Zavrieť

Porady

ukoncenie PP a co dalej???

Ahoj, moze mi, prosim, niekto poradit co so situaciou: pracovny pomer bol ukonceny k 31.12.2009, k tomu aby som mala odpracovane 3 roky mi chyba asi 35 dni, t.z. nemam narok na davky v nezamestnanosti. Vraj sa da na Soc. poistovni platit si dobrovolne poistne za tych 35 dni. Medzitym som sa 7.1.2010 zaregistrovala na Urade prace, ale to sa da odhlasit, ak by som si na SP vybavila to dobrovolne poistne..... Neviem, ci som to popisala dost jasne . Budem vdacna za akukolvek overenu (prip. aj neoverenu informaciu).
Usporiadat
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Danka, ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pri zaevidovaní na UP od 1.10.2010 bude platiť, že ak v posledných štyroch rokoch ste nemali len PP na dobu určitú alebo dobrov.poistenie, tak sa sledujú len tri roky pred zaevidovaním a treba byť v týchto posledných troch rokoch aspon dva roky (2x365dní) poistený v nezamestnanosti. Dávka sa ráta z obdobia "posledných" dvoch rokov pred zaevidovaním.

Pri prac.pomere na dobu určitú to ostáva po starom, sledujú sa štyri roky a treba byť poist.v nezam. aspon dva roky.

Nie je to ešte v zbierke zákonov, no je to schválené parlamentom 11.2.2010.
vid: http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...ID=3148#IIICit
(schválené znenie je úplne dole)

A odstránili aj ten kiks, na základe čoho by denný vym.základ mala byť suma podla § 138 ods.9. Nespravili to však tak, ako pri nem.poistení, že sa pravdep. VZ ráta ako minimálny odvod deleno 30 (čo by bolo podla mna jednoduchšie a aj spravodlivejšie), ale sa pravdepodobne bude deliť počtom kalend.dní v mesiaci, kedy sa žiada o podporu.
0 0
Peter_TO Peter_TO

Peter_TO je offline (nepripojený) Peter_TO

Zdravím ľudia. Potreboval by som poradiť. 28.2.2010 mi skončí PP. Zamestnaný som od 5.10.2008.

Chcel by som ísť na PN, ibaže neviem postupnosť a kde to treba nahlasovať. Je treba ísť ešte tento mesiac za lekárom a stihnúť to pokial pracujem, alebo sa môžem prihlásiť na úrade práce a až následne ísť za lekárom? Zamestnaný som bol prvý krát, tak vôbec neviem ako postupovať. A vzhľadom na to že mám odpracovaný len rok, tak žiadne peniaze by som nedostával, čiže to chcem vyriešiť aspoň takto na určitý čas.

Za odpovede vopred všetkým ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Peter_TO Pozri príspevok
Zdravím ľudia. Potreboval by som poradiť. 28.2.2010 mi skončí PP. Zamestnaný som od 5.10.2008.

Chcel by som ísť na PN, ibaže neviem postupnosť a kde to treba nahlasovať. Je treba ísť ešte tento mesiac za lekárom a stihnúť to pokial pracujem, alebo sa môžem prihlásiť na úrade práce a až následne ísť za lekárom? Zamestnaný som bol prvý krát, tak vôbec neviem ako postupovať. A vzhľadom na to že mám odpracovaný len rok, tak žiadne peniaze by som nedostával, čiže to chcem vyriešiť aspoň takto na určitý čas.

Za odpovede vopred všetkým ďakujem.
Máš dve možnosti
1. začiatok PN-ky pred skončením pracovného pomeru. Doklad o Pn odovzdáš svojmu zamestnávateľovi. Do skončenia prac.pomeru (max. 10 dní) ti bude vyplácať náhradu príjmu pri DPN zamestnávateľ, potom PN-ku odstúpi sociálnej poisťovni. Pracovný pomer skončí dohodnutým dňom. Nemocenské bude naďalej vyplácať sociálna poisťovňa. Na úrade práce ťa zaevidujú až po skončení PN-ky.

2. Ukončíš pracovný pomer, zaeviduješ sa na úrade práce a potom pôjdeš k lekárovi. Nemocenské ti bude od 1. dňa vyplácať sociálna poisťovňa, Doklad o trvaní PN spolu s potvrdením o príjme od zamestnávateľa odovzdávaš priamo v sociálnej poisťovni.
0 0
Peter_TO Peter_TO

Peter_TO je offline (nepripojený) Peter_TO

Ďakujem veľmi pekne.

A ešte podotázka. Ktorá z týchto možností je rozumnejšia?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Peter_TO Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne.

A ešte podotázka. Ktorá z týchto možností je rozumnejšia?
ak chceš šetriť financie zamestnávatelovi na náhrade príjmu počas DPN - isť sa zaevidovať na úrad práce a potom PN.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať