Zavrieť

Porady

Je to seriozny obchod či nie ?

Zdravím

Potrebujem pomoc. V skratke... Predávam notebook. vyhodil som inzerat na par serverov a prišiel mi mail z usa, že ked ten notebook pošlem na danú adresu, dajú mi o 100eur viac. povedal som si dobrý joke poslal som čislo učtu a dnes mi prišli tieto maily z nejakej USA banky.. rad by som tu pridal linky s odfoteným mailom, ale nejde mi to tu pridať... ( nemam ešte 15 príspevkov) pomohol by mi niekto ? preposlal by som ten mail ...

prosim, odpovedzte mi čo najskôr... dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Iwett Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď Chobot.
    Firma sa zaoberá predajom nejakého tovaru a rozpošle svoje katalógy firmám. Firma, ktorá obdržala katalóg má záujem ďalej uvedené výrobky predávať. Zaregistruje sa v uvedenej firme ako veľkoodberateľ a chce ich výrobky ďalej predávať. Vytvorí sa vlastné cenníky a ponúka výrobky ďalej zákazníkom. Musí si vytvoriť vlastné katalógy, alebo môže použiť katalógy ktoré obdržala ?
    Doporučil by som informovať o tom toho predajcu, resp. zistiť si u neho, či má autorské práva na katalóg či fotky v ňom. Ak je tam copyright, tak by obrazový materiál z katalógu nemal distribútor používať pre svoje potreby.

    Ak má firma záujem predávať výrobky prvej firmy, možno by bolo dobré spýtať sa tej prvej firmy, aby nevznikol v budúcnosti spor. Myslím, že v takom prípade by tá pôvodná firma nemala mať väčšie námietky - veď tým sa len rozšíri okruh ich zákazníkov.

    Problém by som videl, keby to bol tiež len distribútor a druhý predajca by následne nakupoval od výrobcu (pri vynechaní článku - tej prvej firmy). Vo všeobecnosti katalógy tovarov by ale nemali byť rozmnožované treťou osobou alebo používané na komerčné účely. Sú väčšinou určené pre odberateľov (či už spotrebiteľa - fyz. osobu alebo firmy).

    Existujú však aj prípady, kedy predajca má mnohých distribútorov - napr. firma Triangel vydá katalóg a predajca si tam nalepí svoje kontaktné údaje. A je to úplne legálne.

    Takže doporučujem dohodnúť sa s predajcom.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mirco261 Pozri príspevok
    Zdravím

    Potrebujem pomoc. V skratke... Predávam notebook. vyhodil som inzerat na par serverov a prišiel mi mail z usa, že ked ten notebook pošlem na danú adresu, dajú mi o 100eur viac. povedal som si dobrý joke poslal som čislo učtu a dnes mi prišli tieto maily z nejakej USA banky.. rad by som tu pridal linky s odfoteným mailom, ale nejde mi to tu pridať... ( nemam ešte 15 príspevkov) pomohol by mi niekto ? preposlal by som ten mail ...

    prosim, odpovedzte mi čo najskôr... dakujem
    Never tomu, je to povdod. ZO žiadnej banky ti neprišiel mail, len sa tvári, že bol poslaný z banky. Sú to klasické medzinárodné podvody. Banka ťa nikdy nebude kontaktovať, že ti zaplatí nejaké peniaze, ak niekto pošle peniaze, tak ti to pripíšu na účet a nebudú sľubovať. Ak nechceš prísť o NB, tak ho pekne predaj nejakému tuzemskému záujemcovi.

    Dobre si pozrie ten mail z banky, ak na ňom nevidíš žiadne podozrivé znaky, tak mi ho prepošli na chrobak7(zavinac)post.sk, alebo pošli ten sken na môj mail, poviem ti, čo sú podozrivé znaky.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mirco261 Pozri príspevok
    Zdravím

    Potrebujem pomoc. V skratke... Predávam notebook. vyhodil som inzerat na par serverov a prišiel mi mail z usa, že ked ten notebook pošlem na danú adresu, dajú mi o 100eur viac. povedal som si dobrý joke poslal som čislo učtu a dnes mi prišli tieto maily z nejakej USA banky.. rad by som tu pridal linky s odfoteným mailom, ale nejde mi to tu pridať... ( nemam ešte 15 príspevkov) pomohol by mi niekto ? preposlal by som ten mail ...

    prosim, odpovedzte mi čo najskôr... dakujem
    Tak som si pozrel tie tvoje e-maily a je to podvod jak Brno.

    Všimni si, odkiaľ ti došiel ten e-mail - adresa je:

    helpline.boadept(zavinac)accountant.com

    Ak by ti aj banka zasielala nejakú platenú konfirmáciu, tak nie z takej adresy, ale z adresy banky. V emaili nie je žiadny iný kontakt - iný email ani tel. číslo, len tento helpline. Je tam fotka nejakého fešáka, akože Senior Account Manager, ktorý ti má navodiť pocit serióznosti.

    Poslali ti 2 emaily - tento postup je štandardný u podvodníkov, tu máš rovnaký prípad, akurát že použili inú emailovú adresu:

    http://resources.alibaba.com/topic/6..._Transfer_.htm

    Banka neposiela také osobné údaje v konfirmáciách:

    We hereby congratulate you for using Our Company for your online transfer We have received a transfer of the total amount 600:00 Eur which was transfer to you by Mrs Janet White for an auction item of MSI GX610 NOTEBOOK.

    Najmä, odkiaľ by banka vedela, za čo posiela tá pani White peniaze? Takéto údaje sa neuvádzajú.

    A konfirmácia nemôže byť podmienená zaslaním tovaru. Že zašleš tovar a potom ti uvoľnia platbu. Banka pri prevode peňazí nepreveruje odoslanie zásielky. To by nesmela byť konfirmácia, ale to je bankový akreditív (dokumentárny obchod), a tam je trochu iná korešpondencia a banke sa predkladá nie číslo zásielky, ale riadny špedičný list, kde sa skúma aj obsah zásielky.

    Takže tieto emaily aj ľudia za nimi nemajú nič spoločné s Bank of America. Notebook neposielaj, ak nechceš o neho prísť. Mnohí z chamtivosti, s vidinou drahšieho predaja takto pošlú tovar a potom nevidia ani tovar ani peniaze.
    Naposledy upravil Chobot : 19.01.10 at 14:24

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    mirco261 Pozri príspevok
    Zdravím

    Potrebujem pomoc. V skratke... Predávam notebook. vyhodil som inzerat na par serverov a prišiel mi mail z usa, že ked ten notebook pošlem na danú adresu,................
    .............................................nikdy viac ho neuvidíš a ani peniaze zaň...

    lucus17 je offline (nepripojený) lucus17

    lucus17
    Dobry den.Potrebovala by som poradit v predaji cez internet.Predavam mobil a ozval sa mi jeden pan z USA ktory ho chce kupit pre svojho klienta do Nigeria. Uz sme sa na vsetko dohodli len mi poslal mail ze jeho banka ma prikaz na zaplatenie mobilu.Transakcia bude vykonana ked tej banke poslem cislo dokladu ze som mobil odoslala do Nigerie.Ak mi vie s tym niekto poradit poslala by som aj ten mail,ktory som dostala od jeho banky.Vopred dakujem...

    Gapo je offline (nepripojený) Gapo

    Ja? Muž. Gapo
    lucus17 Pozri príspevok
    Dobry den.Potrebovala by som poradit v predaji cez internet.Predavam mobil a ozval sa mi jeden pan z USA ktory ho chce kupit pre svojho klienta do Nigeria. Uz sme sa na vsetko dohodli len mi poslal mail ze jeho banka ma prikaz na zaplatenie mobilu.Transakcia bude vykonana ked tej banke poslem cislo dokladu ze som mobil odoslala do Nigerie.Ak mi vie s tym niekto poradit poslala by som aj ten mail,ktory som dostala od jeho banky.Vopred dakujem...
    ?????? ani by som slovkom nereagoval, to vyzerá podozrivo.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    lucus17 Pozri príspevok
    Dobry den.Potrebovala by som poradit v predaji cez internet.Predavam mobil a ozval sa mi jeden pan z USA ktory ho chce kupit pre svojho klienta do Nigeria. Uz sme sa na vsetko dohodli len mi poslal mail ze jeho banka ma prikaz na zaplatenie mobilu.Transakcia bude vykonana ked tej banke poslem cislo dokladu ze som mobil odoslala do Nigerie.Ak mi vie s tym niekto poradit poslala by som aj ten mail,ktory som dostala od jeho banky.Vopred dakujem...
    Možno už je neskoro, pozri si účet v banke, ak nejaký máš.

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    odrb..sorry za vyraz..mne sa takto ozvala jedna z usa, ze chce pre syna do nigerie sperky )

    nivarto je offline (nepripojený) nivarto

    nivarto
    Autorka tohto threadu si z nás robí srandu či čo???

    Jedná sa o podvod ! ! ! Nič nikam neposielať a s "kupujúcim" prestať okamžite komunikovať ! ! !. Ak by si poslala, peniaze a mobil už neuvidíš. No a "kupujúci" sa odmlčí.
    Naposledy upravil nivarto : 28.02.10 at 10:04

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lucus17 Pozri príspevok
    Dobry den.Potrebovala by som poradit v predaji cez internet.Predavam mobil a ozval sa mi jeden pan z USA ktory ho chce kupit pre svojho klienta do Nigeria. Uz sme sa na vsetko dohodli len mi poslal mail ze jeho banka ma prikaz na zaplatenie mobilu.Transakcia bude vykonana ked tej banke poslem cislo dokladu ze som mobil odoslala do Nigerie.Ak mi vie s tym niekto poradit poslala by som aj ten mail,ktory som dostala od jeho banky.Vopred dakujem...
    JE to taký istý prípad, ako bol popísaný nedávno. Témy som zlúčil, prečítaj si všetky príspevky od začiatku.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Iwett Pozri príspevok
    Dobrý deň, môže obchodník prelepiť na katalógu adresu predajcu, nalepiť svoje údaje a ponúkať výrobky takto ďalej? Je to trestné? Ďakujem.
    Na základe takto uvedených informácií sa nedá kvalifikovane odpovedať. Ak napr. majú medzi sebou zmluvu, resp. obchodník je distribútorom predajcu (napr. nejakej značkovej firmy), tak to je možné.

    Treba uviesť viac detailov k prípadu.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Chobot Pozri príspevok
    Na základe takto uvedených informácií sa nedá kvalifikovane odpovedať. Ak napr. majú medzi sebou zmluvu, resp. obchodník je distribútorom predajcu (napr. nejakej značkovej firmy), tak to je možné.

    Treba uviesť viac detailov k prípadu.
    Ďakujem za odpoveď Chobot.
    Firma sa zaoberá predajom nejakého tovaru a rozpošle svoje katalógy firmám. Firma, ktorá obdržala katalóg má záujem ďalej uvedené výrobky predávať. Zaregistruje sa v uvedenej firme ako veľkoodberateľ a chce ich výrobky ďalej predávať. Vytvorí sa vlastné cenníky a ponúka výrobky ďalej zákazníkom. Musí si vytvoriť vlastné katalógy, alebo môže použiť katalógy ktoré obdržala ?

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Chobot Pozri príspevok
    Doporučil by som informovať o tom toho predajcu, resp. zistiť si u neho, či má autorské práva na katalóg či fotky v ňom. Ak je tam copyright, tak by obrazový materiál z katalógu nemal distribútor používať pre svoje potreby.

    Ak má firma záujem predávať výrobky prvej firmy, možno by bolo dobré spýtať sa tej prvej firmy, aby nevznikol v budúcnosti spor. Myslím, že v takom prípade by tá pôvodná firma nemala mať väčšie námietky - veď tým sa len rozšíri okruh ich zákazníkov.

    Problém by som videl, keby to bol tiež len distribútor a druhý predajca by následne nakupoval od výrobcu (pri vynechaní článku - tej prvej firmy). Vo všeobecnosti katalógy tovarov by ale nemali byť rozmnožované treťou osobou alebo používané na komerčné účely. Sú väčšinou určené pre odberateľov (či už spotrebiteľa - fyz. osobu alebo firmy).

    Existujú však aj prípady, kedy predajca má mnohých distribútorov - napr. firma Triangel vydá katalóg a predajca si tam nalepí svoje kontaktné údaje. A je to úplne legálne.

    Takže doporučujem dohodnúť sa s predajcom.
    Aha, takže musí dať predajca súhlas, ak dá, je to v poriadku? Takže keď má firma už viacerých takých distribútorov, že bežne od nej nakupujú odberatelia, ktorí výrobky ďalej ponúkajú svojim zákazníkom, tak by to nemal byť problém?
    To som potrebovala počuť. Lebo nemám potuchy, ako sa také obchody robia. Predajca nieje distribútor. Takže ak chce niekto predávať uvedené výrobky, musí zájsť do firmy a dohodnúť sa či môže? Ak áno, môže prelepiť názov firmy na katalógoch a predávať ďalej? Ďakujem veľmi pekne. Sú to asi naivné otázky, ale ja som naozaj nevedela na ne odpovedať človeku, ktorý mi ich položil.
    A uvedená firma rozposiela aj väčšie množstvo svojich katalógov, nech sa ponúkajú ďalej, len som nevedela, či sa môžu prelepiť a ponúkať.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Iwett Pozri príspevok
    Aha, takže musí dať predajca súhlas, ak dá, je to v poriadku? Takže keď má firma už viacerých takých distribútorov, že bežne od nej nakupujú odberatelia, ktorí výrobky ďalej ponúkajú svojim zákazníkom, tak by to nemal byť problém?
    To som potrebovala počuť. Lebo nemám potuchy, ako sa také obchody robia. Predajca nieje distribútor. Takže ak chce niekto predávať uvedené výrobky, musí zájsť do firmy a dohodnúť sa či môže? Ak áno, môže prelepiť názov firmy na katalógoch a predávať ďalej? Ďakujem veľmi pekne. Sú to asi naivné otázky, ale ja som naozaj nevedela na ne odpovedať človeku, ktorý mi ich položil.
    A uvedená firma rozposiela aj väčšie množstvo svojich katalógov, nech sa ponúkajú ďalej, len som nevedela, či sa môžu prelepiť a ponúkať.
    dovolim si nesuhlasit.
    Zalezi od koho si katalog dostal.
    Napr. "triangel" tlaci katalogy pre zakaznikov a distributor si tam nalepi svoju adresu napr. ale to neznamena, ze ak distributor povie, ze ved nalep si svoje, tak mozes nalepit a pouzivat katalog.

    Napr. katalog ikey by si pouzit nemohol bez ich suhlasu.
    Takisto letak z Tesca.

    Kazdy letak je chraneny autorskym pravom toho kto ho vymyslel, vytlacil, prip. odkupil. Ci?

    Takze povolenie na jeho pouzivanie ti musi dat priamo ta firma, ktora katalog vytlacila.

    camozzi je offline (nepripojený) camozzi

    camozzi
    Ja takmer pravidelne dostavam kataolgy produktov isteho vyrobcu. Nie su tam ceny, iba vyfotene produkty. Katalog dostavam od SK distributora a ten to ma od distributora z CZ, ktory ich dava tlacit. Vzadu je miesto pre peciatku alebo nalepku "Vas predajca znacky YZX:" a ja si tam mozem dat svoje oznacenie. S dodavatelmi to mame ale osetrene tak, ze nemozem vystupovat ako zastupca znacky ani ako oficialny distributor a len ako dealer. Prava na pouzitie obrazkov na pouzitie za ucelom predaja mame osetrene tiez.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    blavaciko Pozri príspevok
    dovolim si nesuhlasit.
    Zalezi od koho si katalog dostal.
    Napr. "triangel" tlaci katalogy pre zakaznikov a distributor si tam nalepi svoju adresu napr. ale to neznamena, ze ak distributor povie, ze ved nalep si svoje, tak mozes nalepit a pouzivat katalog.

    Napr. katalog ikey by si pouzit nemohol bez ich suhlasu.
    Takisto letak z Tesca.

    Kazdy letak je chraneny autorskym pravom toho kto ho vymyslel, vytlacil, prip. odkupil. Ci?

    Takze povolenie na jeho pouzivanie ti musi dat priamo ta firma, ktora katalog vytlacila.
    Áno, samozrejme, že so súhlasom predajcu. Nie distribútora. Len som sa pýtala, či je vôbec taká možnosť. Ďakujem za názory. Pomohli

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý deň, môže obchodník prelepiť na katalógu adresu predajcu, nalepiť svoje údaje a ponúkať výrobky takto ďalej? Je to trestné? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.