Zavrieť

Porady

porusenie zmluvy, vyzva k zaplateniu pokuty

Prosim vas, aky je vas nazor?
S byv. zamestnavatelom (ceska firma, moje posobisko na slovensku) som mala podpisanu mandantnu zmluvu, kde som svojim podpisom vlastne suhlasila s clankom, ze v obdobi 6mesiacov po skonceni mandantnej zmluvy nebudem vykonavat rovnaku alebo obdobnu cinnost. Ak to porusim, moze mandant odo mna vymahat pokutu vo vyske 5nasobku platu.
Teraz mi prisiel doporuc. list od byv.zamestnavatela, ze z podkladov, ktorymi disponuje, vyplyva, ze som tento zavazok porusila, a mam zaplatit pokutu(5nasobok mojho byv.platu) do 14 dni na jeho ucet.
Samozrejme tuto pokutu nie som oxotna zaplatit, len ma zaujima, ci v pripade, keby to dal na sud, ci je to vymozitelne. Tiez by ma zaujimalo, ako by xcel dokazovat to porusenie, to by musel mat v rukax nejaku mnou podpisanu aktualnu zmluvu s mojim zamestnavatelom, ze taku pracu vykonavam, nie?
Dakujem vopred za kazdu reakciu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

    snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac hnedoočka
    ak si takú zmluvu podpísala , určite by to bolo vymožiteľné, kvôli tomu sa také opatrenia robia.

    skús ho požiadať o fotokópie podkladov , ktoré uvádza, že nimi disponuje,sama by si však mala vedieť, či niečo také existuje.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    No to čo si podpísala sa nazýva "Konkurenčná doložka". Jej porušenie je porušením zmluvy a nárok je vymožiteľný na súde. Ako dôkaz môže poslúžiť viacero listín. To záleží, čo si robila pre tú firmu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    atanerka Pozri príspevok
    Prosim vas, aky je vas nazor?
    S byv. zamestnavatelom (ceska firma, moje posobisko na slovensku) som mala podpisanu mandantnu zmluvu, kde som svojim podpisom vlastne suhlasila s clankom, ze v obdobi 6mesiacov po skonceni mandantnej zmluvy nebudem vykonavat rovnaku alebo obdobnu cinnost. Ak to porusim, moze mandant odo mna vymahat pokutu vo vyske 5nasobku platu.
    Teraz mi prisiel doporuc. list od byv.zamestnavatela, ze z podkladov, ktorymi disponuje, vyplyva, ze som tento zavazok porusila, a mam zaplatit pokutu(5nasobok mojho byv.platu) do 14 dni na jeho ucet.
    Samozrejme tuto pokutu nie som oxotna zaplatit, len ma zaujima, ci v pripade, keby to dal na sud, ci je to vymozitelne. Tiez by ma zaujimalo, ako by xcel dokazovat to porusenie, to by musel mat v rukax nejaku mnou podpisanu aktualnu zmluvu s mojim zamestnavatelom, ze taku pracu vykonavam, nie?
    Dakujem vopred za kazdu reakciu
    A vykonávaš niečo, čo je podobné alebo obdobné, ako bola tvoja náplň?

    Inak niekde som čítal, že takáto doložka môže byť uzatvorená len počas trvania pracovného pomeru. Vtedy môže zamestnávateľ obmedziť mimopracovné aktivity zamestnanca. Ale po skončení prac. pomeru nemá právo obmedzovať či diktovať zamestnancovi, čo môže a čo nemôže robiť. Takéto ustanovenia sú v rozpore so základnými právami slobodného podnikania či výbere povolania.

    Ak si tú činnosť vykonávala až po skočení platnosti mand. zmluvy, tak v prípade súdneho sporu by som sa bránil práve týmto argumentom a žiadal by som, aby mandátna zmluva bola v tejto časti neplatná.

    Predstav si príklad nejakého zvárača v pracovnom pomere. V pracovnej zmluve bude mať, že nebude počas trvania PP ani rok po jeho skončení vykonávať zváračšké práce. Z nejakého dôvodu príde o prácu, a kde sa má potom zamestnať, keď má kvalifikáciu zvárača a práve to nesmie robiť? To má ísť na rok vykladať do Tesca tovar do regálov?
    Naposledy upravil Chobot : 26.01.10 at 07:40

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    A vykonávaš niečo, čo je podobné alebo obdobné, ako bola tvoja náplň?

    Inak niekde som čítal, že takáto doložka môže byť uzatvorená len počas trvania pracovného pomeru. Vtedy môže zamestnávateľ obmedziť mimopracovné aktivity zamestnanca. Ale po skončení prac. pomeru nemá právo obmedzovať či diktovať zamestnancovi, čo môže a čo nemôže robiť. Takéto ustanovenia sú v rozpore so základnými právami slobodného podnikania či výbere povolania.

    Ak si tú činnosť vykonávala až po skočení platnosti mand. zmluvy, tak v prípade súdneho sporu by som sa bránil práve týmto argumentom a žiadal by som, aby mandátna zmluva bola v tejto časti neplatná.
    Tibor, len tu mám obavy, že je velký rozdiel medzi pracovnou zmluvou a mandátnou zmluvou,hmhm-keď pracovala na živnosť asi nebude mať takú právnu ochranu ako keby bola zamestnancom...

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Chobot Pozri príspevok
    A vykonávaš niečo, čo je podobné alebo obdobné, ako bola tvoja náplň?

    Inak niekde som čítal, že takáto doložka môže byť uzatvorená len počas trvania pracovného pomeru. Vtedy môže zamestnávateľ obmedziť mimopracovné aktivity zamestnanca. Ale po skončení prac. pomeru nemá právo obmedzovať či diktovať zamestnancovi, čo môže a čo nemôže robiť. Takéto ustanovenia sú v rozpore so základnými právami slobodného podnikania či výbere povolania.

    Ak si tú činnosť vykonávala až po skočení platnosti mand. zmluvy, tak v prípade súdneho sporu by som sa bránil práve týmto argumentom a žiadal by som, aby mandátna zmluva bola v tejto časti neplatná.

    Predstav si príklad nejakého zvárača v pracovnom pomere. V pracovnej zmluve bude mať, že nebude počas trvania PP ani rok po jeho skončení vykonávať zváračšké práce. Z nejakého dôvodu príde o prácu, a kde sa má potom zamestnať, keď má kvalifikáciu zvárača a práve to nesmie robiť? To má ísť na rok vykladať do Tesca tovar do regálov?
    Konkurenčná doložka v pracovnej zmluve zaväzujúca zamestnanca nevykonávať podnikateľskú činnosť alebo pracovnú činnosť v tom istom alebo obdobnom odbere po skončení pracovného pomeru by bola v rozpore s čl. 35 zákona č. 460/1992 Zb. Ústava SR, ktorý garantuje, že každý občan SR má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Obmedzenie tohto ústavného práva je možné len na základe zákona. Uvedené potvrdzuje aj nález Ústavného súdu ČR sp. Zn. ÚS II 192/1995. Taktiež, podľa § 17 ods. 1 Zákonníka práce, právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

    Podľa § 83 ods. 1 Zákonníka práce, zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

    Ale mandátna zmluva je ničo iné. Tam to teoreticky možné je.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Konkurenčná doložka v pracovnej zmluve zaväzujúca zamestnanca nevykonávať podnikateľskú činnosť alebo pracovnú činnosť v tom istom alebo obdobnom odbere po skončení pracovného pomeru by bola v rozpore s čl. 35 zákona č. 460/1992 Zb. Ústava SR, ktorý garantuje, že každý občan SR má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Obmedzenie tohto ústavného práva je možné len na základe zákona. Uvedené potvrdzuje aj nález Ústavného súdu ČR sp. Zn. ÚS II 192/1995. Taktiež, podľa § 17 ods. 1 Zákonníka práce, právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

    Podľa § 83 ods. 1 Zákonníka práce, zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

    Ale mandátna zmluva je ničo iné. Tam to teoreticky možné je.
    Ok, to som si nebol istý. Myslel som, že by to mohlo byť obdobné, ako pri pracovnom pomere.

    Ale aj tak sa mi to zdá trochu paranoické, aby niekomu zakazovali vykonávať nejakú činnosť aj po skončení mandátneho vzťahu. Alebo sa boja, že by ich zástupca mohol prebehnúť ku konkurencii a zneužiť informácie z predchádzajúcej firmy?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Chobot Pozri príspevok
    Ok, to som si nebol istý. Myslel som, že by to mohlo byť obdobné, ako pri pracovnom pomere.

    Ale aj tak sa mi to zdá trochu paranoické, aby niekomu zakazovali vykonávať nejakú činnosť aj po skončení mandátneho vzťahu. Alebo sa boja, že by ich zástupca mohol prebehnúť ku konkurencii a zneužiť informácie z predchádzajúcej firmy?
    No je to možno paranoidné ale naozaj veľa firiem to má takto ošetrených. No a najskôr to je z obáv zo zneužitia informácii.
    Aj ked pol roka neni taká dlhá doba , aby som dala tipa a pohlivela si doma v teplúčku a po pol roku sa zamestnala v novej fy. Kde by pracovali už na mojom tipe.

    atanerka je offline (nepripojený) atanerka

    atanerka
    Každý si zodpovedá za skutky,
    náš systém je prudký, keď vybavuješ, radšej volaj z telefónnej búdky
    a pozor na reči, lebo aj steny majú uši...
    SUUUUUHLASIIIIM

    V tej firme som pracovala ako obycajny obxodny zastupca. Som toho nazoru, ze keby som aj teraz fungovala na takej istej pozicii ako tvrdi on, tak som ten najsamposlednejsi clovek, ktory by jemu mohol vyrabat bud nejaku konkurenciu alebo zneuzit nieco co som ziskala pocas prace unho. Skoleniami som totizto ziadnymi nepresla, robila som tu pracu rovnako ako u predoslyx zamestnavatelov.
    Jedine co mame este nedoriesene, su nevyplatene premie, na ktore som sa mailom dotazovala a tento jeho list mi asi ma byt odpovedou.
    Nehovoriac o tom, ze medzicasom, ako som odisla,ostatni zamestnanci boli prinuteni podpisat dodatok k zmluve, kde sa zavazuju, ze obdobnu cinnost nebudu vykonavat 3roky po skonceni zmluvy !!! Vlastne podpisali to dobrovolne nasilu, s hrozbou, ze komu sa nepaci, moze ist. Asi tak.
    Xanti, v tomto mas velku pravdu:
    ...nič nie je zložité, pokiaľ má kto poradiť...

    porusenie zmluvy, vyzva k zaplateniu pokuty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.