Zavrieť

Porady

Počet detí v škd.

Dobrý deň kolegyne. Aj vás stale niekto počíta v ŠKD či máte dostatok detí v oddelení aj pred koncom družiny ?
johanka27 Ahojte.
Postreh o počtoch detí je správny. Ale čo trápi mňa je , že poplatky za najlacnejšie stráženie detí nám vyhnal deti z chudobných rodín na ulicu. Takto úmyselne vychováva ulica nezamestnaných. Tieto deti mali v klube jedinú možnosť vidieť život aj inak,.Naučiť ich fungovať v kolektíve, nájsť si priateľov a získať základy zručností .Čo vy nato?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    jaros5 Pozri príspevok
    Tých 15 detí zvládla úplne hravo 1 pani vychovávateľka a mne zostali 4 pani vychovávateľky na zastupovanie, ktorým si dopĺňali úväzok.

    Určite budeš so mnou súhlasiť, že je to dostatočne efektívna zmena ?
    Mám vymenovať všetky pozitíva, ktoré táto zmena priniesla ?


    Jarko dúfam, že si ale pri tej dostatočne efektívnej zmene neporušoval ani vyhlášku 41/1996?

    Ono šmariť vychovávateľku na dopĺňanie si úväzku učením je síce dostatočne efektívna zmena, ale môže to robiť len v tom prípade, že má vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, pretože bez neho učiť nemôže, nemohla ani nebude môcť!?!:


    Na tento síce nepatrný detailík nejak riaditelia zabúdajú a potom je z toho len neoprávnené použitie finančných prostriedkov.
    johanka27 Jarko, to , že sa rozpadli tri oddelenia naznačilo, že činnosť v nich deťom nevyhovovala.
    Škola nieje len o vzdelávaní, ale aj o výchove a vychošky vedia o čom píšem. Deti sa s vychovávateľkou zblížia natoľko, že ak ich jednoducho pohadzujeme medzi sebou tak sa im to nepáči. Mám skúsenosti, že dobrú výchovu dostali niektoré deti až v ŠKD, nehovoriac o dôvere, ktorou nás deti zahrnú. Máloktorá pani učiteľka vie o problémoch detí tak ako dobrá vychoška. Toto sa zo škôl vytráca. Škoda, že sa všetko rieši len okolo šetrenia prostriedkov, a kde je tá malá detská duša?

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    nomimi Pozri príspevok
    prosím Vás vie mi niekto poradit ? Koľko žiakov minimálne musí byť prihlásených do SKD na pravidelnú činnosť, aby bolo zriadene oddelenie SKD.Mám poznatky , že najmenej 15.
    Želám pohodový deň. Školský klub detí sa člení na oddelenia spravidla podľa veku detí, pričom ich počet v oddelení je spravidla
    zhodný s počtom žiakov v príslušnej triede podľa § 29 ods. 5 najviac však 25; počet detí v oddeleniach pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je rovnaký ako v triedach, v ktorých sa vzdelávajú.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    nomimi Pozri príspevok
    dakujem velmi pekne, takze je to na zriadelovatelovi pri akom pocte ziakov je ochotny oddelenie zriadit...dufam ze to plati rovnako aj pre malotriedky
    áno je,len musí nájsť zdroje na financovanie školského klubu.

    555555 je offline (nepripojený) 555555

    555555
    Lelinka59 Pozri príspevok
    Pridávam do diskusie svoje postrehy, dojmy. Mám v odd. ŠKD prihlásených 27 detí a tak podobné počty majú v odd. i moje kolegyne. Ani jedna pod 25. Keď som oponovala riaditeľke, že zákon hovorí o max. počte 25 odbila ma tým, že tie deti nezostávajú v ŠKD do 16.00 hod. I keď som oponovala, že porušuje zákon, no neuspela som. Lebo pravdou je, že deti nám najviac odchádzajú v čase medzi 14.00 hod.- 15.00 hod. Nehovoriac o tom, že v tomto čase píšeme dom.úlohy a rodičia nám svojim príchodom do tried činnosť narúšajú. Ja viem, idú z práce a dieťa si vezmú, ale ako máme potom naplniť osnovy , štandardy a pod. predpisy vyplývajúce nám zo zákona? Rozmýšľal vôbec niekto aj nad takýmto problémom? Dobre nech si svoje dieťa vezmú kedy chcú, ale potom buďme opatrovateľská služba a nie výchovno-vzdelávacie zariadenie. Sory....
    Milá kolegynka,po rokoch v škd som si naozaj uvedomila,a skús to aj ty,že škd je najlacnejšia au pair na celom svete.Deti sa zahrajú,veľa naučia,vieme ich potešiť,pohladiť,napísať s nimi úlohy a vieme často-krát o nich viac ako ich rodičia,pretože sme s nimi dlhšie.Kolegyne prepočítali,že na deň to (na staré peniaze )bolo 8 Sk,za škd .Tak to je naozaj veselé.
    Ale teraz k veci.Deti naozaj odchádzajú vtedy,kedy si to rodičia prajú,alebo keď prídu po ne.Aj u nás je stále "deň otvorených dverí".Ale riešim vec takto.Sú deti ,ktoré sú v škd pravidelne dlho a s tými robím čo sa dá.Podľa predpisov,štandardov a pod.Tie ostatné,ktoré strážim len do odchodu na nejaký iný krúžok alebo ZUŠ tak tie robia len to,čo stihnú.A to stihnú toho veľmi málo.Po čase sa ukázalo,že detí je stále viac a dlhšie ,pretože keď vidia,čo sa deje tak si to zariadia doma tak,aby aj oni mali pekné vyrobené veci na nástenke,alebo si zasúťažili . Nie vždy je to ideálne,ale funguje to.Prajem veľa radosti z práce a veľa veľa detí až do konca škd???
    johanka27 milé žienky, tak pekne ste to napísali. Mám na vás otázku- ako si napĺňate úväzok? Nám skrátili prac čas podľa toho ako nám prichádzajú deti do klubu. Ak majú deti 5 hod, tak chodíme do práce od 12 00 hod. Pracujeme v troch oddeleniach . Po 15 00 spájame deti a dve vychošky musia ísť domou, aj keby sme mali deti, ktoré by ešte chceli pracovať. Do týždňa nám to hodí sklz 5 hodín výchovnej činnosti. Máme pri tom rannú službu od 6 00- 7 30.Potom aj keby sme mohli zastupovať na prvom stupni musíme to prenechať učiteľkám a my zastupujeme len 4,5,6 hod.
    Ak máte vedomosť poraďte, či môže riaditeľ skrátiť úväzok
    Či môže presúvať deti do iného oddelenia a vás stiahnuť na zastupovanie.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    555555 Pozri príspevok
    Dobrý deň kolegyne. Aj vás stale niekto počíta v ŠKD či máte dostatok detí v oddelení aj pred koncom družiny ?
    Ano, ja som to robil dosť často, lebo sa mi zdalo neefektívne, aby v 5 oddeleniach pod vedením 5 vychovávateliek pracovalo dohromay 15 detí.
    A neostalo iba pri tom. Následne sa urobili opatrenia na efektívnejšie využitie napr. pracového času. Myslím, že je to priam povinnosť manažmentu školy.
    Aj preto sme mali počas školského roka na osobné ohodnotenie, odmeny ...

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    jaros5 Pozri príspevok
    Ano, ja som to robil dosť často, lebo sa mi zdalo neefektívne, aby v 5 oddeleniach pod vedením 5 vychovávateliek pracovalo dohromady 15 detí.
    A neostalo iba pri tom. Následne sa urobili opatrenia na efektívnejšie využitie napr. pracového času. Myslím, že je to priam povinnosť manažmentu školy.
    Aj preto sme mali počas školského roka na osobné ohodnotenie, odmeny ...
    555555 Pozri príspevok
    V čom spočívalo to efektívne využitie pracovného času ?
    Tých 15 detí zvládla úplne hravo 1 pani vychovávateľka a mne zostali 4 pani vychovávateľky na zastupovanie, ktorým si dopĺňali úväzok.

    Určite budeš so mnou súhlasiť, že je to dostatočne efektívna zmena ?
    Mám vymenovať všetky pozitíva, ktoré táto zmena priniesla ?

    555555 je offline (nepripojený) 555555

    555555
    Táto vec je samozrejme vyriešená aj v mojom prípade. Ale skôr mi išlo o tému typu" na začiatku ŠKD 3 plné oddelenia na prasknutie a pri konci sa zlučujú do 1. Ale čo tie dve zostávajúce vychovávateľky ?

    555555 je offline (nepripojený) 555555

    555555
    A ešte jeden postreh. Zastupovať na druhom stupni je úplná pohoda. 45 min a odchádzaš.V ŠKD -plný počet detí, 60 min hodiny, prestávka žiadna, denná konfrontácia s rodičmi čo sa im nepáčilo, alebo páčilo na vyučovaní a pod. Myslím si, že keď nie je oddelenie vyťažené do poslednej minúty , nie je to tragédia

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    Sabadka Pozri príspevok
    Jarko dúfam, že si ale pri tej dostatočne efektívnej zmene neporušoval ani vyhlášku 41/1996?

    Ono šmariť vychovávateľku na dopĺňanie si úväzku učením je síce dostatočne efektívna zmena, ale môže to robiť len v tom prípade, že má vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, pretože bez neho učiť nemôže, nemohla ani nebude môcť!?!:


    Na tento síce nepatrný detailík nejak riaditelia zabúdajú a potom je z toho len neoprávnené použitie finančných prostriedkov.
    Úplne s tebou súhlasím. ; Doplňujem informáciu - aby nedošlo k nepochopeniu sa. Vychovávateľky mali vzhľadom na danú skutočnosť upravený úväzok z 27 hodín priamej výchovno vzdelávacej činosti s deľmi na 25 a 24 hodín a ak bolo potrebné zastupovať, (alebo exukurzie, výlety, ŠvP, plavecký,... atď. atď.) mali možnosť vzniknutý finančný rozdiel v príjme si takýmto spôsobom kompenzovať. A samozrejme pani vychováteľka, ktorej sa skutočne doplnil úväzok, mala VŠ vzdelanie II. stupňa s potrebnou aprobáciou a bolo to úplne košér.
    Vďaka za trefnú pripomienku.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    555555 Pozri príspevok
    Táto vec je samozrejme vyriešená aj v mojom prípade. Ale skôr mi išlo o tému typu" na začiatku ŠKD 3 plné oddelenia na prasknutie a pri konci sa zlučujú do 1. Ale čo tie dve zostávajúce vychovávateľky ?
    Žiaľ, ak nie je práca, riešenie je síce tvrdé, ale neodvratné.

    Možno sa treba pozrieľ na vzniknutý problém z viacerých strán.
    V prvom rade by som zistil, prečo k danej situácii došlo - všetci sa odsťahovali ?, alebo neboli spokojní a deti poodhlasovali ? ... alebo ???

    Priznám sa ti, ja som odhlásil moje decká z ŠKD z viacerých príčin, ktoré keby neexistovali, tak ich tam určite nechám. Ak takto urobí viacero rodičov, môže to spôsobiť predmetný problém.
    ________________________________
    Dovetok:
    Predpokladám, že si myslela začiatok a koniec školského roka;
    Naposledy upravil jaros5 : 21.01.10 at 08:48

    555555 je offline (nepripojený) 555555

    555555
    Ohoho. Myslela som začiatok a koniec pracovnej dobyOddelenia máme natrieskané a ešte stále sa deti dohlasujú. Napr.aj včera-a to sa blíži polrok. Takže sme sa trochu nepochopili.Nevadí. Ide predsa o diskusiu a dobrú vec.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    555555 Pozri príspevok
    Ohoho. Myslela som začiatok a koniec pracovnej dobyOddelenia máme natrieskané a ešte stále sa deti dohlasujú. Napr.aj včera-a to sa blíži polrok. Takže sme sa trochu nepochopili.Nevadí. Ide predsa o diskusiu a dobrú vec.
    555555 Pozri príspevok
    Táto vec je samozrejme vyriešená aj v mojom prípade. Ale skôr mi išlo o tému typu" na začiatku ŠKD 3 plné oddelenia na prasknutie a pri konci sa zlučujú do 1. Ale čo tie dve zostávajúce vychovávateľky ?
    Z uvedeného som predpokladal, že táto vec je vyriešená a aj keď si to priamo neuviedla, myslel som, že počty vám klesli aj počas šk.roka, preto bola moja reakcia taká, aká bola;

    julia2 je offline (nepripojený) julia2

    julia2
    A povedzte, či vychovávateľka má prehovárať rodiča, aby nechal dieťa v klube do 16.00 hodiny, ke´d ide z práce a po ceste si dieťa vyzdvihne.Má zaplatené??? Má.Tak čo je koho po tom, keď tam je ku koncu pracovnej doby 5 alebo 6 detí..Rodič je prvoradý a my mu musíme len vyhovieť, aj keď sa stáva, že dieťa nechce z klubu odísť, tak naňho kričí poďme, pnáhľam sa...

    Musíme brať dieťa a rodiča ako klienta..

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    julia2 Pozri príspevok
    A povedzte, či vychovávateľka má prehovárať rodiča, aby nechal dieťa v klube do 16.00 hodiny, ke´d ide z práce a po ceste si dieťa vyzdvihne.Má zaplatené??? Má.Tak čo je koho po tom, keď tam je ku koncu pracovnej doby 5 alebo 6 detí..Rodič je prvoradý a my mu musíme len vyhovieť, aj keď sa stáva, že dieťa nechce z klubu odísť, tak naňho kričí poďme, pnáhľam sa...

    Musíme brať dieťa a rodiča ako klienta..
    Totálny súhlas - musíme brať rodiča, dieťa ako klienta školy.

    Ale to predsa neznamená, že riaditelia škôl sa budú správať ako hlupáci.

    Ešte jedna poznámka: Dávate rečnícku otázku: "Má zaplatené???"
    Každý ekonóm školy vám odpovie, že nemá. Má zaplatený len poplatok, čiastočnú úhradu na činosť klubu, ktorá pokryje len zlomok skutočných nákladov na prevádzku ŠKD.

    nomimi je offline (nepripojený) nomimi

    nomimi
    prosím Vás vie mi niekto poradit ? Koľko žiakov minimálne musí byť prihlásených do SKD na pravidelnú činnosť, aby bolo zriadene oddelenie SKD.Mám poznatky , že najmenej 15.

    nomimi je offline (nepripojený) nomimi

    nomimi
    dakujem velmi pekne, takze je to na zriadelovatelovi pri akom pocte ziakov je ochotny oddelenie zriadit...dufam ze to plati rovnako aj pre malotriedky

    Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

    Lelinka59
    Pridávam do diskusie svoje postrehy, dojmy. Mám v odd. ŠKD prihlásených 27 detí a tak podobné počty majú v odd. i moje kolegyne. Ani jedna pod 25. Keď som oponovala riaditeľke, že zákon hovorí o max. počte 25 odbila ma tým, že tie deti nezostávajú v ŠKD do 16.00 hod. I keď som oponovala, že porušuje zákon, no neuspela som. Lebo pravdou je, že deti nám najviac odchádzajú v čase medzi 14.00 hod.- 15.00 hod. Nehovoriac o tom, že v tomto čase píšeme dom.úlohy a rodičia nám svojim príchodom do tried činnosť narúšajú. Ja viem, idú z práce a dieťa si vezmú, ale ako máme potom naplniť osnovy , štandardy a pod. predpisy vyplývajúce nám zo zákona? Rozmýšľal vôbec niekto aj nad takýmto problémom? Dobre nech si svoje dieťa vezmú kedy chcú, ale potom buďme opatrovateľská služba a nie výchovno-vzdelávacie zariadenie. Sory....

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    555555 Pozri príspevok
    Milá kolegynka,po rokoch v škd som si naozaj uvedomila,a skús to aj ty,že škd je najlacnejšia au pair na celom svete.Deti sa zahrajú,veľa naučia,vieme ich potešiť,pohladiť,napísať s nimi úlohy a vieme často-krát o nich viac ako ich rodičia,pretože sme s nimi dlhšie.Kolegyne prepočítali,že na deň to (na staré peniaze )bolo 8 Sk,za škd .Tak to je naozaj veselé.
    Ale teraz k veci.Deti naozaj odchádzajú vtedy,kedy si to rodičia prajú,alebo keď prídu po ne.Aj u nás je stále "deň otvorených dverí".Ale riešim vec takto.Sú deti ,ktoré sú v škd pravidelne dlho a s tými robím čo sa dá.Podľa predpisov,štandardov a pod.Tie ostatné,ktoré strážim len do odchodu na nejaký iný krúžok alebo ZUŠ tak tie robia len to,čo stihnú.A to stihnú toho veľmi málo.Po čase sa ukázalo,že detí je stále viac a dlhšie ,pretože keď vidia,čo sa deje tak si to zariadia doma tak,aby aj oni mali pekné vyrobené veci na nástenke,alebo si zasúťažili . Nie vždy je to ideálne,ale funguje to.Prajem veľa radosti z práce a veľa veľa detí až do konca škd???
    Klobúk dole pred takýmto prístupom k deťom a práci s deťmi v dnešnej dobe.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.