Zavrieť

Porady

Odstúpenie od zmluvy o stavebnom sporení

Prosím všetkých o radu. Dňa 9.12.09 som uzavrela na synovo meno zmluvu o stavebnom sporení. Jedná sa o zmluvu, kde sme sa nájomníci našej bytovky "dohodli" na sporení z fondu opráv,... Moji rodičia však chcú vnukovi uzavrieť stavebné sporenie ako dar k narodeniu. Chcela som od terajšej zmluvy odstúpiť, avšak poradkyňa stavebného sporenia ma odbila tvrdením, že odstúpenie nie je možné. Vraj môžem zmluvu jedine vypovedať, ale s tým sú spojené poplatky.
Je zmluva o stavebnom sporení tzv. spotrebiteľskou zmluvou? Nie je žiadna možnosť odstúpenia od takejto zmluvy?
Veľmi prosím o radu a vopred všetkým ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Co tak precitat si zmluvu? Urcite v nej najdes ustanovenia o tom, ako je mozne zmluvny vztah ukoncit.

    ivankatd je offline (nepripojený) ivankatd

    ivankatd
    V zmluve, teda presnejšie vo všeobecných podmienkach , ktoré sú súčasťou zmluvy je jedine spôsob, akým sa dá zmluva vypovedať, nie ako sa dá od nej odstúpiť. Myslela som skôr, či neexistuje nejaké zákonné ustanovenie, v akých prípadoch možno odstúpiť od tzv. spotrebiteľských zmlúv, resp. v akej lehote. Predpokladám, že táto zmluva sa zaraďuje medzi spotrebiteľské.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ivankatd Pozri príspevok
    Prosím všetkých o radu. Dňa 9.12.09 som uzavrela na synovo meno zmluvu o stavebnom sporení. Jedná sa o zmluvu, kde sme sa nájomníci našej bytovky "dohodli" na sporení z fondu opráv,... Moji rodičia však chcú vnukovi uzavrieť stavebné sporenie ako dar k narodeniu. Chcela som od terajšej zmluvy odstúpiť, avšak poradkyňa stavebného sporenia ma odbila tvrdením, že odstúpenie nie je možné. Vraj môžem zmluvu jedine vypovedať, ale s tým sú spojené poplatky.
    Je zmluva o stavebnom sporení tzv. spotrebiteľskou zmluvou? Nie je žiadna možnosť odstúpenia od takejto zmluvy?
    Veľmi prosím o radu a vopred všetkým ďakujem.
    Áno je to spotrebiteľská zmluva, ale s odstúpením sú spojené určité finančné nevýhody. Odstúpenie je vlastne výpoveď zmluvy. Nikde v zákone nemáš garantované, že v prípade odstúpenia (vypovedania) zmluvy ti druhá zmluvná strana musí vrátiť všetky vložené fin. prostriedky. Uzatvorením totiž stav. sporiteľni vznikajú určité náklady, ktoré musíš uhradiť.

    Teraz k praktickej časti. Jedna osoba môže mať aj viacej zmlúv stav. sporenia, ale len jedna môže byť prémiovo zvýhodnená. Takže neviem, ako ste sa dohodli na tom sporení - či to sporíte bytovka ako celok, alebo každý individuálne na vlastných účtoch stavebného sporenia.

    Ak by ste mali sporenie ako celá bytovka, tak by tie zmluvy neboli prémiovo zvýhodnené. Taktiež nemám tušenie, ako ste sa dohodli na tom „sporeni z fondu“....? To neprispievate do fondu, ale platíte na stav. sporenie? Alebo si na vlastné účty ukladáte peniaze z fondu?

    Keďže je zmluva na meno tvojho syna , tak to bude individuálne sporenie a taktiež bude asi prémiovo zvýhodnená. Nepíšeš, či už si aj vložila nejaké peniaze alebo nie. V každom prípade uzatvorením zmluvy ti vzniká povinnosť uhradiť poplatok za uzatvorenie zmluvy. Nepíšeš, v ktorej SS to máš uzatvorené, preto ti ani neviem povedať, v akej výške je ten poplatok. Ak by si zmluvu vypovedala, znamenalo by to znovu ďalší poplatok za predčasné zrušenie. Je tu veľa vecí, ktoré sú otvorené a bez ktorých ti neviem presne poradiť.

    Ďalšou vecou je ten záujem starých rodičov „uzatvoriť“ zmluvu na vnuka. Čo to znamená uzatvoriť? Že len zriadia účet stav. sporenia? Alebo len vložia nejakú úvodnú sumu na účet? Alebo že budú každoročne prispievať nejakou sumou? V prvom a druhom prípade to je medvedia služba, lebo vás (alebo syna – nepíšeš, koľko má rokov...) len zaviažu platiť každoročne na účet stav. sporenie. Alebo chcú vložiť nejakú vyššiu sumu jednorazovo na 6 rokov dopredu? V tom prípade zase nemá zmysel uzatvárať SS, lebo zhodnotenie prostriedkov bude nižšie, než by mohli dosiahnuť napr. v banke.

    Ale nezávisle od všetkých hore uvedených vecí existujú riešenia aj bez vypovedania zmluvy. Samozrejme konkrétne riešenie bude závisieť od mnohých konkrétnych vecí, ktoré si neuviedla. Jednou z riešení je, ponechať tú súčasnú zmluvu ako prémiovo zvýhodnenú, zároveň nech starí rodičia uzatvoria novú zmluvu prémiovo nezvýhodnenú (ako som uviedol, jedna osoba môže mať aj viacej zmlúv) a v závislosti od toho, ako mu starí rodičia chcú dávať peniaze (či každý rok, alebo len úvodnú časť), tak je možné neskôr (aj budúci rok) tie zmluvy zlúčiť.

    Ak mu chcú dať len úvodný vklad, tak jednoznačne doporučujem zlúčiť stav. sporenia. Potom im treba povedať, nech to uzatvoria na najnižšiu možnú cieľovú sumu, aby sa vyhli plateniu vysokého poplatku za uzatvorenie. Ak by mu chceli na zmluve pravidelne sporiť a chcú vidieť, ako peniaze pribúdajú, tak doporučujem zrušiť prémiové zvýhodnenie na súčasnej zmluve a prémiovo zvýhodniť tú novú. Potom môžeš tú jeho pôvodnú previesť na seba za relatívne malý poplatok (je to cca 10 – 15 € v závislosti od sporiteľne).

    Ak chceš vedieť bližšie k zlúčeniu, niečo o prémiovom zvýhodnení či zmene majiteľa SS, tak sa spýtaj, napíšem ti viac. Nerob nič unáhlene, aby si neprišla o peniaze, všetko sa dá vyriešiť aj bez straty.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    andreaS Pozri príspevok
    a co tak previest zmluvu na seba?

    a synovi by novu zmluvu otvorili stari rodicia?
    Andrejka , ale ak som dobre pochopil ...asi tu bude skôr problém s pravidelným poukazovaním splátok na obe zmluvy .

    Starí rodičia uzavrú zmluvu , ale kde je napísané , že budú aj následne vkladať sporiacu sumu ?

    Čo sa týka sporenia do fondu opráv , tak tam je to asi pasé . Keďže to bolo schválené majiteľmi bytov , inak sa nedá , len prispievať ako najatý ...

    Odstúpenie od zmluvy o stavebnom sporení

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.