Zavrieť

Porady

oneskorene nahlasenie zaciatku Rodicaku. do SocPoist

caute, chcela by som sa spytat, co mam robit...... v 13.11.2006 som mala predcasny porod, predtym som poberala materske. bola som zamestnankyna v sukr. firme. Vcera som bola na Soc. poistovni a pani mi povedala, ye som sa mala ja sama zaregistrovat, ako zaciatok rodicaku k datumu 13.11.2006, co som nevedela a spatne, to nemoze urobit.

ku komentaru mi povedala, ye tie 3 roky sa mi nepocitaju ako odpracovane roky.
Neviem co mam robit, myslite, ye sa to neda spatne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mackova Pozri príspevok
    rozumiem teda tomu dobre, ze tie 3 roky su prec a uz sa neda nic robit?
    Podľa § 22 Zákona o soc. poistení - v platnom znení r.2007 - sa ti započíta obdobie dôchodkového poistenia - ak nestihneš obdobie 15 dní od pôrodu - až ododňa doručenia prihlášky.

    Možno by stálo za pokus napísať na Ústredie sociálnej poisťovne žiadosť o udelenie výnimky a spätné započítanie tohto obdobia. Zo zákona na to nárok nemáš.

    § 22 Vznik a zánik povinného dôchodkového poistenia iných fyzických osôb
    Na začiatok

    (1) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak sa o dieťa uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) a d) v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 2, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej
    osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku, najneskôr dňom dovŕšenia šiestich rokov veku dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie
    fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. d) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, najneskôr dňom dovŕšenia 18 rokov veku tohto dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. e) zaniká dňom skončenia poskytovania peňažného príspevku za opatrovanie podľa osobitného predpisu,35) najneskôr dňom získania 12 rokov povinného dôchodkového poistenia podľa § 15 ods. 1 písm. e).

    (2) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. f) odo dňa, v ktorom nastala skutočnosť podmieňujúca povinné dôchodkové poistenie, a zaniká dňom, v ktorom zanikla skutočnosť podmieňujúca povinné dôchodkové poistenie.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    mackova Pozri príspevok
    rozumiem teda tomu dobre, ze tie 3 roky su prec a uz sa neda nic robit?
    Asi je to tak.
    Totiž od 1.7.05 začala platiť novela zákona o soc.poistení a mamičkám sa od tohto dátumu prerušuje poistenie v soc.poisťovni počas RD. Ale oznámenie nástupu na MD/ RD zamestnávatelom sa bralo ako prihláška na dôchodkové poistenie štátom u zamestnaných mamičiek. To sa ale zmenilo s účinnosťou od 1.8.2006 a aj zamestnané mamičky, čo nastúpili na MD po 31.7.2006 mali už samé povinnosť podať si prihlášku po narodení dieťaťa (do 15dní, od 1.1.09 stačí do 45dní/resp. dnom nástupu na RD), aby boli poistencom štátu od narodenia dieťaťa.

    Bohužial takýchto prípadov je vela a mnohé maminy možno na to prídu až pri nástupe do dôchodku. Som zvedavá, či to budú vôbec nejako riešiť.

    oneskorene nahlasenie zaciatku Rodicaku. do SocPoist

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.