Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009

Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

5marian5 Pozri príspevok
ahojte poradaci, vie mi niekto poradit ako sa riesi RZD, ked zamestnanec priniesol doklad o zivot. poisteni az teraz? ja mam uz vsetko uzavrete, vsetko odovzdane. ako sa to da poriesit dodatocne? moc krat vam budem povdacny
Zamestnanec bol povinný Ti všetko predložiť do 15.2. Teraz mu môžeš vystaviť potvrdenie o vykonaní RZD, potvrdiť druhú stranu a on si to môže riešiť cez DP.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
ja viem, ale keď končila 30.4.2009 ja som nové tlačivo ešte v programe nemala, tak preto zisťujem od kedy je platné so zam.prémiou, ostatným, ktorí boli celý rok samozrejme som tlačila nové tlačivo. A keď u nás odrobila 4 mesiace tak nárok na zam.prémiu u nás nemala.
To je síce pravda, že u vás nárok na ZP nemala, ale keď si jej dala staré tlačivo, tak ďalší zamestnávateľ nemohol zistiť, či splnila podmienku na vyplatenie ZP. Pretože aj keď bola u vás zamestnaná 4 mesiace, z potvrdenia sa nedalo zistiť, či tie 4 mesiace mala zdaniteľný príjem. Čo keď niektorý mesiac mala PN?
Z toho dôvodu jej bolo potrebné zaslať nové tlačivo, na ktorom už bola ZP.
Aj ja som ľuďom, ktorí od nás odišli a pri odchode som im vystavila Potvrdenie o príjme ... zasielala nové tlačivo.
3 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

irena249 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu ako postupovať v nasledujúcom prípade. Preplatky z ročného zúčtovania dane z príjmu vyšli vyššie ako preddavok na daň z príjmu za 3/2010. Za 3/2010 som teda neodviedla žiadne preddavky a teraz neviem, či môžem zvyšok ešte odpočítať v preddavku na 4/2010 alebo mám ten rozdiel žiadať od DÚ a preddavky za 4/2010 odviesť v plnej výške. Ďakujem
môžeš ponížiť preddavok za 4/2010
2 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
janka.mo Pozri príspevok
dobry den, potrebovala by som poradit.
kamarat mi doniesol potvrdenie o vykonani rocneho zuctovania dane z roboty. mal tam preplatok cca 19 eur. lenze zabudol si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. ta mala prijem zo zivnosti 723 eur( odvody neplatila, vysporiada to az teraz), takze ak si poda opravne danove priznanie, tak mu vychadza preplatok cez 600 eur, pretoze v robote mu neuplatnili zrazky na dochodkove poistenie a nezdanitelnu cast na manzelku. co mam ale spravit s tymi 19 eurami, ktore uz ma na vyplatnej paske, tada mu ich uz vyplatili, kde to mam uviest? nemala som este taky pripad, tak vas prosim o pomoc....
dakujem
nedalo mi, a zavolala som na danovy urad.... ta pani sice nebola najmilsia, ale asi toho maju vela.... bolo mi povedane, ze mam upravit preddavok o tych 19 eur, kedze mu uz boli vyplatene. tak dufam, ze mi to odobrite aj vy....
rozmyslala som, ze potom k danovemu priznaniu prilozim aj to rocne zuctovanie, co mu spravili v zamestnani, aby videli, preco su preddavky v DP nizsie ako na potvrdeni.
pisem to sem preto, aby ked niekto mal podobny problem, tak mu to mozno pomoze....
1 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

ADA35 Pozri príspevok
chcem poprosiť o radu. zamestnancom sme vykonali RZD za rok 2009 a vyšli im vysoké preplatky.Zamestnancom som ich vysporiadali v mzde 02 a ešte aj vo výplate 03.Aký je postup, keby sme si tento preplatok z RZD chceli požiadať na DÚ a neponižovali preddavky v roku 2010? A ešte Vás poprosím, keďže sme nevyčerpali preplatok z RZD za rok 2008 / mali sme nízke preddavky/ dá sa to ešte nejakým spôsobom vysporiadať? dakujem vopred
Ak sa nevysporiadali preplatky z minulého roka do konca roka 2009, treba požiadať DÚ o ich vrátenie. Ja som to robila tak, že som napísala žiadosť, kde som vyčíslila presne, koľko bolo RZD, koľko bolo odpočítané v jednotlivých mesiacoch od daňovej povinnosti, priložila som menný zoznam s výškou RZD a vrátili mi zvyšok.
V štvrťročnom prehľade podľa § 39 odst. 9 Zák. o dani z príjmov bude žiadosť o doplatenie bonusu a zamestnaneckej prémie z ročného zúčtovania dane. Na základe § 35 odst. 7 a 38 odst. 6 správca dane použije postup podľa § 40 odst. 8 : Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.
Takže ZP a doplatky bonusu sa vysporiadajú na základe štvrťročného prehľadu a o preplatky na dani môžeš požiadať DÚ ako som písala na začiatku.
Naposledy upravil Tamila : 29.03.10 at 19:26 Dôvod: doplnenie
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
už dlhšie hľadám, ale nemôžem nikde nájsť od kedy bolo platné nové tlačivo Potvrdenie so zamestnaneckou prémiou? Kde by som to našla? díky
Možno pomôže:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...prijm_2009.pdf

ďaľšia strana za "Poučením ..."

možno ani tak nie je dôležité, od kedy bolo tlačivo platné, ale dôležité je, že toto nové tlačivo bolo platné pre príjmy za rok 2009.
1 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

sybila3 Pozri príspevok
ja viem, ale keď končila 30.4.2009 ja som nové tlačivo ešte v programe nemala, tak preto zisťujem od kedy je platné so zam.prémiou, ostatným, ktorí boli celý rok samozrejme som tlačila nové tlačivo. A keď u nás odrobila 4 mesiace tak nárok na zam.prémiu u nás nemala.
Zamestnancom som tlačila nové potvrdenia už 14.1.2010, to znamená, že ich už dodávateľ softu mal oveľa skôr, čiže začiatkom januára už určite boli nové potvrdenia.
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

sybila3 Pozri príspevok
ja viem, ale keď končila 30.4.2009 ja som nové tlačivo ešte v programe nemala, tak preto zisťujem od kedy je platné so zam.prémiou, ostatným, ktorí boli celý rok samozrejme som tlačila nové tlačivo. A keď u nás odrobila 4 mesiace tak nárok na zam.prémiu u nás nemala.
Nestresuj sa.
Nové tlačivo bolo uverejnené vo FS 7/2009 22.4.2009.

4. Použitie tlačiva „Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
a o daňovom bonuse na vyživované deti („daňový bonus“) za obdobie (kalendárny rok)“ platného do uverejnenia tohto oznámenia, zamestnávateľmi,<o:p></o:p>
ktorí sú platiteľmi dane, sa akceptuje aj po uverejnení tohto oznámenia.<o:p></o:p>

http://www.finance.gov.sk/Documents/...FS_07_2009.pdf
1 0
čarodejka čarodejka

čarodejka je offline (nepripojený) čarodejka

ja viem, že žiadosť si vypisuje každý sám ale povedzme si úprimne, taký priemerný robotník netuší čo znamená ten či ten § !!
preto som chcela vedieť, či je podrobný postup na to ako to vypísať, po minulé roky to bolo jednoduchšie a ak mi tie žiadosti budú ludia nosiť a nebude to dobre vypísané, tak pri 150 žiadostiach sa z toho aj zbláznim....
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Myslím, že žiadny postup na to nie je. Pozrieť v zákone čo ktorý § znamená a opýtať sa zamestnanca, či sa ho to týka... a vypísať.
Pri toľkých zamestnancoch nezávidím. Zamestnanec namá ani šajnu o tom, čo je napr. zamestn. prémia....a nie to, či má na ňu nárok...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

RZD sa vykonáva podľa Zákona o dani z príjmov, takže štúdium treba začať tam - §38.
Žiadosti o RZD sa zase až tak nemenia. V prvom rade si ju poriadne preštuduj ty - ona vôbec nie je náročná, len mať pri seba zákon a pozrieť si §§, na ktoré sú tam odvolávky.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

čarodejka Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Zamestnávateľ ťa nepošle na školenie, kým si školenie sama nevyberieš a nevysvetlíš mu nutnosť vzdelávania. Vybrala si si prácu založenú na sústavnom vzdelávaní a nemôžeš to nechať len na ľubovôli zamestnávateľa. Musíš sa venovať aj samoštúdiu .
0 0
čarodejka čarodejka

čarodejka je offline (nepripojený) čarodejka

Johanka, ver mi, že ak by som na to školenie mohla ísť tak idem. Nie je to na mne ale na mojom zamestnávateľovi.
Kebyže ma táto práca nebaví tak ju už dávno nerobím, ale ďakujem za názor, malo by to byť tak ako si napísala.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Čarodejka vbehni do prvého kníhkupectva a kúp si nejakú odbornú literatúru, aj keď na vlastné náklady. Však Ty ideš robiť 150 zamestnancom RZD a skoro o tom nič nevieš. A medzitým sleduj a čítaj Poradu !!
0 0
čarodejka čarodejka

čarodejka je offline (nepripojený) čarodejka

Ročné zúčtovanie som robila aj minulý rok aj predminulý, takže o tom "niečo" viem, len som chcela poprosiť o radu, či je niekde dajaký návod ako to robiť po novom... budem to tu sledovať a ak budem mať problém tak napíšem :-)
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
čarodejka Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Chcem sa ťa len spýtať, aký program používaš. V slušnom SW by malo byť zapracované aj tlačivo Žiadosť o RZD. Ja si vytriedim najprv zamestnancov, ktorí by mali požiadať o RZD, vytlačím im žiadosť a obyčajne aj pripnem k nej lístoček s najzákladnejšími pokynmi a hlavne s dátumov vrátenia. Tie špecifické prípady aj tak musím riešiť individuálne.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

ja vkladám veľké nádeje do videoškolenia aj keď to nejaký ten rok robím, púšťam si ho po etapách (koľko stíham chápať) , kombinujem s prečítaním zákona a keď sa mi to ujasní, idem o kúsok ďalej

teda zatiaľ mám len videoškolenie o DPH, ale veľmi som s ním spokojná, tak som si teraz objednala balík v akcii a už som na to zvedavá
0 0
čarodejka čarodejka

čarodejka je offline (nepripojený) čarodejka

Takže zohnala som si brožúru zo školenia pána Mihála, všetko som si to prefotila a budem teda študovať :-)
Používam program Money S3, to je odpoveď Ančičke.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
MONEY S3 používam aj ja, žiadosti v ňom budú, akurát s pomerne veľkým oneskorením. Takže čakajme spolu, vo verzii 11.054 sú ešte platné pre rok 2008 /"chýba" zamestnanecká prémia/.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ak Ťa zamestnávateľ nechce poslať na školenie, skús ho popýtať aspoň o kúpu videoškolenia, veľmi výhodný je balíček RZD + RZZP. Ja sa tiež na to chystám, tak dúfam, že pochodím, aj keď názor zamestnávateľov býva dosť často taký, že však načo, naštuduj si to, aj tak nemáš čo iné na práci.
Mala by som len otázočku. Sú nejaké podstatné zmeny oproti RZD v minulom roku? Nové tlačivá a zamestnanecká prémia, o tom viem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať