spoluvlastnicky podiel,a ani na slovensku nemali vobec dedicke konanie po smrti ich otca a tak tieto deti suhlasili a dali mojej mame splnomocnenia aby ich zastupobala na slovensku a poziadala o obnovenie dedickeho konania po ich otcovi,ale moja mama na to nemala aksi cas a terz sa rozhodla ze bi zacala v tejo veci konat ........moze tak urobyt aj ked splnimocnenia od tychto deti po zosnulpm su podpisane pred 6rokmi vdaka

    laukac je offline (nepripojený) laukac

    laukac
    Dobrý deň prajem,
    viete mi prosím niekto poradiť ohľadne spoluvlastníkov susediaceho pozemku? Podľa katasterportal.sk sú na pozemku 4 vlastníci uvedený, no problém je, že každý z nich má len 1/16 (podiel).
    Čo znamená, že 12/16 nie je uvedených?
    Komu patrí zvyšný podiel?
    Ako sa to dá zistiť?
    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem
    Roman

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    laukac Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem,
    viete mi prosím niekto poradiť ohľadne spoluvlastníkov susediaceho pozemku? Podľa katasterportal.sk sú na pozemku 4 vlastníci uvedený, no problém je, že každý z nich má len 1/16 (podiel).
    Čo znamená, že 12/16 nie je uvedených?
    Komu patrí zvyšný podiel?
    Ako sa to dá zistiť?
    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem
    Roman
    Treba ísť na kataster a pozrieť do pozemkovej knihy. Zverejňujú sa len evidovaní vlastníci. Niektorí vlastníci nie sú prevedení zo starých záznamov, niekde dedil štát ...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    lenka3011974 Pozri príspevok
    ahoj-este jedna otazka...moja mama je spoluvlastnikom jednej parceli"traja vlastnici" jeden vlastnik je uz od dectva v cechach a vobec sa o svoj podiel nikdy nezaujimal ,je uz zomrety asi 8 rokov ,bol zenaty a mal 6 deti,moja mama asi pred 6rokmi informovala tieto deti a oni vobec netusili ze tu " na slovensku" maju jejaky spoluvlastnicky podiel,a ani na slovensku nemali vobec dedicke konanie po smrti ich otca a tak tieto deti suhlasili a dali mojej mame splnomocnenia aby ich zastupobala na slovensku a poziadala o obnovenie dedickeho konania po ich otcovi,ale moja mama na to nemala aksi cas a terz sa rozhodla ze bi zacala v tejo veci konat ........moze tak urobyt aj ked splnimocnenia od tychto deti po zosnulpm su podpisane pred 6rokmi vdaka
    Ak sa nič nezmenilo (splnomocnitelia žijú) a plnomocenstvo nebolo časovo obmedzené, možno ho použiť.

    laukac je offline (nepripojený) laukac

    laukac
    ďakujem za tip. v prípade, že tam prebehne roep, budú aj títo ďalší vlastníci čo nie sú prevedení zapísaní?
    je možné odkúpiť časť susedného pozemku a oddeliť si ho aj na základe dohody 4 zapísaných vlastníkov? :-(
    dobry den ako mam postupovat ak "mam splnomocnenie od vlastnikov pody,ktory ziju v cechach a tato poda patrila ich otcovi ,ktory sa narodil na slovensku ,ale ako 23 rocny odisiel do ciech a tam aj ostal zit az do jeho smrti a teda tito vlastnici /jeho deti/vobec netusili ze na slovensku maju neake /dedictvo/cize na slovensku nemali vobec dedicke konanie po ich otcovi a mna tym poverili " ako mam postupovat a obnovit dedicke konanie po ich otcovi.......
    ahoj nevie mi niekto poradit ako funguje;vlastnim pozemok na ktorom sme dvaja vlastnici ,ten druhy vlastnik je v liste vlastnictva zapisani ako neanami vlastnik ,ako mozem ziskat jeho podiel? velmi pekne dakujem za radu a este:jeho podiel uzivam 16 rokov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.