Zavrieť

Porady

Pridelenie nájomného bytu

Dobrý deň , prosím Vás viete mi niekto poradiť ohľadom nájomného bytu? Pred 19 rokmi som si ešte ako slobodná podala žiadosť na mestskom úrade na 1 izbový byt, každý rok som tam odnášala potvrdenie o príjme s vedomím, že bytu sa isto nikdy nedočkám. V piatok mi prišla výzva z mesta, že sa mám zastaviť ohľadom pridelenia bytu. Takmer som spadla z nôh. A teraz rozmýšľam čo s tým. Je mi jasné, že takýto byt asi prenajať niekomu inému nemôžem, aj keby to bolo len za platenie inkasa, mám však 16 ročnú dcéru a ja by som si ten byt rada podržala minimálne kvôli nej. Ale bude to vôbec možné, aby v takom byte bývala raz ona sama? Môžem sa tam nasťahovať skutočne len ja?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý deň , prosím Vás viete mi niekto poradiť ohľadom nájomného bytu? Pred 19 rokmi som si ešte ako slobodná podala žiadosť na mestskom úrade na 1 izbový byt, každý rok som tam odnášala potvrdenie o príjme s vedomím, že bytu sa isto nikdy nedočkám. V piatok mi prišla výzva z mesta, že sa mám zastaviť ohľadom pridelenia bytu. Takmer som spadla z nôh. A teraz rozmýšľam čo s tým. Je mi jasné, že takýto byt asi prenajať niekomu inému nemôžem, aj keby to bolo len za platenie inkasa, mám však 16 ročnú dcéru a ja by som si ten byt rada podržala minimálne kvôli nej. Ale bude to vôbec možné, aby v takom byte bývala raz ona sama? Môžem sa tam nasťahovať skutočne len ja?
    Kto si počká, ten sa dočká ...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dcéra tam má právo bývať s tebou. Ak by si potom zomrela, dcéra sa stane nájomníčkou. Pozri občiansky zákonník:

    § 688
    Nájomca bytu a osoby, ktoré žijú s nájomcom v spoločnej domácnosti, majú popri práve užívať byt aj právo užívať spoločné priestory a zariadenie domu, ako aj požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu.

    Prechod nájmu bytu
    § 706
    (1) Ak nájomca zomrie a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, stávajú sa nájomcami (spoločnými nájomcami) jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí s ním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt. Nájomcami (spoločnými nájomcami) sa stávajú aj tí, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť zomretého nájomcu alebo na neho boli odkázaní výživou, ak s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Nebudete mat moznost si byt odkupit? Moja kamaratka tak ma tiez byt, je to byt po neplaticoch, teraz este byt patri mestu aj ked uz zaplatili podlznoti po neplaticoch predtym, teraz maju moznost byt odkupit a budu mat vraj podmienku, ze 2 roky byt nemozu po odkupeni predat.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    tuta Pozri príspevok
    Kto si počká, ten sa dočká ...
    Ospravedlňujem sa, odišla som nie z netrpezlivosti.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Keďže ty máš zrejme svoje bývanie poriešené a do jednoizbového bytu ísť bývať naozaj nechceš, bolo by dobré prihlásiť sa v byte na trvalý pobyt aj s dcérou. Prenajať nájomný byt môžeš len so súhlasom vlastníka bytu. Domnievam sa, že s tým by mesto nesúhlasilo. Máš teda možnosť byt platiť a keď dcéra dosiahne plnoletosť, snažiť previesť nájom na ňu. Či sa to potom aj podarí záleží na stanovisku, aké zaujme vo veci mesto a aj od nájomnej zmluvy, ktorou dostaneš byt do nájmu.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý deň , prosím Vás viete mi niekto poradiť ohľadom nájomného bytu? Pred 19 rokmi som si ešte ako slobodná podala žiadosť na mestskom úrade na 1 izbový byt, každý rok som tam odnášala potvrdenie o príjme s vedomím, že bytu sa isto nikdy nedočkám. V piatok mi prišla výzva z mesta, že sa mám zastaviť ohľadom pridelenia bytu. Takmer som spadla z nôh. A teraz rozmýšľam čo s tým. Je mi jasné, že takýto byt asi prenajať niekomu inému nemôžem, aj keby to bolo len za platenie inkasa, mám však 16 ročnú dcéru a ja by som si ten byt rada podržala minimálne kvôli nej. Ale bude to vôbec možné, aby v takom byte bývala raz ona sama? Môžem sa tam nasťahovať skutočne len ja?
    Ešte nikto predo mnou ale nespomenul priam derúce sa otázky na jazyk .....

    - máš byt , dom ....
    - kde si doteraz žila
    - ak áno , aký
    - vlastný
    .....
    Zdá sa mi , že hej , aspoň tak mi to vyplýva o tej problematike s inkasom ...

    Ak v podstate máš vyriešenú SVOJU bytovú otázku , tak v dnešnej dobe nepredpokladám , že Ti nakoniec ten byt pridelia ...
    Nemyslím si taktiež , že proste Ty máš byt a neplnoletej 16-ke sa pridelí byt , respektíve Ty by si si rada ten byt podržala kvôli nej ...

    Myslím si , že toto keby sa ľudia dozvedeli , v zuboch by roztrhali niekoho ....

    No neviem , celý príspevok nie je dostatočne informačne písaný ..

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    buchač Pozri príspevok
    Ešte nikto predo mnou ale nespomenul priam derúce sa otázky na jazyk .....

    - máš byt , dom ....
    - kde si doteraz žila
    - ak áno , aký
    - vlastný
    .....
    Zdá sa mi , že hej , aspoň tak mi to vyplýva o tej problematike s inkasom ...

    Ak v podstate máš vyriešenú SVOJU bytovú otázku , tak v dnešnej dobe nepredpokladám , že Ti nakoniec ten byt pridelia ...
    Nemyslím si taktiež , že proste Ty máš byt a neplnoletej 16-ke sa pridelí byt , respektíve Ty by si si rada ten byt podržala kvôli nej ...

    Myslím si , že toto keby sa ľudia dozvedeli , v zuboch by roztrhali niekoho ....

    No neviem , celý príspevok nie je dostatočne informačne písaný ..
    Skúsim zaradom.
    - trvalý pobyt máme u svokrovcov, dom je celý ich, okrem nás tam býva aj švagor, svokrovci ani po 19 rokoch nechcú dom vysporiadať, keď pozerám Paľbu tak sa občas ani nečudujem, hoci s nami nikdy problém nemali, im proste vadilo, že si ma ich syn vzal, keďže mali inú predstavu o neveste ( halvne som nesplňala majetkové predstavy )
    - žiadosť o byt som dávala šte ako slobodná, vtedy sa ešte dalo k bytom dostať, inak dostal sa k nemu syn môjho šéfa, ktorý si dávala žiadosť po mne, ja som ostala mimo
    - skutočne by som ten byt rada podržala kvôli dcére, ale je to o tom, že ani ja sama neviem, čo s nami bude, okrem toho prvý krát v živote sa mi stalo, že mám možnosť k niečomu " len tak prísť "
    - byt sme dostali preto lebo splňame podmienku príjmu, keďže obaja zarobíme tak na prežitie a nevlastníme žiaden majetok

    Tak neviem či sme na tom zase až tak veľmi dobre, že by ma mali ľudia v zuboch trhať, ale áno tvoje otázky majú opodtstanenie.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jana32 Pozri príspevok
    Skúsim zaradom.
    - trvalý pobyt máme u svokrovcov, dom je celý ich, okrem nás tam býva aj švagor, svokrovci ani po 19 rokoch nechcú dom vysporiadať, keď pozerám Paľbu tak sa občas ani nečudujem, hoci s nami nikdy problém nemali, im proste vadilo, že si ma ich syn vzal, keďže mali inú predstavu o neveste ( halvne som nesplňala majetkové predstavy )
    - žiadosť o byt som dávala šte ako slobodná, vtedy sa ešte dalo k bytom dostať, inak dostal sa k nemu syn môjho šéfa, ktorý si dávala žiadosť po mne, ja som ostala mimo
    - skutočne by som ten byt rada podržala kvôli dcére, ale je to o tom, že ani ja sama neviem, čo s nami bude, okrem toho prvý krát v živote sa mi stalo, že mám možnosť k niečomu " len tak prísť "
    - byt sme dostali preto lebo splňame podmienku príjmu, keďže obaja zarobíme tak na prežitie a nevlastníme žiaden majetok

    Tak neviem či sme na tom zase až tak veľmi dobre, že by ma mali ľudia v zuboch trhať, ale áno tvoje otázky majú opodtstanenie.
    Ale , veď ja nič ...
    Neber to tak, že Ti nedoprajem.....
    Keď sa aj iní už dostali k niečomu takému ....
    Holt , je potrebné využiť , ak sa dá ....
    Zneužiť už veľmi nie ......

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Aké zneužitie? Všetko je legálne, treba brať všetkými desiatimi! Ak to nevezmeš ty, dostane to niekto iný, možno mimo poradovníka. Ty si si to odčakala.
    Tí, čo privatizovali, inak "zarobili", čo žijú na vysokej nohe, tí výčitky nemajú. Skupujú aj lazy - už majú za čo.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    buchač Pozri príspevok
    Ale , veď ja nič ...
    Neber to tak, že Ti nedoprajem.....
    Keď sa aj iní už dostali k niečomu takému ....
    Holt , je potrebné využiť , ak sa dá ....
    Zneužiť už veľmi nie ......

    Buchač v pohode, veď ja som to vôbec nebrala v zlom, len som vysvetľovala veci, lebo ja niekedy niečo napíšem a nenapíšem tak ako treba a potom to skutočne vyzerá " blbo ". Takže to bola sebareflexia a chcela som uviesť veci na správnu mieru

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Dobrý večer prajem, ja idem ešte raz poprosiť o radu ohľadom toho nájomného bytu. V piatok som sa dostala na mestský úrad a tam som zistila podrobnosti. Vcelku mi to bolo jasné až na nejaké detaily. Musím totiž najprv zaplatiť akúsi istinu vo výške 12 mesačného nájomného. Potom treba samozrejme každý mesiac platiť nájom + elektrinu, plyn atď. Prosím Vás neviete mi povedať ako je to s tou istinou, ja som potom ľutovala že som sa priamo toho chlapa nespýtala, tá splatená istina ostáva vlastne akoby navyše mestskému úradu, to sa mi už proste nevráti, však? Je to akási daň za to, že prídeme k bytu? Mňa to teraz zaujíma o to viac, že som videla jednoizbový byt vo vedľajšej bytovke, tie byty sú nové, sú rovnaké, overila som si to aj na úrade, ten jednoizbový byt má 52 m2!, my u svokrovcov máme takých cca 45 m2, aj svokrovci sa začali chovať zrazu úplne inak keď zistili že môžeme dostať byt!

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Istina je ako stály preddavok na nájomné - pre prípad, že by si prestala platiť. Veľa šťastia!
    Ide len o nájomný byt, alebo bude možnosť odkúpiť ho do vlastníctva?

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Ide o nájomný byt, priznám sa o možnosti odkúpenia som sa nepýtala. Idem tam ešte raz zavolať. Mária ak sa môžem opýtať celkom laicky, istina je teda akási istota ak nebudem platiť, ale ak budem normálne platiť, tak mi to niekedy vrátia? Ďakujem.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Áno, vrátia, oni sa tým skutočne len istia, aby nemuseli naháňať neplatiča bez peňazí, majú z čoho nájomné odpočítať.
    Teraz sa ich o odkúpení nemusíš pýtať, stačí po podpise nájomnej zmluvy. Nové nájomné byty sa už nemusia prevádzať na požiadanie do vlastníctva, staršie musia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.