Zavrieť

Porady

nezakonny prepis vlastnictva.

Dobry den...
Neviem ci som vybral správnu rubriku ak nie vopred sa ospravedlnujem.Potreboval by som poradit v jednej veci.Mam priatelku a jej mama zila v rodicovskom dome.Ide o to ze byvali s bratom v tom dome a neskor sa odstahovala do bytu.Ked jej rodicia zomreli nezanechali ziadny zavet.Jej brat ostal zit v dome.V roku 2006 bez jej suhlasu brat zvlastnym sposobom predal pripadne vymenil dom za !podnajom!!!Mal uz viac rokov pravdepodobne ho nachytal jeden pan X ktory mu dal podnajom v dvojizbovom byte.Pred niekolkymi dnami ujo mojej priatelky zomrel.Dom momentalne vlastni nejaka trencianska firma pravdepodobne ju dotycny pan predal.Mna by zaujmalo ci sa da nejako vymahat od tej firmy pripadne od pana X nejaky podiel nakoloko kupil podiel na ktory nemal narok.Obisiel podiel ktory mala na dome mama mojej pritelky.Nakolko dom je v centre mesta ma znacnu cenu ani vymena uja za podnajom nieje stastne riesenie.dom je uz kompletne prerobeny sidlia v nom v podnajme asi 3 firmy.Da sa s tym nieco robit?Mohol predat ujo podiel ktory mu nepatril bez suhlasu svojej sestry?Na koho sa obratit v pripade ze chcem nieco s tym robit?Podla mna je to svinstvo ked stareho cloveka pripravia o znacne peniaze nejaky chytravci a firma.Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Etela je offline (nepripojený) Etela

    Etela
    Tu je od začiatku veľa nejasností - napr. hneď na začiatku: po smrti rodičov malo prebehnuť dedičské konanie. Prebehlo ? Ak hej, tak mali dom zdediť po 1/2 priatelkyna mama a jej brat. Tu sa musí jasne vyjadriť priatelkyna mama - či sa náhodou nevzdala svojej polky v prospech brata, prípadne či nebol dom darovaný bratovi napr. za doopatrovanie. Prečo vysporiadanie rodičovského domu riešite až po smrti brata? Pri týchto otázkach treba začať.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    martinM233 Pozri príspevok
    Dobry den...
    Neviem ci som vybral správnu rubriku ak nie vopred sa ospravedlnujem.Potreboval by som poradit v jednej veci.Mam priatelku a jej mama zila v rodicovskom dome.Ide o to ze byvali s bratom v tom dome a neskor sa odstahovala do bytu.Ked jej rodicia zomreli nezanechali ziadny zavet.Jej brat ostal zit v dome.V roku 2006 bez jej suhlasu brat zvlastnym sposobom predal pripadne vymenil dom za !podnajom!!!Mal uz viac rokov pravdepodobne ho nachytal jeden pan X ktory mu dal podnajom v dvojizbovom byte.Pred niekolkymi dnami ujo mojej priatelky zomrel.Dom momentalne vlastni nejaka trencianska firma pravdepodobne ju dotycny pan predal.Mna by zaujmalo ci sa da nejako vymahat od tej firmy pripadne od pana X nejaky podiel nakoloko kupil podiel na ktory nemal narok.Obisiel podiel ktory mala na dome mama mojej pritelky.Nakolko dom je v centre mesta ma znacnu cenu ani vymena uja za podnajom nieje stastne riesenie.dom je uz kompletne prerobeny sidlia v nom v podnajme asi 3 firmy.Da sa s tym nieco robit?Mohol predat ujo podiel ktory mu nepatril bez suhlasu svojej sestry?Na koho sa obratit v pripade ze chcem nieco s tym robit?Podla mna je to svinstvo ked stareho cloveka pripravia o znacne peniaze nejaky chytravci a firma.Dakujem za kazdu radu.
    Veľa otázok a málo informácií...
    Ak chceš bližšiu odpoveď, musíš dať viac presných informácií.

    Skôr ako sa pustíte do "vymáhania" , mali by ste si zistiť :
    -boli rodičia priateľky majiteľmi daného bytu? (spomínaš nejaké podiely... )

    -keď áno , prebehlo po ich smrti dedičské konanie?
    Aj bez závetu dedia deti rovnakým podielom.
    - Ako prišiel brat k bytu? Neprepísali mu ho rodičia za ich života?
    atd, atd...
    Etela Pozri príspevok
    Tu je od začiatku veľa nejasností - napr. hneď na začiatku: po smrti rodičov malo prebehnuť dedičské konanie. Prebehlo ? Ak hej, tak mali dom zdediť po 1/2 priatelkyna mama a jej brat. Tu sa musí jasne vyjadriť priatelkyna mama - či sa náhodou nevzdala svojej polky v prospech brata, prípadne či nebol dom darovaný bratovi napr. za doopatrovanie. Prečo vysporiadanie rodičovského domu riešite až po smrti brata? Pri týchto otázkach treba začať.
    Dedičske konanie neprebehlo.Ak prebehlo tak o nom mama priatelky nebola oboznamena ani sa ho nezucastnila..Svoju cast nepredala ani nedarovala bratovi.Riesis sa to preto teraz pretoze ked sa brat odstahoval z domu do bytu , sestra sa ho pytala ci bude mat nejake peniaze za svoju cast.A on ju vzdy odbil ze to dlho trva a nech caka.Dedicne konanie sa kona automaticky alebo musi dat niekto z pozostalych podnet na jeho uskutocnenie?
    arizona Pozri príspevok
    Veľa otázok a málo informácií...
    Ak chceš bližšiu odpoveď, musíš dať viac presných informácií.

    Skôr ako sa pustíte do "vymáhania" , mali by ste si zistiť :
    -boli rodičia priateľky majiteľmi daného bytu? (spomínaš nejaké podiely... )

    -keď áno , prebehlo po ich smrti dedičské konanie?
    Aj bez závetu dedia deti rovnakým podielom.
    - Ako prišiel brat k bytu? Neprepísali mu ho rodičia za ich života?
    atd, atd...
    Nejedna sa o byt ale dom.A byt ktory dostal do podnajmu ujo bola akoze vymena alebo nejaka kompenzacia za jeho podiel na dome,od pana X.Dedicne konanie neprebehlo.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    martinM233 Pozri príspevok
    Nejedna sa o byt ale dom.A byt ktory dostal do podnajmu ujo bola akoze vymena alebo nejaka kompenzacia za jeho podiel na dome,od pana X.Dedicne konanie neprebehlo.
    Z tvojho popisu mám taký pocit, že my ti nepomôžeme. Nemáme totiž žiadne relevantné informácie, na základe ktorých by sme ti mohli poradiť. Píšeš, že neprebehlo dedičské konanie. Tak musíš v prvom rade zistiť, kto je podľa katastra súčasným majiteľom nehnuteľnosti. Potom musíš pátrať späť, ako tú nehnuteľnosť nadobudol, či kúpou alebo nejako inak. Až an základe takto získaných dokladov bude možné povedať, že niekto získal nehnuteľnosť nezákonne. Nevieš, či náhodou niektorý pôvodný majiteľ nepreviedol nehnuteľnosť na niekoho iného a preto mama tvojej priateľky ani nemala čo zdediť.


    Takže najprv si musíte zaobstarať riadne informácie a dôkazy, potom ti môžeme nejako pomôcť. Takto sú to všetky len dohady a špekulácie. Až budeš mať dôkazy v ruke (napr. kúpnu zmluvu, darovaciu zmluvu,...) a na základe nich budeš mať podozrenie, že došlo k nezákonnému prevodu, potom to môžeš riešiť cez políciu trestným oznámením. Bez dôkazov ťažko podáš trestné oznámenie.

    A si si istý, že ten dom bol majetkom maminých rodičov tvojej priateľky? Čo keď za života darovali ten dom jej bratovi a mamu z toho vynechali? Začal by som asi s tým bratom, na katastri by sa mala dať nájsť zmluva, na základe ktorej nadobudol vlastníctvo domu, ak bol vlastníkom.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    martinM233 Pozri príspevok
    Nejedna sa o byt ale dom.A byt ktory dostal do podnajmu ujo bola akoze vymena alebo nejaka kompenzacia za jeho podiel na dome,od pana X.Dedicne konanie neprebehlo.
    A tu zase píšeš o nejakom podiele na dome. Kto vlastní ostatné podiely na dome?

    Nemáš nič v ruke, nič konkrétne nevieš, píšeš len dohady a tvoje špekulácie, tak sa nečuduj, že ti nemáme čo poradiť....

    A si si na 100% istý, že nebolo dedičské konanie?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    martinM233 Pozri príspevok
    Nejedna sa o byt ale dom.A byt ktory dostal do podnajmu ujo bola akoze vymena alebo nejaka kompenzacia za jeho podiel na dome,od pana X.Dedicne konanie neprebehlo.
    Keď priateľkina mama nezanechala závet a dedičské konanie neprebehlo, tak sa ani priateľka ani jej brat nemohli stať majiteľmi domu(alebo jeho časti). Dom by mal byť stále napísaný na jej mamu, ak ho medzitým nepredala. Ak ho predala, tak nebolo, čo dediť a teda nie je čo riešiť. Zisti si na katastri na koho je ten dom napísaný a potom sa zariaď podľa toho.
    www.katasterportal.sk
    dakujem za odpovede..asi som to napisal dost nejasne ospravedlnujem sa.len som chcel vediet ako postupovat.Cize ked zajdem na kataster zistim komu dom patri.Ak patri firme pripadne sukromnej osobe musia mat oni pripadne na katastri nejake zmluvy.od koho dom kupili.Dakujem za rady..

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    martinM233 Pozri príspevok
    dakujem za odpovede..asi som to napisal dost nejasne ospravedlnujem sa.len som chcel vediet ako postupovat.Cize ked zajdem na kataster zistim komu dom patri.Ak patri firme pripadne sukromnej osobe musia mat oni pripadne na katastri nejake zmluvy.od koho dom kupili.Dakujem za rady..
    Presne tak. Prvý krok je kataster. Teda ani nemusíš ísť na kataster, na stránke www.katasterportal.sk si môžeš nájsť list vlastníctva, pokiaľ poznáš číslo LV alebo aspoň číslo parcely. A keď nie, dá sa číslo nájsť na katastrálnej mape, ak vieš presne, ktorá parcela to je. (tiež je na tom portáli).

    Potom postupovať späť od súčasných majiteľov cez predchádzajúcich až k rodičom priateľkinej mamy. Myslím, že to bude schodnejšie, než pátrať po tom, čo s domom urobili tí rodičia.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    nie ty, ale priateľkyna mama / iba ak by si mal od nej splnomocnenie / -
    treba zájsť na miestne príslušný súd / kde žili rodičia /otec / treba zistiť všetko o dedičskom konaní - prečo sa ho nezúčastnila

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    martinM233 Pozri príspevok
    dakujem za odpovede..asi som to napisal dost nejasne ospravedlnujem sa.len som chcel vediet ako postupovat.Cize ked zajdem na kataster zistim komu dom patri.Ak patri firme pripadne sukromnej osobe musia mat oni pripadne na katastri nejake zmluvy.od koho dom kupili.Dakujem za rady..
    Samozrejme, že by bolo treba začať predovšetkým na katastri. A mala by to urobiť mama Tvojej priateľky, spolu s Tebou. Tam zo zbierky listín sa dajú zistiť všetky právne tituly, na základe ktorých došlo k zmenám vlastníctva k domu. V prvom rade zistíš, v akom rozsahu boli vlastníkmi domu starí rodičia priateľky, na základe čoho získal výlučné vlastníctvo k domu ujo ( mohlo dôjsť k darovaniu za života starých rodičov), atď. A niečo o okolnostiach dedičského konania by mohla vedieť aj matka priateľky. Keď toto všetko na katastri zistíte, možno tam budú aj odpovede na Tvoje otázky. Ak nie, pýtaj sa ďalej a my Ti odporučíme, aby si sa obrátil na právnika. Ak by totiž ujo za života jeho rodičov nezískal od rodičov dom kúpou alebo darom, a mama o tom vôbec nemusela vedieť, potom by z toho kukala celkom komplikovaná kauza.
    Naposledy upravil Petra Nová : 30.12.09 at 12:11

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Petra Nová Pozri príspevok
    Samozrejme, že by bolo treba začať predovšetkým na katastri. A mala by to urobiť mama Tvojej priateľky, spolu s Tebou. Tam zo zbierky listín sa dajú zistiť všetky právne tituly, na základe ktorých došlo k zmenám vlastníctva k domu. V prvom rade zistíš, v akom rozsahu boli vlastníkmi domu starí rodičia priateľky, na základe čoho získal výlučné vlastníctvo k domu ujo ( mohlo dôjsť k darovaniu za života starých rodičov), atď. A niečo o okolnostiach dedičského konania by mohla vedieť aj matka priateľky. Keď toto všetko na katastri zistíte, možno tam budú aj odpovede na Tvoje otázky. Ak ni,e pýtaj sa ďalej a my Ti odporučíme, aby si sa obrátil na právnika. Ak by totiž ujo za života jeho rodičov nezískal od rodičov dom kúpou alebo darom, a mama o tom vobec nemusela vedieť, potom by z toho kukala celkom komplikovaná kauza.
    Mama zomrela. Tá už nemusí nikde chodiť.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    janko, trošku si sa nám stratil - zomrel ujo - priateľkynej mamy brat

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    hanelie Pozri príspevok
    janko, trošku si sa nám stratil - zomrel ujo - priateľkynej mamy brat
    Celkom jasné to zase nie je z úvodného textu. Ale môžeš mať pravdu aj ty. Kto sa má v tom vyznať?


    Mam priatelku a jej mama zila v rodicovskom dome.Ide o to ze byvali s bratom v tom dome a neskor sa odstahovala do bytu.Ked jej rodicia zomreli nezanechali ziadny zavet.Jej brat ostal zit v dome.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    marjankaj Pozri príspevok
    Celkom jasné to zase nie je z úvodného textu. Ale môžeš mať pravdu aj ty.
    Asi je najdôležitejšie, že máš vždy pravdu Ty.
    Doplnok : Ej..., tuším, že sme súčasne písali o tom istom s Chobotom a hanelie.
    Naposledy upravil Petra Nová : 30.12.09 at 11:58

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Petra Nová Pozri príspevok
    Asi je najdôležitejšie, že máš vždy pravdu Ty.
    Doplnok : Ej..., tuším, že sme súčasne písali o tom istom s Chobotom a hanelie.
    Sorry, beriem späť. Tuším čítať paragrafy je niekedy jednoduchšie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.