Zavrieť

Porady

praskanie obvodovy mur

dobry den mam otazku ak je tu nejaky statik alebo niekto kto sa vyzna potreboval by som poradit mam starsi rodinny dom a zjednej strany je prasklina na 5 mm a z druhej strany praskli obkladacky a prasknuta je aj podstienka pod trhlinou myslim ze je to klesnuty zaklad a sietkovat to iste nechcem lebo to je nic ..chcem sa opytat ak rozoberiem mur aj zaklad a nadviazem sa nanovo nejak zlejem roxor dam na chemicku kotvu .. alebo akoby som zpevnil zaklad aby mi stena nepukala a asi aj drenaz treba..
SNV16522.jpg  
SNV16527.jpg  
SNV16526.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Pomohla by fotografia ktorá by zobrazovala celú postihnutú stenu najlepšie z exteriéru .A fotografia celého domu.Z akého materiálu je dom ako sú hrubé steny, ako je zhruba starý dom.Je vedľa domu cesta ,železnica ? Aký hlboký je základ domu?Ak dokážete skúste aj charakterizovať podložie ,napr hlina,íl, hlina s kameňom ,piesok štrk....Máte len túto jednu prasklinu?,opravovali ste už nejaké praskliny a praskli znova ,alebo je to prvá prasklina ktorá sa vyskytla.?
    Naposledy upravil 220870 : 22.01.10 at 16:58

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    220870 Pozri príspevok
    Pomohla by fotografia ktorá by zobrazovala celú postihnutú stenu najlepšie z exteriéru .A fotografia celého domu.Z akého materiálu je dom ako sú hrubé steny, ako je zhruba starý dom.Je vedľa domu cesta ,železnica ? Aký hlboký je základ domu?Ak dokážete skúste aj charakterizovať podložie ,napr hlina,íl, hlina s kameňom ,piesok štrk....Máte len túto jednu prasklinu?,opravovali ste už nejaké praskliny a praskli znova ,alebo je to prvá prasklina ktorá sa vyskytla.?
    dom ma asi 50 rokov stoji na polosamote na miernom kopceku vedla asi 4 metre je cesta no nejak casto sa po nej nechodi material je to skvarova kvadra fotka je v kupelni maly priestor ja nejake skusenosti z murovanim mam len by som chcel vediet ohladom zakladov ci sa v praxi nejak daju opravovat uz steny by som rozobral a previazal inac skary sa zatierali a su tam po asi roku vlasove trhlinky no a este na dome nieje ziadny veniec a strop je len rohos

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Takéto trhliny sa zvyknú ukazovať aj na domoch ktoré sú obývané a potom sa nechajú na rok nevykurované.Neviem či je to váš prípad.Každý materiál (a o škváre to platí desaťnásobne)má svoju tepelnú rozťažnosť a naopak sa aj zmraštuje.Ak je dom dlhšie bez kúrenia tehla navyše nasaje vlhkosť čím sa tento efekt ešte znásobuje.V tom prípade by som dom určite nerozoberal.Starý dom bez nejakej tej prasklinky asi nenájdete.Z najväčšou pravdepodobnosťou bude stačiť ak v najhoršom prípade podkopete základy hlbšie.Skúste zisťiť aké sú hlboké pod úrovňou terénu.Ak máte zlý, plytký základ a opravíte múr tak vám to nepomôže.
    Ale aj tak si myslím ,som si takmer istý ,že to má na svedomí škvárový kváder.Prestal sa vyrábať a používať práve preto že bol nestabilný a nasával vlhkosť následkom čoho kysol , rozťahoval sa a pukal.Robia to všetky domy postavené zo škvárových kvádrov.

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    no chapem ale preco by bol puknuty murik na spodku inac je pravda ze v mynulosti sa na dom asi do vysky 1meter nahadzala nejaka vrstva aby steny nevlhli tak to moze byt ze vaha domu rozpolila murik inac mam aj dojem ze to bude len omietka lebo podstienka je sice prasknuta ale vyskovo je rovnaka teda nieje klesnuta a premyslam dat od vonka obuchat a natiahnut lepidlo aj do spar a dat dvojmo fasadnu sietku este prikladam praskliny su na tej strane muru 2 jedna v strede druha viac na kraji
    Naposledy upravil pedrisito : 22.01.10 at 18:42

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    a este ze je to severna naveterna strana vkuse je mokra od dazda , snehu a dost vysoko okolo 500mnm a je pravda ze som bol v zahranici a izba bola vela krat nevykurena z tej strany ale tie praskliny su tam nejake tie roky ale sa nejak nezvacsuju
    Naposledy upravil pedrisito : 22.01.10 at 19:12

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Pokiaľ je tam tá trhlina niekoľko rokov a nezväčšuje sa malo by stačiť presieťkovanie.Ani pri najlepšej vôli nedokážem z obrázkov posúdiť prečo je praslina v sokli.

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    pre trochu nadhladu na vec prikladam este nejake foto a podotikam ze tam nieje ziadny veniec ani deka pomurnice su na ukoncenych kvadrach
    Naposledy upravil pedrisito : 23.01.10 at 10:47
    SNV16535.jpg  
    SNV16534.jpg  
    1/1

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    pedrisito Pozri príspevok
    pre trochu nadhladu na vec prikladam este nejake foto a podotikam ze tam nieje ziadny veniec ani deka pomurnice su na ukoncenych kvadrach
    Z tých obrázkov je to teraz jasné.Ak s tým niečo robiť tak určite podkopať zálkady domu a podliať betónom.Robí sa to postupne po jednom metri.Rozoberanie múrov ani sieťkovanie v takýchto prípadoch nepomáha.

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    220870 Pozri príspevok
    Z tých obrázkov je to teraz jasné.Ak s tým niečo robiť tak určite podkopať zálkady domu a podliať betónom.Robí sa to postupne po jednom metri.Rozoberanie múrov ani sieťkovanie v takýchto prípadoch nepomáha.
    vdaka ak sa to podkope a podleje priecku staci uz len presietkovat alebo postavit nanovo ??

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    noo a este sa opytam cital som ze sa to potom preklada aj zelezom nejak prevazuje stary z novym? zacina sa v rohoch a stred sa preklada po metri a ze sa betonuje tak aby ostala medzi starim a novim zakladom medzera okolo 3 cm z to sa vyplna nejakym rozpinavim betonom ..chcem sa opytat mam stetovany zaklad aky postup by som mal zvolit ?viem ze to treba obkopat na sirsie a aj hlbsie pod zaklad len neviem ci mam tie skali zo stetovania vyberat a tak podlievat? lebo planujem postavit novu strechu a podkrovie a ze sa to bezne opravuje podlievanim ?dakujem pekne za odpoved

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Bolo by ideálne dať tam rozpínavý betón.Ale dá sa to spraviť aj bez toho.Stačí ak betón nalejete vždy vyššie ako je spodok starého základu cca5cm a poriadne natlačíte pod starý,nesmú zbytočne vznikať dutiny.Párkrát som takéto veci robil nikdy sme to neviazali železom,je to dosť problemetická práca to železo(roxor)potom zavadzia pri ďalšom kopaní.Ale ak sa tam rozhodnete dať železo ,tak tomu nijak neublížite.Podkopávať môžete z dvoch strán cca po 1-1,2 m podľa stavu starého základu.Ak tam budú staré zvetralé základy tak jednotilvé kamene môžete postupne vyhadzovať a nahrádzať liatym betónom.Keď budem mať v poriadku počítač tak sem hodím v reze ako by mal vyzerť odkop základu.

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Záleží, čo chcete z tým domom robiť,či ho využívate len na víkend,alebo tam chcete aj bývať.
    V prvom prípade by som to nechal tak,
    no ak plánujete v dome riadne bývať,tak by som odporúčal kompletnú rekonštrukciu domu.
    Odstrániť strechu aj stropy,dotknutý mur rozobrať,vykopať riaden základ,dva pruty armatury položiť do neho,zabetonovať,odizolovať a na novom základe vymurovať nový mur a zodpovedne nadpojiť na staré murivo.Potom podšalovať kompletne,zaarmovať a vyliať betonom.Len týmto sposobom získa dom znova stabilitu.
    Podkopávať základy po 1 metri a betónovať je zdlhavé,nákladne a nikdy to nebude mať takú pevnosť ako jednoliaty základ .
    Naposledy upravil Laco-monter : 03.02.10 at 20:15

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    este dodavam obvodovy mur je postaveny zo skvarobetonovych kvadrov je 60 cm hruby ...len sa chcem opytat ci niekto vie ci sa da bez problemov ndstavovat na tieto kvadre ?????? vyzeraju byt bezchybne a menit to nechcem su to hrube steny aj ked z mensim tepelnym odporom ale to by sa zateplilo ..dakujem

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    220870 Pozri príspevok
    Bolo by ideálne dať tam rozpínavý betón.Ale dá sa to spraviť aj bez toho.Stačí ak betón nalejete vždy vyššie ako je spodok starého základu cca5cm a poriadne natlačíte pod starý,nesmú zbytočne vznikať dutiny.Párkrát som takéto veci robil nikdy sme to neviazali železom,je to dosť problemetická práca to železo(roxor)potom zavadzia pri ďalšom kopaní.Ale ak sa tam rozhodnete dať železo ,tak tomu nijak neublížite.Podkopávať môžete z dvoch strán cca po 1-1,2 m podľa stavu starého základu.Ak tam budú staré zvetralé základy tak jednotilvé kamene môžete postupne vyhadzovať a nahrádzať liatym betónom.Keď budem mať v poriadku počítač tak sem hodím v reze ako by mal vyzerť odkop základu.
    dakujem budem urcite rad ..hadam to nebude az tak strasne lebo muri boli pred tym 60 cm tiez ale kamenne a menili to za kvadre inac tie praskliny napadlo ma ta vnutorna je len v strede nejde az po strop ,,,premyslam kedze je kvadra dost vsiakavy material a izba je od severu a je to kupelka je tam starsi bojler na kurenie cize stena bola z jednej strany mokra a od nutra horuca je mozne ze i preto to pracovalo ..
    Naposledy upravil pedrisito : 05.02.10 at 12:25

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    Laco-monter Pozri príspevok
    Záleží, čo chcete z tým domom robiť,či ho využívate len na víkend,alebo tam chcete aj bývať.
    V prvom prípade by som to nechal tak,
    no ak plánujete v dome riadne bývať,tak by som odporúčal kompletnú rekonštrukciu domu.
    Odstrániť strechu aj stropy,dotknutý mur rozobrať,vykopať riaden základ,dva pruty armatury položiť do neho,zabetonovať,odizolovať a na novom základe vymurovať nový mur a zodpovedne nadpojiť na staré murivo.Potom podšalovať kompletne,zaarmovať a vyliať betonom.Len týmto sposobom získa dom znova stabilitu.
    Podkopávať základy po 1 metri a betónovať je zdlhavé,nákladne a nikdy to nebude mať takú pevnosť ako jednoliaty základ .
    v dome by som chcel byvat no a som sa informoval od ludi ktori tu ziju zaklady su vraj z kamena ale pevne a poda okolo je sama skala tvrdy teren a ten mur v kupelni nieje popraskany vobec len vlastne ryha na 1 meter dlha hned za bojlerom kde je teplota vysoka ..svojim sposobom na to ze su tu stare hrubovky? som tahal pred 4 rokmi stierku bez sietkovania a od nutra na tom istom mure co som fotil niesu ziadne prasklinky ani naznak ...mozno to moze byt aj tym ze od vonku je stena severna mokra stale smerom od hory .. dakujem za reakciu .. pomoze kazda rada
    Naposledy upravil pedrisito : 05.02.10 at 12:31

    sizk je offline (nepripojený) sizk

    sizk
    No ako tu čítam, neodporúčam niektoré postupy. Je to odvaha takto od stola radiť postupy podľa fotiek. Ja viem v danom prípade neide o zodpovednosť nikoho, len Vás ako investora. ak sa niečo stane, nikto nezodpovedá. Ak je ešte problém, ozvite sa mi alebo kontaktujte.

    Znalec na statiku

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    pedrisito Pozri príspevok
    dakujem budem urcite rad ..hadam to nebude az tak strasne lebo muri boli pred tym 60 cm tiez ale kamenne a menili to za kvadre inac tie praskliny napadlo ma ta vnutorna je len v strede nejde az po strop ,,,premyslam kedze je kvadra dost vsiakavy material a izba je od severu a je to kupelka je tam starsi bojler na kurenie cize stena bola z jednej strany mokra a od nutra horuca je mozne ze i preto to pracovalo ..

    Nie.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    [QUOTE=Laco-monter;1282759]Záleží, čo chcete z tým domom robiť,či ho využívate len na víkend,alebo tam chcete aj bývať.
    V prvom prípade by som to nechal tak,
    no ak plánujete v dome riadne bývať,tak by som odporúčal kompletnú rekonštrukciu domu.
    Odstrániť strechu aj stropy,dotknutý mur rozobrať,vykopať riaden základ,dva pruty armatury položiť do neho,zabetonovať,odizolovať a na novom základe vymurovať nový mur a zodpovedne nadpojiť na staré murivo.Potom podšalovať kompletne,zaarmovať a vyliať betonom.Len týmto sposobom získa dom znova stabilitu.
    Podkopávať základy po 1 metri a betónovať je zdlhavé,nákladne a nikdy to nebude mať takú pevnosť ako jednoliaty základ .[/QUOT
    Zbytočne vyhodené peniaze.

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Tieto domy stavali v 50 rokoch 20.stor. a vtedy nebolo nič dostať.
    Ľudia objednávali tehlu, a keď prišla , tak bola ta tehla ešte horúca vo vagone,keď ju vykladali,
    armatury nebolo,resp.ľudia nemali peniaze a tak budovali ako prišlo,improvizovali, a teraz po 50 rokoch tieto domy sú na rozpadnutie a majú vážne statické problémy.

    ml79 je offline (nepripojený) ml79

    ml79
    Dobry den, chcel by som poprosit o radu, na starom dome u babky meme vacsie ci mensie praskliny z vnutra domu hlavne v sparach a na dvoch prieckach. Svagor zacal pred rokom a pol pristavovat a myslim, ze tie praskliny s tym suvisia. Praskliny sa stale zvacsuju a rozsiruju. Poprosim Vas o radu , ako ich odstranit a ci sa nemoze jednat o nieco vaznejsie. Mam aj fotky. Dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.