Zavrieť

Porady

dohoda o spolupráci medzi živnostníkmi

viem, že sa to už tu preberalo na milion miestach s rôznymi názormi, napriek tomu nedokážem nájsť správnu odpoveď pre mňa. som živnostníčka a mám predajňu. A keďže mám malé deti, často s nimi musím chodiť po lekároch a pod, preto na ten čas potrebujem mať za seba náhradu. Moja rodinná známa - taktiež živnostníčka - mi v tom rada pomôže. Akú zmluvu máme medzi sebou spísať? Jedná sa o nepravidelnú činnosť, jednoducho jej ráno zavolám, že musím ísť k lekárovi a ona by na dobu mojej nepritomnosti prišla a obsluhovala zákazníkov... Nechcem riešiť, či jej môžem dôverovať vzhľadom k obsluhe pokladne, financiam a pod., potrebujem vedieť, akú presnú zmluvu máme medzi sebou spísať /aby to bolo čo najlacnejšie, skutočne to pre mňa robí zadarmo, ona má svoj veľkoobchod, je platcom dph/. Prosím Vás o radu, akú teda zmluvu spíšeme, čo by malo byť jej obsahom, akú prípadnú odmenu treba napísať, kde to hahlásiť... Najlepšie by bolo nejaký konkrétny vzor... Ďakujem všetkým, ktorí mi odpovedia na môj problém
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Najvhodnejší spôsob je vystaviť Dohodu o pracovnej činnosti. Nakoľko sa jedná o závislú činnosť ide o vzťah zamestnávateľ a zamestnanec.
    Zamestnávateľ sa musí zaregistrovať v SP (tlačivo Registračný list zamestnávateľa + kópia ŽL) a zároveň musí registrovať zamestnanca - dohodára (tlačivo RL FO). Okrem toho je zamestnávateľ povinný zaregistrovať sa na DÚ ako platiteľ dane zo ZČ.

    vvega je offline (nepripojený) vvega

    vvega
    to bola blesková odpoveď - super. Ja som už tento problém tuto riešila a presne tá dohoda mi bola odporúčaná. Skutočne by však nebola lepšia dohoda o spolupráci? Zdá sa mi to jednoduchšie...

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Aka dohoda o spolupraci? Podnikanie je tvoje - na tvoje meno a tvoju zodpovednost, ona tvoje podnikanie ako podnikatelka (ina SZCO) riadit nemoze. Neviem si to na zaklade ziadnej obchodnej dohody predstavit.

    Jednoznacne ide o vztah nadriadeny a podriadeny - ty budes vzdy sefka - a naplna to znaky zavislej cinnosti. Vyssie sponimana dohoda je najlepsi, legalny a nie drahy sposob na vyriesenie tejto zalezitosti.

    vvega je offline (nepripojený) vvega

    vvega
    tak mi bolo poradené od iných ľudí - že môžeme mať nejakú dohodu o spolupráci, v ktorej sa stanovi, čo kedy kde a za koľko... tak teraz neviem, lebo s tou dohodou - aj keď to nie je možno drahé, ale pribudnú mi viaceré povinnosti - napr. tie mesačné výkazy na sp a pod...

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Rob, ako myslis, vychadzam z tohto:

    § 2 Obchodneho zakonnika

    (1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.


    § 1 Zakonnika prace

    (2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    dohoda o spolupráci medzi živnostníkmi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.