Zavrieť

Porady

Vyhadzuje nás z bytu...

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako riešiť nasledujúci problém:

Od malička žijem v našom byte v Ba, ktorý dostal otec od štátu (ako štátny zamestnanec). Keď som mala 6 rokov, naši sa rozviedli (dnes už chápem prečo) a otec dostal ďalší, menší byt, do ktorého sa odsťahoval. Trojizbový byt ostal mame preto, lebo sa ho otec vzdal v prospech nás (detí), keďže sme boli dve deti + mama. Potom prišla možnosť tento byt odkúpiť. Keďže mama bola neustále v dlhoch, požiadala môjho brata (ktorý sa medzitým oženil a odsťahoval preč) o peniaze na odkúpenie bytu (išlo cca o 20. tis. korún). Brat jej peniaze požičial, mama byt odkúpila a stala sa tak jediným vlastníkom bytu. Keďže byt je veľký a ešte máme aj rodinný dom (kde je mama 3/4 vlastníkom a ja 1/4 vlastníkom - brat sa podielu z domu vzdal zo svojich dôvodov), zostala som tu bývať s tým, že sa mi medzitým narodil syn a bývame tu teda aj s otcom dieťaťa (mojim partnerom).
Mama si ľúbi vypiť a hlavne - s partnerom sa nás neustále snaží medzi sebou rozoštvať a tým nás riadiť ("rozbitý kolektív sa predsa najlepšie riadi", hovorievala moja šéfka.) Začlala vyrukovať s tým, že tento byt predá a že my sa máme vysťahovať. Nebol by problém sa vysťahovať, lenže prenájom bytov nie je lacný, dávať cudzím toľko peňazí sa mi zdá postavené na hlavu. Snažili sme sa to riešiť tým, nech sa ona teda odsťahuje do toho rodinného domu a my jej budeme platiť prenájom tohto bytu (súhlasili by sme so sumou, ktorú zapýta, len aby sme mali pokoj.)
Ja by som na tú dedinu aj šla, ale problém by bol s tým, že malý má škôlku v BA a na dedine je škôlka otvorená tak krátko, že by som nestíhala vyzdvihnúť ho tam zo škôlky.
Mesačne jej preukázateľne dlhé roky CEZ ÚČET prispievam na bývanie a poplatky spojené s rodinným domom, čo je 155 EUR spolu. To naozaj môže len tak ísť, zrušiť mi tu trvalý pobyt a predať byt, ktorý NÁM deťom nechal otec??? Cez účet jej prispievam preto, lebo niekedy mám pocit, akoby trpela nejakou schizofréniou, proste som jej od istého času prestala veriť, lebo ona je schopná zatajiť aj nos medzi očami. Jediné, čím ju držím v šachu je jedna informácia, ktorú viem a keby som to oznámila, mohla by mať dosť veľké problémy. Štve ma, že sa jej musím týmto vyhrážať, predsa len je to mama, ale keby tu nebol ten malý, už by som v tomto byte dávno nebola, len predsa ten rodičovský pud u mňa je silnejší ako vzťah k nej a ak ona dopustí, aby sa z jej vnuka stal bezdomovec, tak mne asi neostane nič iné, len podraziť ju na celej čiare
Ako z tohoto von prosím?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nájomná zmluva nemusí byť uzavorená písomne, ale výpoveď daná písomne musí byť. Môžeš preukázať, že jej platíš nájom. Výpoveď z nájmu ti môže dať podľa § 711 občianského zákonníka.
    Predaj bytu nie je dôvodom na vysťahovanie nájomcu, lebo nový majiteľ má povinnosť prebrať byt aj s nájomcom. Mama však môže tvrdiť, že potrebuje byt pre seba, čo dôvodom je, ale tak isto je dôvodom potreba bytu pre svoje deti. Ty si jej dieťa a nemôže ťa z domu len tak vyhnať. Peniaze, ktoré jej dávaš, môžu byť príspevkom na spoločnú domácnosť, alebo aj nájomným. Zváž podrobne okolnosti a pozri sa aj na rozhodnutia súdov.

    Videla som rozhodnutie súdu, keď matke zamietli žiadosť o vypratanie dospelého syna, ktorého zobrala znovu ku sebe bývať po prvom vyprataní. Syn jej robil zle, nič neplatil, vodil si tam kopu kamarátov, veľmi zvyšoval náklady ... Ale tie isté dôvody mala pri prvom vyprataní, nič nové neuviedla. Tak jej súd žiadosť zamietol.

    Erzabet je offline (nepripojený) Erzabet

    Erzabet
    Ďakujem zatiaľ za odpoveď, trošku ma to povzbudilo, ja by som hlavne chcela vedieť, či je vôbec možné napadnúť to, za akých okolností sa k bytu dostala a či je možné "operovať" s papierom A 4, ktorý môj otec nechal na stole mame v ten víkend, čo sa odsťahoval do toho menšieho bytu, že ten byt jej necháva kvôli deťom. Pretože ja som nemohla byť vedená ako nájomca bytu, keďže som bola neplnoletá, ale byt sa odkupoval, keď už som plnoletá bola, ale ani vo sne by ma nenapadlo, že by sa niekedy takto zachovala (teda v tom čase mi to nenapadlo). Ja už nemám možnosť dovolávať sa nejakých práv, čo sa vlastníctva týka? Asi nie, že?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nie, nemáš také právo. Na deti sa prihliada pri vyporiadaní manželov aj zo zákona, ale právo nájmu, aj prevodu bytu do vlastníctva, nadobúda matka. Tak isto nie je dôležité, ako si matka peniaze na zaplatenie bytu zaobstarala.

    Vyhadzuje nás z bytu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.