Zavrieť

Porady

Zmena výšky nájomného za ornú pôdu

Uzavrel nájomnú zmluvu o užívaní ornej pôdy poľnohospodárskym družstvom (PD) na dobu neurčitú. V následnom dodatku k zmluve bola dohodnutá výška nájomného až do roku 2014 pre každý rok zvlášť. V týchto dňoch som poštou obdržal nedoporučený list od prokuristu PD, v ktorom ma informuje o zmene zmluvných podmienok. S odvolaním sa na zákon č. 504/2003 Z.z. § 11, znížil výšku nájomného od roku 2010 o 37,4%. Uvedený stav má trvať "do odvolania, kým ekonomika tejto krajiny nezaznamená konjuktúru". Zároveň mi prokurista ponúka odkúpenie pozemkov v cene 1.550,- €/ha, alebo inými slovami za 4,68,- Sk/m2. List končí menom prokuristu s nečitateľným podpisom inej osoby v zastúpení.
Jedná sa o najkvalitnejšiu černozem v okolí Galanty (bonita pôdy mi nie ja zatiaľ známa). Cena pôdy bola v čase uzavretia zmluvy t.j. v r. 2000 vyjadrená v priemere za jednotlive parcely cca 10,-Sk/m2.
Pýtam sa, či je takýto postup jednostrannej úpravy výšky nájomného bez súhlasu oboch strán v súlade so zákonom, a ako mám ďalej postupovať ak chcem trvať na pôvodnej výške nájomného, alebo výšku nájomného určiť vzájomnou dohodou.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    O nájme pôdy je preto osobitný zákon, že ide o špecifický nájom, ktorého problémy nie je možné riešiť všeobecnými predpismi. V zákone je jednoznačne, že v určených prípadoch nájomca "má právo na odpustenie alebo na primeranú zľavu z nájomného".

    Čo môžeš urobiť - k jeseni vypovedať nájomnú zmluvu. Ale nájdeš niekoho na nový nájom? Čo s tým budeš robiť?

    Ak chceš, predaj to, daj im iný návrh na kúpnu cenu. Podľa mňa nie je zlá.

    miquik je offline (nepripojený) miquik

    miquik
    Ja milujem tieto vágne právne výrazy, keď "má právo na odpustenie alebo na primeranú zľavu z nájomného". Aké mám ale ja právo vedieť, kedy už nastal stav na primeranú zľavu? Primeraná zľava je koľko? Môže ten nájom zmeniť nájomca?. To som sa v zákone nedočítal a ani v zmluve o nájme to nie je uvedené. Zdá sa že zdediť ornú pôdu, nie je žiadna výhra.

    Zmena výšky nájomného za ornú pôdu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.