Zavrieť

Porady

Ocenenie domu

Dobrý deň,

neviem či som správne zaradil moju temu, ale snad hej.
Ak ma dom viac vlastnikov a viacerí si ho daju oceniť, ktorá cena potom platí?
Resp na ktoru sa berie ohľad pri pozostaleckom konaní?
Ďakujem.

M.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    wegamizi Pozri príspevok
    Ahojte,
    potrebovala by som poradit v tejto veci.
    Dedici sa dohodli na cene nehnutelnosti a predpokladam, ze notar bude s cenou suhlasit. Je vsak pravdepodobnost, ze jeden s dedicov bude dlhodobo tuto nehnutelnost uzivat. V pripade predaja, napr. za 20 rokov, z akej ceny sa budu podielnici vyplacat? Treba dat nejaku poznamku, alebo veticku pri dedicskom konani, ze sa spolupodielnici budu vyplacat z hodnoty kupnopredajnej ceny? Je taketo nieco mozne uz podchytit pri dedicskom konani?
    Dakujem
    Pri vyporiadaní spoluvlastníctva sa vychádza zo všeobecnej ceny v čase vyporiadania s prihliadnutím na stav v čase prenechania užívania jednému vlastníkovi.
    To znamená, že zhodnotenie domu sa mu započíta/odpočíta. Tiež sa zhodnotí to, že celú nehnuteľnosť užíval celú dobu sám, čím získal určité obohatenie (neplatil nájomné). Bude to asi opäť o dohode alebo o rozhodnutí súdom.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ja si myslim, ze ked sa nebudete vediet dohodnut na cene, resp. niektory z ucastnikov nebude suhlasit s rozhodnutim o dedicstve a napadne to na sude, tak sa budete sudit a o cene v konecnom dosledku rozhodne sud. Odporucam sa dohodnut, ak to aspon trochu ide, alebo sudy su na dlhe roky a s neistym vysledkom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa nedohodnete, rozhodne súd. Posudok urobí súdom určený znalec.

    brak je offline (nepripojený) brak

    brak
    no ide o to, ze ten byvajuci v dome vlastni polovicu + 1/5 z druhej polovice. Ostatni maju rozdelene tie 4/5 zo zvysku.
    A na cene sa nevedia dohodnut. Samozrejme ze tí co tam nebyvaju chcu co najviac... Takze ked sa dvakrat rôzne oceni dom, čo potom?
    Naposledy upravil brak : 17.11.09 at 10:43 Dôvod: skratenie do širky

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Objektivita ocenenia nehnutelnosti je hlavne vnimana v suvislosti, v akej pozicii jednotlivi vlastnici nehnutelnosti su. Ci v pozicii toho, ktory bude vyplacat ostatnych,alebo v pozicii toho, ktory bude vyplacany. Pretoze obe strany zastavaju opacne pozicie. Jedina suhlasna je vtedy, ak su vsetci vyplacani, alebo ak vsetci vyplacaju. Takze potom znalecky posudok o cene, by jedni chceli co najvyssi a druhi co najnizsi. A sudny ten, ktory vsetko nakoniec vyriesi.....
    Naposledy upravil najag : 17.11.09 at 15:45

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    brak Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    neviem či som správne zaradil moju temu, ale snad hej.
    Ak ma dom viac vlastnikov a viacerí si ho daju oceniť, ktorá cena potom platí?
    Resp na ktoru sa berie ohľad pri pozostaleckom konaní?
    Ďakujem.

    M.
    A čo tak dobrovoľne sa dohodnúť na cene priemernej?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    A ja len dodám ,že súdy rozhodujú podľa toho kto má na súdoch lepšie známosti a je ochotný vycálovať väčší úplatok sudcovi a súdnemu znalcovi.

    brak je offline (nepripojený) brak

    brak
    Dakujem za vycerpavajuce odpovede... mam co robit

    No ide o to, ze jeden surodenec dostal polovicu domu za doopatrovanie od osoby ktora tam byvala (rodicovsky vztah medzi osobami). Druha polovica domu je rozdelena medzi 5 surodencov, vratane toho, ktory ma tu polovicu.
    Ten co ma vacsinu a byva tam, chce vyplatit surodencov (styroch). Oni ale chcu z troho vymackat co najviac. A narokuju si aj na podiel z tej darovanej casti, ktora bola prevedena normalnym prepisom v katastri a darovacou zmluvou s pravoplatnym podpisom darovatela pri vedomí bez nátlaku za pritomnosti notárky (pracovnicka obecneho uradu).
    Samozrejme ze nemaju narok na to, preto sa snazia aby ocenenie bolo co najvacsie... preto vznikla táto problematika/téma...

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Ahojte,
    potrebovala by som poradit v tejto veci.
    Dedici sa dohodli na cene nehnutelnosti a predpokladam, ze notar bude s cenou suhlasit. Je vsak pravdepodobnost, ze jeden s dedicov bude dlhodobo tuto nehnutelnost uzivat. V pripade predaja, napr. za 20 rokov, z akej ceny sa budu podielnici vyplacat? Treba dat nejaku poznamku, alebo veticku pri dedicskom konani, ze sa spolupodielnici budu vyplacat z hodnoty kupnopredajnej ceny? Je taketo nieco mozne uz podchytit pri dedicskom konani?
    Dakujem

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    brak Pozri príspevok
    Dakujem za vycerpavajuce odpovede... mam co robit

    No ide o to, ze jeden surodenec dostal polovicu domu za doopatrovanie od osoby ktora tam byvala (rodicovsky vztah medzi osobami). Druha polovica domu je rozdelena medzi 5 surodencov, vratane toho, ktory ma tu polovicu.
    Ten co ma vacsinu a byva tam, chce vyplatit surodencov (styroch). Oni ale chcu z troho vymackat co najviac. A narokuju si aj na podiel z tej darovanej casti, ktora bola prevedena normalnym prepisom v katastri a darovacou zmluvou s pravoplatnym podpisom darovatela pri vedomí bez nátlaku za pritomnosti notárky (pracovnicka obecneho uradu).
    Samozrejme ze nemaju narok na to, preto sa snazia aby ocenenie bolo co najvacsie... preto vznikla táto problematika/téma...
    Priepastný rozdiel v cene by nemali dosiahnuť.

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Mária27 Pozri príspevok
    Pri vyporiadaní spoluvlastníctva sa vychádza zo všeobecnej ceny v čase vyporiadania s prihliadnutím na stav v čase prenechania užívania jednému vlastníkovi.
    To znamená, že zhodnotenie domu sa mu započíta/odpočíta. Tiež sa zhodnotí to, že celú nehnuteľnosť užíval celú dobu sám, čím získal určité obohatenie (neplatil nájomné). Bude to asi opäť o dohode alebo o rozhodnutí súdom.
    Velmi pekne dakujem, velmi si mi pomohla, v tychto zalezitostiach nie som doma. Splnomocnujem na dedicske konanie svoju sestru a chceme sa vopred dohodnut na spolocnom postupe tak, aby sme nieco neopomenuli, co by nam v buducnosti skomplikovalo vyporiadanie nehnutelnosti. Este raz dakujem.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    To to ti povedal ze znalcky posudok je platny 3 mesiace? Ako prechadzam 382/2004 Z.z. tak prechadzam a nic take tam nevidim. Ty ano?

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Máloktorý znalec si účtuje 400 Sk odmenu za hod. Okrem toho ich drží program, takže navyšovanie alebo znižovanie ceny nehnuteľnosti nemôže byť veľmi výrazné. Nebude nikto normálny riskovať stratu okrúhlej pečiatky kvôli nátlaku klientov.
    Taktiež sa môže požiadať o kontrolný posudok. A to je pádny dôvod aby znalec vo vlastnom záujme neriskoval.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    220870 Pozri príspevok
    A ja len dodám ,že súdy rozhodujú podľa toho kto má na súdoch lepšie známosti a je ochotný vycálovať väčší úplatok sudcovi a súdnemu znalcovi.
    Pri sudcoch súhlasím.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    brak Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    neviem či som správne zaradil moju temu, ale snad hej.
    Ak ma dom viac vlastnikov a viacerí si ho daju oceniť, ktorá cena potom platí?
    Resp na ktoru sa berie ohľad pri pozostaleckom konaní?
    Ďakujem.

    M.



    Predsa na tú cenu , na ktorej sa dohodnú všetci ....

    Len sa ponáhľajte , aby ste sa stihli dohodnúť , lebo znalecký posudok má platnosť tri mesiace ...

    Alebo sa najprv dohodnite a potom dajte ohodnotiť ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Znalecký posudok hodnoty nehnuteľnosti pri dedičskom konaní notári nežiadajú zakaždým
    Dedený byt netreba vždy oceniť

    Ak niekto dá nehnuteľnosť ohodnotiť znalcom, môže ho dedičské konanie stáť o niekoľko tisíc korún viac. Od hodnoty dedeného bytu závisí tiež napríklad odmena pre notára.

    BRATISLAVA. „Keď sme minulý rok zdedili byt v Petržalke, pri dedičskom konaní sa nás notárka pýtala na jeho hodnotu,“ hovorí pani Veronika z Bratislavy. Hodnota petržalského bytu sa notárke zdala byť vyššia, ako uvádzala rodina.

    Byt nebol zrekonštruovaný, takže napokon sa rodina s notárkou dohodla, že jeho trhová cena nemôže byť vyššia. „Znalecký posudok od nás notárka nepýtala,“ hovorí Veronika.

    Či treba posudok, určí súd

    Znalecký posudok je odhad objektívnej ceny v bežnom obchodnom styku. Kým sa u nás platila daň z prevodu a prechodu, dedenia a darovania, znalecké posudky boli nutné vždy, práve pre dane.

    „Dnes súd vyžaduje znalecký posudok pri pochybnosti o cene nehnuteľnosti, alebo ak sa dedičia nevedia dohodnúť,“ povedal hovorca krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

    Hodnota majetku po poručiteľovi, do ktorej sa započítava hodnota nehnuteľnosti, slúži aj na výpočet súdneho poplatku za konanie o dedičstve.

    „Znalecký posudok nie je nevyhnutný, ale je potrebný,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.

    Ak notár nemá odborné znalosti, aby určil hodnotu nehnuteľností, musí si vyžiadať od účastníka konania dôkaz o všeobecnej hodnote dedičstva. Aj keby však mal potrebné vzdelanie, nemohol by pôsobiť ako znalec v tej istej veci, v ktorej je notárom.

    Posudok znalca si môže súd vyžiadať, ak nesúhlasí so zisteniami účastníkov, aj keby sa navzájom zhodovali.

    Kto znalecký posudok urobí, si môže vybrať klient, alebo znalca môže osloviť notár. Znalcov menuje a ich zoznam uverejňuje ministerstvo spravodlivosti.

    Peniaze navyše

    Ak si niekto dá vypracovať znalecký posudok na zdedenú nehnuteľnosť, môžu mu stúpnuť výdavky o niekoľko tisíc korún. Hodinová odmena pre znalca je 400 korún.

    Notárovi stačí pri dedičskom konaní o nehnuteľnosti list vlastníctva.

    K znaleckému posudku potrebuje odborník list vlastníctva a kópiu z katastrálnej mapy, použiteľné na právne úkony, ktoré nesmú byť staršie ako tri mesiace. Okrem toho potrebuje nadobúdaciu zmluvu od aktuálneho majiteľa a kolaudačné rozhodnutie alebo potvrdenie o veku stavby.

    Výhody posudku

    Posudok musí obsahovať porovnanie právnej a technickej dokumentácie stavieb a nehnuteľností so skutočným stavom, najmä vlastníckych vzťahov a projektovej dokumentácie, či zoznam jednotlivých stavieb a nehnuteľností v súlade s dokladmi o vlastníctve.

    Mal by zabezpečiť istotu, že predmetom dedenia budú aj také stavby, ktoré nie sú evidované v katastri.

    Hodnota domu sa môže meniť každý mesiac

    O znaleckých posudkoch hodnoty nehnuteľností sme hovorili so znalcom z odboru stavebníctva PETROM VINKLEROM.

    Kedy je potrebný znalecký posudok?

    „Znalecký posudok je potrebný pri dedičskom konaní pri smrti poručiteľa na určenie hodnoty jeho majetku. Pri vyrovnaní viacerých dedičov po dedičskom konaní posudok nie je potrebný. Dedičia sa môžu dohodnúť na cene, ale tá nemusí byť objektívnou hodnotou nehnuteľnosti.“

    Ak mám znalecký posudok urobený pri smrti poručiteľa, treba nový posudok pri vyrovnaní s ostatnými dedičmi?

    „Závisí na dohode medzi dedičmi. Ak po poručiteľovi zdedia jeho synovia pozemok široký 10 metrov a dlhý 100 metrov, je jeho hodnota oveľa vyššia, ako budú mať dva menšie pozemky, ktoré rozdelením budú mať šírku päť metrov, pretože každý zo synov chce mať prístupovú cestu. Čo by sa dalo na takomto pozemku postaviť? V tej chvíli je potrebné zohnať ešte aj geometrický plán od geodeta, ktorý popíše starý stav, aj stav, ktorý by nastal po novom.“

    Ako dlho od vyhotovenia je znalecký posudok aktuálny?

    „Závisí od toho, pre aký účel je znalecký posudok vyhotovený. Hodnota nehnuteľnosti sa môže meniť každý mesiac. Posudok by nemal byť starší ako tri mesiace. Nie každé stavebné úpravy urobené v byte znamenajú aj zhodnotenie nehnuteľnosti, aby bol potrebný nový posudok. Prvky krátkodobej životnosti, ako je PVC podlaha, ktorú vymením po dvadsiatich rokoch, nie sú zhodnotením bytu, ale bežnou údržbou. Ak máte byt v hodnote milión korún a prerobíte kúpeľňu za 500–tisíc, tiež si nemôžem myslieť, že sa byt zhodnotil o celú sumu.“
    http://dennik.sme.sk/c/3522333/deden...dy-ocenit.html
    Odmeny a poplatky znalcom
    Hodinová odmena za jednu, aj začatú hodinu je 400 korún.

    Podielová odmena sa určuje podľa stanovenej východiskovej hodnoty nehnuteľnosti, čo je suma, za ktorú by sa dala postaviť.

    Minimálna výška podielovej odmeny je 800 korún.

    Znalcovi patrí paušálna odmena za:

    1. podanie vyžiadaného písomného stanoviska o stave rozpracovania znaleckého úkonu (200 korún);

    2. prevzatie a prvotné oboznámenie so spisom (600 korún);

    3. prešetrovanie pri vykonaní znaleckého úkonu (200 korún); prešetrovaním sa rozumie najmä nahliadnutie do registrov alebo archívov

    Zdroj: Vyhláška o odmenách pre znalcov, tlmočníkov a prekladateľov
    No , teraz sa rozhodni , lepšie povedané dohodnite sa ...hm , lenže situácia je iná ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.