Zavrieť

Porady

Ako upevnit vypadnute kolieska?

Mame doma dreveny stolik Ikea s dvoma kolieskami na nohach, ktore cele vypadli z otvorov. Otvory po kolieskach su vacsie ako tycky z koliesok.Cim ich upevnit do otvorov? Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    bupi Pozri príspevok
    Mame doma dreveny stolik Ikea s dvoma kolieskami na nohach, ktore cele vypadli z otvorov. Otvory po kolieskach su vacsie ako tycky z koliesok.Cim ich upevnit do otvorov? Dakujem za rady.
    Klasika ...

    Zápalku , špilku ....čím sa vyplní prázdny priestor .

    Na drevo je vhodné obyčajné disperzné lepidlo / to biele .../ .
    Použil som na drevené spoje kolíkové a drží jak fras ...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bupi Pozri príspevok
    Mame doma dreveny stolik Ikea s dvoma kolieskami na nohach, ktore cele vypadli z otvorov. Otvory po kolieskach su vacsie ako tycky z koliesok.Cim ich upevnit do otvorov? Dakujem za rady.
    ALebo ak ti nevadí, že to bude napevno (bez možnosti vybrať kolieska), tak do diery vliať epoxydové (alebo polyesterové) lepidlo, zastrčiť kolieska a nechať vytvrdnúť.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Keďže tu je už "koliesková" téma, poprosím aj ja o radu. Kúpila som si stolík, ktorý nemá kolieska. Môj úmysel bol jednoducho kolieska navŕtať do nôh stolíka. Vyskytol sa však neočakávaný problém. Spodná časť nožičiek (tá, kam by mali ísť tie kolieska)nie je z dreva, ale z natvrdo zlisovaného asi papiera, je to proste zlepené z vrstiev a pri navŕtaní sa celá noha rozpadla. Nohu mám už síce vymenenú,ale stále by som tam tie kolieska chcela dostať, lebo stolík je dosť nízky a tiež pre lepšiu manipuláciu s ním. Ako by som tam mohla tie kolieska "prilepiť" aby to aj niečo vydržalo. Vopred ďakujem za radu (verím, že bude dobrá). Ešte na doplnenie, kúpila som kolieska na kovovej platničke s otvormi na navŕtanie, ak existujú dáke vhodnejšie pre môj stolík, tak aké?
    Naposledy upravil mareko : 30.12.09 at 09:26

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mareko Pozri príspevok
    Keďže tu je už "koliesková" téma, poprosím aj ja o radu. Kúpila som si stolík, ktorý nemá kolieska. Môj úmysel bol jednoducho kolieska navŕtať do nôh stolíka. Vyskytol sa však neočakávaný problém. Spodná časť nožičiek (tá, kam by mali ísť tie kolieska)nie je z dreva, ale z natvrdo zlisovaného asi papiera, je to proste zlepené z vrstiev a pri navŕtaní sa celá noha rozpadla. Nohu mám už síce vymenenú,ale stále by som tam tie kolieska chcela dostať, lebo stolík je dosť nízky a tiež pre lepšiu manipuláciu s ním. Ako by som tam mohla tie kolieska "prilepiť" aby to aj niečo vydržalo. Vopred ďakujem za radu (verím, že bude dobrá). Ešte na doplnenie, kúpila som kolieska na kovovej platničke s otvormi na navŕtanie, ak existujú dáke vhodnejšie pre môj stolík, tak aké?
    Rád by som ti poradil, ale z popisu je ťažké predstaviť si, ako ten stolík vyzerá, nakoľko je tá noha rozpadnutá a aké riešenie by bolo najvhodnejšie.

    Ako sa hovorí - lepšie je raz vidieť, ako 3 krát počuť.

    Preto, ak máš možnosť, nafoť pár záberov tej nohy a stolíka, nech vidím ako to v skutočnosti vyzerá. Podľa toho niečo vymyslím.

    dalid je offline (nepripojený) dalid

    dalid
    ako napisal Chobot, foto by sa hodilo.
    Zatial takto vseobecne, pouzi lepidlo na baze epoxidu pripadne polyuretanu...
    Len mi nejako nie je jasne preco sa pri vrtani nozicka rozpadla.. Nevidim dovod aby sa co aj "papierova" nozicka rozpadla.. Iba ak by bola diera prilis velka...

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Takže fotečky sú tu. Tá noha je už OK, resp. celý stolík je vymenený, ale úloha zostala. Po odstránení klzákov sme do nohy navŕtali tenučké skrutky, no nakoľko je tá noha z lisovaného papiera, tak sa to v tých zlepených vrstvách rozišlo. Noha sa jednoducho rozštiepila, i keď to je príliš honosný názov na rozlepenie sa niečoho, čo je z papiera. Tam kde sa navŕtalo, tak tam sa noha rozdelila vertikálne na plátky. Kolieska majú štvorcovu plochu s dierkami na navŕtanie do dreva, také bežné nábytkové kolieska. Takže "babo raď" .
    noha 001.jpg  
    noha 002.jpg  
    noha 003.jpg  
    noha 004.jpg  
    1/1

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mareko Pozri príspevok
    Takže fotečky sú tu. Tá noha je už OK, resp. celý stolík je vymenený, ale úloha zostala. Po odstránení klzákov sme do nohy navŕtali tenučké skrutky, no nakoľko je tá noha z lisovaného papiera, tak sa to v tých zlepených vrstvách rozišlo. Noha sa jednoducho rozštiepila, i keď to je príliš honosný názov na rozlepenie sa niečoho, čo je z papiera. Tam kde sa navŕtalo, tak tam sa noha rozdelila vertikálne na plátky. Kolieska majú štvorcovu plochu s dierkami na navŕtanie do dreva, také bežné nábytkové kolieska. Takže "babo raď" .
    Tak takto je to už lepšie... Aspoň vidím, vo co go.

    Takže tie nohy sú z lisovaného papiera, teda noha je ale plná, nie? Alebo je vnútri dutá?

    Predpokladám, že je plná a sú to vlastne na seba naukladané vrstva papiera. Je to skutočne divné riešenie, ale neva. Ďalej predpokladám, že tá polica už ale nie je z papiera... TAkže jedným z možných riešení by bolo použiť skrutky do dreva tak dlhé, aby sa zavŕtali až do poličy. Teda cez nohu by sa navŕtali len diery, cez ktoré by tie skrutky len prechádzali, ale uchytené by boli až v polici. Z obrázkov to vyzerá, že by stačili tak skrutky cca 60 - 70 mm dlhé, ale radšej to presne odmeraj. Takto papierová noha nebude musieť držať koliesko a navyše budú vrstvy papiera stláčané tlakom, ktorý bude medzi kolieskom a poličkou. Dúfam, že tá plôška kolieska nie je väčšia ako plocha nohy...

    Inou možnosťou je, odstrániť tie malé kýpťavé nohy a kolieska primontovať priamo na spodok police. Myslím, že kolieska sú dostatočne vysoké, takže výška stola sa tým nezmenší. Pri prvom riešení sa ale stôl zvýši o nejakých pár cm.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Chobot Pozri príspevok
    Tak takto je to už lepšie... Aspoň vidím, vo co go.

    Takže tie nohy sú z lisovaného papiera, teda noha je ale plná, nie? Alebo je vnútri dutá?

    Predpokladám, že je plná a sú to vlastne na seba naukladané vrstva papiera na seba, ale listy sú vertikálne, čo komplikuje situáciu. Je to skutočne divné riešenie, ale neva. Ďalej predpokladám, že tá polica už ale nie je z papiera... TAkže jedným z možných riešení by bolo použiť skrutky do dreva tak dlhé, aby sa zavŕtali až do poličy nejde, lebo vrstvy sú vertikálne a rozchádzajú sa "na šírku nohy". Teda cez nohu by sa navŕtali len diery, cez ktoré by tie skrutky len prechádzali, ale uchytené by boli až v polici. Z obrázkov to vyzerá, že by stačili tak skrutky cca 60 - 70 mm dlhé, ale radšej to presne odmeraj. Takto papierová noha nebude musieť držať koliesko a navyše budú vrstvy papiera stláčané tlakom, ktorý bude medzi kolieskom a poličkou. Dúfam, že tá plôška kolieska nie je väčšia ako plocha nohy nieje, plocha kolieska je OK...

    Inou možnosťou je, odstrániť tie malé kýpťavé nohy a kolieska primontovať priamo na spodok police. Myslím, že kolieska sú dostatočne vysoké, takže výška stola sa tým nezmenší. Pri prvom riešení sa ale stôl zvýši o nejakých pár cm ja práve potrebujem, aby sa stolík zvýšil, len odmontovať nohu si veľmi netrúfam, neviem aké prekvapenie môžem očakávať .
    ... ?
    Skôr by som potrebovala dáke dobré lepidlo...tak si to predstavujem ja, ale neviem aké by bolo vhodné.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mareko Pozri príspevok
    ... ?
    Skôr by som potrebovala dáke dobré lepidlo...tak si to predstavujem ja, ale neviem aké by bolo vhodné.
    K tomu lepidlu - na papier môže byť skoro čokoľvek, ale vzhľadom na účel použitia by som navrhol epoxydové. Len teraz neviem, či sa pýtaš na zlepenie tej rozlepenej nohy, alebo na prilepenie kolieska k nohe. Ak na zlepenie nohy, tak epoxyd (alebo polyesterové lepidlo) je OK. Ale kolieska by som k nohe nelepil, pri náhodnom zakopnutí do kolieska ti koliesko odpadne.

    Aj keď sú tie vrstvy papiera nie horizontálne, ale vertikálne (neviem, ktorý "dizajnér" mohol navrhnúť takú somarinu... ), stále by som sa prikláňal tomu môjmu prvému riešeniu. Akurát pri vŕtaní tých dier by som postupoval opatrne a pred vŕtaním by som nohu stiahol stolárskou svorkou (tie papierové vrstvy k sebe) aby sa pri vŕtaní nerozišli.

    Existuje ešte jedno riešenie, ktoré ale vyžaduje trochu viac zručnosti. Spočíva to v odstránení pôvodných nožičiek (neboj sa, tie tam budú len nejako narazené na nejakých kolíkoch). Potom treba zohnať drevený hranol napr. 6x6 cm, z neho urezať nové nožičky. V drevopredajniach je dostať hranovacie pásky presne v tej farbe, ako máš stolík (bývajú 2 - 4 cm široké), týmito páskami oblepiť nové nožičky a nožičky na policu pripevniť 3 stolárskymi kolíkmi o hrúbke 8 mm. Na takéto nožičky potom môžeš priskrutkovať akékoľvek kolieska...

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Chobot ďakujem pekne za nápady. Ešte ku tej nohe, ja som vyreklamovala celý stôl za nový, takže stôl je t. č. OK. Ešte sme s predajcom skúšali opatrne, pomaličky, potichúčky navŕtať opätovne ale do druhej nohy (rozumej ešte pred výmenou stola), lebo aj on tvrdil že to musí tá noha vydržať, pochopiteľne nevydržala. Nutne teda usudzujem, že nepomôže ani svorka, lebo noha sa rozpadne úplne a to na toľko častí, koľko dier by v nej bolo. Tá posledná možnosť sa mi ale celkom páči. Nakoľko je to klasická slivka, tak tú pásku by nemal byť problém zohnať. Aj tak si myslím, že je tá noha iba prilepená. Skúšala som nájsť niečo aj u výrobcu, no žiaden popis som nenašla. Doska je z dákej drevotriesky alebo niečoho podobného. Výrobca stolíka (Charly) je Fines s. r. o., no nenašla som žiaden popis z čoho je ten stôl vyrobený. Nechám si to ešte uležať a potom sa uvidí.

    Ešte raz srdečná vďaka za ochotu všetkým.

    P.S. Tie pôvodné nožičky (hranoly) sú tiež iba oblepené páskou, pripadá mi to ako papierová tapeta :-)

    58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

    58vlasta
    mareko, ešte je možnosť navŕtať nôžky rovno do toho plastového klzáku, ak nie je koliesko väčšie. Alebo podlepiť nejakou drevenou podložkou a do toho navŕtať kolieska.

    dada111 je offline (nepripojený) dada111

    večná optimistka dada111
    Prosím zháňam servírovací stolík na kolieskach taký rám kovový a polica môže byť z umelej hmoty - nie sklo. Prosím vie mi niekto poradiť kde kúpim takýto stolík, alebo má niekto na predaj. Veľmi prosím..., e

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dada111 Pozri príspevok
    Prosím zháňam servírovací stolík na kolieskach taký rám kovový a polica môže byť z umelej hmoty - nie sklo. Prosím vie mi niekto poradiť kde kúpim takýto stolík, alebo má niekto na predaj. Veľmi prosím..., e
    Na eBay-i mi ich behom 2 sekúnd našlo vyše 400:

    http://shop.ebay.at/i.html?_nkw=serv...286.m270.l1311

    Inak mám pocit, že mnohí si v poslednej dobe Poradu mýlia s internetovým vyhľadávačom....

    bupi je offline (nepripojený) bupi

    bupi
    Servirovaci stolik moze byt na roznasanie stravy, alebo na jedenie. AK potrebujes na jedenie, tak zdravotnicke potreby, ak Ti velmi nezalezi na disajne.
    Ostatne v predajni nabytku.
    Chobot, nie kazdy vie, co je ebay... Ale aspon sa to tu nauci.
    Naposledy upravil bupi : 15.06.10 at 07:50

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.