Zavrieť

Porady

ubytovanie alebo prenajom?

zdravim...potrebujem poradit. byvam v dome kde sa poschodie ako samostatny byt prenajima na ubytovanie, teda majitel domu to viedol ako prenajom ale fungovali sme normalne ako ubytovanie v sukromi podla kategorizacie ubytovania, zapisovali do knihy ubytovanych a odvadzali dan z ubytovania. kedze sme sa dohodli ze to uz beriem na seba tak som si urobila zivnost na ubytovanie, ale ked som isla ohlasit prevadzku na hygienu a zistila som co vsetko potrebujem tak neviem ci to tiez nespravit na prenajom a ci sa to vobec moze. napisat prevadzkovy poriadok aby bol spravne, zaplatit kolky to by slo ale tvrdili mi na hygiene,ze musi byt zapis v liste vlastnictva ze nehnutelnost sluzi na podnikanie-co majitel asi nepripusti kedze danu nehnutelnost ma zalozenu na svoje uvery a potom by to asi aj znamenalo podnikatelsku sadzbu na elektriku. A dalsi problem je voda...mame ju z vlastneho zdroja a pre vlastne potreby sme si ju davali na rozbor ale ako ubytovanie v sukromi by sme museli davat na rozbor vodu do statnej skusobne a to su dalsie naklady navyse. nechcem sa popalit a prist k nejakej pokute, preto ze nieco urobim nespravne.
a este jedna vec kedze zivnostensky urad je kontaktne miesto okrem hygieny nemam ziadnu ohlasovaciu povinnost, ked som aj v zamestnaneckom pomere? jeden pan ma presviedcal ze musim ist aj na danovy urad aj ked to ohlasuju zo zivnostenskeho uradu co je podla mna blbost.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sarmen je offline (nepripojený) sarmen

    sarmen
    nikto mi sice neodpovedal teda neporadil a to by som mala tolko dalsich otazok...dnes mi napriklad prisla vyzva zo zdravotnej poistovne s vykazom preddavkov SZČO....odkedy som povinna platit zdravotne poistenie ked som zaroven aj v zamestnaneckom pomere? myslela som si ze az po RZZP za rok 2010

    Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

    Jana_clenka
    Pripájam 2 súbory, ktoré myslím pomôžu ohľadom registračnej a ohlasovacej povinnosti na DÚ.
    Podľa mojich znalostí (neviem či úplných) je prenájmom poskytnutie priestoru a ubytovaním poskytnutie priestoru vrátane vybavenia (nábytok a pod.). K samotnému prenájmu nie je potrebný živnostnenský list, ale k poskytovaniu ubytovacích služieb áno. Ale aj v prípade samotného prenájmu je potrebná regitrácia na daňovom úrade.

    sarmen je offline (nepripojený) sarmen

    sarmen
    no ja uz som registrovana na DU lebo mam este aj prijem z prenajmu uz par rokov-prenajimam nebytove priestory ale toto chcem robit na zivnost ale asi sa to neda teda...teda da ale by som si koledovala o problemy
    Ahoj ja mam podobny problem..neviem ci ubytovanie alebo prenajom.Je to asi takto pred 3r som kupil dom ako sukromna osoba, tento rok som prerobil podkrovie a chcem ubytovat ludi co pracuju v blizkom zavode...lenze dom nemam zapisany ani v liste vlasnictva ze tam podnikam, cize aj sadzby za plyn,elektrinu,vodu su na moju osobu teda ako sukromnu musim si to ist nahlasit vsetko?Aka je ta kniha ubytovaných kde ju kupim? Ten poplatok za ubytovanych platim iba obci? alebo este niekomu inemu? Neviem mam v tom vsetkom nejaky chaos...Nieje lepsie to iba dat do prenajmu jednej osobe ktora mi mes bude platit dohodnutu sumu...nakolko sa jedna o dlhodobe ubytovanie.Dakujem dufam ze mi nieko pomôze nechcem mat nejake problémy.
    Dobrý, je to tak, že ubytovanie je živnosť, treba mať aj tak skolaudovanú nehnuteľnosť, mne povedali na stavebnom, že by mi to ani nedali, lebo to nie je v územnom pláne obce, na základe kolaudačnéhon zapísať aj do katastra, ako bolo vyššie spomínané hygienu. Takže to neprichádza do úvahy. Mám skúsenosť, že sa to rieši ako prenájom, napr. jednej osobe sa dá nájomná zmluva a prípadne sa napíše počet spolubývajúcich, ale veď ani nemusí. Daň z ubytovania sa tým pádom neplatí. Ja riešim problém či to prihlásiť na daň z nehnuteľnosti ako priestor určený na podnikanie, neviem nikde nájsť sadzbu dane z bytov, keď sa podniká v prenájme na živnosť. Pôjdem to asi zistiť priamo na úrad.

    ubytovanie alebo prenajom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.