Zavrieť

Porady

odborný výcvik žiakov

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ahojte, chcem sa opýtať, či nemáte skúsenosť s odborným výcvikom žiakov. Ide o tzv. povinnú prax žiakov stredných odborných učilíšť, na ktorú si žiaci, resp. škola majú násť organizáciu, ktorá zoberie takýchto žiakov na výcvik.

V dohode so školou mám aj takýto záväzok organizácie: "Organizácia bude žiakom poskytovať finančné a hmotné zabezpečenie, stravovanie v rozsahu ustanovení všeobecne záväznými právnymi predpismi". Ešte to stravovanie podľa Zákonníka práce by som vedela poskytnúť, ale čo mám rozumieť pod pojmom "finančné a hmotné zabezpečenie"? ... akú formu dohody, resp. zmluvy mám s týmto žiakom uzavrieť (dohodu o brigádnickej práci študentov alebo mi stačí dohoda medzi organizáciou a vysielajúcou školou)?

... a následne akú mzdu mu dať, ako zdaňovať príjem tohto žiaka?

som z toho mierne vyhúkaná, tak ak ste sa stretli s takýmto niečim, rada sa nechám poučiť. Vďaka

pozn.: dohodu ešte nemáme podpísanú, a kontaktovali sme aj školu, ale oni nič nevedia ...
Usporiadat
svetlusik svetlusik

svetlusik je offline (nepripojený) svetlusik

Prosim vas, tu sa cely cas hovori o praxi stredoskolskych studentov...nemate nahodou niekto skusenost s prijimanim vysokoskolskych studentov na prax? Je treba vtedy tiez uzatvorit dohodu s ich univerzitou a ak sa ma student odenovat, aka vyhlaska plati na vysokoskolskych studentov? Ma niekto skusenosti? prosim prosim surne...dakujem!!!
0 0
Dramira Dramira

Dramira je offline (nepripojený) Dramira

Prosila by som Vás poradiť tiež v tejto veci. Ako lekáreň
poskytujeme možnosť praxe pre študntov farmácie.
Doteraz sme to umožňovali iba na základe dohody
s Univerzitou s tým, že sme s vysokoškolákom nemali
spísanú žiadnu dohodu. Pracujú u nás bezplatne a bez
poskytnutia obeda 4 - 5 hodín denne. Robíme to správne?
Mohol by mať študent aj právo na stravu alebo nejakú
odmenu na základe uzatvorenia dohody o brigadnickej
práci študentov.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Dramira Pozri príspevok
Prosila by som Vás poradiť tiež v tejto veci. Ako lekáreň
poskytujeme možnosť praxe pre študntov farmácie.
Doteraz sme to umožňovali iba na základe dohody
s Univerzitou s tým, že sme s vysokoškolákom nemali
spísanú žiadnu dohodu. Pracujú u nás bezplatne a bez
poskytnutia obeda 4 - 5 hodín denne. Robíme to správne?
Mohol by mať študent aj právo na stravu alebo nejakú
odmenu na základe uzatvorenia dohody o brigadnickej
práci študentov.
Ak študentovi VŠ na praxi v lekárni budeme poskytovať stravne lístky,
tak je to daňovým nákladom firmy ? Študent u nás len praxuje, nemáme s ním uzatvorený pracovný pomer. Pre účtely stravovania ho môžme považovať za zamestnanca ?
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Ahojte, nenašla som tu poriadnu odpoveď ku stravovaniu učňov na praxi. Chceme im dať aspoň najesť keď už iné nie, aj za cenu plných nákladov... ako to robíte ostatní? Ďakujem
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prosím poraďákov o radu, stále platí, že ak má firma uzatvorenú dohodu so školou a žiakovi strednej odbornej školy poskytne firma finančné zabezpečenie - odmenu ( praktické vyučovanie majú dva-krát týždene ) nie je potrebné žiaka prihlásiť do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne a odmena je zdaňovaná daňou zo závislej činnosti - ( dám im podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov a daň bude nulová.)
0 0
zuza 74 zuza 74

zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

No a mňa by zaujímalo, my máme s učňom podpísanú DOPČ, teda my mu platíme takú symbolickú odmenu. Vzťahuje sa aj na tento prípad ustanovenie o minimálnej mzde?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuza 74
No a mňa by zaujímalo, my máme s učňom podpísanú DOPČ, teda my mu platíme takú symbolickú odmenu. Vzťahuje sa aj na tento prípad ustanovenie o minimálnej mzde?
Podľa mňa áno. A koľko mu chcete dať na hodinu?
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Arava
Prosím poraďákov o radu, stále platí, že ak má firma uzatvorenú dohodu so školou a žiakovi strednej odbornej školy poskytne firma finančné zabezpečenie - odmenu ( praktické vyučovanie majú dva-krát týždene ) nie je potrebné žiaka prihlásiť do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne a odmena je zdaňovaná daňou zo závislej činnosti - ( dám im podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov a daň bude nulová.)
Zákon 245/2008 o výchove a vzdelávaní, podľa ktorého sa realzuje praktické vyučovanie a odborná prax, nepojednáva o možnosti odmeny za prax. Ak sa firma rozhodne, že žiakovi bude posyktovať odmenu, podľa to musí poriešiť dohodou o vykonaní práce alebo dohodou o pracovnej činnosti študenta. A tieto dohody už spadajú do pôsobnosti ZP, teda sú považovaní ako všetci ostatní dohodári a preto musia byť prihlásení v poisťovni a musí sa za nich odviesť ZP. Ak má podpísané vyhlásenie, tak daň netreba odviesť.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Chobot
Arava
Prosím poraďákov o radu, stále platí, že ak má firma uzatvorenú dohodu so školou a žiakovi strednej odbornej školy poskytne firma finančné zabezpečenie - odmenu ( praktické vyučovanie majú dva-krát týždene ) nie je potrebné žiaka prihlásiť do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne a odmena je zdaňovaná daňou zo závislej činnosti - ( dám im podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov a daň bude nulová.)
Zákon 245/2008 o výchove a vzdelávaní, podľa ktorého sa realzuje praktické vyučovanie a odborná prax, nepojednáva o možnosti odmeny za prax. Ak sa firma rozhodne, že žiakovi bude posyktovať odmenu, podľa to musí poriešiť dohodou o vykonaní práce alebo dohodou o pracovnej činnosti študenta. A tieto dohody už spadajú do pôsobnosti ZP, teda sú považovaní ako všetci ostatní dohodári a preto musia byť prihlásení v poisťovni a musí sa za nich odviesť ZP. Ak má podpísané vyhlásenie, tak daň netreba odviesť.
Firma uzatvorila dohodu o uskutočnení praktického vyučovania so strednou odbornou školou v ktorej je dohodnuté aj odmeňovanie žiakov: " Žiaci budú odmeňovaní v zmysle zákona 184/2009 z 23.4.2009 § 12, odst. 1,4 až 6 o finančnom a hmotnom zabezpečení žiakov" ( § 12 odst. 1 hovorí: Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie , ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele za podmienok uvedebných v ods. 2 až 6 Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu )
Tak teraz neviem ako mám postupovať???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Môžete, nemusíte poskytnúť odmenu. Ak poskytnete, výška je od 50 do 100 percent minimalnej mzdy na hodinu.
Odmeny žiakov sú zdaniteľným príjmom, ale môžu si podpísať vyhlásenie.
SP sa neplatí a neprihlasuje- viď §4 ods.1 zákona o SP, ZP sa platí.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 17.03.14 at 11:46
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Arava
Firma uzatvorila dohodu o uskutočnení praktického vyučovania so strednou odbornou školou v ktorej je dohodnuté aj odmeňovanie žiakov: " Žiaci budú odmeňovaní v zmysle zákona 184/2009 z 23.4.2009 § 12, odst. 1,4 až 6 o finančnom a hmotnom zabezpečení žiakov" ( § 12 odst. 1 hovorí: Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie , ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele za podmienok uvedebných v ods. 2 až 6 Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu )
Tak teraz neviem ako mám postupovať???
Pozrel som si ten zákon, na ktorý si sa odvolala, 184/2009. Napíšem k tomu môj názor, netvrdím, že je správny, ak s ním niekto nesúhlasí, môže ma opraviť alebo uviesť iný názor či komentár.

Tam je v § 12 finančné ohodnotenie uvedené nasledovné, budem to pridávať po bodoch:


(1) Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie, ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele, za podmienok uvedených v odsekoch 2 až 6. Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu.

Toto je všeobecné ustanovenie, podľa ktorého je možné poskytnúť motivačné štipendiu a odmenu za produktívnu prácu. Ďalej budú asi tieto pojmy bližšie definované.

(2) Motivačné štipendium sa môže poskytovať mesačne v období školského vyučovania najviac do výšky 65 % sumy životného minima určeného osobitným predpisom.18) Pri určovaní jeho výšky sa prihliada najmä na dosiahnutý prospech a pravidelnú účasť na výchove a vzdelávaní.


Hovorí sa o motivačnom štipendiu a je tam odvolávka č. 18 na zákon o životnom minime. Takže len určuje, v akej výške má byť.

(3) Motivačné štipendium sa žiakovi uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú sa žiak pripravuje na povolanie, 19) v prípade prípravy na výkon povolania a odborných činností, ktoré sú výkonom práce vo verejnom záujme, 20) aj z prostriedkov iných fyzických osôb alebo právnických osôb.


Zo znenia je zrejmé, že túto odmenu poskytuje škola, na ktorej študent alebo žiak študuje alebo firma. Odvolávka č. 19 odkazuje na § 53 zákonníka práce, kde sa uvádza, že to môže byť subjekt - zamestnávateľ, pre ktorého sa študent pripravuje na budúce povolanie. S takouto firmou študent uzatvára dohodu, že po úspešnom ukončení štúdia zotrvá v pracovnom pomere s touto firmou. Toto asi nebude prípad firmy, kde študent vykonáva odbornú prax. Tie výkony práce vo verejnom záujem nebudem rozoberať.


(4) Odmena za produktívnu prácu patrí žiakovi, ktorý v rámci praktického vyučovania v súlade so školským vzdelávacím programom21) vykonáva produktívnu prácu. Táto odmena sa uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva.


Tu sa hovorí o praktickom vyučovaní a odmene za produktívnu prácu. Zase je tu odvolávka č. 21 na zákon 245/2008 § 7 ods. 2, ktorý pojednáva o školskom vzdelávacom programu, súčasťou ktorého môže byť aj fyzická či právnická osoba, pre ktorú sa študent pripravuje na budúce povolanie. Takže zase len sústavná činnosť, nie jednorazová prax.

.
(5) Produktívnou prácou na účely tohto zákona je zhotovovanie výrobkov alebo poskytovanie služieb, ktoré sú v súlade s predmetom činnosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva. Za produktívnu prácu sa nepovažujú cvičné práce22) vykonávané žiakom počas praktického vyučovania.


Produktívnou prácou sa rozumie nejaká výrobná činnosť, ktorú vykonáva žiak počas praktického vyučovania u zamestnávateľa, pre ktorého sa pripravuje na budúce povolanie. Možno by sa sem mohla vtesnať možnosť vyplácania nejakej odmeny pre študenta, ktroý vykonáva prax pre cudziu firmu.


(6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50 % až 100 % zo sumy určenej podľa osobitného predpisu.23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.

Tu sa len pojednáva o výške odmeny za produktívnu prácu. Myslím, že je to smerodajné pre firmy, pre ktoré sa študent pripravuje na budúce povolanie. Je tu len odvolávka č. 23 na zákon o minimálnej mzde. Takže tieto firmy vyplácajú odmenu vo výške 50 - 100% z minimálnej hodinovej mzdy.


Nikde ale nie sú bližšie uvedené podmienky zdaňovania či oslobodenia od dane. Navyše, zo zásady je odborná prax bezplatná. Ak firma chce vyplatiť nejakú odmenu, môže sa pridŕžať toho bodu 6, ale nemusí. Môže študentovi vyplatiť polovicu min. mzdy, ale môže kľudne aj viac, nakoľko nie je viazaná týmto zákonom (nie je to firma, pre ktorú sa študent pripravuje na budúce povolanie). Ak takáto firma chce vyplatiť nejakú odmenu, potrebuje na to zákonnú oporu. Ak sa odborná prax bude vykonávať podľa zákona 245/2008 § 43 ods. 8,


(8) Praktické vyučovanie sa uskutočňuje skupinovou formou v školách, v strediskách praktického vyučovania a v školských zariadeniach, zdravotníckych zariadeniach40) alebo individuálne na pracoviskách praktického vyučovania a pracoviskách iných právnických osôb alebo fyzických osôb.


tam sa uzatvára dohoda o praktickom vyučovaní podľa ods. 12


(12) Ak sa praktické vyučovanie žiakov bude uskutočňovať u právnických osôb alebo fyzických osôb, riaditeľ školy uzavrie s nimi dohodu, ktorá obsahuje najmä
a) druh činností, ktoré budú žiaci vykonávať pri praktickom vyučovaní,
b) miesto konania praktického vyučovania,
c) časový rozvrh praktického vyučovania,
d) dĺžku a deň začatia praktického vyučovania,
e) počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na praktickom vyučovaní,
f) pracovné a hygienické podmienky (ubytovacie a stravovacie podmienky, poskytovanie výstroja, náradia a osobných pracovných prostriedkov),
g) opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri praktickom vyučovaní,
h) počet majstrov odbornej výchovy a inštruktorov
.
v ktorej nie sú upravené odmeny ani odmeňovanie žiaka. Preto firma potrebuje iný právny základ na to, aby mohla vyplatiť odmenu a ten musí byť v súlade so zákonníkom práce. Ako najvhodnejšie prichádza do úvahy dohoda o vykonaní práce (keďže ide o jednorazovú záležitosť). V tejto dohode môže dohodnúť firma či už hodinú odmenu alebo odmenu za vykonanú prácu, teda za celú prax. A táto dohoda, ako som už vyššie uviedol (aj mi to potvrdila Jana Motyčková), podlieha odvodu do ZP a zdaneniu (pokiaľ nepodpíše vyhlásenie).
Naposledy upravil Chobot : 17.03.14 at 13:05
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Jana Motyčková
Môžete, nemusíte poskytnúť odmenu. Ak poskytnete, výška je od 50 do 100 percent minimalnej mzdy na hodinu.
Odmeny žiakov sú zdaniteľným príjmom, ale môžu si podpísať vyhlásenie.
SP sa neplatí a neprihlasuje- viď §4 ods.1 zákona o SP, ZP sa platí.
Ak sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť odmenu je potrebné so žiakom vykonávajúcim odbornú prax uzatvoriť nejakú dohodu ( dohodu o vykonaní práce, o pracovnej činnosti, o brigádnickej práci študentov ...), alebo bude postačovať dohoda o uskutočnení praktického vyučovania medzi školou a zamestnávateľom??
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Neuzatvárate s ním dohodu. Právnym vzťahom je zmluva medzi školou a zamestnávateľom.
Ak uzatvoríte dohodu, potom by sa platilo poistné ako z konkrétnej dohody - v tomto s Chobotom nesúhlasim.
Tiež nesúhlasím s týmto "Tu sa hovorí o praktickom vyučovaní a odmene za produktívnu prácu. Zase je tu odvolávka č. 21 na zákon 245/2008 § 7 ods. 2, ktorý pojednáva o školskom vzdelávacom programu, súčasťou ktorého môže byť aj fyzická či právnická osoba, pre ktorú sa študent pripravuje na budúce povolanie. Takže zase len sústavná činnosť, nie jednorazová prax."
Ten § nehovorí o tom, že by malo ísť iba o činnosť pre firmu, pre ktorú sa žiak pripravuje.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 18.03.14 at 09:12
0 0
zuza 74 zuza 74

zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

Ja som uzatvorila so študentom-praktikantom dohodu o BPŠ. Dohodnutá mzda 1,70 EUR/hod. Aj som tak platila, no len teraz veru neviem, či robím dobre. Čisto sedliacky sa mi zdá trochu pritiahnuté za vlasy, aby som platila minimálnu mzdu. Čo mám urobiť, mám k dohode uzatvoriť nejaký dodatok a odvolať sa v ňom na zákon, ktorý cituje p.Jana Motyčková? /Cca 50-100% min.mzdy?/
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jana Motyčková
Neuzatvárate s ním dohodu. Právnym vzťahom je zmluva medzi školou a zamestnávateľom.
Možno budem ako neveriaci Tomáš, ale to je zmluva medzi školou a zamestnávateľom. Môže takáto zmluva riešiť odmeňovanie niekoho iného? Keby išlo o platbu pre školu, tak to beriem, ale ten študent je tretí subjekt. Je to určite správne?

Ono to asi nikto nenapadne ani nikoho nebude zaujímať, na základe akej zmluvy odmeňovanie vzniklo (pre štátne orgány je dôležité, aby im boli odvedené odvody a daň), v podstate pracovný vzťah môže vzniknúť aj bez písomnej zmluvy, ale len ma to zaujíma po právnej stránke.

Mne to príde, ako keby dve firmy uzatvorili medzi siebou zmluvu napr. o upratovaní, upratovala by zamestnankyňa firmy č. 2 a firma č. 1 by platila priamo upratovačku, hoci by s ňou, ako fyzickou osobou nemala žiadny právny vzťah.

Je to len moja úvaha, nechcem, aby to vyznelo, že Arava musí s ním urobiť osobitnú dohodu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na DoBPŠ nemôže robiť za menej ako minimálnu mzdu. DoBPŠ je podľa mňa zbytočné uzatvárať, právnym vzťahom je zmluva so školou. DoBPŠ dokonca rozsahom nestačí na to, koľko hodín majú mať prax. Prax je 30 hod týždenne, limit DoBPŠ je v priemer 20 hodín týždenne.
DOVP by to tiež byť nemala, okrem toho, že máte zmluvu so školou DoVP má byť vymedzená výsledkom, a vyplatená je po odovzdané práce. Tu asi ťažko zadáte nejaký výsledok.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ad Chobot : Zmluva medzi školou a zamestnávateľom nehovorí nič o odmeňovaní. Odmeňovanie je dané zákonom, v zmysle môže ale nemusí byť (ak nevykonáva produktívnu prácu) o presnej výške rozhoduje zamestnávateľ.
.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jana Motyčková
Ad Chobot : Zmluva medzi školou a zamestnávateľom nehovorí nič o odmeňovaní. Odmeňovanie je dané zákonom, v zmysle môže ale nemusí byť (ak nevykonáva produktívnu prácu) o presnej výške rozhoduje zamestnávateľ.
.
OK
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Ďakujem vám za odpovede, a ešte mám jednu praktickú otázku ohľadom prihlásenia žiakov do zdravotnej poisťovne.Dohoda o vykonaní odbornej praxe je od 18.3.2014 do 30.6.2014 a žiaci budú vykonávať obornú prax tri dni ale len každý druhý týždeň, akým kódom a na ktoré dni ich mám prihlásiť do Zdravotnej poisťovne??
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Jana Motyčková
Môžete, nemusíte poskytnúť odmenu. Ak poskytnete, výška je od 50 do 100 percent minimalnej mzdy na hodinu.
Odmeny žiakov sú zdaniteľným príjmom, ale môžu si podpísať vyhlásenie.
SP sa neplatí a neprihlasuje- viď §4 ods.1 zákona o SP, ZP sa platí.
Ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem uistiť v jednej veci: Z odmeny platí do zdravotnej poisťovne žiak (4% ) a aj zamestnávateľ (10 % ) ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať