Zavrieť

Porady

Bývalá priateľka, ktorá je vydatá, je tehotná (odo mňa)

dobrý večer.neviem ako to tu chodí,ale chcel by som sa spýtať na pár vecí.a samozrejme nechať si poradiť.ide o to,že bývalá priateľka je tehotná.dozvedel som sa to až po rozchode,najskor od kamarátov,neskor aj od nej.nebolo by to nič nezvyčajné,keby tá žena nebola vydatá.viem,že bola chyba si s nou začať,ale stalo sa.čo chcem vedieť je,či ma tá žena može ťahať po sudoch.o dieťa sa samozrejme postarám,ale s nou už byť nechcem.zatial sme sa na ničom nedohodli,no myslím,že sa s nou ani nedohodnem.preto potrebujem vedieť aké práva má ona,a aké ja.zatial dakujem.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    keďže je vydatá, tak bude ako otec uvedený jej manžel. Ten by musel dať návrh na zapretie otcovstva. Určite ma doplnia poraďáci s právnickým vzdelaním.
    nie som detailista ivica sisolak
    návrh na zapretie otcovstva môže podať aj matka a to do 3 rokov veku dieťaťa. Tým pádom bude vyvrátená právna domnienka otcovstva manžela a následne, ak vy nepriznáte otcovstvo súhlasným vyhlásením, môže nasledovať návrh na určenie otcovstva súdom. ak sa dokáže Vaše otcovstvo, v takom prípade má matka právo požadovať od Vás výživné na dieťa a vy máte všetky práva prináležiace otcovi, teda právo stýkať sa s dieťaťom.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Podľa mňa sa k ničomu ona neprizná a dieťa "hodí" na manžela...-tak sa to robí........................občas....
    Aj keď raz sa to asi prevalí...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pinkerton Pozri príspevok
    dobrý večer.neviem ako to tu chodí,ale chcel by som sa spýtať na pár vecí.a samozrejme nechať si poradiť.ide o to,že bývalá priateľka je tehotná.dozvedel som sa to až po rozchode,najskor od kamarátov,neskor aj od nej.nebolo by to nič nezvyčajné,keby tá žena nebola vydatá.viem,že bola chyba si s nou začať,ale stalo sa.čo chcem vedieť je,či ma tá žena može ťahať po sudoch.o dieťa sa samozrejme postarám,ale s nou už byť nechcem.zatial sme sa na ničom nedohodli,no myslím,že sa s nou ani nedohodnem.preto potrebujem vedieť aké práva má ona,a aké ja.zatial dakujem.....
    Je príliš skoro, aby sme ti niečo poradili. Vlastne ešte ani nie je čo poradiť, lebo nevieme, na čo sa pýtaš. Otázku si zadal: "aké sú jej práva a aké tvoje", to je veľmi všeobecné zadanie, každý ti napíše niečo iné. A každé právo je podnienené nejakým konaním druhého. Ak ťa napr. ona označí za otca dieťaťa (čo je jej právo) tak tvojím právom je otcovstvo zaprieť. Ak dokáže, že si otcom dieťaťa, tak zase jej právom bude žiadať výživné. Takže tých práv je tak veľa, že sa to nedá popísať v jednom príspevku. A najmä nie, keď nevieme, čo sa deje.

    To, že je tehotná je len fakt. Nenapísal si, či je od teba. Si si istý, že ty si otcom? Označila ťa za otca? Čo na to jej manžel? Aj keď sa tomu vyhýbaš, budeš sa s ňou musieť skontaktovať a prediskutovať ďalší postup.

    Takže počkaj, ako sa situácia vyvinie a potom podľa okolností si zisti na porade, ako máš postupovať. Možno vôbec nie si otcom dieťaťa.
    ona tvrdí,že to dieťa je moje.boli sme spolu viac než rok,a s mužom nespávala v jednej posteli.aspon tak mi to hovorila.ja sa nechcem vzhnuť svojich povinností,ak je to moje,ale ide mi o to aby ma neťahala po sudoch.no či to vie jej manžel,to mi nepovedala.iba to,že chce od neho odísť.preto sa aj rozhodla to dieťa nechať.aby sa od neho dostala.....o to dieťa ani tak nejde,ako o to,či nebudem doplácať ešte aj na nu kedže je bez práce.ale myslím,že to by som nemal,ked je vydatá.

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Matka dieťaťa má podľa § 74 zákona o rodine právo na určité finančné príspevky od otca dieťaťa a ak nie je otcovstvo k dieťaťu určené, aj od muža, ktorého otcovstvo k dieťaťu je pravdepodobné. V zásade má právo na príspevok na svoju primeranú výživu, a to najdlhšie po obdobie dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu a na úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom od otca dieťaťa. Zákon o rodine osobitne pamätá aj na tehotnú ženu, ktorá čaká dieťa, ku ktorému nebolo určené otcovstvo. Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby tejto tehotnej žene poskytol vopred primeranú sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu (t. j. 28, resp. 37 týždňov).

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    pinkerton Pozri príspevok
    ona tvrdí,že to dieťa je moje.boli sme spolu viac než rok,a s mužom nespávala v jednej posteli.aspon tak mi to hovorila.ja sa nechcem vzhnuť svojich povinností,ak je to moje,ale ide mi o to aby ma neťahala po sudoch.no či to vie jej manžel,to mi nepovedala.iba to,že chce od neho odísť.preto sa aj rozhodla to dieťa nechať.aby sa od neho dostala.....o to dieťa ani tak nejde,ako o to,či nebudem doplácať ešte aj na nu kedže je bez práce.ale myslím,že to by som nemal,ked je vydatá.
    Neunáhli sa v rozhodnutí, ak existuje potenciálna možnosť, že môže byť otcom dieťaťa aj manžel

    Povinnosť platiť jej ako bez finančnýcj prostiedkov by mal jej bývalý manžel, ak by sa rozviedli, najviac však po dobu piatich rokov. Takže tejto povinnosti sa vyhneš.

    Určenie otcovstva sa opiera o tri domnienky otcovstva, ktoré sú vyvrátiteľné:

    1. domnienka otcovstva svedčiaca manželovi matky,
    2. domnienka otcovstva svedčiaca mužovi, ktorý spolu s matkou súhlasne vyhlásil, že je otcom dieťaťa,
    3. domnienka otcovstva svedčiaca mužovi, ktorý s matkou dieťaťa súložil v dobe rozhodnej pre narodenie dieťaťa.


    Poradie uplatnenia týchto domnienok je fixné, pokiaľ sa uplatní prvá, je vylúčená aplikácia druhej až do doby, kým prvá nebude právoplatne zapretá. Ak uznajú rodičia otcovstvo podľa druhej domnienky, potom nie je možné žiadať, aby otcovstvo určil súd na základe tretej. Zmyslom týchto domnienok je stanoviť, kto bude podľa práva považovaný za otca dieťaťa, nie kto je otcom dieťaťa. Prvá domnienka sa uplatní bez ďalšieho, to znamená, že pôsobí priamo zo zákona. V prípade druhej sa vyžaduje prejav vôle otca a matky vo forme súhlasného vyhlásenia pred príslušným orgánom – známy tiež ako uznanie otcovstva. Naplnenie tretej domnienky skúma súd v sporovom konaní, ktoré je konaním o určenie rodičovstva – toto možno charakterizovať ako zistenie otcovstva.
    Podľa prvej domnienky otcovstva – otcovstvo manžela matky, ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva alebo po jeho vyhlásení za neplatné, považuje sa za otca manžel matky. Táto domnienka svedčí manželovi matky a to nielen v prípade, ak sa dieťa narodí počas trvania manželstva (od jeho uzavretia po jeho zánik), ale aj v prípade, ak sa dieťa narodí do 300 dní po jeho zániku. Tu nie je rozhodujúce, či bolo dieťa splodené počas manželstva alebo nie.

    Bývalá priateľka, ktorá je vydatá, je tehotná (odo mňa)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.