Zavrieť

Porady

Smie zivnostnik vykonavat cinnost, ktoru nema uvedenu ako predmet podnikania ?

Ahojte,

jeden zivnostnik nam montoval kotol a jeho pripojenie na vykurovaciu sustavu. Nahodou ma napadlo pozriet si v zivnostenskom registri predmety podnikania a nic ako kurenarske prace alebo prace na plynovych spotrebicoch tam nie je uvedene.
Jedina podobna cinnost uvedena v registri je 'Uskutočňovanie stavieb a ich zmien', co podla mna ale pana neopravnuje pripojit a spustit plynovy kotol.

Chcela by som poznat Vas nazor - ci pan mal pravo kotol pripojit a ked sa napr. nieco stane, ci mam problem. Este by som chcela dodat, ze spominany pan je uvedeny ako revizny technik u vyrobcu kotla, ktory nam montoval.

Dakujem za odpovede

Dimma
Naposledy upravil dimma : 13.01.10 at 19:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    dimma Pozri príspevok
    Chcela by som poznat Vas nazor - ci pan mal pravo kotol pripojit a ked sa napr. nieco stane, ci mam problem. Este by som chcela dodat, ze spominany pan je uvedeny ako revizny technik u vyrobcu kotla, ktory nam montoval.
    Podľa mňa mal právo pripojiť daný kotol. Nakoľko si myslím, že výrobca ho zaškolil aby previedol odbornú montáž. Nie je ani pre výrobcu dobré ak by sa kotol neodbornou manipuláciou poškodil a musel ho meniť vo vlastnej réžii.A tým, že je živnostník aj revíznym technikom tohto výrobcu tak bola aj záruka potvrdené.

    Vždy lepšie ak to urobí autorizovaný technik, ako technik čo túto činnosť má v náplni v živnostenskom oprávnení vypísanú, a nerozumie sa danej práci a ani nemôže potvrdiť záruku na daný výrobok.

    dimma je offline (nepripojený) dimma

    dimma
    Volala som vyrobcovi, podla ich vyjadrenia ten pan u mna kotol pripojil a spustil. Na spustenie ma od nich opravnenie, na pripojenie (na plynovu sustavu) oni opravnenie neudeluju - to musi mat od niekoho ineho.
    Otazka je teraz, ci taka vec musi byt nutne v zivnostenskom registri v predmete podnikania, alebo staci nejaky certifikat.
    Naposledy upravil dimma : 13.01.10 at 19:22

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dimma Pozri príspevok
    Volala som vyrobcovi, podla ich vyjadrenia ten pan u mna kotol pripojil a spustil. Na spustenie ma od nich opravnenie, na pripojenie (na plynovu sustavu) oni opravnenie neudeluju - to musi mat od niekoho ineho.
    Otazka je teraz, ci taka vec musi byt nutne v zivnostenskom registry v predmete podnikania, alebo staci nejaky certifikat.
    Vystavil Vám faktúru, ak ano - čo je na nej uvedené ?

    dimma je offline (nepripojený) dimma

    dimma
    Iba: fakturujem Vam za nastavenie a spustenie konden. kotla s napojenim na vykur. sustavu.
    V prilohe je potom rozpis materialu s cenami a cenou prace.

    Ked sa tak teraz na to pozeram, tak v tej vete nehovori nic o napojeni na plynovu sustavu, takze cisto teoreticky by mohol tvrdit, ze on to vlastne nenapojil... sakra

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    dimma Pozri príspevok
    Iba: fakturujem Vam za nastavenie a spustenie konden. kotla s napojenim na vykur. sustavu.
    V prilohe je potom rozpis materialu s cenami a cenou prace.

    Ked sa tak teraz na to pozeram, tak v tej vete nehovori nic o napojeni na plynovu sustavu, takze cisto teoreticky by mohol tvrdit, ze on to vlastne nenapojil... sakra
    Súhlasím s Xanti. Ak ten človek je revízny technik, tak určite čo - to o tom vie. S niektorými predmetmi a zvlášť takýmito ako je plynárenstvo majú malí živnostníci problém, čo sa týka Oprávnení alebo Osvedčení a preto sa môžu medzi revíznymi technikmi pohybovať ozaj ľudia znalí veci, napriek tomu, že to priamo v živnostenskom nemajú. Dôležité je, aby to bolo dobre urobené. Poznám z praxe ľudí, ktorí vedia perfektne robiť svoju robotu, no musia fakturovať len to čo v živnostenskom majú, napriek tomu, že dokážu úžasnú a kvalitnú robotu odviezť takú na ktorú priamo oprávnenie nemajú. No niekedy je problematické získať v dnešnej byrokracii oprávnenie na niektoré činnosti Pomôžu si ako vedia. Je to niekedy podmienené kurzami ale nemalými finančnými prostriedkami. Toto je môj súkromný názor.

    dimma je offline (nepripojený) dimma

    dimma
    Economic, chapem, ze niekto moze robit kvalitnu pracu, aj ked na to oficialne nema papier.
    Moj problem je - ak sa nieco stane, tak mi poistovna moze odmietnut plnenie prave na zaklade toho, ze to namontoval niekto, kto to urobit nesmel. Preto sa pytam... Viete nahoda je blbec a Murphyho zakony tiez vsetci pozname...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    dimma Pozri príspevok
    Economic, chapem, ze niekto moze robit kvalitnu pracu, aj ked na to oficialne nema papier.
    Moj problem je - ak sa nieco stane, tak mi poistovna moze odmietnut plnenie prave na zaklade toho, ze to namontoval niekto, kto to urobit nesmel. Preto sa pytam... Viete nahoda je blbec a Murphyho zakony tiez vsetci pozname...
    Hm... môj názor je ten, že montoval Ti to niekto kto mal na to oprávnenie a certifikát. Čiže niekto, to to smel urobiť. A máš to potvrdené aj od výrobcu.

    Náhoda je blbec príde Ti to zapojiť taký čo ti dá faktúru, namontovanie na plyn .. a ono to buchne. Alebo niečo pohnojí v kotli a výrobca Ti to neuzná lebo to nenamontoval ich revízny technik.

    Ale to je len môj názor.

    Ináč je na to riešenie, pozri si revíznych technikov zo stránky výrobcu v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, a ktorý bude mať tebou požadovanú profesiu tak ho zavolaj nech príde urobiť revíziu.
    Alebo bolo by zaujímavé zistiť, aké živnosti majú ostatný revízny technici toho výrobcu.

    janacer je offline (nepripojený) janacer

    človek, žena, matka janacer
    Myslím, že sa tu trochú pletú pojmy. To, že nemá túto činnosť v živnostenskom liste nesúvisí s jeho oprávnením na kvalifikovane montovať kotly. To mohol získať od výrobcu, prípadne nejakým zaškolením a môže to robiť aj na dohodu a pod. To, že to nemá v živnostenskom hovorí o tom, že podniká v oblasti, na ktorú nemá oprávnenie a zato ho môže stíhať živostenský úrad a pod., teda z toho môže mať problémy on, nie vy. ( napr. môžem byť účtovník s dvadsaťročnou praxou a ak nemám nato živnostenský, nemôžem to fakturovať ) Poisťovnu bude zaujímať, či to bola montáž kvalifikovaná a nato mu stačí odborné oprávnenie.

    dimma je offline (nepripojený) dimma

    dimma
    Dakujem za odpoved, velmi si mi pomohol, presne toto ma zaujimalo. Medzitym sa mi podarilo zistit, ze teoreticky moze mat certifikat od TUV alebo Technickej inspekcie. Tak som ho poziadala, aby mi ho predlozil.

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Economic Pozri príspevok
    Súhlasím s Xanti. Ak ten človek je revízny technik, tak určite čo - to o tom vie. S niektorými predmetmi a zvlášť takýmito ako je plynárenstvo majú malí živnostníci problém, čo sa týka Oprávnení alebo Osvedčení a preto sa môžu medzi revíznymi technikmi pohybovať ozaj ľudia znalí veci, napriek tomu, že to priamo v živnostenskom nemajú. Dôležité je, aby to bolo dobre urobené. Poznám z praxe ľudí, ktorí vedia perfektne robiť svoju robotu, no musia fakturovať len to čo v živnostenskom majú, napriek tomu, že dokážu úžasnú a kvalitnú robotu odviezť takú na ktorú priamo oprávnenie nemajú. No niekedy je problematické získať v dnešnej byrokracii oprávnenie na niektoré činnosti Pomôžu si ako vedia. Je to niekedy podmienené kurzami ale nemalými finančnými prostriedkami. Toto je môj súkromný názor.
    Plne súhlasím z Economic.

    Pre dimma , nič Ti nebráni požiadať autorizovaného revízneho technika o revíznu správu.
    On Ti vystaví reviznú správu a Ty mu za to zacvakáš.
    No problem.
    Každý sa živí ako vie,no nahrávať niekomu takým sposobom, a pchať niekomu peniaze do vrecka len tak ,to je pre mňa úžas.

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    dimma Pozri príspevok
    Iba: fakturujem Vam za nastavenie a spustenie konden. kotla s napojenim na vykur. sustavu.
    V prilohe je potom rozpis materialu s cenami a cenou prace.

    Ked sa tak teraz na to pozeram, tak v tej vete nehovori nic o napojeni na plynovu sustavu, takze cisto teoreticky by mohol tvrdit, ze on to vlastne nenapojil... sakra
    pre "dimma"

    nikde nekonkretizuješ, aké práce zahrńa ono "napojenie na plynovú sústavu",myslím tým,či plynové potrubie 3/4" bolo už predtým nainštalované na mieste,kde mal stať kotol,
    alebo tento pracovník musel pripojku zrealizovať pri samotnej montáži kotla./Predpokladam,že dom bol už predtým napojený na plyn.rozvod/
    Pokúšam sa pochopiť Tvoje obavy z neautorizovaného zapojenia kotla avšak ja by som sa neznepokojoval ani v najmenšom.
    Trochu detailov:
    Plynové prípojky v bytových domoch su realizované ako NTL,teda nízkotlakové ,v potrubí vedenom v dome prudi plyn pod tlakom len málinko vyšším ako je tlak vzduchu ,teda okolitého prostredia.Teda potrubie z tak nízkym tlakom a aj všetky jeho súčasti,ventily,či šroubové spoje sa dajú dokonale utesniť.
    Predpokladam,že na mieste kde mal stáť kotol,resp.byť zavesený,plynová rúra už bola nainštalovaná predtým.
    Teda samotné pripojenie kotla pozostávalo z naskrutkovania plynovej hadice na ventil a naskrutkovanie tej istej hadice na plynovú predlohu kotla./2x tesnenie fíbrové+naskrutkovanie a utiahnutie šroubových spojov/
    Ja som presvedčený o tom,že spomínaný pracovník ,toto bezchybne zvládol,Ty nie ?
    Okrem toho priestory kde je umiestnený kotol,musia byť trvalé vetrané,tak hovorí príslušná norma.Teda ak v okolí kotla necítiť plyn,je všetko O.K.
    Ale ako som spomínal v inom príspevku,možeš spomínané zapojenie dať skontrolovať inému revíznemu technikovi plynových zariadení,ten prinesie zo sebou detektor,skontroluje kotol a okolie kotla,avšak bude Ťa to stáť peniaze naviac.
    Ešte pre úplnosť dodám,že plynári sú školení robiť iné veci,ak by si videla ako sa robí domová prípojka,teda napojenie na STL rozvod,to by si sa čudovala. Robí sa to takto:
    Povrch rúry sa obrúsi až na kov,pripraví sa rúra na ktorej je závit /samotná prípojka/ rúra sa priloží k STL potrubiu a privarí sa,samozrejme STL potrubie je celý čas pod tlakomplynu,predsa kvoli jednej prípojke neodstavíme pol mesta,keď je rúra zavarená, dovnútra sa vloží acetylenový horák a začne sa nahrievať samotné STL potrubie až do červena,zoberie sa špicák a kým je potrubie nahriaté prerazí sa v ňom diera,keďže STL potrubie je celý čas v prevádzke a pod tlakom,z novej prípojky vyrazí aj metrový plameń,bez paniky sa zakryje koniec rúry tehlou alebo kusom plechu,oheń samozrejme zhasne a z rúry začne fučať plyn,rýchlo sa na závit obmotá kúdeĺ a potrie sa farbou a na závit sa naskrutkuje kohút,ten sa dotiahne a plyn fučať prestane.Ďalej sa pokračuje montážou samotnej domovej prípojky.
    To je autorizovaný a schválený postup,ktorý používajú montážní pracovníci SPP. Sila, čo ?
    Pre uplnosť dodám,že spomínaný postup vytvorenia plynovej prípojky na hlavnom STL vedení ,nijako nesúvisí,zo zapojením Tvojho kotla.
    uviedol som ho len ako príklad akým primitívnym sposobom sa postupuje vtedy ak je to nevyhnutné.
    Naposledy upravil Laco-monter : 01.02.10 at 03:24

    Robina je offline (nepripojený) Robina

    niekedy ani sama neviem Robina
    dimma Pozri príspevok
    Ahojte,

    jeden zivnostnik nam montoval kotol a jeho pripojenie na vykurovaciu sustavu. Nahodou ma napadlo pozriet si v zivnostenskom registri predmety podnikania a nic ako kurenarske prace alebo prace na plynovych spotrebicoch tam nie je uvedene.
    Jedina podobna cinnost uvedena v registri je 'Uskutočňovanie stavieb a ich zmien', co podla mna ale pana neopravnuje pripojit a spustit plynovy kotol.

    Chcela by som poznat Vas nazor - ci pan mal pravo kotol pripojit a ked sa napr. nieco stane, ci mam problem. Este by som chcela dodat, ze spominany pan je uvedeny ako revizny technik u vyrobcu kotla, ktory nam montoval.

    Dakujem za odpovede

    Dimma

    Nič v zlom, ale ty máš asi strašne veľa času keď sa zaoberáš takýmito vecami. V živote by ma nenapadlo takto skúmať každého živnostníka alebo dodávateľa / pri stavbe a dokončovaní rod. domu - a mali sme ich dosť/. Keď ti to funguje, máš to spravené - tak neviem kde je problém. Veď keby to urobil nesprávne, tak dnešné plynomery ti zablokujú prívod plynu a hneď by bolo jasné, že to robila nekompetentná osoba. Dnešné kotly sú tak zložité, že predajca si nemôže dovoliť dať to zapojiť neodborníkovi. A k tej poistke - ak ty máš zle uzatvorenú poistku - tak na vine nebude rev. technik ale ty - tam si treba dať pozor. No ale to je všetko len môj názor.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Súhlasím s názorom Robina

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.