Zavrieť

Porady

Akú zváračku

:-))
Chcem si kúpiť zváračku do domu. Na bežné zváranie, keď treba niečo doma zavariť. (bránka, zajačinec atĎ). Zatiaľ ma oslovili GUDE SG 120 A a GUDE GE 235 T. Chcel a by som sa opýtať tých, čo majú zváračky doma, prípadne nejaké skúsenosti čo by ste mi odporučili.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

bettylou Pozri príspevok
Chcem si kúpiť zváračku do domu. Na bežné zváranie, keď treba niečo doma zavariť. (bránka, zajačinec atĎ). Zatiaľ ma oslovili GUDE SG 120 A a GUDE GE 235 T. Chcel a by som sa opýtať tých, čo majú zváračky doma, prípadne nejaké skúsenosti čo by ste mi odporučili.
Myslím, že na domáce zváranie postačí akákoľvek. Moji rodičia majú doma takú starú jak matuzálem, s bakelitovými gombíkmi a zozvaril som tým skoro všetko - od rámu bicykla až po plechovú policu na mikrovlnku. Treba len vedieť, kedy akú elektródu použiť a aby aspoň trochu mala regulavateľný rozsah zváracieho prúdu. Neviem, či máš doma napätie 400V, ale šikovnejšia sa mi zdá tá prvá, aj keď je drahšia.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Zalezi na tom, aky material budes zvarat, aky bude aktualny priemer elektrod. Ja by som v dnesnej dobe kupil pre bezne potreby iba invertorovu zvaracku, pretoze umoznuje zvarat ako s jednosmernou zvarackou, je velmi mala, na plece a prakticka.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
v obchode mi vravel predavač, majú tú Sg 120 A, že to sa zvára drôtom, len treba prene k tomu drôt. Čo stým majú elektródy? Je to príslušenstvo ku zváračke, alebo sa to dokupuje extra. Mi trvdil že tým zavarím od 0,6 do 15 mm.
0 1
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

bettylou Pozri príspevok
v obchode mi vravel predavač, majú tú Sg 120 A, že to sa zvára drôtom, len treba prene k tomu drôt. Čo stým majú elektródy? Je to príslušenstvo ku zváračke, alebo sa to dokupuje extra. Mi trvdil že tým zavarím od 0,6 do 15 mm.
Zváracia elektróda sa volá tiež "drôt". Elektródu tvorí "drôt" o určitej hrúbke, na ktorom je nanesená truska (chráni drôt pred oxidáciou a zhorením). Podstatná je hrúbka toho železného jadra. Tá prvá zváračka môže zvárať s elektródami do hrúbky drôtu 0,9 mm a tá druhá je určená pre elektródy s hrúbkou 2-4 mm.

TO, čo ti povedal predavač, bude asi hrúbka zváraného materiálu (do 15 mm).

Zváracie elektródy sa dokupujú osobitne, nie je to súčasťou zváračky.
Naposledy upravil Chobot : 26.11.09 at 21:52
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

GUDE SG 120 A
2 spínacie stupne, ochrana proti tepelnému preťaženiu. Vysoká doba zapnutia vďaka nútenému chladeniu. Vhodná pre zváracie drôty s vnútornou ochranou 0,9 mm ( malá cievka). Vybavenie: Incl. balík hadíc, s priamou prípojkou, zemniaci kábel so svorkou, zváračský štít, kefa

Technické údaje:
pripojenie/ frekvencia: 230 V/ 50 Hz
poistka: 16 A
max. sieťový výkon: 3,2 KVA
spínacie stupne: 50/ 90 A
doba zapnutia: 90 A - 10%, 50 A - 60%
max. hrúbka drôtu: 0,9 mm
doporučovaná hrúbka materiálu: 1,5-5 mm
napätie pri chode naprázdno: 31 V
druh ochrany: IP 21S
trieda izolácie: H
hmotnosť cca 14 kg
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

SHARKS SH 100A - invertová zvaračka


Síťová přípojka: 230V/50Hz
Příkon Max. 3,2 kW při 100A, Jištění 16A
Regulace svářecího proudu 10 – 100 A
Volnoběžné napětí (NAPRÁZDNO) 85V
Průměr elektrod 1,6 – 2,5 mm
Zatížení 15%-100A, 60%-55A, 100%-45A
Hmotnost 5 kg

Dodavane s kablami. Cena 198,-€
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

podľa mňa je elektroda - drôt obalený truskou napr pre Gude GE 235 T - elektródy 2-4 mm a pre Gude SG 120 A -zváracie drôty 0,9 mm neviem iste ale majú červenkastú či mosadznú farbu, najlepšie ak ti ich ukáže predavač v obchode
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Vďaka
0 0
vladulik vladulik

vladulik je offline (nepripojený) vladulik

Zváračka GUDE GE 235 T je zváračka na zváranie takzvanou obaľovanou elektródou to znamená kovová tyčinka obalená struskou dlhá cca 350 mm . V tvojom prípade je asi výhodnejší tento typ zváračky , akurát by som ešte porozmýšľal nad výrobcom a typom.

Osobne by som si vyberal niečo prenosné čo sa dá zavesiť na plece čo má tak 2,5 kg pretože väčšinu času ju budeš určite niekam prenášať a ťahať sa s niečím čo má 15 a viac Kg a je na kolieskach po zahrade , alebo po schodoch nieje nič moc. 100 A je málo 140 A je OK, zaťažiteľnosť je tiež dôležitá : 15%-100A
toto má tá tvoja to je strašne málo znamená to že 2,5mm elektródou môžeš zvárať cca 10 min. potom budeš čakať pokiaľ vychládne zváračka. takto by to malo vyzerať 40-50%-100A aby si nemal problémy pri zváraní . 2-2,5mm elektróda je asi najčastejšie používaná.

Nech to je na elektródu 3,15 budeš mať rezervu i keď sa k takejto hrúbke asi nedostaneš
Never všetkému čo je napísané na zváračke sú to údaje chodu naprázdno pod zaťažením sa menia.
pozeraj niečo usmernené nie len obyčajné trafo, tam dáš akurát rutylové elektródy a to je koniec (na železo) do usmernenej môžeš použiť viac druhov elektród na rôzne materiály nerez ......


tá druhá GUDE SG 120 A je zváračka na zváranie neobaľovanou elektródou ktorá je vo forme dlhého drôtu natočeného na cievke.
K tejto zváračke si musíš dokúpiť aj plynovú fľašu na CO2 alebo iný zvárací plyn tá sa pohybuje od 120 eur hore. CO2 slúži ako ochrana zvaru počas zvárania bez neho nič nezvaríš. Táto technika sa volá aj MIG MAG.

Konkrétne tento typ je na zváranie do hrúbky materiálu 5mm čo je strašne málo, ak chceš dostatočne účinnú zváračku tohto typu musíš ísť cenovo hore tak od 1000 eur

Na záver odporúčam zájsť do špecializovanej zváračskej predajne tam ti najlepšie poradia a vysvetlia čo je na čo vhodné.
0 0
Palusko.sk Palusko.sk

Palusko.sk je offline (nepripojený) Palusko.sk

Ak chcete kvalitne zvaranie, za 200-300e sa daju kupit znackove zvaracky ktore zvladaju TIG technologiu, je to technologia pri ktorej nepotrebujete elektrody, elektricky obluk roztavuje samotny zvarovany material a zvary su extremne presne, pevne a homogenne, zvaruju sa tak napriklad auta ale tiez materialy ktore elektrodou len tak nezvarite (antikor, hlinik atd). Tie zvaracky vedia pouzit samozrejme aj klasicke MMA elektrody. TIG potrebuje vsak jednu podstatnu vecicku navyse, flasu inertneho plynu ktory prudi okolo elektrody a zvarovaneho materialu a zabranuje pristupu atmosferickych plynov, takze to vyzaduje este tuto investiciu niekolko eur navyse.
http://sk.esab.net/sk/sk/education/p...s-gtaw-tig.cfm
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
vladulik Pozri príspevok



Na záver odporúčam zájsť do špecializovanej zváračskej predajne tam ti najlepšie poradia a vysvetlia čo je na čo vhodné.
Viete mi poradiť nejakú špecializovanú predajňu na východe slovenska?
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Zaoberám sa zváraním už 20 rokov a tak možem poradiť.

Najdoležitejší je údaj na štítku zváračky vzadu, kde sa udáva výkon a zaťažiteľnosť zváračky

napr. ak tam píše 80 A - 100 %
to znamená,že zváračka je konštruovaná na trvalé zváranie prúdom 80A bez toho aby sa prehriala /ak sa prehreje,bimetalická poistka ju vypne/

ak píše 100 A-60 % to znamená,že zváračku možeš zaťažiť na 100 A ale nie trvale,musíš pri zváraní robiť prestávky aby sa zváračka stíhala chladiť.

Ešte pridám orientačné hodnoty zv.prúdu v Amperoch pre konkrétny priemer elektrody.

o2,0 mm - 40-60 A

o2,5 mm - 60 - 90 A

o3,25 mm - 80-110 A

o4,0 mm - 100-130 A

Ešte dodám,že hodnoty prúdu sa líšia podľa polohy zvárania,všeobecne platí, že začiatočnik potrebuje vyššie nastavenia prudu aby sa mu elektroda neprilepila.
Pri zvaraní "na stupačku" potrebujeme menší prúd, pretože tam sa kumuluje teplo, a zvar by odkvapol ak by sme ho zárali príliš veĺkým prúdom.

Inakšie amaterom neodporúčam zvárať veci dynamicky zaťažované, napr.vlečka za auto, či za traktor,lebo aj keď zvar vyzerá napohĺad dobre je tam riziko,že je len "prilepený" a pri zaťažení sa može roztrhnúť.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

pre amaterov absolutne nevhodné

je treba vysoká zručnosť

a odkiaľ si zobral,že pri tomto zváraní nie je potrebný pridavny material ?
0 0
Palusko.sk Palusko.sk

Palusko.sk je offline (nepripojený) Palusko.sk

[QUOTE=Laco-monter;1221139]
pre amaterov absolutne nevhodné

je treba vysoká zručnosť
na vsetko treba zrucnost to je relativne, kto chce nauci sa

a odkiaľ si zobral,že pri tomto zváraní nie je potrebný pridavny material ?
na tom principe je to predsa zalozene, netaviaca elektroda ktora tavi samotny zvarovany material... pridavny material je samozrejme mozne pridavat a aj sa pridava v niektorych pripadoch, hlavne tie specialne materialy, ale nie je to nutnost
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

bettylou Pozri príspevok
Viete mi poradiť nejakú špecializovanú predajňu na východe slovenska?
www.gobako.sk
0 0
xxxpower2 xxxpower2

xxxpower2 je offline (nepripojený) xxxpower2

Odporucil by som ked uz tak bud Invertor alebo CO2 zvaracku....na doma staci 150A a odporucam,aby ta zvaracka mala ventilator ktory bude chladit vnutro.....
0 0
vladulik vladulik

vladulik je offline (nepripojený) vladulik

bettylou Pozri príspevok
Viete mi poradiť nejakú špecializovanú predajňu na východe slovenska?
Ja som z Bratislavy takže neporadím predajňu na východe,
Tiež by som odporúčal invertor s TIG-om ,väčšinu zvarov v domácnosti spravíš s MMA (klasická elektroda ).

Samotný TIG neodporučam jednak že k nemu treba fľašu plynu (Argónu) ktorá je ešte drahšia ako CO2 fľaša a sú dosť veľké problémy s výmenou prázdnej fľaše, tu v BA ich len prenajímajú za denný poplatok takže na občasnú potrebu finančne moc nákladné. A navyše TIG-om a MIG-om starý hrdzavý alebo od farby znečistený materiál nezvaríš, ak áno tak len obtiažne.Toto sú technológie skôr do výroby kde sa pracuje s novým materiálom.
0 0
jozino.p jozino.p

jozino.p je offline (nepripojený) jozino.p

DObry den, tak isto som si kupil pred par dnami zvaracku (trafo), za par euro, tak isto potrebujem len kde tu nieco opravit zvarit, takze som do toho nechcel investovat. moj typ je Gude GE 145 W, planujem si k tomu kupit elektrody s priemerom 2 az 2.5mm. Vedeli by ste mi poradit v Bratislave zvaracsky obchod, popripade ci sa jednotlive elektrody niecim lisia a na co si pri elektrodach dat pozor?, co je dolezite?

dakujem.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Vďaka všetkým za rady. už sme kúpili invertnú , takú malú ľahkú s možnosťou použitia rôznych elektród. Na jar vyskúšame, dám vedieť ako to dopadlo
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

jozino.p Pozri príspevok
DObry den, tak isto som si kupil pred par dnami zvaracku (trafo), za par euro, tak isto potrebujem len kde tu nieco opravit zvarit, takze som do toho nechcel investovat. moj typ je Gude GE 145 W, planujem si k tomu kupit elektrody s priemerom 2 az 2.5mm. Vedeli by ste mi poradit v Bratislave zvaracsky obchod, popripade ci sa jednotlive elektrody niecim lisia a na co si pri elektrodach dat pozor?, co je dolezite?

dakujem.
Elektrody sa lišia druhom obalu,ktorý vlastne určuje na ktorom pole zvaračky bude držiak elektrod,teda samotná elektroda zapojená, či na "+" póle alebo na
"-"póle. Laicky sa takto rozdeĺujú elektródy na "plusky" a "mínusky".

Idealne je aby zvárací zdroj vytváral zvárací prúd jednosmerný aby sa dalo zvárať "pluskami".
Zváracie transformátory vytvárajú striedavý prúd a sú určené pre zváranie "mínuskami" , v tom je rozdiel.

Čo sa týka pevnosti zvarového spoja,jednoznačne kvalitnejšie zvary vzniknú pri zváraní "pluskami" jednosmerným prúdom.

Závisi to však od polohy zvárania a od skúsenosti a zručností zvárača.

Viac info viď v mojich predchádzajúcich príspevkoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať