Zavrieť

Porady

Prečo konzumovať ovocie a nie tabletky? Ako to vysvetliť ľuďom?

Na prvú otázku nie je tak jednoduché odpovedať, ako by sa zdalo. Spýtajme sa ale: Máme nejaké dôkazy o tom že masívne dávky antioxidantov naozaj ochraňujú pred civilizačnými chorobami a tým spomaľujú stárnutie. Nemáme žiadne dôkazy. Nie je to tak jednoduché! Výskumy sa zhodujú v jenom: Potraviny bohaté na ovocie ako bohatý zdroj antioxidačných vitamínov a chudobné na živočíšne tuky, májú súvis s mierne zníženým výskytom rakovín a srdcových chorôb. Tak aspoň niečo pozitívne. Vedci chceli nájsť v ovocí zložky, ktoré sú za jeho pozitívny vplyv zodpovedné. Často sa domnievajú, že zníženie výskytu týchto chorôb je dôsledkom množstva antioxidačných vitamínov v ovocí. Ale vôbec nie je isté, že to tak je. To že niektoré zlúčeniny likvidujú v skúmavke voľné radikály, ešte neznamená, že má rovnaký účinok aj v tak zložitom systéme ako je živočišný organizmus. Napríklad kyjanid je výborný antioxidant, ale jeho využitie znemožňuje drobný vedľajší účinok - spôsobuje smrť otravou. Ďalšou vecou je rozklad mnohých antioxidantov v žalúdku enzimaticky, takže zjedením ľubovoľného množstva sa do tela aj tak nič nedostane. Zostáva tiež faktom, že vo veľkých kontrolovaných experimentoch a ich úzkostlivých analýzach sa dokázalo, že dodatočné dávky vitamínov v tabletkách buď riziko náchylnosti na choroby zvýši, alebo nemajú žiadny vplyv. Ale hromadné šialenstvo pojedania vitamínových výrobkov pokračuje bezozmeny. Keď sa dôkazy postavia proti silnej všeobecnej viere nezmôžu nič. Radosť majú z toho hlavne farmaceutické firmy, ktoré majú zisk viac ako slušný! Ak naozaj ovocie nejako pôsobí pri prevencii rakoviny a srdcových chorôb, tak logicky by bolo správne jesť práve ovocie a nie tabletkové vitamíny, u ktorých sa navyše tieto preventívne účinky nepotvrdili. Napriek tomu práve na Slovensku podľa štatistiky jedia ľudia v priemere najmenej ovocia z celej Európskej únie. Začala sa teraz zavádzať ovocná a mliečna desiata. Žiadna dotácia však nie je. Rodičia si musia tieto desiate platiť natvrdo a ešte vo vyšších cenách ako v obchode. Ako smiešna podpora v porovnaní s mnoho milionovými reklamami farmaceutických firiem. Nejde však o peniaze, veď tony ovocia hnijú a mrznú nielen v sadoch, kde sa im ovocie neoplatí zberať pre nízku výkupnú cenu ale aj v záhradách a pri cestách a starých zanedbaných plochách nikým neobrábaných. Mimochodom tiež ste o tom asi nevedeli podobne, keď robím na výstave ochutnávku tak kvalitného ovocia ako sú napríklad veľkoplodý drieň a 95% ľudí ho nepozná, v živote ho nevidela, nejedla a niektorí sa boja že sa otrávia! Dalo by sa o tom ešte veľa písať, ak vás to zaujíma spýtajte sa a uvediem aj podrobnosti.
Naposledy upravil wabi : 14.11.09 at 21:35
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

    Silvernola
    Ja ti skôr poviem, prečo ľudia konzumujú tabletky namiesto ovocia.
    V prvom rade je to pohodlnejšie a človek je tvor od prírody lenivý . Nemusím tabletky špeciálne skladovať, kontrolovať či nehnijú, chodiť pre ne do pivnice, či do supermarketu
    Mám pocit, že som modernejšia, že idem s dobou. Veď jablká hrýzli už praľudia a ja som predsa niečo viac!
    Verím reklame! S prvým kýchnutím sa v telke objavujú reklamy na všemožné preparáty a vitamíny, ktoré tak nádherne a moderne vyvracajú stáročné skúsenosti našich primitívnych predkov, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená 7 dní.
    Ovocie je veľmi drahé. Veď tie nádherné a ligotavé výstavné jablká v supermarkete stoja majland! A aby som kupovala obyčajné, nevábne vyzerajúce, krpaté jabĺčka od nejakej tetky na trhu?! Veď tie musia predsa byť nezdravé, možno ich vôbec nestriekala! Dokonca v nich môže byť červík! Bŕŕŕŕ.

    Sama za seba poviem, že mňa ani nenapadne kúpiť ovocie, ktoré mi rastie na záhrade. Ak ho nemám vlastné, tak proste nie je naň sezóna a ani mi v tom čase nechutí. Mám ale veľmi rada exotické ovocie (pokúšam sa pestovať aj na svojej záhrade). Bohužiaľ, cukrovka ma núti znižovať svoje prídely, čo pokladám za veľkú krivdu.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Lepsie a vystiznejsie to uz ani nemohlo byt napisane, SILVERNOLA. Svata pravda.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Juraj , tak to ti vrele odporúčam kvasenú kapustu s vysokým obsahom vit C - a ani pomaranče nemusíš kupovať a nehovoriac o blahodárnom prečisťovacom efekte.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Jedzte VYVÁŽENÚ stravu !

    Každý z Vás pozná vyživovú pyramidu, čo tvorí jej základ , čoho treba jest najviac a čo tvorí vrchol tej pyramídy
    čo treba jesť NAJMENEJ, alebo aj vobec nie.

    Ak to nedoržiavame tak to skusme aspoň trochu naparaviť hoci aj doplnkami výživy v tabletkách

    ja si idem teraz dať 300mg vit.C , magnezium+zinok a tiež niečo na posilnenie vitality...

    Vždy je lepšie dopovať sa vitamínmi ako stále v jednom kuse smrkať a chodiť chorý...

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    Indeed Pozri príspevok
    ja si idem teraz dať 300mg vit.C , magnezium+zinok a tiež niečo na posilnenie vitality...
    Uvadzane je, ze bezna denna davka vit.C je 60mg...inak je asi lepsie tu vyssiu davku rozdelit, ako ju uzit naraz, lebo sa ostatok vyluci mocom. Tak som to cital
    Indeed viem o tom, ibaže som čítal aj o tom,že v určitých prípadoch je potreba organizmu po vitamine C vyššia ako 60 mg.može byť aj niekoľkonásobne vyššia

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Silvernola Pozri príspevok
    Ja ti skôr poviem, prečo ľudia konzumujú tabletky namiesto ovocia.
    V prvom rade je to pohodlnejšie a človek je tvor od prírody lenivý . Nemusím tabletky špeciálne skladovať, kontrolovať či nehnijú, chodiť pre ne do pivnice, či do supermarketu
    Mám pocit, že som modernejšia, že idem s dobou. Veď jablká hrýzli už praľudia a ja som predsa niečo viac!
    Verím reklame! S prvým kýchnutím sa v telke objavujú reklamy na všemožné preparáty a vitamíny, ktoré tak nádherne a moderne vyvracajú stáročné skúsenosti našich primitívnych predkov, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená 7 dní.
    Ovocie je veľmi drahé. Veď tie nádherné a ligotavé výstavné jablká v supermarkete stoja majland! A aby som kupovala obyčajné, nevábne vyzerajúce, krpaté jabĺčka od nejakej tetky na trhu?! Veď tie musia predsa byť nezdravé, možno ich vôbec nestriekala! Dokonca v nich môže byť červík! Bŕŕŕŕ.
    Hm , babka jedna nevzdelaná , trúfa si ešte aj oveľa viac...ona totiž tie jablká si dovolí obrať zo stromu len vtedy , ak sú plody už dozreté ...nie , aby ich obrala v nazelenalom štádiu a dala do pivnice postrekom ošetrené ....veď hovorím , nevzdelaná ....

    Sama za seba poviem, že mňa ani nenapadne kúpiť ovocie, ktoré mi rastie na záhrade. Ak ho nemám vlastné, tak proste nie je naň sezóna a ani mi v tom čase nechutí. Mám ale veľmi rada exotické ovocie (pokúšam sa pestovať aj na svojej záhrade). Bohužiaľ, cukrovka ma núti znižovať svoje prídely, čo pokladám za veľkú krivdu.
    Všetkého s mierou , kráľovstvo dočasu , ako ja tvrdím ....ani svätému , aj keby mi malo bok vyduť ...
    Doplnenie v texte ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bionda Pozri príspevok
    Juraj , tak to ti vrele odporúčam kvasenú kapustu s vysokým obsahom vit C - a ani pomaranče nemusíš kupovať a nehovoriac o blahodárnom prečisťovacom efekte.
    Andykám , hat nepochopila si ...

    Tým vyvaleným bokom som myslel to , že si aj tak dám ovocíčko , aj keby ten bok ......

    Proti kapuste tiež nič nemám , už naložená v súdku kysne ...

    Prečo konzumovať ovocie a nie tabletky? Ako to vysvetliť ľuďom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.