Zavrieť

Porady

začiatok živnostenského podnikania, čo urobiť ako prvé?

Dobry den. Prosim niekoho kto by mi len strucne napisal co ma povinnost urobit zivnostník ked si zalozi zivnost. Od 1.1.2010 ma zivnostensky list, ale zatial mu z DU neprisla ani karticka s DIC. Ma sa niekde nahlasovat? Na Danovom alebo zdravotnej poistovni? Dakujem za trpezlivost.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Požiadal si živnostenský úrad aby tieto úkony urobil za Teba? Ak nie je potrebné sa zaregistrovať na DÚ, prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni a kópiu živnostenského listu zaniesť aj na sociálnu poisťovňu, aspoň u nás to žiadajú.

    marian152 je offline (nepripojený) marian152

    marian152
    ...mne tiež z DÚ ešte nič neprišlo. Ak nevieš či ťa regol ŽU tak mne na DU povedali, keď mi do 15.1. nepríde nič z DU tak mám sa prísť zaregistrovať do konca januára...

    mikieva je offline (nepripojený) mikieva

    mikieva
    Dobrý deň! Poradťe mi prosím, chcela by som si vybaviť živnosť na na neúradné tlmočnícke a prekladateľské práce je vôbec taká možnosť? Do teraz som pracovala na dohodu. Ďakujem

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    mikieva Pozri príspevok
    Dobrý deň! Poradťe mi prosím, chcela by som si vybaviť živnosť na na neúradné tlmočnícke a prekladateľské práce je vôbec taká možnosť? Do teraz som pracovala na dohodu. Ďakujem
    Áno, ale musíš mať príslušné vzdelanie, pretože je to viazaná živnosť.

    Podľa živnostenského zákona patrí táto činnosť pod "Vyučovanie v odbore cudzích
    jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby" a k tomu potrebuješ mať:
    "dokončené štúdium príslušných jazykov na vysokej škole alebo vysvedčenie o zložení štátnej jazykovej skúšky, alebo preukázanie aspoň desaťročného pobytu v štáte s úradným jazykom, ktorý sa má vyučovať, prekladať alebo tlmočiť"

    alena024 je offline (nepripojený) alena024

    alena024
    ahojte,
    mna by zaujímalo, ako je to s nákladmi na zivnost. niekto mi povedal, ze 3mes. predtým, ako si zalozite zivnost, si viete dat blociky do nákladov, je to prevda? aj ked su z predosleho roka? myslim ak si niekto zalozil zivnost v 2009 1.1. a da si za zadanovacie obdobie roku 2009 do nákladov blociky za posledné 3 mes. roka 2008? podla mna je to kravina, nie?
    viete mi dat k tomu nejaký link, pripadne konkretny zakon, kde sa o tom pise?
    dakujem pekne

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    alena024 Pozri príspevok
    ahojte,
    mna by zaujímalo, ako je to s nákladmi na zivnost. niekto mi povedal, ze 3mes. predtým, ako si zalozite zivnost, si viete dat blociky do nákladov, je to prevda? aj ked su z predosleho roka? myslim ak si niekto zalozil zivnost v 2009 1.1. a da si za zadanovacie obdobie roku 2009 do nákladov blociky za posledné 3 mes. roka 2008? podla mna je to kravina, nie?
    viete mi dat k tomu nejaký link, pripadne konkretny zakon, kde sa o tom pise?
    dakujem pekne
    Nie je to kravina
    Pozri zákon o dani z príjmov:
    § 4
    (4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.



    alena024 je offline (nepripojený) alena024

    alena024
    a plati to spatne len tie tri mes.?
    pripadne, ak som si zalozila zivnost v marci min. roku, viem si dat do nákladov aj dec. predminuleho a jan. a feb. min. roku?

    alena024 je offline (nepripojený) alena024

    alena024
    este ma napadlo, ked som v strate, ako zivnostnik, akým sposobom si viem odpisovat stratu? alebo ako to rozuctovat?
    pripadne mozem si SZČO tvoriť nejaký rezervný fond pre svoju potrebu? a ake su podmienky jeho vyuzivania?

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    alena024 Pozri príspevok
    a plati to spatne len tie tri mes.?
    pripadne, ak som si zalozila zivnost v marci min. roku, viem si dat do nákladov aj dec. predminuleho a jan. a feb. min. roku?
    "...vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať..."
    Takže áno, môžeš, len musia samozrejme súvisieť s činnosťou Tvojej živnosti.

    richardg je offline (nepripojený) richardg

    richardg
    ahoj, ohľadom DIČ
    keď som si vyberala ja svoju živnosť nahlásila som, aby vybavili všetko za mňa, no a aj ja som čakala na DIČ, a nič nechodilo tak som sa informovala na daňovom a oni o mne ani nevedeli

    nikolass je offline (nepripojený) nikolass

    nikolass
    chcel by som sa opytat,ked pred vybavenim zivnosti alebo po vybaveni neviem ako sa to roby,bud pred alebo po- si zriadim obchod,kupim pokladnu ,regali a k to mu co patry a samozrejme budem potrebovat auto ,to vsetko si mozem potom dat do nakladou?a mozem dostat na takyto ucel dotaciu od statu,ak ano kolko,zatial vopred dakujem...

    mikieva je offline (nepripojený) mikieva

    mikieva
    Poradte mi prosím, že keď od januára 2010 ako dobrovoľne nezamestnaná som sa zahlásila do soc. poisťovne na platenie nemoc. poist. asi 13 € a od l.2.2010 budem mať živnosť tak automaticky budem musieť platiť aj ostatné tzn. dôchodkové... ďakujem

    danco111 je offline (nepripojený) danco111

    danco111
    Keď tak čítam o tých výdavkoch pred založením živnosti tak ma napadá : spravil som si živnosť teraz v januári ( elektro ... ) a asi koncom leta som nakúpil náradie. Takže podľa toho čo som čítal na predchádzajúcej stránke si to môžem dať do odpisov za tento kalendárny rok ? Ďakujem,.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    danco111 Pozri príspevok
    Keď tak čítam o tých výdavkoch pred založením živnosti tak ma napadá : spravil som si živnosť teraz v januári ( elektro ... ) a asi koncom leta som nakúpil náradie. Takže podľa toho čo som čítal na predchádzajúcej stránke si to môžem dať do odpisov za tento kalendárny rok ? Ďakujem,.
    Áno, ak to má súvis s predmetom vykonávanej činnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.