Zavrieť

Porady

eshop - začiatok

Zdravím vás,

som úplny začiatočník v tomto smere, vždy ma lákala myšlienka vlastného podnikania, chcel by som rozbehnúť menší eshop. Myslím si že mám perspektívny nápad, dodávateľa mám takisto. Eshop by som bol schopný zabehnúť sám po technickej stránke.

chcem sa ale opýtať:
1. čo všetko potrebujem spraviť po " oficiálnej stránke " aby bol eshop legálny
2. som študent VŠ, musel by som platiť socialne odvody + do zdravotnej poistovne ?
3. ako by to bolo s platením DPH ?

Zo začiatku by som začal v malom, cca 50 druhov tovaru, z každého po pár kusov na sklad s možnosťou objednávky resp. " wish listu ", postupne by som tovar rozširoval. Tovar by bol objednávaný z číny resp. hong kongu(zasielaný ako gift, tj clo sa ma netýka), mohlo by toto nejak skomplikovať situáciu ?

Myslím si že zo začiatku by šlo skôr o hobby a menšie privyrobenie popri štúdiu.

Ďakujem za názory.
Usporiadat
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
kolac Pozri príspevok
Tovar by bol objednávaný z číny resp. hong kongu(zasielaný ako gift, tj clo sa ma netýka)
zabudni na to ... ak si povies ze sa ti to oplati aj po zaplateni dane a cla tak sa pytaj dalej... inak ku tejto teme je tu toho vela, tak skus najskor pouzit hladanie
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

kolac Pozri príspevok
Tovar by bol objednávaný z číny resp. hong kongu(zasielaný ako gift, tj clo sa ma netýka), mohlo by toto nejak skomplikovať situáciu ?
Týka sa. Ani "gifty" nemusia vždy prejsť cez colnicu, hlavne ak by toho bolo viac. Colníci sú nevyspytateľní.
Či by to mohlo skomplikovať situáciu - určite áno, pokiaľ ti na balík hodia colný dlh a zaplatíš clo aj dph = môže predstavovať rapídne zvýšenie nákladov, ktoré ťa dostanú do mínusu. A samozrejme časový sklz v dodaní tovaru tvojim zákazníkom. Tovar z Číny / HK sem môže cestovať 10 dní, a na colnici ho budeš riešiť ďalších 10 dní. S tým musíš vždy počítať. V malom sa to neoplatí robiť.

kolac Pozri príspevok
Myslím si že zo začiatku by šlo skôr o hobby a menšie privyrobenie popri štúdiu.
To je dobrá motivácia na začiatok, neočakávať od toho že razom zbohatneš. Skôr získaš užitočné skúsenosti ako beží obchod, môže sa ti to neskôr zísť.
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

dolfort Pozri príspevok
Týka sa. Ani "gifty" nemusia vždy prejsť cez colnicu, hlavne ak by toho bolo viac.
čo znamená viac ? Jedná sa o tovar ktorý sa vojde do bežnej obálky, rozmermi nepresahuje veľkosť krabičky od cigariet. Je možnosť zaslať zásielku expresne za rozumnú cenu.

Nedalo by sa vyhnúť " hromadnej, tým pádom podozrivej zásielke " týmito spôsobmi:
1./ Objednával by som raz za týždeň dokopy tak 40ks spolu maximálne.
2./ Tovar by bol zasielaný po častiach viacerým osobám a následne by bol od nich vykupovaný s tým že by som fungoval ako bazár ? S tým by súvisela aj skrátená záručná doba.
Naposledy upravil kolac : 01.12.09 at 09:53 Dôvod: doplnenie textu
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

kolac Pozri príspevok
čo znamená viac ? Jedná sa o tovar ktorý sa vojde do bežnej obálky, rozmermi nepresahuje veľkosť krabičky od cigariet. Je možnosť zaslať zásielku expresne za rozumnú cenu.

Nedalo by sa vyhnúť " hromadnej, tým pádom podozrivej zásielke " týmito spôsobmi:
1./ Objednával by som raz za týždeň dokopy tak 40ks spolu maximálne.
2./ Tovar by bol zasielaný po častiach viacerým osobám a následne by bol od nich vykupovaný s tým že by som fungoval ako bazár ? S tým by súvisela aj skrátená záručná doba.
Moc si to komplikuješ. Nejde ani tak o množstvo či veľkosť, ako o hodnotu tovaru. Tým že si to rozdrobíš na hodnotou menšie balíky (jeden by nemal presahovať 22 € ak to chceš naozaj bez cla), si zas navýšiš náklady na dopravu.
Možno najlepšie bude keď si to sám vyskúšaš v praxi a následne sa nezabudneš podeliť o svoje skúsenosti tu na porade - niekomu tým isto pomôžeš.
Oprobuj pár zásielok tak ako si uvažoval, možno to prejde cez colnicu bez povšimnutia. Uvidíme.
0 0
raver7 raver7

raver7 je offline (nepripojený) raver7

Takže takto: od cla je oslobodený tovar, ktorý nepresiahne hodnotu 150 €, od DPH vo výške 22 € - ako písal kolega vyššie. V praxi ti budú chodiť balíky na, predpokladám, stále tú istú adresu, takže colníci na poštách v BA a KE ti to počase z princípu otvoria balík len pre "pokus". To už nie je ďaleko od ďalšieho preverovania daňovým úradom, ak stále "odolávaš" clu do hodnoty 150€, ale nie DPH. No a vedieš účtovníctvo, v ktorom sa tovar eviduje pre podnikanie...a je to! Okrem toho: skutočnosť, že tovar je darovaný nie je dôvodom pre jeho oslobodenie od dovozného cla. Od cla je možné oslobodiť zásielky nepatrnej hodnoty do 150 EUR a zásielky zasielané fyzickou osobou fyzickej osobe do hodnoty do 45 EUR . Zásielky zasielané fyzickou osobou fyzickej osobe musia spĺňať nasledovné podmienky: nemajú obchodný charakter, sú príležitostnej povahy, sú určené výlučne na osobné použitie príjemcom alebo jeho rodinou a boli odosielateľom príjemcovi poslané bezplatne.
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Podla mna ides na to zlozito. Na zaciatok skus najst dodavatela minimalne na uzemi EU. Bol by si prekvapeny ake ceny by ti vedeli ponuknut europski dodavatelia. Neviem o aky tovar ide a mozno je ho mozne zohnat len v Cine. Uvedom si, ze dovezeny tovar z mimo uzemia EU musi splnat prisne normy EU legislativy a teda aj SK, ktora je casto prisnejsia (a na hlavu padnutejsia). Mas uz odpovede na otazky ako je riesenie reklamacii, prehlasenie o zhode, oznacenie tovaru...? Neodradzam ta od e-shopu, len ta chcem vystrihat pred Cinou. Nejeden sa uz popalil...
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

raver7 Pozri príspevok
To už nie je ďaleko od ďalšieho preverovania daňovým úradom, ak stále "odolávaš" clu do hodnoty 150€, ale nie DPH. No a vedieš účtovníctvo, v ktorom sa tovar eviduje pre podnikanie...a je to!
Takže ak tomu správne chápem stačí ak budem nakupovať tovar, ktorý budem musieť zdaniť ( aj ked clo nebudem platiť ) a bude všetko OK? Alebo to píšem presne naopak ?

Jedná sa prevažne o tovar typu: drobná elektronika, pc komponenty ( rozne usb zariadenia a pod. ) prípadne tovar darčekového typu ( rôzne vtipné zaujímavé predmety ). Kvalitou = čína.

Na aukre, prípadne v rôznych eshopoch čo som hladal na nete maju presne ten istý identický tovar maximálne s potlačou nejakej nezmyselnej značky. Rád by som predajcu kontaktoval, odkiaľ ho má a ako to rieši, no myslím že mi nikto neodpovie a ak tak bude klamať.

Snažim sa vyvarovať predmetom, ktoré môžu viditelne porušovať nejaké normy. Osobne si myslím, že EU dodávatel by tovar ponúkal za podstatne vyššiu cenu, ak vôbec nejaký je nakoľko majú tieto veci podla mňa rovnaký pôvod.

Zatial skúšam predávať v aukre, či sa to chytí, avšak nechcem aby som mal nejaké potiaže s daňovým úradom / colnicou. Zatial mi zásielka prišla bez komplikácii.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

a keby si to vyskúšal predávať ako nepodnikateľ len na inzeráty a nie na oficiálnom e-shope? Dosť značkového oblečenia z Anglicka ľudia takto predávajú.
0 0
skorpius2 skorpius2

skorpius2 je offline (nepripojený) skorpius2

Ak sa mozem zapojit do diskusie a povedat svoje skusenosti. To co chces skusit, na to potrebujes zivnost ak to chces robit legalne. Ak to hces robit nelegalne, tak by si to nemal skusat vobec. Dodavatelov takychto veci je obrovsky kopec, daju sa najst aj seriozni, ale chce to pokus omyl, pripadne nejaku referenciu. Co sa tyka colnikov to je nekonecny pribeh. Ak ti to dotycny z Ciny posiela cez hong kong post s dobou dorucenia cca 21 dni, dojde ti to klasicky nasou postou, najprv to colnici budu ignorovat, postupne ti zacnu otvarat kazdy balik, balicek obalku a pozyvat ta na colne konanie. Colnici niesu hlupy, otvoria balicek, natukaju si ebay, pripadne inu cinsku stranku, daju cenu(ak im ju nedodas ty, staci vypis z paypalu), ak sa im to ale nebude pozdavat, zasielku nevydaju, vyrubia clo (resp DPH) podla tabulky alebo podla coho. Ak ti to dotycni budu posielat cez zasielkove sluzby, na 99 percent(teda na 100), to vzdy pojde cez colnicu a tu prichadza komplikacia. Mam skusenosti s TNT a DHL. DHL za teba vybavi colne konanie zadarmo, TNT za poplatok 21Eur. Colne konanie mozes absolvovat aj sam, ale to urcite neodporucam, vyspisat JCD je dost komplikovane, potrebujes colneho deklaranta(dhl aj tnt to vybavia za teba). Toto vsetko plati pre zasielky posielane pre vlastnu potrebu. Ak to chces urobit superlegalne a teda nechat si to dorucovat ak tovar na obchodne ucely, tu to cez colnicu ide vzdy a vzdy absolvujes colne konanie, ak si platca DPH, treba zaregistrovat tzv. EORI cislo (rovnake ako IC DPH), ktore ti pridelia a pod tymto cislom budes figurovat na colnici. Obchod s cinou touto cestou je casto dost komplikovany, a to uz nehovorim o kvalite, o tom ze posielaju casto nabijacie adaptery s cinskou koncovkou a nie europskou, ze neposielaju takmer nikdy faktury atd. Zaruka 2 roky na cinsky tovar je tiez o drzku.
0 0
raver7 raver7

raver7 je offline (nepripojený) raver7

kolac Pozri príspevok
Takže ak tomu správne chápem stačí ak budem nakupovať tovar, ktorý budem musieť zdaniť ( aj ked clo nebudem platiť ) a bude všetko OK? Alebo to píšem presne naopak ?
Áno, presne tak, budeš musieť zdaniť, pričom clo bude 0, ale colný dlh vo výške DPH - colný dlh=všetky platby(clo+DPH+spotrebné dane,atď). Do colnej hodnoty, z ktorej sa počíta výška cla-colného dlhu, sa pripočítavajú tiež napr. náklady na prepravu, poplatky, poistné atď! Správcom dane z DPH pri dovoze z tretích krajín je colný úrad!
Myslím si, že nákupom malých zásielok akože "neobchodného" charakteru sa Ti to môže vypomstiť v prípade, ak by sa eshop rozbehol na vyššie obrátky (čo by bola tá lepšia alternatíva), čo by nutne znamenalo prejsť tak či tak na legálnu formu podnikania. A tie problémy nestoja za to (písal som vyššie). Niektorí predajcovia to riešia tak, že nakúpia väčšie množstvo tovaru, ktorý potom umiestnia do colného skladu, prípadne colného slobodného pásma a vyhnú sa tak plateniu cla až do doby,kedy zoženú kupcu na tovar, ktorý potom vytiahnu z colného skladu a preclia ho - zaplatia clo z nadobudnej ceny od kupcu. Jediný výdavok je poplatok prevádzkovateľovi skladu za skladovanie. To je však výhodné pri veľkoobjemovom tovare.

Na tvojom mieste prezistím záujem o tento typ tovaru napr. aj na aukro akciách, prejdem net, či na SK existuje XY obchodov a aké ceny majú a idem do toho (samozrejme pri preverenom dodávateľovi). Ak si chceš privyrobiť na inzerát nie je problém = malý obnos = príležitostne.
0 0
svk_businessman svk_businessman

svk_businessman je offline (nepripojený) svk_businessman

A dalo by sa aj tak ze aj ked nemam zivnostensky list a objednam si nejaky tovar cez ebay z ciny, napr 5 druhov a z kazdeho po 2 kusy a ze by som to potom predaval cez ten e-shop? Teda bez akychkolvek potvrdeni a zaruky. Alebo je to obmedzene ze takto mozem predavat len do urcitej sumy? Napr ze za mesiac nezarobim na tom viac ako 200e??? Da sa to? ake su podmienky?
0 0
morgan morgan

morgan je offline (nepripojený) morgan

dobry den, tiez sa chcem spytat na dovoz a clo+dph pre internetovy obchod.

Takze ak budem dovazat z 3.krajin platim clo+dph pri colnom konani a colnemu uradu.

ak budem dovazat z krajin Eu, tak je to ako? plati sa aj tu clo(dufam, ze nie)?
a co s dph a jej uplatnenim na vstupe.

dakujem
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
poraďte osvedčenú fi aj s referenciami na tvorbu e-shopu, žiadne primitívne riešenie uplácané na kolene, taká stredná trieda.
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
zalobaba Pozri príspevok
poraďte osvedčenú fi aj s referenciami na tvorbu e-shopu, žiadne primitívne riešenie uplácané na kolene, taká stredná trieda.
ja mozem odporucit http://www.okshop.eu/ ... mam tam vlastny eshop autovybava.sk
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
padro Pozri príspevok
ja mozem odporucit http://www.okshop.eu/ ... mam tam vlastny eshop autovybava.sk

vrelé díky, ale presne o takýto typ nemám záujem
0 0
Ericeqh Ericeqh

Ericeqh je offline (nepripojený) Ericeqh

simplia.cz, shoptet.cz...so Slovencinou nebude problem.
este snad fastcentrik.sk od netdirectu.
to su najlepsie mozne riesenia pre eshop
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

Ďakujem za odpovede, od tohto druhu podnikania teda odstupujem, ozaj by to nebolo moc rozumné. Je v tom až moc zádrhelov s ktorými som na začiatku nepočítal.

Avšak stále mám niečo v zálohe, ja sa nevzdám :-)
0 0
mattscott mattscott

mattscott je offline (nepripojený) mattscott

Caute,
aj ja sa zapojim do tejto diskusie - nechcem zbytocne otvarat novu a teda o tom istom:
1. kupim vec z usa - nie som platca dph dajme tomu v hodnote 500E (1vec) zaplatim na colnici clo + dph - (vec je kupena cez ebay napr - nedostal som invoice) staci pre nase danove urady to potvrdenie z paypalu? Alebo mi colnik vypise komplet papiere aj pre nase urady?
2. mam vytvoreny eshop na nejake handry z hongkongu - s tym ze zo zaciatku nechcem mat nic na sklade vsetko s dlhsou dodacou dobou - mam odskusane ze cca 2tyzdne - reklamacie vymena kus za kus pripadne vratenie penazi - ked to budem objednavat aj po kusoch zo zaciatku spokojne sa zmestim do 10Eur za vec ktoru mozem strelit za trebars 20E. Pri tych 10E si ma colnica doteraz nevsimala - predsalen pokial su v balicku jedny trenky tak z toho business mat nebudu - ale po pravnej stranke, nemam ist dobrovolne platit clo? Ak mi neposlu fakturu (co nerobia) ako budem deklarovat odkial som vec kupil? Opat sa vratim k paypalu - staci pre nase danove urady potvrdenie o platbe cez paypal?
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

mattscott Pozri príspevok
Caute,
aj ja sa zapojim do tejto diskusie - nechcem zbytocne otvarat novu a teda o tom istom:
1. kupim vec z usa - nie som platca dph dajme tomu v hodnote 500E (1vec) zaplatim na colnici clo + dph - (vec je kupena cez ebay napr - nedostal som invoice) staci pre nase danove urady to potvrdenie z paypalu? Alebo mi colnik vypise komplet papiere aj pre nase urady?
2. mam vytvoreny eshop na nejake handry z hongkongu - s tym ze zo zaciatku nechcem mat nic na sklade vsetko s dlhsou dodacou dobou - mam odskusane ze cca 2tyzdne - reklamacie vymena kus za kus pripadne vratenie penazi - ked to budem objednavat aj po kusoch zo zaciatku spokojne sa zmestim do 10Eur za vec ktoru mozem strelit za trebars 20E. Pri tych 10E si ma colnica doteraz nevsimala - predsalen pokial su v balicku jedny trenky tak z toho business mat nebudu - ale po pravnej stranke, nemam ist dobrovolne platit clo? Ak mi neposlu fakturu (co nerobia) ako budem deklarovat odkial som vec kupil? Opat sa vratim k paypalu - staci pre nase danove urady potvrdenie o platbe cez paypal?
áno stačí ale malo by byť podporené ešte ďalším dokladom - ak je to z ebay, tak prilož výpis z ebay účtu o transakcii. dva doklady majú váhu a colníci to uznajú.
Tento typ podnikania je hodne zložitý. Kým je to v malom tak je to udržateľné v určitých medziach, ale zas sa to moc neoplatí, žiť sa z toho nedá. Akonáhle začneš "točiť", tak narážaš na rôzne zákonné obmedzenia a musíš výjsť zo sivej zóny. Napr. CE certifikáciu a pod.
0 0
Joana206 Joana206

Joana206 je offline (nepripojený) Joana206

Súrne potrebujem radu!!!
Nebudem otvárať novú tému, lebo sa to týka tiež nákupu tovaru na živnosť z tretích krajín konkrétne USA.
Dala som si poslať 3 zásielky cca v hodnote 1400,- EUR, zrazu mi volajú z colnice, že ak to chcem na živnosť musím požiadať o číslo EORI a potom si vybaviť colné vyhlásenie. S colníkmi som rozprávala cez telefon dlho dlho ale nedozvedela som sa ako sa k tomu colnému vyhláseniu dostanem. Na internetovej stránke nemôžem nájsť bližššie info a nie a nie sa dopátrať....
Prosím teda o radu, ak má s týmto niekto skúsenosť, bojím sa aby mi tovar nevrátili späť dodávateľovi.
Koľko zhruba trvá vybavenie čísla EORI a akým spôbom mám colníkom doručiť to vyhlásenie???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať